Sari la conținut

FERITI-VA de MOTOCICLISTI


Dobrescu
 Share

Postări Recomandate

Prima intrebare

Domnilor, depasirea coloanei cu motocicleta PE CONTRASENS cind din fata vine trafic e sau nu legala?

NU. Din doua motive:

j) în situatia când din sens opus se apropie un alt vehicul al carui conducator este obligat sa efectueze manevre de evitare pentru a nu intra în coliziune;

si

k) în locul unde s-a format o coloana de vehicule în asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

A doua intrebare

Circulatia motocicletelor intre benzile 1 si 2 ocupate full e sau nu legala?

NU si da. In mod normal trebuie sa semnalizeze, asta necesita 50m. Deci nu.

B) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

Altfel, putem tine cont si de:

c) sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;

Evident, asta este un lucru evaziv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

nu inteleg ce vrei sa demonstrezi? in cazul cu matizul soferul a sarit ca ars ca i s-a facut o nedreptate, si i s-a demonstrat (de zece ori) ca nu e asa.

 

depasirea coloanei cu motocicleta PE CONTRASENS cind din fata vine trafic e sau nu legala?
binenteles ca e legala, toate depasirile se fac pe contrasens B) . motocicleta are demarajul mult mai bun ca o masina, si o depasire care pt. o masina poate fi considerata periculoasa (daca e trafic din sens opus), pentru o motocicleta e normala.

 

daca depasirea se face fara trecerea axului e perfect.

 

Art. 150. - Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

:laugh: sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

c) sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;

daca motociclistul considera ca distanta laterala e suficienta e perfect legal

 

 

Circulatia motocicletelor intre benzile 1 si 2 ocupate full e sau nu legala?

daca e linie intrerupta e legala, de ce n-ar fi :what:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Dobrescu ... e cam clar ca Viper AR FI PUTUT sa aiba pe constiinta 3 oameni in cursul aceleiasi zile si sa nu fie citusi de putin vinovat de asta DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smokey, se pare ca raspunsul meu este mai corect decat al tau.

 

Si inca ceva, nu conteaza ce considera motociclistul, ci ce considera leagea.

 

Flex, cand am zis nu si da la a doua intreabare, a fost un nu mare si un da foarte mic, bazat pe distanta laterala, care la motociclete este mai mica (sau asa pare). Evident raspunsul corect este NU, si nu doar din punctul de vedere strict al legii.

 

Asa cum ti-am explicat mai sus, EU asa depasesc in oras. Decat sa ies pe contrasens, intru printre doua masini, daca sunt in paralel si au viteza aproximativ egala. Chestia cu trasul de volan este relativa. Cand sti (constientizezi) ca ai pe cineva intr-o anumita parte, instinctul de conservare te face ori sa franezi, ori sa eviti un obstacol pe partea opusa, CHIAR daca partea opusa inseamna contrasens.

Ca sa vorbim de statistici, gandeste-te cate accidente de genul asta au fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Dobrescu ... e cam clar ca Viper AR FI PUTUT sa aiba pe constiinta 3 oameni in cursul aceleiasi zile si sa nu fie citusi de putin vinovat de asta DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL ...

Fals. In cazul masinii intra in vedere conduita preventiva, asa ca el trebuia sa fac tot ce putea pentru a evita un accident. Evident, este o vina morala. Legal nu avea nici o vina. De aia am zis ca data viitoare sa opreasca si atat. Da-l in gura ma-sii pe motociclist daca e idiot. Mentiunea este ca totusi sa citesti ce a scris Zahei mai sus, pentru ca este foarte pertinent. Aprecierea distantelor este diferita. Vino deseara la intalnire si sa te plimbe cineva. Cand o sa vezi CAT DE TARZIU se poate frana cu motorul, o sa-ti schimbi un pic aprecierile... referitoare la distante, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smokey, nu vreau sa demonstrez nimic ... de acum o sa tin bine minte ca intre mine si COLOANA de pe sensul opus poate trece oricind un motociclist la rasul oglinzilor si ca de acum inainte imi voi distruge tot trenul de rulare, fiindca nu pot face o manevra de evitare IN LIMITELE BENZII MELE din cauza ca pot gasi oricind in stinga sau dreapta un motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...fiindca nu pot face o manevra de evitare IN LIMITELE BENZII MELE din cauza ca pot gasi oricind in stinga sau dreapta un motociclist.

Arata-mi unde se precizeaza in lege ca IN LIMITELE BENZII TALE poti trage de volan asa cum vrei!!!

De asemenea mai arata-mi cum se face cu depasirea in cazul in care nu depasesti banda! se considera depasire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Dobrescu, again B) ... m-am dat o data ca pasger pe o Yamaha de 800cc, cred, si m-am cam prins despre ce e vorba ... si m-am dat si cu Mobra :what: :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Dobrescu, again B)  ... m-am dat o data ca pasger pe o Yamaha de 800cc, cred, si m-am cam prins despre ce e vorba ... si m-am dat si cu Mobra :what:  :laugh:  :laugh:

...dar nu ai raspuns la intrebarea mea!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

binenteles ca e legala, toate depasirile se fac pe contrasens :what: . motocicleta are demarajul mult mai bun ca o masina, si o depasire care pt. o masina poate fi considerata periculoasa (daca e trafic din sens opus), pentru o motocicleta e normala.

 

 

daca motociclistul considera ca distanta laterala e suficienta e perfect legal

cool...

1. asadar problema se reduce la demaraj ? :laugh: bine, daca am un lamborghini sau ferrari si nu il incurc pe ala din fata pot sa ma bag, da ?

2. distanta aia laterala trebuie sa fie oare suficienta pentru ambii participanti la trafic ? sau numai pentru motociclisti ? sau (MORAL SI LEGAL) sa fie suficienta pentru ca ambii soferi sa se afle la limita evitarii oricarui pericol ?

3. cat despre matiz-moto s-au scris zeci de pagini, daca ai timp si recitesti ai sa afliica omul si-a recunoscut vina dar eera nemultumit ca moto a avut peste viteza legala. ufff.. hai sa nu mai reluam astaaaaaaaaa B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata-mi unde se precizeaza in lege ca IN LIMITELE BENZII TALE poti trage de volan asa cum vrei!!!

De asemenea mai arata-mi cum se face cu depasirea in cazul in care nu depasesti banda! se considera depasire?

Oooohhhhh B) :what: :laugh:

 

Las' ca-mi desenzi diseara! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, deci una peste alta eu trebuia sa stau ca bou sa treaca nenea cu motoru... Iar la faza cu evitatul, va iau si eu cu Espero la o plimbare in Pasajul Obor, exact in aceleasi conditii, si o sa evitam un obstacol aflat in partea stanga, langa perete, NESTIIND si NEVAZAND (pentru ca nu pot vedea printr-un card de masini!!!) ca poate sa apara un motor! Adica in permanenta trebuie sa ma gandesc ca poate aparea un motor, doar pentru ca poate???? Domnilor, ati dat examen dupa aceleasi Legi, cu aceeasi Politie!

 

Si, a n-a oara, revin: motorul negru ERA PE SENSUL MEU! Da, depasea! Dar de ce m-a pus pe mine in dificultate??? Ca asa a vrut motorul lui negru cu far orbitor? Iar cel cu Ducati rosu, de ce s-a bagat? Pentru ca poate? Hmmmm... Puerile rau explicatiile unor membrii de pe aici.... O sa mai avansati in varsta, o sa aveti si alte chestii importante in viata si o sa va mai schimbati optica... Sper...

Editat de VIPER_DW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de obicei merg cu faza lunga ziua pt. a fi mai bine observat, merg in lateralul masinilor pt. a ma vedea in oglinda si a nu lua gropi sau canalele de pe centrul benzilor, ambalez si motorul pt. a fi auzit ...asta ca sa nu am surprize sa-mi deschida vreun dobitoc (deobicei taxi) usa in fata cum am patit cand eram cu bicicleta B) ...pot sa zic ca in 4 ani de zile n-am avut decat o singura faza nasoala, un microbuz vroia sa intoarca pe M.Bravu (avand 3 benzi pe sens) plecand de pe banda 1...noroc ca aveam viteza mare si am apucat sa trec prin fata lui cand ajunsese pe banda 3 inainte sa-mi intoarca in fata.in stanga nu puteam sa feresc pt. ca era refugiu de tramvai.daca aveam o vit. cu 20km/h mai mica ma lipeam de el si poate nu mai scriam aici acum.Idiotul m-a vazut doar cand am trecut prin fata lui...de frica nici n-a mai intors acolo...s-a dus mai in fata.pot sa zic tipic accidentelor fatale de anul asta.am avut bulan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In pasaj, cel putin la Victoriei asa este, ai banda continua. Nu stiu cum este la Obor.

 

Eu nu inteleg o chestie. Este legal ca un motor sa mearga cu mine in paralel in limitele unei benzi de mers (presupunand ca el a venit in dreptul meu). Reversul, eu sa vin in dreptul lui, este legal?

Nu ma luati in bascalie, chiar sunt curios. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e DEPASIRE ILEGALA! eu asa stiu ... in limitele benzii mele NU ARE NIMENI VOIE SA MA DEPASEASCA ... mai precis NU O MOTOCICLETA, ca altceva nu ar intra in 3.5m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e DEPASIRE ILEGALA! eu asa stiu ... in limitele benzii mele NU ARE NIMENI VOIE SA MA DEPASEASCA ... mai precis NU O MOTOCICLETA, ca altceva nu ar intra in 3.5m.

Pai cred ca te-am prins in off-side rau de tot, si arbitrul se uita in alta parte!

Asta da prada!

Chestia este ca nu sunt sigur, dar stiu ca poti sa depasesti, iar daca nu treci de limita benzii nu se considera depasire. Imi aduc aminte de triplare, care in cazul asta nu mai este!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nu e depasire.

 

3. Depasirea

Art. 45. - Depasirea este manevra prin care conducatorul unui vehicul îl devanseaza pe un altul, aflat în mers sau imobilizat, daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie.

 

Inca nu am gasit daca este permis sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa va salut pe toti, de pe ambele forumuri. Sunt mandru proprietar de Matiz, insa un mare iubitor de motociclete. Spre deosebire de multi automobilisti, imi dau seama de riscurile la care sunteti supusi. In mare parte este si greseala voastra. Nu realizati inca ca un conducator de Dacie, eventual care are si o varsta, nu realizeaza ca o Ducati nu e Mobra vecinului lui. Citesc UniversMoto lunar si ii port un mare respect lui Dan Nastase. De ce nu faceti tot posibilul sa aduceti la cunostinta automobilistilor riscurile la care va supun. Ar trebui sa apelati la mass media. Nu prin fluturasi. Prin spoturi TV si radio. Costa mai mult, dar impactul este mai mare.

Editat de lalexis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...