Sari la conținut

Recomandat-imi Un Service Bun


Postări Recomandate

Asa e !Vai de capul meu!Ca al tau bubuie!Mi-ai facut o chestie penibila acum 3 ani ca inca ma chinui sa imi dau seama cat de negustor ai fost la vanzarea unui RF400 an 95 pe care l-ai vandut lui LAUR BALAUR de aici de pe forum in mult mai putin bani.Este vorba de E28 pe care mi-ai cerut 3700 dolari si pe care l-ai dat lui in 3100.Mie incercai sa imi bagi pe gat ZZR de 1100 care aveau an 1990 si 1991 si km peste 57ooo.Faza tare ca dadusem avans din toamna si multe telefoane.Peste 2 luni am venit cu un prieten sa vada ce motoare vinzi si aceleasi ZZR-URI aveau 15000 si 16000km,erau proaspat lacuite si facute pt vanzare.Sa iti spun cum te chemi fata de ceea ce pretinzi ca esti?Un escroc.Asta esti.Si pot sa ti-o spun si in fata chelule.Sper insa spre binele tau sa nu dai ochii cu mine vreodata.Desi ... e greu! :finger:FRATILOR MOTOARELE DE LA TOMINA SE INCADREAZA IN PROGRAMUL TROACA DIN JAPONIA.SUNT MOTO ACCIDENTATE SI RIDICATE DE PE STRADA SI DEPOZITATE IN PLOAIE SI VANT.PATRONUL LE ADUCE VRAC SI VI LE VINDE LA FEL.ASA CUM ESTE SI EL.VRAC!INCADRATI-LE LA FIARE VECHI ,NU LA MOTO!

 

Stai jos......ia-ti aspirina bea un ceiut cald si stai la televizor unde se vorbeste romaneste ca sa intelegi si tu ceva...........noi am avut o disputa de idei pe marginea unui Dragstar.....Rr-ul l-ai cumparat de la Alfa Motors..........iar daca in curte ai vazut mai multe zz-r de 1100 nu inseamna ca este acelasi ......si nu ai venit peste doua luni ci peste doi ani .......cand te-am primit in obrazul unor amici comuni care mi-au zis ca esti nebun si sa nu te bag in seama...........daca as fi in locul tau as tacea malc..........sa nu povestesc incidentul dintre noi ca te-as face de cacao hai sa ingropam securea si sa bem o bere candva ca prieteni .........nu ca dusmani.........nu ai cumparat de la mine nu stii care sunt treburile si clientii mei nu te baga...........asa e barbateste si onest.........ce or sa creada oamenii astia cand vor verea ca aberezi?

 

Iar daca vrei sa dam ochii cu mare placeere cand vrei.....insa suna a amenintare si iar nu este frumos din paretea ta

 

PS.........chel sunt cu mandrie iar tu faci atac la persoana........care iar nu e frumos

 

 

Mie de ce nu imi dai replica?Te simti cu musca pe caciula?Sau ma ignori asa cum fac curvele care se tem de mine?

Foarte urat ca mergi la curve.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bati campii rau de tot!Am inteles.E treaba cu piata.Nu m-a interesat niciodata sa cumpar un Dragstar.Hai ca stau jos si beau un ceai ca e cald afara.Te las sa iti vinzi marfa de calitate incerta ca am lucruri mai bune de facut.Prietenul cu care am venit este Razvan Caras care a cumparat de la tine acum multi ani un motor facut din altele 3 si al carui bord arata 6000km.Esti in urma.Atunci am luat un Rf de 600 de la Alfa.Stai n banca ta si nu mai marai sa nu ma urc in masina si sa te calc in momentul asta ca sa vezi cat sunt de bun sau de nebun!MAI NOU ESTI SI PSIHOLOG!SI CERE-TI SCUZE CA PUI GANDURILE TALE IN SEMA UNUI PRIETEN AL MEU!O SA-I TRANSMIT SI LUI ACESTE GANDURI SA VEDEM CUM LE IA!SI POATE TE VIZITAM IMPREUNA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bati campii rau de tot!Am inteles.E treaba cu piata.Nu m-a interesat niciodata sa cumpar un Dragstar.Hai ca stau jos si beau un ceai ca e cald afara.Te las sa iti vinzi marfa de calitate incerta ca am lucruri mai bune de facut.Prietenul cu care am venit este Razvan Caras care a cumparat de la tine acum multi ani un motor facut din altele 3 si al carui bord arata 6000km.Esti in urma.Atunci am luat un Rf de 600 de la Alfa.Stai n banca ta si nu mai marai sa nu ma urc in masina si sa te calc in momentul asta ca sa vezi cat sunt de bun sau de nebun!MAI NOU ESTI SI PSIHOLOG!SI CERE-TI SCUZE CA PUI GANDURILE TALE IN SEMA UNUI PRIETEN AL MEU!O SA-I TRANSMIT SI LUI ACESTE GANDURI SA VEDEM CUM LE IA!SI POATE TE VIZITAM IMPREUNA!

NU Dragule ........ai uitat........in urma topingului de atunci .......ca si acum......... cand ai venit sa-ti iei banii inapoi care cosiderau avans pt Dragstar l-am sunat pe Caras de fata cu tine si-l intrbam daca e nemultumit de motorul lui..............am intrat eu in pamant de rusine de rusinea ta.......cand el a zis ca nu-i asa ci ca tu aberezi cu aberatorul ala mare.........ca esti nebun si sa te las impace

 

PS Caras a mai fost pe la mine si aceleasi ganduri impartaseste ca si atunci.........oricum va astept pe amandoi cu drag.Poate tu vii cu gandri mai bune iar el sa bea o cafea ....ca-l bagi nevinovat intr-o discutie de mandrie a ta prosteasca.....

 

Am sa te rog sa spui care-i nemultumirea ta? cu ce te-am deranjat Maria Ta?

 

Cu stima..... insa .........aberezi

Editat de TOMINA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caras de atunci si-a mai luat 3 motoare si niciunul de la Tomina.De ce oare?Ca bat eu campii?Memoria iti joaca feste...este vorba de un rf400.Inca imi datorezi scuze...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caras de atunci si-a mai luat 3 motoare si niciunul de la Tomina.De ce oare?Ca bat eu campii?Memoria iti joaca feste...este vorba de un rf400.Inca imi datorezi scuze...!

 

 

Caras a venit sa-i dau V-MAX si nu aveam.......

Memoria nu-mi joaca feste.....daca caut am cu siguranta fisa de comanda..............nu-ti datorez scuze deoarece tu arunci cu nori nu eu...iar de trei ani gura nu-ti mai tace.......pe o chestie pe care nu o intelegi.........las-o asa cum a picat si aveai de castigat mai mult decat sa fii dusman cu mine........in felul acesta nu faci altceva decat sa atragi dupa tine diverse opinii neavenite si lipsite de sens.............fara ca tu sa castigi ceva ba mai mult sa pierzi...............rautatea ta este neintemeiata din punctul meu de vedere atat timp cat noi am incetat sa colaboram in urma cu 3 ani nu vad de ce atata aversiune......tu stii???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sa fiu la subiect!O sa scriu aici toata povestea ca sa inteleaga lumea de ce sunt f suparat pe aceasta firma.Am dat motorul meu in 2003.Am stat un an fara moto.Am stat ca pe ace.Am zis sa imi iau totusi un motor ieftin si mic cu care sa ma plimb de placere cate o cursa in weekend.Am vazut reclama din Motolife.Am luat nr.Am sunat.M-am urcat in masina si am venit cu avansul.Era octombrie 2004.Am dat multe telefoane.Am primit ceva poze de cand moto erau in JAPONIA.Preturile in revista erau de 2000-2500 dolari.Eu am zis ca dau 2-3 sute in plus,dar sa fie un motor cat de cat acceptabil.In februarie au aparut motoarele.Le-am vazut exact cand se descarcau vrac. L-am vazut si pe cel care imi era mie destinat.Decolorat,cu 28000km,lipsa carene,etc.Mergea la pretul cu care ne intelesesem.Noul pret insa era 3770dolari.Adica 3000euro la vremea respectiva.In birou acolo mai era un pusti care venise ulterior comenzii mele.Mi-ai aruncat ca oricum se gaseste cumparator si ca deja unul asteapta.Atunci mi-ai aruncat pastila cu zzr1100.Nu am fost dispus sa dau atatia bani desi culmea ca aveam exact 3000e la mine.Am cerut avansul si mi-ai dat cei 100 dolari.Am plecat la alte 3 firme din oras si am gasit la Alfa un rf600r din 95 la 3200 euro.Am dat 3000euro si oamenii mi-au dat o luna sa le aduc si diferenta.Am fost fairplay fata de ei si am stat linistit o vreme.Luasem un motor bun care a facut cam 40000km de atunci si este in stare de functionare la fericitul posesor.In iarna am luat nr de tel al unui tip din Drumul taberei care intamplator era noul posesor al motorului ce fusese adus pt mine.Isi luase un filtru de aer de la Louis care nu se potrivea pt ca era de 600.Cand l-am vazut mi-am dat seama ca il stiu d eundeva.Era LAURBALAUR de pe forum.Era baiatul care era probabil cumparator.Cumparase motorul cu 3100dolari desi la mine ultimul pret era 3770.Nici astazi nu am inteles de ce el a putut sa ia motorul la pretu real si eu nu.Am zis ca o fii kestie de marketing sau negustorie,dar ce este asa greu sa intelegi ca vanzatorul a pierdut.Sau poate a castigat un prieten si si-a facut un dusman.Toate acestea pot fii probate.Daca vrei intr-o zi il iau pe Laur si pe Razvan Caras si le punem toate cap la cap.Dar nu raspund pt ceea ce va iesi pt ca iau cu mine prieteni care te vor amenda in legea lor!Deci spune acum ce este adevarat si ce nu!Sunt tare curios de replica.Pot sa jur pe Biblie pt tot ce am scris aici.Eu nu sunt un om de 2 lei.Pretind ca sunt un om vertical.Poti sa pretinzi acelasi lucru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sa fiu la subiect!O sa scriu aici toata povestea ca sa inteleaga lumea de ce sunt f suparat pe aceasta firma.Am dat motorul meu in 2003.Am stat un an fara moto.Am stat ca pe ace.Am zis sa imi iau totusi un motor ieftin si mic cu care sa ma plimb de placere cate o cursa in weekend.Am vazut reclama din Motolife.Am luat nr.Am sunat.M-am urcat in masina si am venit cu avansul.Era octombrie 2004.Am dat multe telefoane.Am primit ceva poze de cand moto erau in JAPONIA.Preturile in revista erau de 2000-2500 dolari.Eu am zis ca dau 2-3 sute in plus,dar sa fie un motor cat de cat acceptabil.In februarie au aparut motoarele.Le-am vazut exact cand se descarcau vrac. L-am vazut si pe cel care imi era mie destinat.Decolorat,cu 28000km,lipsa carene,etc.Mergea la pretul cu care ne intelesesem.Noul pret insa era 3770dolari.Adica 3000euro la vremea respectiva.In birou acolo mai era un pusti care venise ulterior comenzii mele.Mi-ai aruncat ca oricum se gaseste cumparator si ca deja unul asteapta.Atunci mi-ai aruncat pastila cu zzr1100.Nu am fost dispus sa dau atatia bani desi culmea ca aveam exact 3000e la mine.Am cerut avansul si mi-ai dat cei 100 dolari.Am plecat la alte 3 firme din oras si am gasit la Alfa un rf600r din 95 la 3200 euro.Am dat 3000euro si oamenii mi-au dat o luna sa le aduc si diferenta.Am fost fairplay fata de ei si am stat linistit o vreme.Luasem un motor bun care a facut cam 40000km de atunci si este in stare de functionare la fericitul posesor.In iarna am luat nr de tel al unui tip din Drumul taberei care intamplator era noul posesor al motorului ce fusese adus pt mine.Isi luase un filtru de aer de la Louis care nu se potrivea pt ca era de 600.Cand l-am vazut mi-am dat seama ca il stiu d eundeva.Era LAURBALAUR de pe forum.Era baiatul care era probabil cumparator.Cumparase motorul cu 3100dolari desi la mine ultimul pret era 3770.Nici astazi nu am inteles de ce el a putut sa ia motorul la pretu real si eu nu.Am zis ca o fii kestie de marketing sau negustorie,dar ce este asa greu sa intelegi ca vanzatorul a pierdut.Sau poate a castigat un prieten si si-a facut un dusman.Toate acestea pot fii probate.Daca vrei intr-o zi il iau pe Laur si pe Razvan Caras si le punem toate cap la cap.Dar nu raspund pt ceea ce va iesi pt ca iau cu mine prieteni care te vor amenda in legea lor!Deci spune acum ce este adevarat si ce nu!Sunt tare curios de replica.Pot sa jur pe Biblie pt tot ce am scris aici.Eu nu sunt un om de 2 lei.Pretind ca sunt un om vertical.Poti sa pretinzi acelasi lucru?

Clientii mei sunt intotdeauna privilegiati de faptul ca au o lista de referinta pe www.tomina.ro unde vad pretul anul si kilometri efecuati.......daca dumneavoastra nu v-ar fi comvenit pretul nu ati fi venit la mine sa negociem acea motoreta insa se pare ca nu ne-am inteles.............si?????? cum ati spus a fost vanduta altcuiva..........iar dumneata ai cumparat alta motoreta din alta parte.............asta-i un capat de tara?????? car-i problema dumitale.....????????

 

Preturile la mine sunt cele afisate minus negocierea care este la fata locului in functie de cerinta clientuli si ce pot eu oferi .....insa asta nu are legatura cu integritatea mea morala......inseamna ca ori dumneata nu ai stiut sa negociezi ori ai vrut mai mult decat eu puteaam eu da..........

 

Iar daca te referi la integritatea mea morala te asigur pe tine si pe ceilalti ca asa cum se spun odata cuvintele asa raman pana la final .........sunt un om de cuvant ca altfel nu reuseam sa tin in mana cei 1500 de oameni cu care am lucrat delungul timpului.....asa cum voi ca si clienti incercati prin tipuri si tertipuiri de a pune problema sa ma tarati prin noroi sa folositi cuvinte grele si fraze fara sens urmate a mandriei voastre de care nu are margini. Intaresc prin ce spun acum si faptul ca a-ti adus in discutie si defectele mele fizice.....zic eu ca nu este moral

 

Am cosiderat delungul timpului ca sunteti baieti mari si ca nu va tineti de barfa fara sens incercand sa corectez acolo unde am considerat ca sunt carente in buna desfasurare a lucrurilor ...insa ....nu am sa mai tolerez rautatile pe care voi v-ati obisnuit sa le inghit doar ca sa va satisfaceti voi vanitatea de baieti razgaiati,,,care in loc sa-si vada de treaba o tin una si lunga timp de multi ani................nu ai cumparat de la mine nu-ti mai da cu parerea....asta e sfatul meu.......

 

Cu stima in fata voastra ma inclin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii macar au puterea sa recunoasca,altii nu isi recunosc greseala.Eu sunt genul de om care las de la mine ca lucrurile sa fie bine.Ma bucur ca nu sunt in lista celor ce au cumparat de la Tomina.In incheiere ar trebui...sa mai citesti odata titlul topicului.Sper macar ca ai invatat din greseli...! :rock:Pana vei spune ca unul singur de pe acest topic macar are dreptate ma mentin pe pozitie si nu voi pleca cu coada intre picioare pt ca m-am saturat de nulitati,nonvalori,tepari,hoti,excroci!/index.php?showtopic=76757&st=80

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu ai uitat sa precizezi ca pe carena nu ti-am luat bani iar semeringurile pe care ti le-a facut azi nu le-ai platit niciodata nici manopera si nici ulei si semeringuri...........parerea mea e sa evaluezi corect si sa nu mergi la prosteala........nu- frumos si nici moral

 

Cu stima

Am doua in curte .....te rog sa mergi si sa te uiti daca-ti place vreuna.........

 

 

haide ma ce drq, exista atunci 2 variante

1. ma minti in fata

2. nu stii ce fac angajatii tai

3. s-a gresit la calcule

 

socoteala a fost cam asa

 

500 vopsitorie

150 carena stanga

150 ulei + simeringuri in furca

200 manopera mecanica in general

300 oglinzile (foarte bune!)

150 sudura argon

----------

1450 total

 

cauta in evidenta si vezi, poate sumele nu sunt exacte, pentru ca unele erau in euro altele in usd, dar tin bine minte ca totalul asta a fost

 

si mai venisem si cu baiatul ala caruia ii zisesem 'frate, am reparat-o, arata bine acum" si nu stia ala cum sa se abtina de ras cand a vazut carenele. nu m-am ofticat atunci ca tocmai ma hotarasem sa pastrez honda si sa vand ducati ca prinsesem boala pe ducati si am zis ca da-le drq de carene, bine macar ca merge, ca altfel ar fi trebuit refacute. un om neutru, care nu te cunoastea, a zis ca se vede de la o posta ca a fost facuta. si eu am ceruti DE 10 ORI carene NOI NOI NOI NOI NOI si nu am comentat cat costau. vroiam doar sa fie vtr'u frumos!

 

ama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg un lucru:

daca toti clientii Tomina sunt multumiti, de ce unii ajung cu motocicletele la reparat (inclusiv in garantie !) la concurenta ?

as fi curios sa aflu....

 

PS

umbla vorba prin targ ca inclusiv Suzuki Volty de la scoala Tomina este cumparata de la concurenta :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg un lucru:

daca toti clientii Tomina sunt multumiti, de ce unii ajung cu motocicletele la reparat (inclusiv in garantie !) la concurenta ?

as fi curios sa aflu....

 

PS

umbla vorba prin targ ca inclusiv Suzuki Volty de la scoala Tomina este cumparata de la concurenta :wave:

 

Domnul meu.....un serviciu de garantie trebuie sa existe. si pentru asta a o masina sta la dispozitie tot timpul pentru a aduce si duce motociclete la noi inclusiv cele ce apeleaza la service....pe de o parte ca moto nu sunt noi si pot aparea diferite probleme altele decat cele ce se vad cand pleaca de la noi pe de alta parte pentru ca periodic o motocicleta trebuie sa i se schimbe ulei placute etc...........

Am 400 motociclete vandute in cursul anului trecut ......in timpul verii cam 2 pe zi vin la revizi inafara de cele cazute fie de la Tomina ori ba...........sunt oameni care trbuie sa le intinzi o mana de ajutor....cand sunt la necaz......chiar daca nu sunt clientii mei

Volty este importat de Tomina in urma cu 5 ani...impreuna cu cele 6 motociclete de la scoala Tomina..........

 

Inca odata se preia o idee din auzite si se duce mai departe ca buna......

 

Cu stima in fata voastra ma inclin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sa fiu la subiect!O sa scriu aici toata povestea ca sa inteleaga lumea de ce sunt f suparat pe aceasta firma.Am dat motorul meu in 2003.Am stat un an fara moto.Am stat ca pe ace.Am zis sa imi iau totusi un motor ieftin si mic cu care sa ma plimb de placere cate o cursa in weekend.Am vazut reclama din Motolife.Am luat nr.Am sunat.M-am urcat in masina si am venit cu avansul.Era octombrie 2004.Am dat multe telefoane.Am primit ceva poze de cand moto erau in JAPONIA.Preturile in revista erau de 2000-2500 dolari.Eu am zis ca dau 2-3 sute in plus,dar sa fie un motor cat de cat acceptabil.In februarie au aparut motoarele.Le-am vazut exact cand se descarcau vrac. L-am vazut si pe cel care imi era mie destinat.Decolorat,cu 28000km,lipsa carene,etc.Mergea la pretul cu care ne intelesesem.Noul pret insa era 3770dolari.Adica 3000euro la vremea respectiva.In birou acolo mai era un pusti care venise ulterior comenzii mele.Mi-ai aruncat ca oricum se gaseste cumparator si ca deja unul asteapta.Atunci mi-ai aruncat pastila cu zzr1100.Nu am fost dispus sa dau atatia bani desi culmea ca aveam exact 3000e la mine.Am cerut avansul si mi-ai dat cei 100 dolari.Am plecat la alte 3 firme din oras si am gasit la Alfa un rf600r din 95 la 3200 euro.Am dat 3000euro si oamenii mi-au dat o luna sa le aduc si diferenta.Am fost fairplay fata de ei si am stat linistit o vreme.Luasem un motor bun care a facut cam 40000km de atunci si este in stare de functionare la fericitul posesor.In iarna am luat nr de tel al unui tip din Drumul taberei care intamplator era noul posesor al motorului ce fusese adus pt mine.Isi luase un filtru de aer de la Louis care nu se potrivea pt ca era de 600.Cand l-am vazut mi-am dat seama ca il stiu d eundeva.Era LAURBALAUR de pe forum.Era baiatul care era probabil cumparator.Cumparase motorul cu 3100dolari desi la mine ultimul pret era 3770.Nici astazi nu am inteles de ce el a putut sa ia motorul la pretu real si eu nu.Am zis ca o fii kestie de marketing sau negustorie,dar ce este asa greu sa intelegi ca vanzatorul a pierdut.Sau poate a castigat un prieten si si-a facut un dusman.Toate acestea pot fii probate.Daca vrei intr-o zi il iau pe Laur si pe Razvan Caras si le punem toate cap la cap.Dar nu raspund pt ceea ce va iesi pt ca iau cu mine prieteni care te vor amenda in legea lor!Deci spune acum ce este adevarat si ce nu!Sunt tare curios de replica.Pot sa jur pe Biblie pt tot ce am scris aici.Eu nu sunt un om de 2 lei.Pretind ca sunt un om vertical.Poti sa pretinzi acelasi lucru?

 

 

Hehe, ce tine minte Emylyo tot... asa e daca un om te pacaleste pe fata il tii minte toata viata...

 

Eu mi-am dat seama atunci in 2005 ca e ceva in neregula cu pretul, si i-am spus lui Doru ca majoritatea RF-urilor erau la acel pret si de ce acesta e mai scump, si ca daca vrea sa il vinda la pretul normal il iau daca nu, nu il mai iau. Concluzia , a scazut pretul si l-am luat. Insa a trebuit totusi sa astept vreo 1-2 luni pana sa-l vopseasca gratuit si sa schimbe uleiul cu cel adus de mine si filtrul, si bujiile , etc.

Deci eu cred ca a fost o eroare de pret, DAR, Doru nu ti-a vandut tie RF-ul fiindca nu a vrut el personal mai Emylyo, ati avut voi o problema si tu ai zis ok, nu mai vreau , pas, da-mi avansul inapoi. Ati inceput sa va balacariti pe probike si sa va injuratii parca.

Eu am fost multumit de RF-ul pe care l-am luat la vremea respectiva, si asta a fost crede-ma cel mai bun RF din lotul pe care l-a adus. Erau unele mai noi care nu erau asa ok tehnic ca si al meu. Tehnic nu optic, ca optic toate stau mai slab.

 

Nu iau apararea nimanui, insa probabil Doru e tzepar asa in felul lui, ca stie el cu ce bani le ia si la ce bani le vinde, le cumpara la kg si le vinde la bucata :lol: , insa daca stii sa vorbesti cu el si sa negociezi cateodata iese ceva. Omul are o afacere de mult timp, si a fost printre primii care s-a ocupat cu asa ceva, insa in ultimii ani cred ca nu prea a mai avut asa succes , sau concurenta a crescut f mult intre vanzatorii de motoare SH.

 

Ca o concluzie, intre-adevar daca eram in locul lui Emylyo si omul ma mintea pe fata, imi bagam pholla in el si ziceam esti o jigodie de om si nu mai vreau sa mai am de-a face cu tine niciodata, insa eu nu am avut o problema de genul asta cu Tomina.

Am fost un client multumit cam 75% de ei, deoarece cu organizarea stau f prost, iar mecanicii la vremea respectiva daca nu ii cinsteai cu ceva nu faceau nimic, trebuia sa dai enspemii de tel si sa intrebi cand te apuci si de a mea. Vad ca problema a ramas la fel si azi.

 

Iar cu motocicletele de acolo e problema veche, daca nu te pricepi si nu stii ce cumperi, e bine sa vii cu cineva care le are. Sunt mobre bune, altele mai putin bune, iar unele bombe pe 2 roti. Sunt povesti cum ca Doru si-ai fi tepuit si proprii prieteni cu unele mobre, unele adevarate... insa e f f complicat subiectul asta Tomina pana la urma.

Tomina-o firma specific romaneasca, cu patron care mai mult sta cu nasu in preturi si bani, iar mecanicii fac ce vrea phoula lor acolo. Mai putin cand ii ameninta asta ca ii da afara si pun osul la treaba !

Doru- te-ai imbogatit pe spinarea unora care nu stiu ce au cumparat, insa la relatia cu clientii mai ai de lucru, nu mai fii capos si ai grija in viitor cu strategia firmei. :lol:

 

Hai bafta la toata lumea si incercati sa deveniti mai profesionisti mai Tomina si sa aduceti mobre mai bune fiindca un client multumit aduce altii la randul sau, insa un client dezamagit sau furat va poate aduce iarasi mult prejudiciu !

 

 

 

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am schimbat parerea despre tomina. m-au sunat azi sa imi ofera 2 variante. sa imi dea banii inapoi pe reparatiile care nu imi convin, sau sa imi aduca alte carene si sa le vopseasca. nu mi-a venit sa cred, ma gandeam ca poate sunt in america si nu mi-am dat eu seama, ca numai prin america mi s-a mai intamplat sa fiu tratat astfel!

 

:wave:

 

mie imi este clar ca telefonul l-am primit ca urmare a acestui topic dar una peste alta se pare ca tomina vrea sa indrepte greselile.

 

Sa vedem cand sosesc carenele acum. Daca totul s-ar fi rezolvat atat de frumos de la inceput as fi fost foarte fericit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am schimbat parerea despre tomina. m-au sunat azi sa imi ofera 2 variante. sa imi dea banii inapoi pe reparatiile care nu imi convin, sau sa imi aduca alte carene si sa le vopseasca. nu mi-a venit sa cred, ma gandeam ca poate sunt in america si nu mi-am dat eu seama, ca numai prin america mi s-a mai intamplat sa fiu tratat astfel!

 

:wave:

 

mie imi este clar ca telefonul l-am primit ca urmare a acestui topic dar una peste alta se pare ca tomina vrea sa indrepte greselile.

 

Sa vedem cand sosesc carenele acum. Daca totul s-ar fi rezolvat atat de frumos de la inceput as fi fost foarte fericit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa gresesti nu-i rau, ci sa nu-ti indrepti greseala. daca ar face asa la toti clientii nemultumiti pe buna dreptate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma scuzi domne Doru dar am venit si eu la voi cu o problemuta...am vrut si eu o piesa...nu conteaza ce...fata si incepatoare pe vremea aia....

Cum am fost primita? Nu ai tu fata sa-ti comand eu piesa asta...te costa de nu poti duce...nu ai tu atatia bani sa-mi platesti mie piesa...

Un sictir cu nu am mai pomenit...

Mi-am bagat ce nu am si am plecat, de unde dracu a stiut el cu cati bani m-am dus eu in buzunar de m-a tratat ca pe o mizerie???...am rezolvat problema rapid si ieftin...evident la concurenta

In alta ordine, am mai citit aici de Bogdan Padure...am ceva probleme grave cu motorul...super baiat, lucreza super bine...sunt foarte multumita, face toti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, ptr faza asta, io as da foc la service... :wave:

tocmai cand credeam ca au fost doar neintelegeri la mijloc...netinand cont de ce am vazut eu...

topicul asta merita luat ca reclama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..daca vreti reclama, poftim. Eu nu am fost si nu sunt client Tomina (in sensul cumpărării unei motociclete de la ei). Am fost de mai multe ori prin curtea Tomina cu diferite probleme, constând în împrumutarea unor piese de custom sau alte asemenea. Doru m-a ajutat de fiecare dată pe mine sau pe prieteni, deÂşi nu cunoÂştea decât pe unul dintre noi, aÂşa că de la mine are un plus.

PS: destul de puțini clienți nemulțumiți la ce vânzări a avut Tomina de când importă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..daca vreti reclama, poftim. Eu nu am fost si nu sunt client Tomina (in sensul cumpărării unei motociclete de la ei). Am fost de mai multe ori prin curtea Tomina cu diferite probleme, constând în împrumutarea unor piese de custom sau alte asemenea. Doru m-a ajutat de fiecare dată pe mine sau pe prieteni, deÂşi nu cunoÂştea decât pe unul dintre noi, aÂşa că de la mine are un plus.

PS: destul de puțini clienți nemulțumiți la ce vânzări a avut Tomina de când importă.

:lol: nu pot sa ma abtin..... :wave: n-am cum....te-a ajutat penca stie ca esti militian..... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clientii mei sunt intotdeauna privilegiati de faptul ca au o lista de referinta pe www.tomina.ro unde vad pretul anul si kilometri efecuati.......daca dumneavoastra nu v-ar fi comvenit pretul nu ati fi venit la mine sa negociem acea motoreta insa se pare ca nu ne-am inteles.............si?????? cum ati spus a fost vanduta altcuiva..........iar dumneata ai cumparat alta motoreta din alta parte.............asta-i un capat de tara?????? car-i problema dumitale.....????????

 

Preturile la mine sunt cele afisate minus negocierea care este la fata locului in functie de cerinta clientuli si ce pot eu oferi .....insa asta nu are legatura cu integritatea mea morala......inseamna ca ori dumneata nu ai stiut sa negociezi ori ai vrut mai mult decat eu puteaam eu da..........

 

Iar daca te referi la integritatea mea morala te asigur pe tine si pe ceilalti ca asa cum se spun odata cuvintele asa raman pana la final .........sunt un om de cuvant ca altfel nu reuseam sa tin in mana cei 1500 de oameni cu care am lucrat delungul timpului.....asa cum voi ca si clienti incercati prin tipuri si tertipuiri de a pune problema sa ma tarati prin noroi sa folositi cuvinte grele si fraze fara sens urmate a mandriei voastre de care nu are margini. Intaresc prin ce spun acum si faptul ca a-ti adus in discutie si defectele mele fizice.....zic eu ca nu este moral

 

Am cosiderat delungul timpului ca sunteti baieti mari si ca nu va tineti de barfa fara sens incercand sa corectez acolo unde am considerat ca sunt carente in buna desfasurare a lucrurilor ...insa ....nu am sa mai tolerez rautatile pe care voi v-ati obisnuit sa le inghit doar ca sa va satisfaceti voi vanitatea de baieti razgaiati,,,care in loc sa-si vada de treaba o tin una si lunga timp de multi ani................nu ai cumparat de la mine nu-ti mai da cu parerea....asta e sfatul meu.......

 

Cu stima in fata voastra ma inclin

 

 

Repun si aici postul meu de pe Firme tepare, intrucat vad ca nerusinarea de care dati dovada stimabile Gugeanu se manifesta si pe acest topic.

Mentionez in clar, AM CUMPARAT O GIOARSA DE LA TOMINA

 

Stimate Doru Gugeanu,

 

Pentru ca vreti musai parerile clientilor Dvs si nu doar ale audacilor, va dau aici parerea unui fost client, adica a subsemnatului.

In anul 2003 am achizitionat un Vulcan 750, adus de Tomina. In acel moment motocicleta se afla in posesia unui amic al distinsei Dvs persoane, nu imi mai amintesc numele sau dar Dvs stiti cu siguranta despre cine era vorba si despre ce motocicleta vorbesc, dupa aceea acea persoana se dadea cu V-Max ul ala mov gay cu care va tot mandreati pe la saloanele de tuning.

Am venit la Dvs, incepator fiind, de buna credinta si v-am intrebat daca aveti un chopper de vanzare. Mi-ati spus ca nu aveti, dar are un prieten una pe care tocmai i-ati adus-o si pe care trebuie sa o vanda pentru ca pleaca in America definitiv. V-ati jurat pe familia Dvs ca motocicleta este tzatza, ca merge brici.

Am luat-o in prostia mea bazandu-ma pe onoarea proverbiala a unui dealer de rable. Problemele au inceput sa apara cam la 50-100 km de plimbat cu ea. Nu erau niste probleme grave, doar se oprea motorul in mers. Nu mai mergea repornita pana se racea motorul, impusca urat la repornire la cald, repet, absolut nimic grav, exact cum mi-ati promis. Am adus-o la Dvs, mi-ati promis ca e de la bujii, mi-ati cerut bani pentru bujii noi, v-am dat cit mi-ati cerut fara sa comentez. A stat cam o luna la Dvs sa schimbati bujiile, mai veneam, fie nu va gaseam fie imi spuneati ca inca nu au venit bujiile cele noi (in perioada aceea erau intradevar probleme la transportul de bujii dinspre Marte spre Pamant, nu va acuz pentru asta), ea era frumos cu motorul desfacut, cu bujiile scoase, in aer liber, stiindu-se de catre toti ce efect benefic il au ploile si praful din Bucuresti asupra interiorului unui motor.

Intr-un final a fost gata. Am venit ud de fericire, am pornit-o si i-am dat bice spre casa. Totul era perfect, in sensul ca motorul mi-a murit abia peste fo 5-6 km, cind eram mai aproape de casa decat de Tomina pentru ca altfel ma intorceam si va strangeam de gat. Calmandu-ma, am revenit tarash cu ea la Dvs. Ati zis ca nu era se pare de la bujii, probabil carburatie, m-ati dat pe mana unui poolifric de mecanic de-al onor serviceului Tomina. Care poolifric a facut ce stie el mai bine, a inceput sa regleze urechistic carburatie cu surubelnita si cu mana dreapta, dand de la suruburile de amestec aer/benzina. Poate va fac o surpriza cu ceea ce va spun, acele suruburi am citit si eu mai tarziu ca sunt sigilate din fabrica si NU SE UMBLA LA ELE. Evident ca problema nu s-a remediat, v-am lasat in plata celui de Sus sau a celui de jos, Dvs stiti mai bine unde veti ajunge.

Ca o paranteza, m-am apucat eu de mecanica la ea, dat jos carburatoare, am vazut ca in ele se umblase cu dalta, ciobit scaunul cuiului poantou, etc etc, carburi care se inundau si asa mai departe. Bujiile pe care le platisem de noi erau negre, cu calamina, fum si toate cele.

Deci domnule Gugeanu, aceasta este o marturie 100% reala a unuia care a avut "placerea" sa faca afaceri cu Dvs, a unui stupid care a avut asa cum am mai zis incredere in cuvantul unui vanzator de gioarse.

Este suficient de documentat si de precis pozitionat mesajul meu ca sa nu mai aveti de comentat asupra faptului ca este doar din auzite? Sper ca da, sper sa va mai reduca din aerul acela condescendent/cabotin pe care il aveti in incheierea mesajelor, gen "Fara cearta, in fata voastra ma inclin !".

 

PS: MAI PUNE MAH DRACU MANA PE O CARTE DE GRAMATICA, SCRII CA UNUL RAMAS REPETENT LA SCOALA AJUTATOARE

Editat de RaduTheOne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Amice .....lasa gargara ca daca te ardea asa cum zici.......veneai de nenumarate ori la mine sa-ti ceri drepturile.........oricum faci niste comfuzii mari..........

 

Cred ca esti unul din domnii care sub alt nume de scena arunca cu noroi din nou.........motoreta dumitale nu a avut nimic grav asa cum ai zis.........cred ca se datoreaza faptului ca dumneata la acea vreme ai fost incepator si nu stiai sa mergi....... ca altfel nu-mi explic pt ca la amicul de care ziceai a mers foarte bine ...mai bine de un an..........asa ca scuze.............motoreta nu ai cumparat-o de la mine...ca ti-am recomandat-o eu?..asta-i alta problema..desi eu nu-mi aduc aminte de incident.......cu toate ca de motoreta-mi aduc aminte.

 

PS...eu nu ma jur pe familie niciodata............si dezmint cele spuse de dumneata vadit rautacios......

 

Daca te-ai apucat de mecanica felicitari dupa ce vei citi tuata cartea vei constata ca :

.... carburatoarele se regleaza cu surubelnita .

.....jigloarele la VN 750...nu vin prereglate din fabrica

...... nu este reglaj aer benzina......ci este mersul in ralanti si progresiune....

 

Cu stima .....in fata dumitale-mi pastrez demnitatea......

Editat de TOMINA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tomina=duci motoru brici....pleci cu el praf......mecanici jepcari

:cheers: :cheers: :rusinica: :finger: :blink:

nu tin cu nimeni dar parca as crede ca ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TOMINA

 

Deci domnu Tomina, nu stiu de unde sa incep:

 

- Adica nu a fost teapa suficient de mare, ca daca era o teapa serioasa mai veneam pe la service. Tare deductia, sa inteleg ca asta e pozitia oficiala a TOMINA? Dati doar tepe mici? NU AM MAI VENIT LA SERVICE PENTRU CA AM VAZUT CU CE SARLATANI SI CU CE INEPTI AM DE-A FACE, si imi doream mai mult sa ma dau cu motocicleta decit sa stau sa il sun pe domnu Doru sa imi spuna ca motocicleta nu e gata.

 

- Aia cu "motoreta avea probleme ca erai incepator" e de-a dreptul hilara. Deci eu nu porneam si dadeam rateuri la cald, nu motoreta. Carburatoarele erau belite de mine ca nu stiam sa merg cu ea, eu mi-am schimbat in timpul unei conduceri din astea proaste de incepator bujiile cu unele arse, dupa ce platisem personal Dvs cam de 1,5 ori pretul nou pe fiecare, etc. Ea mergea perfect, eu eram un bulangiu si mi-am zis ia sa ii kak io steagul lui Tomina, el e baiat bun dar eu sunt un incepator nebun si hai sa ii stric afacerea omului care mi-a facut un bine si mi-a dat o motocicleta buna.

 

- Aia cu jigloare reglate din fabrica (mai exact ce anume dintr-un jiglor se regleaza din fabrica?? fiti bun si detaliati) sau ca nu exista reglaj aer benzina dovedesc ca sunteti total tangential cu motocicletele in general si cu mecanica in special. Stimate domn, nu mai faceti in cazul asta afirmatii idioate, EXISTA SURUBURI DE AMESTEC AER/BENZINA, SUNT FIXATE DIN FABRICA SI NU SE UMBLA LA ELE. Aveti doua optiuni, ori angajati mecanici mai putin idioti, ori inghititi galusca cand mecanicii fac tampenii, dar nu veniti cu minciuni.

 

- Carburatoarele intr-adevar se regleaza cu surubelnita, aici aveti dreptate dar doar partial. Pe linga surubelnita iti mai trebuie insa si pricepere, si un aparat de sincronizat. Ceea ce mecanicul nu avea, punct.

 

Puteti dezminti, evident, asta nu ma va face sa imi schimb parerea sau sa nu o mai afirm, sunteti doar un tepar de Dambovita, sunteti echivalentul maradonistilor care schimba valuta cu bucati de ziare taiate. Ati prins atunci un fazan in persoana mea, i-ati facut un bine prietenului cu pricina si l-ati scapat de motocicleta care probabil ca ii facea aceleasi figuri. Pentru ca la cantitatea de kko pe care o mancati, in proportie de 100% cred ca este o minciuna afirmatia ca la el mergea ok.

 

Va combat in continuare, daca mai credeti ca aveti ceva nou de adus referitor la acest caz.

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...