Sari la conținut

Ucis De Motocicleta Primita Cadou


andrei_c
 Share

Postări Recomandate

Fraiere, nimeni nu merita aceasta soarta.Pe acest forum, vad o gramada de traumatizati psihic care au gandirea asta de gen"selectie naturala"

O gramada de ratati pe aici...

 

 

Frate esti subiectiv cred ca iti era tovaras poate te doare dar e prostia lui nu mai jigni lumea de pe forum e parerea noastra si suntem absolut liberi sa o exprimam! Fuck off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asta e si-a facut-o cu mana lui! Exact ca baiatul din Bobocica din toamna parca tot asa deabea se inscrisese la scoal de soferi si parintii i-au luat R6! No comment selectie naturala! Condoleante familiei pana la urma vad ac forumul asta e degeaba nu prea invata lumea din greselile altora e mai usor asa dar dak ei nu vor..............

 

Dar in cazul tau, presupunand ca ai zeci de mii de km parcursi pe motocicleta, faci o greseala copilareasca ( ceea ce nu e exclus la nimeni) si Doamne fereste patesti sa dai coltu', asta se numeste tot selectie naturala?

 

 

Frate esti subiectiv cred ca iti era tovaras poate te doare dar e prostia lui nu mai jigni lumea de pe forum e parerea noastra si suntem absolut liberi sa o exprimam! Fuck off

 

Nu sunt deloc subiectiv, dar a fost o greseala involuntara si poate ca baiatul si parintii lui nu au fost consiliati asupra pericolelor

PS: Nu-l cunosteam, dar mi se pare absurd sa se dea cu atata usurinta cu matura peste viata unui baiat de 20 de ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pun verdicte pe forumul asta mai ceva ca la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Hai sa analizam un pic situatia. E selectie naturala sau nu?

 

Se da una bucata R6 in mainile unui copil de 20 ani. Spun copil pentru ca la 20 de ani esti departe de a fi matur. Se spune ca noi barbatii nu ne maturizam niciodata. Acum e vina lui ca nu s-a informat cu privire la pericole? E vina lui ca desi poate a fost informat nu a respectat sfaturile primite de la prieteni sau citite pe net?

 

Va cer sa va amintiti cum erau noptile de asteptare a unui nou motor? Emotiile si transpiratiile...Eu stiu si zambesc in amintirea lor.

 

Pustiul a vazut fiara in fata, s-a suit sau nu cu gandul sa accelereze rau si a platit pretul suprem. A gresit grav, dar a platit destul, mai mult decat destul, pentru ca voi, zei ai tastaturii, sa pronuntati verdicte pe viata altora!

 

Nu doresc nimanui sa treaca prin experienta pierderii cuiva apropiat, desi ni se intampla tuturor la un moment dat. Un pusti de 20 de ani a murit, pentru el s-a terminat totul, poate chiar si pentru parintii lui, lasa-ti-l sa doarma sub pamant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare aiurea sa se tot dea cu presupusul. daca ati fi fost in cunostinta de cauza, un comentariu pe marginea intamplarii ar fi fost ok. insa asa judecati fara sa cunoasteti toate datele problemei. parerea mea.

 

:P :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg de ce toata lumea zice ca parintii is de vina :P

cum sa fie ei de vina din moment ce baiatului i-a trebuit motor si ei i-au cumparat.

aici de clar de vina baiatul care era inconstient......

cum naiba sa tragi de gaz ca nebunul daca nu ai mai mers pe motoare?

nu zic ca parintii nu au vina,pentru ca nu trebuiau sa-i cumpere motor pana nu are scoala facuta cel putin.

si daca umbla fara echipament dar sa aiba scoala,pentru ca te ajuta cat de cat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A murit pentru ca niste persoane complet iresponsabile, adevaratii vinovati pentru aceasta tragedie, i-au dat pe mana o chestie extrem de periculoasa pe post de jucarie. In cel mai probabil caz nici n-a stiut ce l-a lovit.

 

daca ai fi citit comentariile de la articolul din evz ai fi vazut ca prieteni/cunostinte/colegi de-ai lui au spus ca parintii lui nu-s in italia si nu ei i-au cumparat motorul, ca a lucrat din clasa a 11-a sa-si cumpere motor. deci, el e singurul vinovat ca si-a cumparat motor si ca nu a fost in stare sa se informeze about it.

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"A murit pentru ca niste persoane complet iresponsabile, adevaratii vinovati pentru aceasta tragedie, i-au dat pe mana o chestie extrem de periculoasa pe post de jucarie. In cel mai probabil caz nici n-a stiut ce l-a lovit."

 

Nu sunt de acord...

 

Guns do not kill people. People kill people !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca se pare ca am pus chiar totul in carca parintilor ; (cuvant jignitor) astia de ziaristi au scris niste tampenii fara sa se informeze bine, tampenii pe care noi le reluam si le discutam pe forum. Se pare ca baiatul isi cumparase singur motorul , n-a fost facut cadou de nimeni . Si daca saracii parinti habar n-aveau de cai putere , de cuplu si de viteza pe care o poti atinge in joaca cu un asemenea motor, iar pustiul D-zeu sa-l ierte le-o fi zis ca-si ia si el o motoreta, un fel de scuter mai aratos da' nu-i nici un pericol , ca si Gigel are una ...

Adevarul e undeva la mijloc. Dureros este ca pustiului nu i s-a permis sa greseasca de doua ori . Macar un jaf de casca daca-si lua si el din restul de bani de la motor era altceva; cadea, isi rupea ceva , ramanea cu migrene , dar poate invata o lectie.

R.I.P. , oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

selectia naturala nu presupune sa moara unu ca sa invete altii

selectia naturala presupune ca daca esti neviabil (prost, slab, inadaptat, bolnav) sa dispari, adica sa crapi ca sa nu mai incurci pe altii si cel mai important -> inainte sa transmiti niste gene de cacao unor boraci care nu vor face altceva decat sa incurce rasa mai departe.

(vezi clar in cazul parintilor lui -> singuri au facut gestu de a elimina odrasla si in felu asta generatia urmatoare va avea un exemplar mai putin din rasa alora cu buzunaru' meo poate si baiatu meu poate sa faca orice ca il scapa tata :( )

Nu pot sa ma abtin si sa nu iti zik ca esti un mare k-retin. Adik tu vrei s-a zici ca datorita faptului ca omu asta a avut acest accident, in care a avut tupeul sa moara pt tine devine deoadata prost,, slab inadaptat si baiat de bani gata. De unde esti tu in masura sa iti dai cu parerea despre ce fel de om era avand in vedere ca nu l-ai cunoscut. Da nu esti tu singuru caruia vreau sa ii zik asta. Am observat ca e deja un obicei pe aici ca atunci cand mai moare,cate un motociclist, in urma unui accident provocat mai mult sai mai putin de cel decedat (ma refer la cazurile in care motociclistul moare intr-un accident provocat de altii, dar se face vinovat in ochii unora de aici ca era incepator), cam aceiasi oameni de pe aici tre sa vina cu replici de genu "selectie naturala" si "mai bine ca a murit ca poate daca nu murea acum o omora pe mama". Io cred ca voi sunteti cei care nu aveti pt ce tarii. Nu credeti ca, nu are nici un rost sa ii mai judeci daca au murit drept sau nu avand in vedere ca pt greselile lor au platit cu ce aveau mai scump..viata.

Macar daca sfaturile vaostre ar fi date in scopu de ai invata pe altii. Da avand in vedere ce scrieti se vede clar ca nu asta e intentia voastra. Aceste replici cinice nu arata decat frustrarea vostra. La fel fac multi de pe forumu asta si cand tre sa raspunda vreunuia care vrea un anumit motor si cere date despre el. Majoritatea scriu in acele topicuri, fara intentia de a raspunde la intrebarea pe care topicu respectiv o adresa, ci pentru al blama pe cel ce a deschis topicu, pt ca dupa parerea lor motoru e prea mare pt el. Doamne fereste nu zik sa nu sfatui omu de bine , dar de la a sfatui pe cineva si pana la al numi idiot sau (cuvant urat) pt ca i-a venit ideea sa isi ia un motor mai mare decat onsidera unii e distanta mare. Si culmea e ca foarte multi dinstre cei care dau replici dastea taioase sunt incepatori care oricum isi dau cu parerea atunci cand spun ca r6 e prea mare pt un incepator si dau sfatu mai mult din invidia ca aia au inceput pe un motor mai "jmeker" ca al lor. Asta se vede clar, atunci cand in loc sa dea sfaturi ei jignesc.

Din una alta ajung si io sa fiu off topic, asa ca in inchiere nu vreau sa zik decat R.I.P. Olilpiu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca unu, citeam zilele astea statistica din Buc publicata in UM; nu pot spune decat "inca unu". El probabil ca e cel mai vinovat, si-a facut-o cu mana lui, pot sa zic ca imi pare bine ca nu a mai luat pe cineva cu el, exista si astfel de cazuri, ideea e ca trebuie facut ceva, campanie contra accidentelor, dar in scoli, la clasele 1-8, eventual ore obligatorii, pentru ca altfel va fi jale, la liceu deja e prea tarziu, acolo "jmekeria si teribilismu' rules". Altfel "asta" e abia inceputul. De suferit, suferim toti, esti la ghidonul unui motor si toti cei din jur (prieteni, familie, necunoscuti) te vad deja victima si daca se intampla sa o "culci" si sa scap, toti sar "ti-am zis yo"...

 

p.s. trebuie facut ceva, succes celor de la UM in initiativa lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Dumnezeu sa-l odihneasca pe bietul baiat... nu mai spun nimic aici, dar vom spune mai multe in UM pe tema cauzelor accidentelor moto, cu riscul de a deveni plictisitori. Libertatea de decizie a fiecaruia e sfinta (chiar si cea extrema, a sinuciderii, fie ea involuntare), dar cum ramine cu responsabilitatea fata de vietile altora? Discutia e stufoasa, oricum, si cere timp, spatiu si deschidere la dialog (care nu prea e, din pacate, o calitate in epoca si tara asta).

 

@m4v3rick: Multzam de urari, vom incerca, impreuna cu Politia Rutiera (cu care colaboram deja pentru editarea unor fluturasi) si cluburile moto (dar si, speram, cu Asociatia Motociclistilor din Romania, pe cale de infiintare...dar care "se naste cu chinuri" - vedeti topicul dedicat, contribuiti eventual cu ceva la initiativa asta) - sa urnim carutza prevenirii "exploziei" accidentelor moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa ma abtin si sa nu iti zik ca esti un mare k-retin. Adik tu vrei s-a zici ca datorita faptului ca omu asta a avut acest accident, in care a avut tupeul sa moara pt tine devine deoadata prost,, slab inadaptat si baiat de bani gata. De unde esti tu in masura sa iti dai cu parerea despre ce fel de om era avand in vedere ca nu l-ai cunoscut. Da nu esti tu singuru caruia vreau sa ii zik asta. Am observat ca e deja un obicei pe aici ca atunci cand mai moare,cate un motociclist, in urma unui accident provocat mai mult sai mai putin de cel decedat (ma refer la cazurile in care motociclistul moare intr-un accident provocat de altii, dar se face vinovat in ochii unora de aici ca era incepator), cam aceiasi oameni de pe aici tre sa vina cu replici de genu "selectie naturala" si "mai bine ca a murit ca poate daca nu murea acum o omora pe mama". Io cred ca voi sunteti cei care nu aveti pt ce tarii. Nu credeti ca, nu are nici un rost sa ii mai judeci daca au murit drept sau nu avand in vedere ca pt greselile lor au platit cu ce aveau mai scump..viata.

Macar daca sfaturile vaostre ar fi date in scopu de ai invata pe altii. Da avand in vedere ce scrieti se vede clar ca nu asta e intentia voastra. Aceste replici cinice nu arata decat frustrarea vostra. La fel fac multi de pe forumu asta si cand tre sa raspunda vreunuia care vrea un anumit motor si cere date despre el. Majoritatea scriu in acele topicuri, fara intentia de a raspunde la intrebarea pe care topicu respectiv o adresa, ci pentru al blama pe cel ce a deschis topicu, pt ca dupa parerea lor motoru e prea mare pt el. Doamne fereste nu zik sa nu sfatui omu de bine , dar de la a sfatui pe cineva si pana la al numi idiot sau (cuvant urat) pt ca i-a venit ideea sa isi ia un motor mai mare decat onsidera unii e distanta mare. Si culmea e ca foarte multi dinstre cei care dau replici dastea taioase sunt incepatori care oricum isi dau cu parerea atunci cand spun ca r6 e prea mare pt un incepator si dau sfatu mai mult din invidia ca aia au inceput pe un motor mai "jmeker" ca al lor. Asta se vede clar, atunci cand in loc sa dea sfaturi ei jignesc.

Din una alta ajung si io sa fiu off topic, asa ca in inchiere nu vreau sa zik decat R.I.P. Olilpiu :(

 

 

Asculta viteazule!Faptul ca esti posesorul unui R6 nu te face ,,jmeker" dar cu siguranta te face sa nu mai gandesti ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneasca-se in pace ! Condoleante familiei si prietenilor ! :P :(

 

Vad pe aici multi indivizi care critica , judeca ... si ma gandesc : oare ei n-au fost tineri ?

Cu totii avem momente de teribilism, inconstienta sau spuneti-i cum vreti. Diferenta e ca pana acum soarta ne-a fost favorabila. Sunt lucruri legate de viata pe care nu le putem controla. Si unul din aceste lucruri este moartea.

 

Pe de alta parte expresia " selectie naturala " mi se pare jignitoare , in primul rand la adresa celor care nu mai sunt printre noi. Nu cred ca ar putea spune cineva asta despre o ruda apropiata, care , fie vorba , a murit din prostie , inconstienta etc. Hai sa fim oameni, nu magari !

 

O alta chestie aiurea e " categoria " celor care din motive financiare , sau stiu eu ce ... tare duri sunt cu victimele accidentelor, in special atunci cand e vorba de " copii de bani gata ". Oameni buni, nu va etalati complexele de inferioritate pe un forum al motociclistilor. Pentru probleme de genul acesta consultati un psiholog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dureros este ca pustiului nu i s-a permis sa greseasca de doua ori . Macar un jaf de casca daca-si lua si el din restul de bani de la motor era altceva; cadea, isi rupea ceva , ramanea cu migrene , dar poate invata o lectie.

R.I.P. , oricum.

avand in vedere ca nu-l cunosteam nu aveam de unde sa stim daca a fost sau nu prima greseala a tipului (chiar, nu are si el prieteni pe forum?).

tot din respectivele comentarii am aflat ca omul avea si casca numai ca de ce s-o poarte, nu? doar s-a dus sa dea o tura, nu sa faca turul tarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asculta viteazule!Faptul ca esti posesorul unui R6 nu te face ,,jmeker" dar cu siguranta te face sa nu mai gandesti ! :P

Citeste mai cu atentie! Nu am zis ca cei care motoare mari sunt mai smekeri, ci motoarele mari sunt mai smekere...sunt considerate ca fiind pt baieti duri, si cu experienta in ale motociclismului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un rasfatzat care vroia sa agatze gagicile cu motocicleta lui puternica si frumoasa.... bine macar ca nu a luat pe nimeni in spate....greseala pe 2 roti se plateste pacat ca a platit atat de tare .... :P

un r6 e mult prea puternica,brutala pentru un incepator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mana lui si-a facut-o,m-am saturat de astia care si-au luat motoare pentru agatat sau mers pe la terase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...