Sari la conținut

Accidente Cu Scooteru


*adytza*
 Share

Postări Recomandate

nu mai bine iti faceai RCA si nu plateai nimic din buzunar? Treaba cu alunecatul pe vreme rea e periculoasa. Cel mai periculos mi se pare la Ciurel, cum te duci spre militari pentru ca e inclinata aiurea curba. Cred ca imi schimb traseul spre facultate ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 508
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

fratilor aveti grija cu scuterele pe vreme asta....azi am patito` si yo printr`o idiotenie ....ma trezesc yo dimineatza (treb sa plec la fac ) ma uit pe geam .... ploaua putin....zic yo ...mai stau 30 de min daca nu se opreste o iau pe jos ( nu e departe fac ) ......dupa 20 de min se termina si ploaia...ma urc pe scuter si plec la fac..... dupa 2-3 de stat la "terasa" .... plec acasa...... merg 100 de metri ....cand in fata mea la o distanta de de 10-15 m o masina incetineste sa treaca oamenii pe zebra....lucru asta il fac si yo ... apas incet frana pe fata..... pooooc ....in urmatoarea secunda eram pe jos..... ma uit la scuter.... tocmai ce se oprise in masina din fata (abia il atinse`se....) ma ridic yo.... ma duc la scuter.... il opresc ..si`l ridic pe cric...

ma uit la el sa evaluez daunele: partea dreapta polizata bine ...si oglinda din stanga rupta ( nu stiu cum draq , ca yo am cazut pe dreapta) ,

 

daunele masinii lovite : bara din spate putin zgariata...

omu vroia sa mergem la politie sa`si ia nu stiu ce hartie ca sa poata repara masina...cand incep negocierile.... ca nu era bine pt mine...(n`aveam legislatie ...m`era frik sa nu`mi faca dosar penal ...daca se face pt asa ceva ) si vb yo cu el cum s`o rezolvam .....cand imi zice sa mergem la reprezentanta skoda (masina era o skoda octavia ) sa vedem cat costa reparatile.....ajungem acolo cand aflu ca "reparatia " costa 7 mil...adik " o mana de vopsea" ....nu aveam ce face si i`am dat 7 mil ..... nu putea sa mearga la alt service ca zicea ca e in garantie masina are 2 lun si ca si`o pierde daca o rapara in alta parte .... in fine ...si asa am devenit yo mai sarac cu 7 MILIOANE

 

cat despre mine ca n`am zis.... am genunchi aman2 juliti si nimik mai mult ;) ..scuteru nu are nimik in afara de cele precizate mai sus...o vopsea si e ca noua....

 

asa ca aveti grija..si nu iesiti afara cand e asflatu ud/cu mazga de la ploaie ca nu e de bine ... nici aucma nu imi vine sa cred cat de usor ma furat...la o franare atata de usoara.... apropo m`a furat la 40 km/h

frate nu te supara pe mine dar cred ca a venit timpul sa-ti cumperi bicicleta!!!!..........apropo sa stii ca eu totusi ti-am ascultat sfatul......mi-am luat ATV!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate nu te supara pe mine dar cred ca a venit timpul sa-ti cumperi bicicleta!!!!..........apropo sa stii ca eu totusi ti-am ascultat sfatul......mi-am luat ATV!

;) :D o sa`mi pun inca 2 roti pe scuter ca sa numai cad si suntem chit !!! de acuma`ncolo cand stiu ca e ud/praf pe asflat numai folosesc in veci frana fata...ca te fura prea usor....eram constient care sunt consecintele unei "blocari " a franei de pe fata..dar nici chiar asa...oricum pe spate daca fura...te fura "prea incet" sa zic asa...adik poti s`o redresezi..dar pe fata...daca te`a furat te`ai dus :blbl:)) numai daca esti f atent si reusesti sa tii scuteru cumva...

 

PS: yo n`am cazut de 2-3 ori :D)

 

<small>--- Mesaj completat în 23 Oct 2007 10:06 -------------</small><br/>

nu mai bine iti faceai RCA si nu plateai nimic din buzunar? Treaba cu alunecatul pe vreme rea e periculoasa. Cel mai periculos mi se pare la Ciurel, cum te duci spre militari pentru ca e inclinata aiurea curba. Cred ca imi schimb traseul spre facultate :eek:

 

 

da....cand a aparut cu RCA obligatoriu...un preten de`al meu si`a facut...m`a indemnat sa`mi fac si yo...dar am zis ca vine iarna..nu o sa mai merg cu el..si ca in primvara mi`l schimb..si nu are rost sa dau bani degeaba...acuma regret ca n`am facut!!!! de sezonu` viitor o sa am :lol:)))

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti cei care stati in Bucuresti, aveti grija cand mergeti la magazinul Auchan in parcarea subterana, pt ca se infiltreaza apa de sus si se uda pe jos. Pe jos nu este asfalt obisnuit ci o chestie lucioasa(un fel de gresie numai ca muuult mai mare) care daka se uda se face ca gheata. Azi am coborat in subteran mergeam cu 35 sa zicem sa ajung in celalalt capat al parcarii cand fara nici cea mai mica atingere a franii mia fugit spatele, am reusit sa-l redresez pt o clipa dupa care a fugit iar. Daune : scuuteru zgariat la partea de jos, si o oglinda paradita. Eu mam facutc a porcu pe haine si doar atat. Ma uitam ca, casca sa zgariat un pic, daka nu as fi avut-o probabil ca acum as fi avut niste ata pe fata. Paznicu ala de la parcare se uita ca vaca la mine cum am cazut si in loc sa grabeasca si ia pasu sa vada daka sunt intreg ea mergea cu mainile in buzunar si se uita ca vaca la mine. ;) :D :blbl:

Editat de sebastyan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare aberant sa dai 7 mil ptr asea ceva.

Masina nu iese din garantie daca va duceati la un alt service ;)

 

 

.... asta a fost ...am incercat orice varianta (mai ieftina) el nu si nu .... imi venea sa`l dau cu capu de bara pana yo infundam si ii dadeam banii pe toata bara :blbl:)) asta e m`a prins "cu matza`n sac " si am platit ...prea mult :D

 

cand ma gandesc ca de 7 mil imi schimbam pistonu + chiuloasa....la 70cc

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am coborat in subteran mergeam cu 35...

 

Man, nu te supara pe mine, dar intreb si eu ca si EInstein1984...

 

Ce cautati tata cu 35 km/h pe acolo... ? ;)

 

Crede-ma ca azi dimineata in drum spre job (vreo 12-13 km), nu i-am dat mai mult de 35-40 si aveam drum liber, drept, etc... Dar totusi, e vremea cum este... Am condus atent si cu grija... Pe alocuri am dat si de asfalt umed, etc.. Si apoi mai exista un sfat din partea politistilor...

 

Condusul autovehiculelor, motocicletelor, mopedurileor, bicicletelor, etc.. se va adapta conditiilor de trafic si siguranta... Iar aici intra si starea vremii, starea carosabilului, cainii comunitari... etc... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intrat prin spate, unde nu sunt masini si nici lume am coborat panta aia si am prins viteza, nu iam mai dat gaz, lam lasat liber nu lam mai acelerat, voiam sa il las sa se micsoreze viteza de la sine special ca sa nu ating franele pt ca shtiam ca asfaltu ala e pericluos, dar se pare ca depomana ca tot mam tavalit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand esti 2 roti, cam este sa stii... Una e sa fi in masina si sa franezi brusc la 35 km/h cu toate uleiurile si baltile de pe asfalt si alta e sa fii cu scutereanu... Cu masina ramai "pe picioare", ma rog, pe scaun, pe 4 roti... iar dincolo... hmmm, tre' sa faci rugaciuni in caz ca-s "probleme" pe asfalt... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ei pot sa ii acuz ca nau fost in stare sa faca si ei imbinarile alea in asa fel incat sa nu intre apa, sau daka intra sa treaca cu un aspirator dala de spalat pe jos sa ia din ea, nu sa lase balta cum era cand am cazut eu, oriqm ideea era sa ii avertizez si pe ceilalti sa nu faca ca mine acolo ca sa se maia evite un alt accident. Imi pare rau ca nam apucat sa fac poze si cu scooterul cazut, pt ca veneau masini din spate, apropo acele masini nici nau binevoit sa opreasca sa ma interbe daka sunt bine, au claxonat si au plekat in tromba ;)

post-24666-1193316220_thumb.jpg

post-24666-1193316229_thumb.jpg

post-24666-1193316255_thumb.jpg

Editat de sebastyan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu nu am avut inca neshansa sa cad...sau sa fac vreun accident....

Insa am avut cateva cazuri de "incercare" ..... insa...doar unu din vina mea....

Mergeam pe lini tramvaiului 5...cand a inceput sa ploua......

Dragii mei co'parteneri si colegi intr'u suferintza pe 2 roti......era sa ma duc da berbeleaca....cand.....am incercat sa trec inapoi pe acea juma' de metru de asfalt.....imi aluneca roata din fata....si uitema cum am facut un zig-zag......si din instinct....teama.....am revenit la normal pe asfaltul mai sus mentionat.....insa nu cu inima accelerata la maxim si tremurici de picioare....nu de teama cazaturii si a faptului ca scuterul e nou.....ci a basculantei care era in spatele meu.....ca de cazatura scapam eu cum scapam...dar de ala din spate....

 

Alte situatii: soferii nu semnalizeaza schimbarea sensului de mers.

Pietonii nu se asigura la trecere....ci alearga ca oile alergate de lup....

Shoferii nu se asigura cand ies din parcare.....si de cele mai multe ori , nici cand ies de pe o strada/stradutza laterala......

La semafor......sau ambuteiaje.....aglomeratii.......shoferii profita si de cei 5cm care sunt pe langa scuterul tau si implicit pe langa tine....si mai...mai sa se suie pe tine....

Alta faza pot spune stupida a unui shofer de "4 ROTI"....la semafor.....in fata mea o dacie din 80...si ceva....cazan dal' de'l stim cu totii.......pe banda din dreapta....liber....

eu ce zic acum...hai ca ma bag si eu...ca fiind micutz si indrasnetz.....banda e libera...si pana apuca ala cu dacia sa faca stanga la intersectie .....eu deja sunt in fata lui cu ceva metrii in plus (tot stanga faceam si eu).....dar....ce sa vezi......prin dreapta mea....vine un mare magar...cu o mare duba...care....ce face el pt a ne dovedii intzelepciunea lui dobandita in ani de shoferie si la scoala de soferi.......se baga si ne taie fata la amndoi (mie si individului cu dacia).....si uite ce am ramas noi blocati....pana ce a trecut acel mitocan...fara maniere....

Cazurile...sunt multiple...dar nu as vrea sa va plictisesc...in cazul in care nu am facut'o deja.....

Editat de TheDonDragon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ei pot sa ii acuz ca nau fost in stare sa faca si ei imbinarile alea in asa fel incat sa nu intre apa, sau daka intra sa treaca cu un aspirator dala de spalat pe jos sa ia din ea, nu sa lase balta cum era cand am cazut eu, oriqm ideea era sa ii avertizez si pe ceilalti sa nu faca ca mine acolo ca sa se maia evite un alt accident. Imi pare rau ca nam apucat sa fac poze si cu scooterul cazut, pt ca veneau masini din spate, apropo acele masini nici nau binevoit sa opreasca sa ma interbe daka sunt bine, au claxonat si au plekat in tromba ;)

daca stii sa-ti tii echilibrul si mergi prudent nu cazi....eu am mers pe ploaie si cu 100 la ora si nu s-a intamplat nimic :blbl: ...deci :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveai stergatoare :D :blbl:

;)

...On-topic:nu mai dati fratzilor scuterele la nimeni...nici macar pt 2 metri...ca vi le aduc in punga...

tu mergi frumos,incet cu scuterul,si ti-l strica altul...eu am toba indoita momentan... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

...On-topic:nu mai dati fratzilor scuterele la nimeni...nici macar pt 2 metri...ca vi le aduc in punga...

tu mergi frumos,incet cu scuterul,si ti-l strica altul...eu am toba indoita momentan... :D

Stii vorba aceea...femeia si motoru nu-i de dat la nime....

Si un preten a patit la fel: ia dat scuteru la cineva sa se dea o tura si a cazut cu el pe pasarela alunecand pe nisip...scuterul s-a facut farza in lateral iar individul a scapat cu niste julituri.

Iar de platit nici vorba...stii cum sta treaba: dak nare bani sa-si ia un scuter nare nici asa bani sa til plateasca tie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stii sa-ti tii echilibrul si mergi prudent nu cazi....eu am mers pe ploaie si cu 100 la ora si nu s-a intamplat nimic :D ...deci ;)

 

te-ai riscat :D ,

 

 

pe ploaie , e bine sa mergi cat sa nu se umple cauciucurile cu apa (canelurile alea de pe cauciuc ) , daca ti sa umplut , intri in acvaplanare , si nu mai poti controla directia frana etc . Mai ales p 2 rotii :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

deci...1 data knd am cazut ma alerga politia...si am cazut fix in centru orashului la sensu giratoriu p la 80km/h.... :D am fost grav rau si am luat o pauza d km 2 luni d scuter...aq mi-am faqt un tuning la el...si merge km 100...eu tin scuteru numa "blana" ...a 2-a oara am cazut p la vreo 10-15km/h...veneam d p un deal plin d namol si rotile erau si ele pline....knd am ajuns p drum....mi-a alunekt roata spate si ala din spatele meu a sarit in sant :D :lol: :D :P :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si dc te alerga politia?....si daca tot te alerga dc nu ai tras si pe dreapta?..ii un scuter ciordit?....si app daca il ti numa in blana cv echipament ai...ca altfel s-ar putea sa nu mai faci pauza doar 2 luni...poate faci un somn de frumusete intre 4 scanduri 4 ever....si te mai si lauzi....macar poarta echipament...

si acu ca sa fiu si on: io am avut un accident in 2006 in luna noiembrie...asfaltul era putin umed si de accea nu aveam decat vreo 20-25 km/h dar din o parcare mi-a iesit o Dacie 1300 in fata si m-am bagat cam tare in frane, am cazut pe partea stanga cu scuteru si m-am tarat un pikutz, scuteru' a scapat doar cu cateva zgarieturi iar cel cu dacia, s-a tras pana a urma dar nush cum avea bara spate crapata, cred ca l-am lovit cu roata spate, nush ca scuterul era rotit in sensul opus de mers cand m-am ridicat. norocul meu ca nu a venit nimic din spate. nesimtirea a fost ca soferul a zis ca el nici nu era in masina atunci, ca el numai ce coborase din bloc, dar eu si pasagerul am vazut clar cum s-a bagat mai mult d jumate pe banda mea si din fata veneau alte masini. eu am scapat doar cu odurere de genunchi ca pe at nu purtam genunchere, si o casca sparta pe jumatate, dar daca nu o aveam sau aveam una open face azi nu mai postam aici si de ziua mortilor prietenii imi faceau vizite in cimitir

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baiatule... :lol: are tata bani puhoi...da hai k nu ma laud aq...nu e deloc ciordit scuteru...fugeam k asha sunt eu....m-au prins pan la urma si m-au dus la tata aks...kre drept pedeapsa mi-a luat alt scuter :D ...am si protectii stai linistit... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...