Sari la conținut

Plimbare De O Zi! Duminica, 8 Iulie Ad 2007


Ioana Suzuki
 Share

Postări Recomandate

Zona Cozia este superba, avand toate elementele necesare: lac, munte, padure. Si un element in minus, din cate am observat, cel putin pe la cele mai bune zone de observatie a peisajului mai sus mentionat: manelele. :baldy:

 

Traseu Bucuresti - Pitesti (pauza de adunare si fumat) - Ramnicu Valcea (pauza in aceleasi scopuri) - trecut prin statiuni si - Cozia. Vizitat manastirea care, pentru cine nu a mai fost, este chiar un monument cu totul deosebit.

 

Mancat la una dintre carciumile din zona (se mananca bine, la preturi nu neapart de Hilton), admirat peisajul, pozat, fumat etc. :bounce:

 

Plecare inapoi pe meleagurile dambovitene pe acelasi traseu.

 

Si inca ceva: as vrea sa fie duminca plecarea, nu sambata, deoarece e Live Earth la Romexpo (Phoenix, Holograf, Iris). Duminca e Robert Plant, prefer motorul.

 

Punctul de start sa fie Arcul, la 9:00 plecarea.

 

Cine mai vine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu te duci sa asculti muzica, nu pentru ca sustii cauza avind in vedere cite pauze de fumat ai propus :bounce:

 

daca promiti ca iese mai frumoasa ca cea de data trecuta, s-ar putea sa ma alatur si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu te duci sa asculti muzica, nu pentru ca sustii cauza avind in vedere cite pauze de fumat ai propus :bounce:

 

daca promiti ca iese mai frumoasa ca cea de data trecuta, s-ar putea sa ma alatur si eu.

 

He, he, ai dreptate, am putea sa ne implicam mai mult in protectia mediului... Poate discutam asta pe un topic separat, de ce nu? Tot sunt multe tabere de volutari - ma tenteaza o asa vacanta. Mai curatam Romania, ca e plina de gunoaie :baldy:

 

Si hai la plimbare, ca o sa iasa bine... ca de obicei! Aduc si aparatul foto, sa imortalizam momentul! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm as veni si eu cu prietena mea, sa ne alaturam de la Targoviste, pe autostrada, dar sincer e cam simplut traseul, adica ce mi-e Bucuresti-Ploiesti, ce mi-e Bucuresti-Cozia. Scuzata-mi fie simplitatea comparatiei, dar ma gandesc numai la traficul de pe A1-Dealu` Negru - Valea Oltului, care, desi are cateva frumuseti, vor fi mai mult ignorate din cauza aglomeratiei... Nu vreau de loc sa fiu un spargator de propuneri, dar daca va razganditi spre ceva mai indraznet (Vidraru, Balea Lac de exemplu), dati-mi si mie un pm.

 

Numai bine si atentie mare!

 

Bogdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as introduce si eu la traseul asta, insa de la Cozia e pacat sa ne intoarcem tot pe valea oltului (oricum e banda continua si nu putem intoarce :bounce:) , inca un argument pentru a continua inainte), deci daca ajungem pana la ora 12 acolo, eu ma "fragmentez" si ies spre Sibiu, ma rog, inainte de sibiu se face dreapta, pentru Transfagarasan - intoarcere pe Curtea de Arges - Pitesti - eventual regrupare la Pitesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as introduce si eu la traseul asta, insa de la Cozia e pacat sa ne intoarcem tot pe valea oltului (oricum e banda continua si nu putem intoarce :bounce:) , inca un argument pentru a continua inainte), deci daca ajungem pana la ora 12 acolo, eu ma "fragmentez" si ies spre Sibiu, ma rog, inainte de sibiu se face dreapta, pentru Transfagarasan - intoarcere pe Curtea de Arges - Pitesti - eventual regrupare la Pitesti.

 

Suna interesant! Am putea veni pe Transfagarasan... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai haide sa haidem atunci. 08:45 duminica dimineata la Arc ramane ?

Zidu - drumul vechi e mai putin plictisitor decat autostrada, dar mai are radare si e plin de sate, deci loveste rau media orara. Mai bine tragem tare pe autostrada, la 130-139km/h (legal :bounce:), apoi incepe distractia pe Dealu Negru, urmeaza centura de est de la Ramnicu Valcea - atentie - pe acolo sunt radare pana se intra pe defileul oltului, cozia e la mijloc, apoi mai e putin si am trecut muntii.

Transul apoi sigur nu e plictisitor, nici gropile dintre Piscu Negru si Vidraru, apoi cateva sate marunte pana in Curtea de Arges si Pitesti. Plictiseala abia atunci o sa inceapa, autostrada la intoarcere, duminica dupa-amiaza se umple de trafic, dar si prin sate pe drumul vechi e risc major de betzivi si carutze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai haide sa haidem atunci. 08:45 duminica dimineata la Arc ramane ?

Zidu - drumul vechi e mai putin plictisitor decat autostrada, dar mai are radare si e plin de sate, deci loveste rau media orara. Mai bine tragem tare pe autostrada, la 130-139km/h (legal :D), apoi incepe distractia pe Dealu Negru, urmeaza centura de est de la Ramnicu Valcea - atentie - pe acolo sunt radare pana se intra pe defileul oltului, cozia e la mijloc, apoi mai e putin si am trecut muntii.

Transul apoi sigur nu e plictisitor, nici gropile dintre Piscu Negru si Vidraru, apoi cateva sate marunte pana in Curtea de Arges si Pitesti. Plictiseala abia atunci o sa inceapa, autostrada la intoarcere, duminica dupa-amiaza se umple de trafic, dar si prin sate pe drumul vechi e risc major de betzivi si carutze.

 

:bounce: Dar plictiseala de la intoarcere este atenuata de satisfactia ca tu treci printre masini, iar restul (din masini) stau! :D

 

Atunci, sambata la Live Earth pentru :lol: :lol: :baldy:

Iar duminca la :lol: 8:45 intrunirea!!

Editat de Ioana Suzuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Cozia va recomand sa mergeti sa vedeti si castrul roman de la Arutela si Manastirea Turnu. (De la Manastirea Cozia, cum mergeti spre Sibiu, la primul baraj pe dreapta, mergeti pe el, si in capatul barajului, la dreapta e castrul si la stanga e drumul catre manastirea Turnu.

La Manastirea Cozia e musai sa coborati pe faleza Oltului. Si sa aveti monezi la voi, sa va puneti dorinte la fantana!

 

Daca mergeti spre Sibiu, puteti avea radare pe varianta la Rm. Valcea, la Gura Vaii (la 40km/h), Seaca, in Calimanesti (mai stau unuii chair in fata la manastirea Cozia), la Brezoi la moteluri sau tot in zona de 40km/h, dupa Brezoi (la Calinesti) aveti un semafor ca se lucreaza la un pod. Sa revin la radare, mai stau la Balota (tot 40km/h) si mare atentie in jud. Sibiu, ca in zona Boita si Talmaciu e un Logan rosu cu radar fara insemne care "face la meserie". Mai aduc, dar foarte rar, si un Logan galben, si le pun in cascada. Tot acolo, stau si Ruralii la banda contiuna si "se uita" de la distanta mare! Pe mine m-au ars de doua ori acolo! :wave:

 

Drumul pe V. Oltului e bun si frumos, iar duminica nu vor circula multe tiruri (cel putin asa "promit" cei de la drumuri). Chiar daca circula, nu sunt atat de multe cat intr-o zi obisnuita. Asfalt prost e pe viaductul Carligul Mic (imediat dupa Cozia) si pe cel de la Raul Vadului (cand treci peste calea ferata). Mai aveti o zona de asfalt valurit un pic pe o zona dreapta, dupa Robesti, parca.

 

LE : Ah,ah... uitasem, dupa Calinesti va puteti opri la manastirea Cornet (e chiar in varful unei rampe) .

V-as fi recomandat si cascada Lotrisor, dar s-ar putea sa va rupeti motoarele pe acolo (eu am fost cu masina, si nu cred ca v-ati descurca cu ce aveti voi, s-ar putea sa fie nevoie de un soft-enduro). Asa ca nu stiu ce sa zic...

 

Sper sa va ajute.

Va doresc distractie multa si asfalt uscat.

Editat de maniakz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma care este traseul exact?! Cozia si retur sau in continuare spre Bv si Buc?!

As propune VL, vizitare statiuni Govora, Olanesti apoi Calimanesti-Cozia si retur. Pareri??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma dau la fund - azi am fost sa beau un suc la slanic -> plecat la 6 din bucuresti si ajuns la 11 inapoi.

Atentie la treaba cu autostrada, azi vantul lateral pe dn1 era drstul de viguros

 

 

p.s. ce buna e berea rece la ora asta :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as baga si yo,sa vad cum ma trezesc.

Dc e sa vin va prind din urma,k presupun k n-o sa mergeti f tare,mai ales de la Pitesti spre Valcea. :wave:

 

Asfalt uscat si distractie placuta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci: se tine sau ma culc la loc?

 

@rutakate: e 8:45 ca la 9 sa se plece (binenteles ca si asa o sa fie intirziati si se pleaca "dupa ce vine si X-ulescu")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma dau la fund - azi am fost sa beau un suc la slanic -> plecat la 6 din bucuresti si ajuns la 11 inapoi.

Atentie la treaba cu autostrada, azi vantul lateral pe dn1 era drstul de viguros

p.s. ce buna e berea rece la ora asta :wave:

 

 

pacat ca nu au mai avut prajitura si pentru tine :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca nu au mai avut prajitura si pentru tine :lol:

arata mai bine de la distanta :lol: - cand am vazut cum e de aproape :wave: . Si daca ma gandesc ce a nimerit alex :lol:

 

 

 

 

pe unde dreaq ai trecut - ca am tras la arc cand am ajuns si nu te-am vazut (oricum beleam ochii dupa niste pasarele pe acolo). stiu alex a plecat pe barbu vacarescu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...