Sari la conținut

FERITI-VA de MOTOCICLISTI


Dobrescu
 Share

Postări Recomandate

Si iar ajungem la faza: de ce va bagati printre masini. :lol: Da, se poate sa ne bagam si nici o lege nu interzice asta. Si nici n-o sa interzica prea curand. Lovim - oprim si cerem scuze, daca e cazul, platim. Nu lovim, ne ducem pana la limita unde se poate inainta si asteptam. Ce am observat in ultima vreme -> FOARTE multi soferi se dau usor, trag masina 10-20 cm sa ne faca loc, cand ajungem in spatele lor la stop, NU ambalam/claxonam, etc. Si multumim cum putem (un tipat prin casca, o inclinare a capului, etc) = toata lumea fericita. El n-a murit ca s-a dat cativa cm fara sa incomodeze pe altcineva ca sa permita unui partener de trafic sa se duca mai in fata. Nu ca "i-ar lua fatza", ca nu ii ocupa locul, nu incomodeaza traficul.

 

P.S. Am folosit generalul si pluralul NOI pentru ca multi motociclisti fac asa. La fel, FOARTE multi soferi auto fac gesturile de mai sus. Si nu cred ca le fac de frica. Ci din alte motive :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dar de obicei doar cand un conservar ne omoara cate un coleg pentru ca nu l-a observat. Asha ca eu imi intzeleg colegii care folosesc apelative ca "conservarii dracu" deshi oricine are bunavointza intzelege ca se refera la o anume categorie de conservari.

La modul cel mai sincer i se poate intampla oricui sa "nu vada" un motociclist si sa se produca o tragedie. Legea da dreptate mereu motociclistului in cazuri de neacordare a prioritatii, insa ce mai conteaza asta pentru motoristul mort? Practic insa este foarte greu sa te asiguri dupa o motocicleta care este condusa intr-un mod complet imprevizibil, cu o viteza imensa fata de restul traficului, schimband benzile 2 la secunda etc.

Desi nu am A-ul am mers ca pasager de cateva ori pe motoare sport mari. M-au speriat oamenii aia cum pot sa conduca de iresponsabil. Depasiri fara nici un fel de semnalizare, cate 10 masini de o data cu o viteza mult mai mare decat ele, depasiri la viteze de 150+ printre masini care se petrec din sensuri opuse, si culmea nebuniei depasirea printre 2 masini care una e angajata in depasirea celeilalte.

Cred ca shi voi facetzi la fel cand se intampla invers. A, am uitat nu s-a intamplat invers.

Eu personal stiu 2 cazuri cu poze de pe net in care motociclete ruland la viteze excesive au intrat din lateral cu totul in masina peste soferi.

 

Acum evident sunt si cazurile in care motociclistul mergea absolut regulamentar si a fost omorat. Dar la fel de bine si "conservari" sunt omorati foarte des din cauza neacordarii de prioritate sau de depasire fara asigurare de catre alti "conservari" care "nu i-au vazut". Vad ca uitati asta. Nu cred ca e o problema speciala a motociclistilor carora nu le este acordata prioritatea, asta daca excludem pe cei care merg atat de tare si imprevizibil incat singuri isi cresc sansele de nu fi vazuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum evident sunt si cazurile in care motociclistul mergea absolut regulamentar si a fost omorat. Dar la fel de bine si "conservari" sunt omorati foarte des din cauza neacordarii de prioritate sau de depasire fara asigurare de catre alti "conservari" care "nu i-au vazut". Vad ca uitati asta. Nu cred ca e o problema speciala a motociclistilor carora nu le este acordata prioritatea, asta daca excludem pe cei care merg atat de tare si imprevizibil incat singuri isi cresc sansele de nu fi vazuti.

 

Dar din pacate a devenit o problema obisnuita :lol:

 

Dar este mult ami grav la motociclisti din simplul motiv c anu sunt destul de atenti si nici obisnuiti cu prezenta in trafic a motocicletelor. :disapointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste idioti oricum ei nu au de unde sa stie.La felul in care discuta intre ei iti dai seama ca sunt niste tampiteii.Oricum trebuie sa ne dea de gandit.In rest bulan si :P

 

 

Dupa ce-i cunosti sa vorbesti. Pana atunci, nu.

 

In plus, cel care a cauzat accidentul este colegul meu. Pe atunci nu-l cunosteam. Crede-ma, si-a invatat lectia. Mai mult rezolvi raspandind "virusul" decat cu Jihadu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si iar ajungem la faza: de ce va bagati printre masini. :P Da, se poate sa ne bagam si nici o lege nu interzice asta. Si nici n-o sa interzica prea curand. Lovim - oprim si cerem scuze, daca e cazul, platim. Nu lovim, ne ducem pana la limita unde se poate inainta si asteptam. Ce am observat in ultima vreme -> FOARTE multi soferi se dau usor, trag masina 10-20 cm sa ne faca loc, cand ajungem in spatele lor la stop, NU ambalam/claxonam, etc. Si multumim cum putem (un tipat prin casca, o inclinare a capului, etc) = toata lumea fericita. El n-a murit ca s-a dat cativa cm fara sa incomodeze pe altcineva ca sa permita unui partener de trafic sa se duca mai in fata. Nu ca "i-ar lua fatza", ca nu ii ocupa locul, nu incomodeaza traficul.

 

P.S. Am folosit generalul si pluralul NOI pentru ca multi motociclisti fac asa. La fel, FOARTE multi soferi auto fac gesturile de mai sus. Si nu cred ca le fac de frica. Ci din alte motive :baldy:

 

O atmosfera civilizata pe sosele. :crack: Pacat ca la noi e inca o raritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un forum al userilor de auto Daewoo, www.daewooclub.ro. Toate bune si frumoase. Ei bine, unul din userii de acolo a lovit un motociclist. Evident, nu l-a vazut.

 

Discutia este aici:

 

http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=1364

 

Acesta este topicul initial:

Eu m-am abtinut in a face comentarii, mai ales ca foarte multi de acolo nu prea cunosc legea, sau o cunosc partial.

 

lasa ca yo o sa-i raspund profesionistului :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce-i cunosti sa vorbesti. Pana atunci, nu.

 

In plus, cel care a cauzat accidentul este colegul meu. Pe atunci nu-l cunosteam. Crede-ma, si-a invatat lectia. Mai mult rezolvi raspandind "virusul" decat cu Jihadu'.

 

Discutand pur teoretic.

 

Raspandind virusul este mai bine, mai corect, mai civilizat. Dar nu mai viabil.

 

La catzi potzi sa le dai virusul intr-un an ... 1,2 poate 3. In schimb jihadul va fi propulsat de massmedia de scandal gen Pro TV shi il va amplifica. Impact major. Dar nu are calitatzile mentzionate mai sus. Sunt impotriva jihadului dar teoretic daca este facut cum trebuie are sortz de izbanda ff mare.

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...