Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

Eu trebuie sa fac o marturisire ... cred ca m-am indragostit la Tg Mures :blink: problema este ca nu-mi scrie, nu ma suna ... :blink: ... asa e viata ... :blink: dar macar avem niste poze impreuna ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

........

 

 

 

 

 

 

:baldy:

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu trebuie sa fac o marturisire ... cred ca m-am indragostit la Tg Mures :blink: problema este ca nu-mi scrie, nu ma suna ... :blink: ... asa e viata ... :ph34r: dar macar avem niste poze impreuna ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

........

 

 

 

 

 

 

:baldy:

 

Ce sa zic, nasol, ala care vrea sa sara pe bancheta e baiatul...........................si caine si de acelasi sex...........nu e cam mult.......?............ :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut. sunt nou si pe acest forum si in randul motociclistilor. mi-am tras si eu de curand un freewind din 2001. mi-a placut motorul si am zis ca asta mi se potriveste cel mai bine. nu am timp sa ma dau decat la sfarsit de saptamana, duminica si mi-am zis ca e un motor pe care il pot scoate la o plimbare si pe drum forestier si pe asfalt. toate bune si frumoase, doar ca am observat cat m-am dat cu el prin curte(astept sa imi iasa cartea de la RAR) ca da ulei pe undeva. care credeti ca ar fi problema? eu m-am tot uitat si am observat ca ar pica pe undeva pe langa "o chestie" care pare a fi o sonda. se gaseste pe partea dreapta a motorului, imediat deasupra primului element. va rog de pe acum sa imi scuzati limbajul de lemn, dar chiar nu ma pricep la motoare deocamdata. motorul l-am luat de la un tip care a adus-o din italia si care nu cunostea foarte bine istoria motocicletei.

am tot citit post-urile voastre si am vazut ca sunteti un grup super ok care se ajuta. sper sa nu va suparatzi ca a mai aparut unul care habar nu are pe ce lume este si sa il ajutatzi cu sfaturi...: :kiss:

am citit ca unul dintre baietzi ar avea un manual pentru freewind. tare mult m-as bucura daca as putea ajunge si eu in posesia lui.

P.S. sper sa avetzi intzelegere si in privintza folosirii forumului...:lol:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut. sunt nou si pe acest forum si in randul motociclistilor. mi-am tras si eu de curand un freewind din 2001. mi-a placut motorul si am zis ca asta mi se potriveste cel mai bine. nu am timp sa ma dau decat la sfarsit de saptamana, duminica si mi-am zis ca e un motor pe care il pot scoate la o plimbare si pe drum forestier si pe asfalt. toate bune si frumoase, doar ca am observat cat m-am dat cu el prin curte(astept sa imi iasa cartea de la RAR) ca da ulei pe undeva. care credeti ca ar fi problema? eu m-am tot uitat si am observat ca ar pica pe undeva pe langa "o chestie" care pare a fi o sonda. se gaseste pe partea dreapta a motorului, imediat deasupra primului element. va rog de pe acum sa imi scuzati limbajul de lemn, dar chiar nu ma pricep la motoare deocamdata. motorul l-am luat de la un tip care a adus-o din italia si care nu cunostea foarte bine istoria motocicletei.

am tot citit post-urile voastre si am vazut ca sunteti un grup super ok care se ajuta. sper sa nu va suparatzi ca a mai aparut unul care habar nu are pe ce lume este si sa il ajutatzi cu sfaturi...: :P

am citit ca unul dintre baietzi ar avea un manual pentru freewind. tare mult m-as bucura daca as putea ajunge si eu in posesia lui.

P.S. sper sa avetzi intzelegere si in privintza folosirii forumului...:cheers:)

 

salut si bine ai venit printre noi :kiss:

scurgerea de ulei cred ca e vre-o garnitura daca am inteles p eunde curge ... am pus o poza unde cred eu ca e problema.. acolo e cablul de ambreaj

manual iti pot da eu pe messenger ( s_d_razvan ) id-ul meu

sa ai noroc de el si asfalt uscat :lol:

post-29370-1216317786_thumb.jpg

Editat de razvan12
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit ! :kiss:

 

Noi ne bucuram ca mai avem cu cine sa impartasim o impresie, ca restu` lumii nu prea intelege de ce ne-am luat asa strutzo-camila :P sa-si vada de cazanele lor :cheers:

 

Ma bucur si ca ai intentia sa-l bagi pe forestiere, numa sa ai niste cauciucuri adecvate si ceva crash-uri ...

 

Cu scurgerea de ulei nu stiu ce sa zic, eventual fa o poza ca sa-mi dau seama exact.

 

Si acum, ANUNT IMPORTANT !

 

CINE E NOU SI NU ARE SAU CINE PUR SI SIMPLU DORESTE MANUALUL DE SERVICE VA ROG SA-MI LASATI PE PM ADRESELE DE MAIL UNDE DORITI SA-L PRIMITI !

 

 

Ah, si sa nu uitam sa multumim lui Dan de la Tulcea, fost posesor, caci de la el il am si eu ! :lol:

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea!

De o saptamana am si eu Freewind. Multumesc pentru sfaturi Alex, pana la urma am luat motorul.

Nu am mai reusit sa postez cu userul meu vechi (Madalin) de pe site, cred ca l-au blocat, si nu inteleg de ce.

Ce pot sa zic, sincer.... imi place motorul, BMW-ul era altfel, dar si asta este super.

Acum suntem la inceput, incercam sa ne cunostem.

Motorul l-am luat de la un prieten intr-o stare foarte buna. O sa revin si cu poze, nu am mai stat sa fac poze mi-a fost tare dor sa ma dau...

Sunt dornic sa facem o tura in gasca.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff ... sunt depasit de situatie. Nu ma asteptam sa devina asa popular acest motoras. :kiss:

 

Bine ai venit Madalin, acum mi-am amintit ca am vorbit la telefon si erai tare nehotarat, dar se pare ca ai ales bine ... Freewind e in primul rand FUN, chiar mai fun decat BMW-ul.

 

Ne gandim si la o tura mai elaborata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut. sunt nou si pe acest forum si in randul motociclistilor. mi-am tras si eu de curand un freewind din 2001. mi-a placut motorul si am zis ca asta mi se potriveste cel mai bine. nu am timp sa ma dau decat la sfarsit de saptamana, duminica si mi-am zis ca e un motor pe care il pot scoate la o plimbare si pe drum forestier si pe asfalt. toate bune si frumoase, doar ca am observat cat m-am dat cu el prin curte(astept sa imi iasa cartea de la RAR) ca da ulei pe undeva. care credeti ca ar fi problema? eu m-am tot uitat si am observat ca ar pica pe undeva pe langa "o chestie" care pare a fi o sonda. se gaseste pe partea dreapta a motorului, imediat deasupra primului element. va rog de pe acum sa imi scuzati limbajul de lemn, dar chiar nu ma pricep la motoare deocamdata. motorul l-am luat de la un tip care a adus-o din italia si care nu cunostea foarte bine istoria motocicletei.

am tot citit post-urile voastre si am vazut ca sunteti un grup super ok care se ajuta. sper sa nu va suparatzi ca a mai aparut unul care habar nu are pe ce lume este si sa il ajutatzi cu sfaturi...: :lol:

am citit ca unul dintre baietzi ar avea un manual pentru freewind. tare mult m-as bucura daca as putea ajunge si eu in posesia lui.

P.S. sper sa avetzi intzelegere si in privintza folosirii forumului...:P)

 

Bine ai venit printre noi. Motorul tau seamana perfect cu al meu e tot din 2001 si tot din Italia singura diferenta pare a fi geamul mai inalt. Cati kilometri are? Deabea astept sa ne dam impreuna. Gasca luati in considerare invitatia la Soveja cu cazare si ghid (eu :cheers: )

gratuite dupa 11 august hai sa o punem de un chef.

 

PS: azi merg la intrunirea de la Turda si ma intalnesc cu Sebi si Andra :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit printre noi. Motorul tau seamana perfect cu al meu e tot din 2001 si tot din Italia singura diferenta pare a fi geamul mai inalt. Cati kilometri are? Deabea astept sa ne dam impreuna. Gasca luati in considerare invitatia la Soveja cu cazare si ghid (eu :lol: )

gratuite dupa 11 august hai sa o punem de un chef.

 

PS: azi merg la intrunirea de la Turda si ma intalnesc cu Sebi si Andra :kiss:

 

 

 

are cam multzi km(pe ste scria ca are 29000 si eu abia acasa am obs ca are 47000). nu cred sa fie asta o problema. oricum, eu nu cred ca am sa fac mai mult de 10000 de km cat am sa o tzin....

mototrul trage bine, schimburile le-a avut facute la timp(am un fel de carte de service).

acum astept sa imi iasa cartea de identitate de la RAR sa o pot scoae si eu la plimbare.

apropos de intalniri.... ar fi fain sa ne vedem si prin arges(pe trans sau pe valea raului doamnei, la poalele moldoveanului)

imca o data va multzumesc celor care mi-atzi raspuns. sa auzim de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit printre noi. Motorul tau seamana perfect cu al meu e tot din 2001 si tot din Italia singura diferenta pare a fi geamul mai inalt. Cati kilometri are? Deabea astept sa ne dam impreuna. Gasca luati in considerare invitatia la Soveja cu cazare si ghid (eu :cheers: )

gratuite dupa 11 august hai sa o punem de un chef.

 

PS: azi merg la intrunirea de la Turda si ma intalnesc cu Sebi si Andra :P

 

 

Sa va distrati frumos, sa salutati pe Sebi & Andra din partea mea !!! Eu plec maine la mare, va pupa tata ! :kiss:

 

Si nu am uitat de Soveja, abia astept :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic...ard pe scaun ma invart ma agit si asta de vreo 2 saptamani incoace....mi-a intrat freewindul in oase. MI-am dat scuterul de 125 si am zis ca e momentul sa devin baiat mare. Si m-am pus pe cautat motoare. sunt genul de om rezvratit imi place natura si imi place sa traiesc free. Si nu stiu cum s-a intamplat ca mi-au picat ochii pe net dintre toate pe suzu. am scos topuri peste topuri si am tras linie. vreau freewind din 2000 cel putin. am citit tot topicul vostru de la cap la coada si m-a luat nebunia. nu mai am stare. problema ca e din romania imi e sincer frica sa cumpar fiindca m-am saturat de magari. A ramas germania si italia. Italia am tot asa semne de intrebare fiidnca sunt tot latini pusi pe shotii. deci germanica.... am cautat pe mobile si am gasit intre 2400 si 2800 (bugetul meu total ar fi de 3000). Cunoasteti un baiat de incredere care se poate duce sa imi aduca si mie unul de acolo? baiat de incredere inseamna sa nu dispara cu banii sa se uite la motor si daca e cu probleme sa il refuze si chestii din aceastea de bun simt. Eu m-as duce dar sa vin pe motor atata drum singur nu prea vreau. Aveti un sfat pentru mine asa ca viitor membru al grupului(daca vreti sa ma primiti bineinteles)? Multam mult si sa stiti ca va invidiez in fiecare moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat pe mobile si am gasit intre 2400 si 2800 (bugetul meu total ar fi de 3000). Cunoasteti un baiat de incredere care se poate duce sa imi aduca si mie unul de acolo? baiat de incredere inseamna sa nu dispara cu banii sa se uite la motor si daca e cu probleme sa il refuze si chestii din aceastea de bun simt.

 

Exista diferiti dealeri care fac astfel de transporturi, ei negociind probabil un alt pret la fata locului. Adusul in tara este undeva intre 300 (eu nu am gasit asa de ieftin, doar am auzit) si 500, deci s-ar incadra in pretul tau. Cat de mult se uita la motor... probabil ca nu foarte mult, dar exista posibilitatea sa nu iei de la un particular, ci de la un dealer (din germanica), care ofera si o garantie de 1 an de obicei (mai creste putin siguranta). Eu am ales varianta drumului acum vreo 2 saptamani si mi-am cumparat unul din Siegburg (de langa Koln).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor posesorilor de FreeWind!

 

:crack: Am aproape o luna de zile dupa un drum Iasi-Mangalia cu un Suzuki SV650N am hotarat ca odata cu reintoarcerea nevestei la statutul de pasager sa schimb si motorul pentru ca drumul ala a fost un chin.

Am pus motorul la vanzare si deja ma gandeam la un Transalp sau la un Kawa ZR7. Oscilam intre enduro touring si un street mai confortabil. Intamplarea a facut ca intr-o seara in drum spre Vama sa ne abatem de la traseul obisnuit si sa trecem prin Limanu unde ne-am intalnit cu cativa motociclisti veniti la un prieten motociclist si el (Dinu). Acolo in intuneric ma astepta...

A prins viata de la primu buton si a fost bland cu mine in scurta tura pe care am facut-o in acea seara (asa cum a fost si in continuare). Inca nu eram pregatit sa fac pasul asa ca pe moment i-am multumit proprietarului si am plecat mai departe spre Vama cu toate ca deja ceva se instalase in mintea mea ce cauta alternative la SV.

A urmat ziua de luni in care am stat cam 8 ore si am cautat toate articolele despre Freewind, am citit toate testele, toate posturile de pe forum si luand in considerare si accesoriil cu care era dotata (suporti, bagaje laterale si tpcase) m-am gandit ca e o afacere buna. Asa ca marti seara Freewindul ma astepta la poarta impreuna cu proprietarul si el nerabdator sa incerce SV-ul. Am batut palma apoi nerabdator am facut o tura de proba si am plutit peste toate damburile si hopurile mai mri si mai mici pe care le topaiam cu SV-ul. Trecusem de la un manz nervos la un catar bun la toate si "catarul" a ramas la mine in garaj.

Si a urmat o tura de acomodare prin Dobrogea spre Manastirea Dervent.

post-750-1216651482_thumb.jpg Se observa fericirea pasagerei :laugh:

post-750-1216651758_thumb.jpg Apoi a urmat o tura pe dealurile de langa Mangalia

post-750-1216651849_thumb.jpg

post-750-1216651920_thumb.jpgIncarcata pentru o tura mai lunga...

Va urma ca se termina programul de munca si ma dau astia afara din birou :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la magari, sa stii ca ai mare dreptate. Si eu am o poveste trista cu astfel de magari. Si asa am devenit suspicios. Eu iti recomand doar sa nu te grabesti. Prietenul de la care am luat motorul este maniac, l-a intetinut f bine, asa cum tot spunea : "Iubesc motorul asta". Si cu toate astea am oscilat. Din cauza mentalitatii noastre, sa fim tepari. NOI TOTI vrem ieftin si bun, ei bine , asa ceva mai rar sau chiar deloc!

Dar nu e bine sa generalizam. Referitor la Germania, nu stiu ce sa zic e posibil sa te ajunga mai mult, SAU POATE NU. Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi (Bistrita) este o firma, Motobistrita, daca pui wwwpunct in fata si punctro dupa, vezi pagina lor de net, si ti-i recomand, aduc tot ce vrei, le zici ce pagina de net, si el iti zice in cat timp si la ce pret ti-l aduce. sunt seriosi, eu de la ei cumpar tot ce-mi trebuie, si acuma stau sa-mi dea banca niste euroi, si-mi iau si un Marauder 800, ca ma mananca in (cuvant urat) :crack: si am sa apelez la ei, ca is super-ok baietii...

Stiu ca au adus la comanda si R1 2008 pt cineva din bucale, si nu numai...

De obicei daca pana miercuri le confirmi comanda (piese, accesorii, etc), sambata i-l ai in bratze. cu motoarele dureaza un pic mai mult, dar de obicei stiu ca aduce de la 3 la 6 motoare odata, au si service, si iti si testeaz motorul afara si aici.

By the way, in weekend am fost la Artmania in Sibiu, si pe drum spre Cluj am avut impresia ca numai eu ma duc in directie gresita, toti veneau dinspre Turda :laugh:

 

Suzy meu are acum ghidon de motocross, dar e prea jos, prinde in viraj maxim cablurile intre ghidon si carena :laugh: dar macar pot circula ok cu el :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari de la mare, am facut 270 km fara sa ma opresc, in 4 ore .. urasc autostrada dar ce bine a fost ca eram pe motor ultimii 5 km cand era coloana si am depasit printre benzi :) plus din Cta pana in statiuni SUPER aglomerat, aceeasi reteta ...

 

Madalin, sa-ti traiasca pustiu ! :unsure:

 

Butrosica - mie mi-au adus-o niste oameni de mare calitate, iti dau nickul unuia de aici de pe forum, acum aduc mai mult cauciucuri, cu motoare mai greu dar poti incerca: bogdan.c

 

Faraonu - felicitari pentru achizitie, arata bine si e (aproape) complet echipat. Mai recomand un crash-bar (daca tot ai suportul de bagaje in spate care actioneaza tot pe post de crash-bar cand nu ai valizele) si manere incalzite si parbriz mai inalt (se simte la peste 90-100).

 

King - ai inviat ? :) cum te mai simti hombre ?

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari de la mare, am facut 270 km fara sa ma opresc, in 4 ore .. urasc autostrada dar ce bine a fost ca eram pe motor ultimii 5 km cand era coloana si am depasit printre benzi :lol: plus din Cta pana in statiuni SUPER aglomerat, aceeasi reteta ...

 

Madalin, sa-ti traiasca pustiu ! :unsure:

 

Butrosica - mie mi-au adus-o niste oameni de mare calitate, iti dau nickul unuia de aici de pe forum, acum aduc mai mult cauciucuri, cu motoare mai greu dar poti incerca: bogdan.c

 

Faraonu - felicitari pentru achizitie, arata bine si e (aproape) complet echipat. Mai recomand un crash-bar (daca tot ai suportul de bagaje in spate care actioneaza tot pe post de crash-bar cand nu ai valizele) si manere incalzite si parbriz mai inalt (se simte la peste 90-100).

 

King - ai inviat ? :crack: cum te mai simti hombre ?

 

Salutare...............bine ai revenit...................Suza e bronzata...........???.........:crack:

Astept sa ne vedem la o bere cand ai timp.....................toate cele bune!

 

Salutari noilor posesori de XF.............Ura...... :)

 

King am inteles ca ai dat bacul..............dar acum gata............... :)

 

Drumuri uscate tuturor fara caini morti, excremente de animale,consevari idioti, pete de ulei.........etc...... :crack:

Editat de susagus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, pentru baietel, peste 2 saptamani o sa faca un an :unsure: .

Alexxx sa dai un telefon cand treci spre casa, sa facem cativa "pasi" impreuna :) .

Eu m-am speriat de prognoza si l-am dus la garaj.

Asfalt uscat, si cum bine a spus mai sus, grija mare la animale, cu sau fara aripi :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ploua, cel putin dupa prognoza mea :crack: Te sun cand plec din Constanta ...

 

Mi-a venit noul cauciuc pe spate, urmeaza sa-l montez si revin cu impresii :)

 

Gata, m-am intors. Nu m-a plouat. Asta mai trebuia. Ce poate sa fie mai nasol decat autostrada ? Autostrada pe ploaie ..

 

A2 + Suzy = NOT love ! :unsure:

 

Multumesc lui Madalin ca m-a "condus" vreo 60 km :) a facut sa mai ramana doar 100 km de autostrada, numarati metru cu metru ... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...