Sari la conținut

Accident Frontal


mathe
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

motociclistul vinovatul se apropie relativ constant de masina din fata..... decizia de a depasi o ia aproximativ in acelasi moment in care soferul masinii franeaza, cosiderand probabil ca are timp sa reintre pe banda lui pana la inceputul curbei ......insa daca va uitati atent la stopurile masinii in momentul in care motocilistul vinovat trece pe langa ea, veti observa ca ele se sting ( ma insel ?!? ) , ceea ce inseamna ca viteza masinii creste in timp ce daca ne uitam la turometru si vitezometrul motocicletei observam ca aceasta incetineste deoarece s-a produs contactul vizual cu primul motociclist care circula regulamentar pe contrasens..... parerea mea ca motociclistul vinovat incearca sa reintre pe banda lui insa nu reuseste sa faca acest lucru tocmai din cauza masinii care ajunge in acel moment in dreptul lui....adaugand si pierderea concentrarii cauzata de trecerea razanta pe langa primul motociclist de pe contrasens ........ finalitatea o vedem in filmulet si din pacate e tragica.... R.I.P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
:D ce porcarie ... viteza+inconstienta+linie continua+ inca un motociclist... nici ca se putea mai rau... DA' CHIAR NU A AUZIT NIMENI DE REGULA ASTA: NU VEZI IN FATZA, FIE CA-I CURBA SAU ALTCEVA(TIR) , NU TE BAGI IN DEPASIRE... E CHIAR ATAT DE GREU DE TINUT MINTE?! :welcome: RIP PT. OMU CARE A MURIT NEVINOVAT ...DE BOI A'LA'VALENTINO'ROSSI E PLINA LUMEA...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar putea sa evite cel de-al doilea motociclist,dar eu cred ca s-a speriat dupa ce a trecut de primul,parca a frinat,si n-a mai putut vira dreapta.De altfel gagiul si-a luat permisul cu o luna in urma si e in spital ,cunostea traseul foarte bine dar nu avea experienta destula,Pacat de cel nevinovat.RIP :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul a facut valva in Ungaria, Politia a si inceput raiduri pe drumurile frecventate de catre motociclisti, controale peste controale, etc.

Poate un lucru bun dar totodata si putin deranjator pt ceilalti. Nici un motociclist nu se simte bine cu Politia pe el.

Pacat de persoana nevinovata, pacat ca s-a terminat asa. RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vroiam sa comentez nimic pe tema asta, si de fapt, nici n-o so fac.

 

DAR hai sa zic despre ceva care are legatura oarecum cu subiectul. Ma deplasam in Bucuresti spre Muncii dinspre Unirii si tocmai trecusem de trecerea de pietoni care e la iesirea din rond (rondul din Piata Alba Iulia), ma aflam pe banda de langa ax, pe contra-sens 1 banda libera + cea de langa bordura care era 2/3ocupata de Masini parcate. Pe acelasi contra-sens, in deplasare, era o masina pe banda asta 2 (cea libera), mai in fata putin si in spatele ei cam 4 sau 5 vitezane. Fara vreo jena sau semnal (aveau deja - estimez - peste 80 kmh si accelerau), 3 o iau pe dreapta si depasesc masina iar 2 - SURPIZA - se apuca sa depaseasca pe banda pe care ma aflam eu, taiand lina dubla-continua; m-am dat repede spre dreapta benzii iar unul dintre dobitoci a trecut asa de aproape de mine (in directia celalta) ca daca intindeam -putin doar- mana stanga ne loveam.... :D Marfa, nu?

 

Treaba asta se intampla vara trecuta in jur de 5-7 seara - apropos.

 

PS: Ce legatura are toata asta cu topicul? Pai are, nene, are! Concluzia e : PAZITI-VA de toti, nu doar de "conservari", ca se poate intampla si la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vroiam sa comentez nimic pe tema asta, si de fapt, nici n-o so fac.

 

DAR hai sa zic despre ceva care are legatura oarecum cu subiectul. Ma deplasam in Bucuresti spre Muncii dinspre Unirii si tocmai trecusem de trecerea de pietoni care e la iesirea din rond (rondul din Piata Alba Iulia), ma aflam pe banda de langa ax, pe contra-sens 1 banda libera + cea de langa bordura care era 2/3ocupata de Masini parcate. Pe acelasi contra-sens, in deplasare, era o masina pe banda asta 2 (cea libera), mai in fata putin si in spatele ei cam 4 sau 5 vitezane. Fara vreo jena sau semnal (aveau deja - estimez - peste 80 kmh si accelerau), 3 o iau pe dreapta si depasesc masina iar 2 - SURPIZA - pe banda pe care ma aflam eu; m-am dat repede spre dreapta benzii iar unul dintre dobitoci a trecut asa de aproape de mine in directia celalta ca daca intindeam -putin doar- mana stanga ne loveam.... :D Marfa, nu?

 

Treaba asta se intampla vara trecuta in jur de 5-7 seara - apropos.

Ai apucat sa vezi, unul din cei doi nu cumva avea numere de Ungaria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai apucat sa vezi, unul din cei doi nu cumva avea numere de Ungaria?

 

"LOL"... nu-mi dau seama ca n-ai emoticonuri in post, dar replica asta era cu cinism sau serioasa?

Ca sa-ti raspund totusi la intrebare: N-am apucat sa vad nimic Eram preocupat sa insipir/expir adanc. Sa arunc un ochi in oglina e tot ce am apucat sa fac, dar erau deja departe.

Ca fapt divers am un far pe mobra care la faza lunga (si era lumina de la soare atunci destula cat sa nu chiorasc pe cineva) se vede si din satelit, si o Jaketa de cordura de un verde - gen kawa/vesta cu benzi reflectorizante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers am un far pe mobra care la faza lunga (si era lumina de la soare atunci destula cat sa nu chiorasc pe cineva) se vede si din satelit, si o Jaketa de cordura de un verde - gen kawa/vesta cu benzi reflectorizante.

 

Nu benzile reflectorizante + faza lunga cred ca e solutia. Poate un costum de "tanti cu coasa" ar fi mai indicat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul vinovatul se apropie relativ constant de masina din fata..... decizia de a depasi o ia aproximativ in acelasi moment in care soferul masinii franeaza, cosiderand probabil ca are timp sa reintre pe banda lui pana la inceputul curbei ......insa daca va uitati atent la stopurile masinii in momentul in care motocilistul vinovat trece pe langa ea, veti observa ca ele se sting ( ma insel ?!? ) , ceea ce inseamna ca viteza masinii creste in timp ce daca ne uitam la turometru si vitezometrul motocicletei observam ca aceasta incetineste deoarece s-a produs contactul vizual cu primul motociclist care circula regulamentar pe contrasens..... parerea mea ca motociclistul vinovat incearca sa reintre pe banda lui insa nu reuseste sa faca acest lucru tocmai din cauza masinii care ajunge in acel moment in dreptul lui....adaugand si pierderea concentrarii cauzata de trecerea razanta pe langa primul motociclist de pe contrasens ........ finalitatea o vedem in filmulet si din pacate e tragica.... R.I.P

 

Pacat ca in primul tau post pe forum dai niste explicatii puerile ... Mai omule .. ala e un criminal pe 2 roti nu martir . A omorat un om NEVINOVAT. Acum incepi sa ne povestesti ca ala cu masina l-a jenat etc ? Ala era viraj pe care bunica pe gixer il negocia fara probleme . Omul = experienta -0.003 se dadea el ca un looser dupa alt amic care stia ce e ala curba iar el s-a farmat si a luat o viata nevinovata . Puteai sa te intorci din Austria , treceai prin Ungaria si te farma un cretinoid deala ... Fratilor fiti mai realisti ca in viata de zi cu zi nu e ca in filme . Daca ma omora pe mine ii rupeam picioarele pe lumea cealalta :welcome:

 

Mergeti cu atentie si atentie la "camicaze" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers am un far pe mobra care la faza lunga (si era lumina de la soare atunci destula cat sa nu chiorasc pe cineva) se vede si din satelit, si o Jaketa de cordura de un verde - gen kawa/vesta cu benzi reflectorizante.

Pai daca nu te-a vazut la halul in care erai (sorcova), clar ca era ungur. Ia si ceva emoticoane poate iti revii: :crack: :thanks: :D :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu te-a vazut la halul in care erai (sorcova), clar ca era ungur. Ia si ceva emoticoane poate iti revii: :crack: :thanks: :D :welcome:
Nu benzile reflectorizante + faza lunga cred ca e solutia. Poate un costum de "tanti cu coasa" ar fi mai indicat...

 

Cam asta incercam sa zic.

 

BOTTOM LINE: Subscriu la concluziile ante-scriitorilor ca repectivul a fost un dobitoc daca nu criminal, si ca nu conteaza unde esti, poti sa o patesti oriunde ai fi, indiferent ce natie esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca in primul tau post pe forum dai niste explicatii puerile ... Mai omule .. ala e un criminal pe 2 roti nu martir . A omorat un om NEVINOVAT. Acum incepi sa ne povestesti ca ala cu masina l-a jenat etc ? Ala era viraj pe care bunica pe gixer il negocia fara probleme . Omul = experienta -0.003 se dadea el ca un looser dupa alt amic care stia ce e ala curba iar el s-a farmat si a luat o viata nevinovata . Puteai sa te intorci din Austria , treceai prin Ungaria si te farma un cretinoid deala ... Fratilor fiti mai realisti ca in viata de zi cu zi nu e ca in filme . Daca ma omora pe mine ii rupeam picioarele pe lumea cealalta :welcome:

 

Mergeti cu atentie si atentie la "camicaze" :D

prietene , daca tu ai tras concluzia ca eu sustin ideea ca motociclistul vinovat de accident e un martir inseamna ca ar trebui sa recitesti mai atent ce am scris in "primul meu post" .... nu inteleg de ce trebuie sa te dai zmeu si sa cataloghezi comentariul meu drept "explicatii puerile" ... daca citeai tot ce s-a mai scris la topicul asta , vedeai ca au dat si altii explicatii asemanatoare , insa ei nu indeplineau conditia de" nou venit pe forum" ca sa incerci sa ii impresionezi ....

ideea e ca la vizionarea filmuletului mi-a atras atentia ,pe langa inconstienta inpardonabila a motociclistului , si rolul nefericit al masinii in toata tragedia asta, si am decis sa postez tocmai pentru faptul ca sunt de parere ca foarte multe accidente s-ar putea evita daca toti cei implicati in trafic ar fi atenti si ar avea putina bunavointa, insa din pacate unii conduc doar pentru ei si nu ii intereseaza de ceilalti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Seara trecuta am prins o stire la TV cum ca motociclistul vinovat s-a trezit din coma dar nu-si mai aminteste nimic.

 

O sa-si aminteasca el, cand isi da seama ca si-a pierdut un picior sau o mana, nu sunt sigur care, ca am prins stirea prea tarziu !!!!

 

Ca sa nu vb ca a omorat un om !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...