Sari la conținut

Motociclismo No 4


marque
 Share

Postări Recomandate

Pe piata din 09.07.2007, numarul 4 al Motociclismo. Incepand cu acest numar se pot face abonamente!

 

post-7121-1183992748_thumb.jpg

 

SUMAR

 

VIATA PE DOUA ROTI

5 Cuvantul cititorului

8 Actualitate

12 Intrunire Cluj

13 Intrunire Oradea

14 Intrunire Ploiesti MotoRRock

16 Interviu cu Cyril Despres

 

post-7121-1183992920_thumb.jpg

 

20 Lege si ordine pe doua roti

post-7121-1183992969_thumb.jpg

 

TESTE

24 Ducati Hypermotard S vs. KTM Supermoto R

post-7121-1183993064_thumb.jpg

 

36 MZ 1000SF

post-7121-1183993147_thumb.jpg

 

42 CR&S Vun

post-7121-1183993209_thumb.jpg

 

50 Comparativ 125: Sportive vs. Supermoto

post-7121-1183993300_thumb.jpg

 

62 Kawasaki KLX450R

post-7121-1183993348_thumb.jpg

 

68 ATV: Kymco MXU 300

post-7121-1183993398_thumb.jpg

 

72 Scuter: Generic XOR 50

post-7121-1183993450_thumb.jpg

 

MOTO SPECIAL

 

76 Ducati MH900e

post-7121-1183993568_thumb.jpg

 

82 Ducati 999 Street Fighter

post-7121-1183993622_thumb.jpg

 

ECHIPAMENTE SI ACCESORII

 

86 Ultimele noutati

 

SPORT

 

90 MotoGP Marea Britanie

post-7121-1183993738_thumb.jpg

 

94 Superbike: San Marino

post-7121-1183994406_thumb.jpg

 

96 Endurocros Ciolpani

post-7121-1183996321_thumb.jpg

 

97 Hard Enduro: Erzberg Rodeo

98 CNV: Caransebes

post-7121-1183994977_thumb.jpg

 

 

100 Hard Enduro: Red Bull Romaniacs

 

post-7121-1183996384_thumb.jpg

 

104 Cupa Ferodo

post-7121-1183995264_thumb.jpg

 

TEHNICA

106 Antifurtul GPS

 

 

TURISM

112 Pe drumuri de munte

post-7121-1183995363_thumb.jpg

 

EPOCA

 

116 Istoria Vespa

post-7121-1183995415_thumb.jpg

 

SECOND HAND

120 Yamaha XTZ 750 Super Tenere

post-7121-1183995479_thumb.jpg

124 Anunturi moto second hand

Editat de marque
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e blasfemie ...

vorbesc despre art cu 900 MH. Sa va fie rusine! Stiti ce inseamna MH ala de la sfarsit? Daca ati fi stiut nu cred ca ati fi facut acest pictorial...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care "MH ala de la sfarsit?". Te rog fii mai specific. MH vine de la Mike Haliwood, ceea ce se si specifica. Care e blasfemeia?Sa fie oare blas-femeia? De ce? E doar o femeie care arata bine - oricum nu e genul meu - care pozeaza LANGA sau PE o motocicleta, ce poarta initialele unui pilot legendar. Sa fie chiar asa o blasfemie? Eu nu cred ca Mike s-ar supara daca o femeia ar fi pozata langa o motocicleta construita in onoarea lui. Cred ca zambi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mi se pare o blasfemie nu pentru ca este o motocicleta dedicata unui nume ci ma degraba unei pasiuni. Nu sunt nici ascet, nici pudic sau puritan si nici homosexual, imi plac si mie femeile dar asta era ultima motocicleta pe care mi-as fi putut-o imagina intr-un pictorial.

 

app... 900MH e monopost... deci what's the point? Poate am eu prea mult respect pt anumite motociclete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt in masura sa va critic, NU VREAU sa va critic,dar totusi va cumpar produsul si asta imi da, cred eu, dreptul la opinie.

Am cumparat si citit numarul 4 al revistei si am vazut asa : un MZ naked-touring-sport ca nici nu stiu unde sa-l includ mai exact, acel VUN , ceva cu totul aparte, 2 sportive mici si acel Ducati 999 Special ( vorbesc aici de partea de teste si prezentari strict moto, excluzand ATV-ul si scuterele prezentate) . In afara de cele enumerate mai sus avem asa : Supermoto, Hypermotard, enduro, iar SM, iar enduro. Sa nu imi iau pumni in cap de la fanii genurilor astora, precizez ca mai ales ce tine de enduro are un loc aparte in inima mea, dar totusi toate aceste modele prezentate intr-un singur numar sincer mi-au impus o oarecare plictiseala, asteptam sa vad si altceva. Nu vreau sa zic ca Motociclismo este o revista axacta pe offroad, departe de mine gandul asta. Poate asa a fost sa fie de data asta, insa sincer va spun ca mi-au indus o oarecare monotonie in lectura, asteptam si altceva. Poate un chopper, poate un supersport, un costum, ma rog, stiti voi, diversitate.

Inca un lucru : Ducati, Ducati, Ducati, VON, Aprilia, Cagiva, Vespa => ITALIA

Si asta o fi tot coincidenta sau tine de tara de provenienta a revistei mama?

Hai ca poate cu asta am fost prea rau.

CE AM SCRIS PANA ACUM A FOST PARERE PERSONALA SI ROG A SE LUA CA ATARE. Nu vreau sa isc polemici sau discutii contradictorii.

 

 

P.S. Citesc lunar cele 3 reviste de profil din Romania si vreau sa va spun SINCER ca sunteti sus. Teste foarte ample si complexe, articole interactive cu cititorii => profesionalism. Continuati sa va faceti treaba ca o faceti bine.

Cu respect, va salut cu farul.

Alin Barburas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MH vine de la Mike Haliwood , ceea ce se si specifica.

Sa fie oare blas-femeia? De ce? E doar o femeie - care pozeaza LANGA sau PE o motocicleta, ce poarta initialele unui pilot legendar.

 

...Si cand te gandesti ca motoreta Mike Hailwood ("Mike the Bike")

ar putea fi chiar incalecata si pilotata de o femeie !!!

:wave:

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pur si simplu, asa ne iasa lucrurile. Mie mi se pare chiar haios si as spune ca induce o oarecare diversitate. Daca iti amintesti, primul numar a fost axat pe sportive iar numarul 3 iesit destul de "customizat". Acum am avut ceva cu italiencele. Ceea ce inseamna ca poate in viitor o sa ni se puna pata pe japoneze...care stiu ca au un loc special in inima...romanilor :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E.Z. Rider, asta e parerea ta, foarte bine. optiunea noastra e alta. cata vreme scrii de motocicleta, ca ai vazut ca nu prea am bagat bla bla -uri cu gagica si am scris cu respect despre Mike the Bike spun ca e ok. Am scris la repezeala primul raspuns si voiam sa spun ca Mike ar zambi probabil vazand femeia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

referitor la articolul "Big Brother te vede" :rusinica: de unde as putea sa comand un Gemini GTrack si daca reusesc sa fac rost de el unde as putea sa ma duc sa-l montez? As fi recunoscator si daca mi-ati recomanda o firma care sa puna alarme moto bune si sa aiba oameni care sa stie sa le monteze bine.

 

Apropo, nici o firma de asigurari ( ING,Allianz,Omniasig, BT Asigurari, Generali,Astra - la astea am fost eu) nu face casco pentru motociclete...chiar asa riscanta sa fie viata pe motor in Romania?

 

Va multumesc anticipat si cat mai multi km fara accidente,

Victor

 

p.s. e.z. motorul e demential si nici fata nu e tocmai rea...nu e chiar blasfemie, e realitatea

 

Salutare,

referitor la articolul "Big Brother te vede" :cheers: de unde as putea sa comand un Gemini GTrack si daca reusesc sa fac rost de el unde as putea sa ma duc sa-l montez? As fi recunoscator si daca mi-ati recomanda o firma care sa puna alarme moto bune si sa aiba oameni care sa stie sa le monteze bine.

 

Apropo, nici o firma de asigurari ( ING,Allianz,Omniasig, BT Asigurari, Generali,Astra - la astea am fost eu) nu face casco pentru motociclete...chiar asa riscanta sa fie viata pe motor in Romania?

 

Va multumesc anticipat si cat mai multi km fara accidente,

Victor

 

p.s. e.z. motorul e demential si nici fata nu e tocmai rea...nu e chiar blasfemie, e realitatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Si cand te gandesti ca motoreta Mike Hailwood ("Mike the Bike")

ar putea fi chiar incalecata si pilotata de o femeie !!!

:rusinica:

incalecata si pilotata poate... incalecata si <cuvant urat> ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hailwood domina GP-urile "in decadele 5 si 6" :cheers: ? Dupa matematica mea, "decada 5" a fost jumate cu razboi, jumate cu reconstructii. Iar "decada 6" :rusinica: nu e cea a lui Duke si Surtees? Parerea mea...(ca prea s-a luat toata lumea de EZ rider). Recunosc, nu am citit inca articolul, am spicuit din pagina pe care ati postat-o :cheers: .

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

96 Endurocros Ciolpani

post-7121-1183996321_thumb.jpg

 

 

 

 

In articolul despre etapa a III-a dinCN de Endurocross, Ciolpani - 2 iunie, scrie ca Adrian Raduta a castigat locul intai la clasa A. Asta e o eroare, pentru ca nu Adrian a participat la cursa de endurocross, ci fratele sau Julian. Adrian nici nu s-a recuperat dupa accidentul suferit in aprilie, la Europenele de la Ciolpani, si deabia a reinceput antrenamentele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La treaba cu decadele, cred ca ai dreptate. Deci, decada 5 nu inseamna anii '50? GReu cu matematica asta...DA AM GRESIT! M-am concentrat intr-atat de mult sa scriu cat mai poetic incat m-am poticnit la...decade. Asa, deci Mike Hailwood, cel pe care l-am ofensat cu fatuca si gest pentru care cel mai probabil vom putrezi in iad, domina cursele in anii 50 si 60.

 

Daca bine imi aduc aminte, tot timpul ma mustra profa de istorie pentru gresita intelegere a decadelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi zice si mie cineva de unde imi iau un GTrack?

 

Scuze pentru intarzierea raspunsului. In Romania nu este deocamdata disponibil. Din cate stiu exista niste sisteme de tracking, dar pentru auto - nu stiu in ce masura se pot aplica si la moto. Ma mai interesez si daca aflu ceva te anunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La treaba cu decadele, cred ca ai dreptate. Deci, decada 5 nu inseamna anii '50? GReu cu matematica asta...DA AM GRESIT! M-am concentrat intr-atat de mult sa scriu cat mai poetic incat m-am poticnit la...decade. Asa, deci Mike Hailwood, cel pe care l-am ofensat cu fatuca si gest pentru care cel mai probabil vom putrezi in iad, domina cursele in anii 50 si 60.

 

Daca bine imi aduc aminte, tot timpul ma mustra profa de istorie pentru gresita intelegere a decadelor.

 

Am pus in paranteze decadele ptr ca "decada" inseamna cu totul si cu totul altceva, in nici un caz "deceniu". Sunteti niste tipi prea OK ca sa intru in amanunte!

Oricum, Mike domina cursele din anii '50 la el in curte, probabil. Duke & Surtees, remember?

 

Respect!

 

In articolul despre etapa a III-a dinCN de Endurocross, Ciolpani - 2 iunie, scrie ca Adrian Raduta a castigat locul intai la clasa A. Asta e o eroare, pentru ca nu Adrian a participat la cursa de endurocross, ci fratele sau Julian. Adrian nici nu s-a recuperat dupa accidentul suferit in aprilie, la Europenele de la Ciolpani, si deabia a reinceput antrenamentele.

 

Mooaaama, Janel! Ca de obicei, cea mai informata intr-ale baietilor plini de noroi! In aprilie-in aprilie, dar in ce zi? Sper ca nu tii astfel de date doar ptr tine!

Janel, la cum le zici, mi-e ca te vad in curand un fel de PR pentru fratii Raduta la competitiile externe la care participa. Cand nu se accidenteaza, evident...

 

Respect! (pentru tine, in mod deosebit, :rusinica: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DEC'AD//Ă ~e f. 1) Perioadă de zece zile consecutive (consacrată unor manifestări speciale sau unui eveniment deosebit). 2) Perioadă de zece ani consecutivi; deceniu. 3) tehn. Grupare de zece elemente omogene ale unui sistem. /<fr. decade

Sursă : NODEX (330789) - siveco

 

Hailwood first raced on 22 April 1957, at Oulton Park. Barely 17, he finished in 11th place, but was soon winning on a regular basis.

 

Ok, nu a dominat inca de la inceput...Surtees era sef prin anii 50, dar in 1960 a trecut la F1. Sincer sa fiu, despre Duke nu stiu.

 

Deci, poetic, poetic... Se mai exagereaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus in paranteze decadele ptr ca "decada" inseamna cu totul si cu totul altceva, in nici un caz "deceniu". Sunteti niste tipi prea OK ca sa intru in amanunte!

 

Draga Cobra,

In realitate, conform DEX, "decada" si "deceniu" sunt tot aia, adevarat este insa ca Mike Hailwood a dominat lumea curselor moto in perioada '61-'67.

 

DECĂD//Ă ~e f. 1) Perioadă de zece zile consecutive (consacrată unor manifestări speciale sau unui eveniment deosebit). 2) Perioadă de zece ani consecutivi; deceniu. 3) tehn. Grupare de zece elemente omogene ale unui sistem. /<fr. decade

 

Dragi redactori de la "Motociclismo",

Va cereti cam des scuze. Daca nu va verificati cunostintele sau informatiile inainte de a publica ceva, ce-ar fi s-o faceti macar atunci cand vi se aduc acuzatii...

 

Easy (E.Z.),

Take it easy cu vorbele urate ! La ora asta, numai in Bucuresti sunt cateva fete care te saluta lejer din mers cand este vorba de motociclete si poate cel putin una dintre ele ar merita motorul de care se face vorbire. In lume, nu mai vorbim... De fapt, problema este de ce concurenta are un articol interesant si, mai ales, cu poze picante...

 

Canicula usoara !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi redactori de la "Motociclismo",

Va cereti cam des scuze. Daca nu va verificati cunostintele sau informatiile inainte de a publica ceva, ce-ar fi s-o faceti macar atunci cand vi se aduc acuzatii...

 

Tonul meu este unul lejer, de poveste la o bere, ca asta e o mare lipsa a comunicarii via Internet. Pai, in primul rand spui ca "ne cerem prea des scuze" si dupa aia zici "ce-ar fi sa o faceti". Nu e o contradictie aici?

 

In al doilea rand, noi nu avem politica asta de a ne face ca ploua. Puteam sa o aplic si nu s-ar fi ajuns in punctul asta. Eu chiar nu stiam de treaba cu "decada" si o recunosc deschis. Data viitoare cand va fi sa pomenesc de decade, am sa o fac in deplina cunostinta de cauza si le multumesc celor ce mi-au atras atentia. Sunt suficient de impacat cu gramatica mea pentru a recunoaste treaba ca asta. Am vazut o sumedenie de bug-uri in revistele "concurentei" pentru ca mie sa nu imi fie rusine de ale mele si sa incerc sa le indrept. Cata vreme nu scriu "concurentii i-au startul" precum o reputata revista autohtona sunt destul de impacat cu mine insumi...

 

Pur si simplu suntem niste baieti care ne dam, ne place sa ne dam si incercam sa ne facem treaba cat mai bine. Ca ne mai scapa cate o "decada"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Marc,

 

Nu-i nici o contradictie, ideea e ca nu orice acuzatie este fondata (si nu tot ce "zboara" pe internet e corect). De aceea, macar atunci cand ti se reproseaza ceva, verifica daca intr-adevar ai gresit. In acest caz, nu voi ati zbarcit-o, decada = deceniu. Dorinta mea ar fi, avand in vedere ca la ora asta sunteti poate cea mai buna revista moto de pe piata, sa fiti ceva mai fermi in transmiterea cunostintelor. Nu ti-a reprosant nimeni gramatica, iar eu (probabil ca multi altii) chiar iti apreciez stilul de exprimare, ai talent.

Pe de alta parte, greselile gramaticale clar nu au ce cauta in absolut nici o publicatie (indiferent de profil). Fiindca vorbim totusi de motociclete, probabil ca ai uitat niste ghilimele la un anumit cuvant, fiindca in cealalta revista sunt absolut sigur ca nu exista dume de genul asta.

In privinta relatiei cu cititorii, bineinteles ca este indicat sa fie cat mai transparenta. Asta nu inseamna insa ca oricine are oricand si oricum dreptate. Si, in fond, se presupune ca sunteti profesionisti si stiti ce aveti de facut dincolo de o parere sau alta. Dupa cum creste calitatea revistei de la un numar la altul, s-ar parea ca asa este...

 

Canicula usoara si asfalt uscat, nu topit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: ..."In cealalta revista"? Din pura curiozitate (ma) intreb, fiindc-ar fi de fapt doua, dupa unii autori (MotoLife si Univers Moto), indiferent de dumele :rusinica: colaterale.

Le zici bine altfel, Free Spirit, mai ales duma :blink: apropo de pseudomafalda numita Internet e pe cit de valabila, pe atit de putin inteleasa in epoca asta superficiala. Revistele (si nu doar cele moto) nu-s pe moarte, cum profetesc unii, chiar daca pe ici-colea-s intr-o usoara coma - in cazul UM exclusiv din cauza contabililor, te asigur... :cheers:

 

Canicula placuta! :finger:

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bunicule,

 

Ma provoci, nu ? Fiindca de fapt ai inteles perfect ca, in context, "cealalta revista" este UM si despre ea chiar poti afirma ca este reputata (sper ca nu doar "inca"), iar greseli de gramatica n-a avut niciodata (desi unul dintre redactori, cel din frunte, probabil ca le face - sigur, independent de vointa lui...).

Despre ML ? Never mind... Fiindca remarc ca pe acest forum adevarul nu-si are locul si, in consecinta, deranjeaza... De parca daca nu spui anumite lucruri inseamna ca nu exista. N-ar fi rau sa fie asa, da' nu e...

B.t.w., care-i treaba cu Alan Cathcard, ca am vazut o gramada de articole semnate de el in UM ?

Pacat ca se intampla lucruri cu UM, mai ales ca Motorrad ramane cea mai completa si complexa revista moto, si o traducere buna (din pacate la voi nu toate sunt) este cat se poate de utila si interesanta pentru motociclistii romani care, hai sa fim sinceri, abia de curand au inceput sa invete cum stau lucrurile la capitolul asta. Si, in orice caz, o cultura moto nu ti-o faci cu informatii de pe internet. Oricum, sper ca UM este doar in stand by si, la un moment dat, va fi ceea ce a fost si ar trebui sa fie.

Imi plac relatiile care par sa se creeze intre UM si Motociclismo. Intre profesionisti si pasionati cu adevarat nu poate exista decat respect si competitie cinstita, ceilalti (stii, da ?) se exclud singuri.

 

Respect sincer !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...