Sari la conținut

FERITI-VA de MOTOCICLISTI


Dobrescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nici o problema. Numarul masinii, politie, medic legist, carnet suspendat.

Nu cred ca merita iertati!

Sau mai simplu: oprit, batut, bagat in masina, inchis masina, lasat in plata Domnului. Pana la politie, legist, s.a.m.d... te manaca "sfintii" hartzogaralilor. Chestia asta cu rautatea am vazut-o destul de des si alta solutie nu e, dupa mine.

 

Sau poate-s eu nervos acum. B)

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul in care unul din cei de pe drumul principal ar fi intrat pe banda unu EU ERAM CEL VINOVAT PT. NEACORDARE DE PRIORITATE DEOARECE L-AS FI OBLIGAT SA FRANEZE DE LA CEI 60/h (legali la momentul acela) ceeace este = cu stanjenirea traficului pe tronsonul principal.

Gata! M-am lamurit!

 

Locul unde se termina manerva se considera locul unde viteza celui care a acordat prioritate si a intrat pe drumul principal ete cea permisa pe sectorul respectiv de drum (s-a inscris in trafic fara sa-l oblige pe cel indreptati sa frineze).

 

Deci (1) cel care loveste din spate intre intersectie si locul respectiv este NEVINOVAT iar (2) daca loveste dupa acel punct este VINOVAT.

 

@Dobrescule eu incercam sa descriu cazul 2 tu cazul 1. Scuze pt caposenie B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare uite-te la numere.  De fapt, sper sa nu mai fie data viitare.

Stiu ca s-ar putea sa nu aiba sau sa fie indoite, oricum. Pe la ce ora se intampla?

Nu am vrut initial sa ma inscriu aici, ca oricum probabil mi-am facut dusmani la discutia de dincolo (am fost "amenintat" ca voi fi dat pe mana Marcelei.....). Ieri plecam de la servici. Eram pe Calea Floreasca. Cum bine stiti, se circula doar pe o banda in unele zone, ca se lucreaza sau sunt multi parcati aiurea. Pe banda opusa masini bara la bara. Si apare pe banda mea un motor negru, cu un mare far (noroc cu ochelarii cu strat antireflexie!), cu pasager(a) in spate, FIX pe banda mea!!! Fara nici o apasare si-a continuat nestingherit drumul, eu trebuind sa fandez mult (Espero nu e nici cea mai manevrabila, nici cea mai ingusta masina!). Nu am putut sa-i luam numarul, ca era indoit.... Atat stiu, motor negru, carenat, 2 locuri, casti negre, costume negre, ghete-manusi negre... Un singur far, nu rotund...

 

Si (chiar daca am scris si pe DaewooClub, intreb si aici), faza cu acel Ducati rosu din pasaj:

zilele trecute eram in Pasajul Obor, pe banda din stanga cum mergi spre Iancului. Sunt 2 benzi si atat. Eram fix la mijlocul pasajului. Masina langa masina, bara la bara cand, deodata, apare langa mine DE NICAIERI un Ducati rosu!!! OK, avea farul aprins (si eu aveam faruri), dar ce cauta intre masini? De ce a trebuit sa vina intre masini? Pentru ca a putut? Daca eu ocoleam o groapa, stiind ca am loc in dreapta? Nu aveam cum sa-l vad avand in vedere ca in spatele meu erau masini pe ambele benzi! Si ma uit extrem de des in toate oglinzile! Cine si unde a gresit?

 

In rest, toate bune tuturor! Am si eu destui prieteni pe 2 roti, unii cu scule extrem de nervoase (un exemplu superb pentru mine a fost un amic, tocmai isi luase nu stiu ce Honda de 1200cc si toti au sarit pe el sa le faca demonstratii pe stradutza pe care avem firma, la care omul - participant si la curse sportive - a replicat scurt ca el nu face tampenii! Tot respectul!) si iata un motiv in plus sa vreau sa invat ce am de facut sa nu ajung in situatia care a generat aceste discutii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sa va povestesc si eu:

- azi dimineata veneam la lucru, aveam prioritate pe calea lugojului, rulam cu 40 km/h, cand din stanga tasneste peste linia continua unu cu un matiz. a trebuit sa incetinesc pana aproape de oprire, desi fiind cu dacia model '77, cu RCA la zi, puteam sa-i dau linistit una in lateral. plus ca franand, am riscat o tamponare si din spate, fiind in coloana. atat am retinut: matiz rosu, doua faruri, 5 locuri, nr. de leasing (nu retin).

 

- ieri ma deplasam pe tache ionescu, pe banda a II-a, in coloana, cu aceeasi dacie model '77. pe banda I stationa o masina de la salubritate. pe banda I vine tare un espero, franeaza puternic si forteaza intrarea in fata mea. legea spune ca am prioritate de banda, deci puteam linistit sa-mi repar oaresce pe la masina pe banii lui. cum esperu nu e chiar cea mai manevrabila masina, si nu e chiar ingusta, a trebuit sa franez pana aproate de oprire pentru a-i face loc. din nou am riscat o tamponare din spate. am retinut: espero gri, 2 faruri, 5 locuri

 

B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa incerc sa-ti raspund foarte pe scurt.

Mai toate motoarele au 2 locuri. In rest descrierea e prea vaga, la odul ca sunt multe motoare de genul asta cu pasageri cu costume si casti negre. Data viitoare nu mai fanda, pur si simplu opreste.

 

Ducati-ul rosu sa inteleg ca a trecut pe printre tine si masina din drapta ta. Una la mana, de ce mergea in paralel cu alta masina, in cazul in care nu erai in depasire? Daca ai masina in spate care doreste sa te depaseasca, legal, trebuie sa schimbi banda, sa permiti depasirea, indiferent de viteza cu care mergi.

In plus,

Doi la mana, si eu depasesc printre doua masini pentru ca EU cred ca este cel mai sigur mod. Sa-ti explic de ce. Avand masina in dreapta ta, sau stanga, NICIODATA nu vei trage de volan in directia aia, din instinct de conservarae. Daca ai un obstacol vei frana sau vei trager de volan in directia opusa. Crede-ma, este foarte studiat reflexul asta.

Sunt de acord ca te sperii daca trece un motor pe langa tine, fix pe linia dintre benzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa ma luati peste picior, atat am vazut, ca nenea cu motoru mergea iute... Cat despre cel din pasaj, ei bine pe banda 2 chiar langa perete se intampla sa fie tot felul de gunoaie, uneori destul de periculoase pentru cauciucuri. Daca evitam, evitam in drepta, ca in stanga era peretele. Si in dreapta, intre mine si celalalt, aparuse motorul rosu... Ii multumesc lui Dumnezeu ca totul a fost OK in final. Vesnica poveste, daca patea ceva motoristul, eu tot ajungeam voleibalist la Dinamo si, cu putin noroc, prindeam prima zi de scoala a Juniorului (care acum e la cresa...).

 

Cat despre celalalt, cum adica sa opresc??? Sa intre in mine??? Pai sorry, nenea avea clar viteza, tocmai ce ii depasea pe toti fraierii care stateau regulamentar pe banda lor.... Mai erau 2 -3 lungimi de masina pana la el, credeti ca ar fi avut timp sa opreasca? De ce sa risc? Nu am timp, zau, de probleme, imi ajung alea pe care le am... Asta e prostia pe care o fac zilnic pe sosea: ii las in plata Domnului pe cei care imi fac magarii, cu toate ca as putea sa le fac viata foarte amara... Va veni vremea cand vor plati.... Si nu mie, sau voua, sau altora....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dobrescu, stai ca m-ai pierdut ...

 

Deci moto negru INTRA PE CONTRASENS si Viper trebuie sa opreasca, nu? ca si cum ar avea in fata ML-ul, nu? asta se cheama prioritate de smecher, nu? am impresia ca pina sa constientizeze automobilistii ca motocicleta e vehicul, chiar si motociclistii au dificultati in a intelege ca stau calare pe un vehicul si au drepturile dar si obligatiile ce decurg din aceasta calitate ... prioritatea de smecher nu face parte din ele ...

 

Ducatti rosu ... cum naiba sa ai reflexul de a trage stinga IN PASAJ? de pe banda 2? pai acolo in stinga e ZIDUL! garantat tragi scurt dreapta sa eviti groapa sau bolovanul si ... nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar fi ales de respectivul motor ...

 

Am si eu citeva intrebari din regulament:

 

1. Motocicletele au dreptul sa circule PRINTRE sirurile de masini stationate sau in miscare in sensul de mers al motocicletei? (intre banda 1 si banda 2).

2. Motocicletele au dreptul sa depaseasca PRINTRE masinile care trec in sensuri opuse? (strada cu o banda pe sens).

3. Unde scrie in regulament ca daca mergi cu viteza legala ESTI OBLIGAT sa cedezi banda (pe DN, nu pe A), daca cineva cu viteza superioara vrea sa mearga mai repede? asta e o regula de bun-simt, daca vrei, dar nu e SCRISA nicaieri, din cite stiu eu ...

 

Cred ca diseara o sa facem o seara de lectura pasionanta ... B) :what: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre celalalt, cum adica sa opresc??? Sa intre in mine??? Pai sorry, nenea avea clar viteza, tocmai ce ii depasea pe toti fraierii care stateau regulamentar pe banda lor.... Mai erau 2 -3 lungimi de masina pana la el, credeti ca ar fi avut timp sa opreasca?

nu te iau peste picior, dar fac pariu cu tine ca motocicleta neagra nu avea traiectorie de coliziune cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti face cate pariuri vrei. Nu caut vendetta, nici nu urmaresc alte chestii! Avea FIX 3 latimi de motor (ca al lui) intre linia ce demarca sensurile de mers si pozitia lui pe banda mea (unica in acel moment!).

 

OK, sa consideram ca nu avea traiectorie de coliziune... Dar ce cauta pe contrasens? OK, am aceeasi problema si cu muuuulti conducatori auto care fac aceeasi chestie: noi stam ca prostii la semafor sau unde e cazul, si smecherii trec pe langa noi pe linia de tramvai, pe contrasens, etc... Era doar un exemplu si atat. Dar deranjant pentru mine... Poate eram incepator si ma speriam si faceam o mare tampenie... Ala se ducea fericit si eu ramaneam sa platesc pagubele... Nu e fair-play... Vrem fair-play? Pai hai sa jucam toti corect! Nu ca in superfilmul "Ferma Animalelor" al lui Orwell, unde "toate animalele sunt egale, dar unele animale sunt mai egale ca celelalte"...

Editat de VIPER_DW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat se poate abera ,toata lumea spune acelasi lucru cu alte cuvinte. :what:

CONDUITA PREVENTIVA spune ceva?

IN FELUL ASTA am scapat de un vento POLITIA ROMANA ce mi-a taiat intersectia pe verdele meu,fara girofare fara nimic.

De la altii la ce sa te astepti,fie ei motociclisti sau conducatori auto?

Insa m-am gandit ca suntem in Romania,vrea sa traga din benzina,ori vrea sa treaca fiindca nu mai are rabdare sa ajunga la bere cu baietii dupa program,ori ca e jmeker ca e gabor si el nu sta la stop.

Si da TOATE ASTEA MI-AU TRECUT PRIN CAP ATUNCI si am franat inainte sa treaca ,pentru ca m-am gandit ca o va face!

B)

Cand spuneam povestile astea pe forum ca se intampla unii din voi ziceau ca merg eu aiurea.(sunt destule patanii pe aici si cele mai multe nu m-am mai obosit sa le postez ca se intamplau prea des,insa unele sunt de necrezut cum ar fi povestea cu papucul in giratoriu pe contrasens tralala si tot asa...)

DA SA MAI MERG SI AIUREA...ce s-ar intampla??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat se poate abera ,toata lumea spune acelasi lucru cu alte cuvinte. B)

CONDUITA PREVENTIVA spune ceva?

A CUI? sa pot intelege si eu de ce Viper TREBUIA sa opreasca si de ce NU TREBUIA sa evite la dreapta in pasaj ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci probabil ca ar fi trebuit sa fac si eu cum zicea cineva pe aici, si parafrazez (in loc de "o casca in gura"): sa fi mers dupa el si sa-i dau o cheie de roti in gura? B) Nu, dragii mosului, eu tot timpul voi fi "fraierul", "conservarul" care se va da deoparte, si asta pentru ca am un copil de hranit acasa, copil care trebuie sa aiba un tata langa el... Daca altora nu le pasa de ce pot crea cu "maiestriile" lor, mie imi pasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma nu trebuia sa faci asta,trebuia sa te gandesti de O MIE DE ORI CE TRE SA FACI CAND SCHIMBI DIRECTIA si motoristu sa se gandeasca sa nu-i dea atat gaz CA E POSIBIL CA TU SA FACI TREABA ASTA.

dar pt. simplul fapt ca el avea viteza asta e o chestie care si-o risca pe pielea lui.

insa tu taindu-i fata ai riscat pielea ta dar si pe a lui.

TU IL VAZUSEI.

muhaha...nu am citit tot forumu ,tu esti cu matizul B) ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

muhahahahhaa ma rog ,frate nu pot sa citesc o mie de pagini crede-ma n-am rabdare.

dar asta dp meu dv e o regula generala pt toti.

aplicabila si invers

sa te gandesti de O MIE DE ORI CE TRE SA FACI CAND SCHIMBI DIRECTIA si motoristu sa se gandeasca sa nu-i dea atat gaz CA E POSIBIL CA TU SA FACI TREABA ASTA FARA CA TU SA TE ASIGURI.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io sint de acord, da' crede-ma ca eu era sa o fur de citeva ori cind soferul chiar ma vazuse, si cu toate astea se lansa in vreo manevra care sfida toate regulile logicii si ale bunului simt. Asa ca mai nou si eu fac la fel, ma feresc ca de dracu, ca nu stii niciodata de ce handicapat dai.

Editat de Luc_zxr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea FIX 3 latimi de motor (ca al lui) intre linia ce demarca sensurile de mers si pozitia lui pe banda mea (unica in acel moment!).

 

OK, sa consideram ca nu avea traiectorie de coliziune... Dar ce cauta pe contrasens?

ca sa vezi ca nici eu nu caut vendetta o sa-ti explic de ce avea 3 latimi de motor intre el si soferii din coloana depasiti. o sa-ti explic pentru ca nefiind motociclist n-ai sa intelegi altfel. unui motociclist care depaseste o coloana de vehicule stationate sau care se misca bara la bara din cand in cand, ii e mai frica sa nu-i deschida usa in nas vreun sofer depasit decat de cel de pe contrasens. nu e un semn de lipsa de respect fata de cel de pe contrasens, ci exprimarea unui instinct de conservare, pune distanta intre el si pericolul cel mai probabil. tu venind de pe contrasens il vezi, cei din coloana sunt mult mai imprevizibili. fii sigur ca nici un motociclist intreg la cap si fara tendinte sinucigase nu se arunca in fata unei masini de pe contrasens, e vorba de instinctul de conservare. daca era un jeep, inteleg sa-ti sara in fata cu nesimtire stiind ca iesi din calea lui. incearca sa fii putin mai flexibil. incearca sa acorzi motociclistului care nu se "conformeaza" in coloana intelegerea pe care o arati biciclistului care fenteaza semaforul folosind trecerea de pietoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca, repet, ii voi lasa pe cei ce mi se baga in fata, nu inseamna ca va trebui sa-i si respect, indiferent de numarul de roti... Simplul fapt ca un conducator auto-moto-velo nu respecta legile elementare de circulatie (de bun simt nu mai zic) ma face sa-mi doresc din ce in ce mai mult sa-mi fie dor de tara asta...

 

@Dogg: nu i-am taiat fata nimanui, a venit pur si simplu pe sensul meu, pe contrasens! A, si nu sunt cel cu Matizul, eu sunt cu vaporul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, depasirea coloanei cu motocicleta PE CONTRASENS cind din fata vine trafic e sau nu legala?

 

Circulatia motocicletelor intre benzile 1 si 2 ocupate full e sau nu legala?

 

In cazul Matiz vs. moto ati citat cu rigurozitate articole de regulament, asezonate cu comentarii despre necunoasterea legilor de catre soferi si despre limitarea in gindire care pasa-mi-te vine odata cu volanul ... acum va rog sa imi raspundeti la cel 2 intrebari de mai sus, pe care le-am mai repetat pe pagina anterioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
In cazul Matiz vs. moto ati citat cu rigurozitate articole de regulament, asezonate cu comentarii despre necunoasterea legilor de catre soferi si despre limitarea in gindire care pasa-mi-te vine odata cu volanul ... acum va rog sa imi raspundeti la cel 2 intrebari de mai sus, pe care le-am mai repetat pe pagina anterioara.

In cazul matiz vz. kawa putea sa moara un motociclist, din vina matizului.

 

B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in cazurile mele puteau muri 3 oameni, nu? Daca era vreun smecheras de cartier cu o coaja de Dacie, eventual fara carnet, si se suia pe ei? Hmmm, se evita raspunsurile in care membrii comunitatii cu 2 roti sunt prinsi in off-side... Si tocmai ce vorbeam de fair-play.

 

Da, Matiz-ul a gresit flagrant!. Si asta i-o voi zice si in fata soferului de Matiz in cauza, cu Legea in mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smokey, citesc de 2 zile forumul de Accidente si imi dau seama cam prin ce treceti.

 

Eu va rog sa imi aratati undeva in regulament ca moto cel negru AVEA VOIE sa treaca printre sirurile de masini mergind in sensuri opuse si ca Ducati cel rosu AVEA VOIE sa treaca printre masinile de pe banda 1 si banda 2 (IN PASAJ!).

 

Bascularea asta intre ce e legal si ce e moral pentru a te situa intr-o pozitie avantajoasa nu mi se pare OK ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...