Sari la conținut

Cum Reactionam In Trafic?


Grigu
 Share

Postări Recomandate

voi ce faceti cand un bou intoarce masina crezand ca are timp blocandu-va banda ( scuterul fiind invizibil pt el desi mergeam cu farurile aprinse si l-am claxonat cand mi-am dat seama ca nu are timp sa faca manevra) si sunteti fortati sa puneti frana de la 70km in 7-8 m apoi tot boul baltii e cu tupeu si injura ? :cheers: ma gandeam sa ne organizam pt un asa tip de comportament (in ideea sa raspundem toti la fel ). mai sunt indivizii care ies din parcare fara sa se asigure, aia care fac stanga sau dreapta fara semnal si fara normala (cred eu) consultare a oglinzii, etc .nu duc lipsa de idei dar vreau sa vad ce propuneti... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

voi ce faceti cand un bou intoarce masina crezand ca are timp blocandu-va banda ( scuterul fiind invizibil pt el desi mergeam cu farurile aprinse si l-am claxonat cand mi-am dat seama ca nu are timp sa faca manevra) si sunteti fortati sa puneti frana de la 70km in 7-8 m apoi tot boul baltii e cu tupeu si injura ? :cheers: ma gandeam sa ne organizam pt un asa tip de comportament (in ideea sa raspundem toti la fel ). mai sunt indivizii care ies din parcare fara sa se asigure, aia care fac stanga sau dreapta fara semnal si fara normala (cred eu) consultare a oglinzii, etc .nu duc lipsa de idei dar vreau sa vad ce propuneti... :rusinica:

 

mie daca-mi face unu asa iese cu bataie :finger: mai ales daca el ma injura :blink: nu cred ca-mi pot controla nervii :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate gesturi din astea din partea soferilor au fost,sunt si vor fi in continuare (iesiri de pe strazi,parcari fara asigurare;intoarceri peste linie continua etc etc)......dupa mine experienta pe 2 roti inseamna felul cum un individ reactioneaza in situatii-limita (hai sa fim seriosi..oricine stie sa traga de gaz in linie dreapta si intr-o zi de duminica la ora 15:30!)...........daca mi as da seama ca nu mai pot evita un contact din cauza soferului din fata eu as culca scuterul (salvez jambele sau poate chiar furca neindoita)....mai bine sa nu aveti parte de faze din astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate gesturi din astea din partea soferilor au fost,sunt si vor fi in continuare (iesiri de pe strazi,parcari fara asigurare;intoarceri peste linie continua etc etc)......dupa mine experienta pe 2 roti inseamna felul cum un individ reactioneaza in situatii-limita (hai sa fim seriosi..oricine stie sa traga de gaz in linie dreapta si intr-o zi de duminica la ora 15:30!)...........daca mi as da seama ca nu mai pot evita un contact din cauza soferului din fata eu as culca scuterul (salvez jambele sau poate chiar furca neindoita)....mai bine sa nu aveti parte de faze din astea...

da...din fericire franele mele ingheata si n-a fost nevoie sa culc scuterul dar ma bate gandul sa fac casco si sa reactionez cum trebuie ( sa-i f*t portierele tipului ca data viitoare sa tina seama de restul participantilor la trafic) a doua idee ar fi fost sa merg linistit in spatele lui la 2-3 masini distanta, sa vad unde opreste si sa-i scriu cu un cui pe portiere " asigura-te (cuvant jignitor) (pe portierele din dreapta) cand intorci masina ( pe cele din stanga)" :cheers: sau clasica spargere a oglinzii laterale (cu pumnul sau bastonul) cand am plecat de langa el.

nu stiu cum am reusit sa ma calmez (coleric fiind) si sa-mi spun ca pute romania de prosti si ca daca ma pun la mintea lui ma enervez aiurea ca nu schimb nimic. (vezi melodia lui altar si pasha man - La Noi).

concluzie: educatie se face doar cu forta :rusinica: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... ma bate gandul sa fac casco si sa reactionez cum trebuie ( sa-i f*t portierele tipului ca data viitoare sa tina seama de restul participantilor la trafic)

 

si cine se loveste mai tare ? :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu k sofer d scooter,trebuie sa t uiti mai mult in oglinzi decat in fata,in stanga in dreapta, k nu stii cum vine bou si t fute,eu cand merg stau ku mana p frana spate k fata ingheata repede si mie k incep sa zbor,atentie mare,da plm c draq taximentristi sunt la mine problema,l-am urmarit p unu pana la statiem-am oprit si i-am aratat :rusinica: ,s bagase bou in depasire d coloana cu dacia super nova si eu mergeam linistit si il vad,sunt nevoit sa ma dau la o parte(nu sunt deloc legal p sosea si tot eu eram ala vinovat)sa treaca el......Mare grija

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o aventura cu un bou cu Passat! Nici nu se asigura, intra ca boul si eu franez, il claxonez, il injur... ma opresc la juma' de metru de el si ala scoate mana pe geam, ajung in dreptul lui il intreb dc nu se asigura... opreste masina, deschide portiera, eu opresc, pun repede scuterul pe cric si scot o bata din portbagaj! Isi cere scuze si pleaca mai departe cand a vazut bata! Inainte sa scot bata venea tafnos spre mine! MORALA: educatie rutiera se face DOAR violent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand nu aveai ce cauta cu 70 km/h atunci cand vedeai ca poate intra pe banda ta? Fii mai precaut ca masina calca nu ...

Cum reactionezi? Cel mai bine cu calm, te opresti langa el la urmatorul semafor si ii spui sa fie mai atent ca nu e singur pe sosea, dai din cap sa vada ca nu a fost bine, chestii d'astea. In niciun caz nu te apuci sa il injuri ca la usa cortului pentru ca nu esti zeul soselelor si tu faci mereu manevrele corecte.

 

Apropo, vad ca ai un XOR50, stai in cartierul aviatiei?

 

Tu k sofer d scooter,trebuie sa t uiti mai mult in oglinzi decat in fata,in stanga in dreapta, k nu stii cum vine bou si t fute,eu cand merg stau ku mana p frana spate k fata ingheata repede si mie k incep sa zbor,atentie mare,da plm c draq taximentristi sunt la mine problema,l-am urmarit p unu pana la statiem-am oprit si i-am aratat :rusinica: ,s bagase bou in depasire d coloana cu dacia super nova si eu mergeam linistit si il vad,sunt nevoit sa ma dau la o parte(nu sunt deloc legal p sosea si tot eu eram ala vinovat)sa treaca el......Mare grija

 

tu "k shofer d scooter, trebuie sa t uiti mai mult intr-o carte sa inveti cum sa vorbesti romaneste" si sa respecti o anumita decenta pe un forum. Daca sunt asa multi zmei ca tine de vorbesc cum vorbesc cioricile cu carute si corturi se duce naibii toata reputatia de forum de doua roti. :cheers:

Editat de bogdan!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai naspa am patit cand a trecut un bou cu un x5 de la herastrau spre biscuite.. eram cu un prieten aveam am2 casca si mergeam incet pe piatra cubica (cam 40 aveam) si la 1 m de bordura.. si trece bou asta cu 100-120 printre mine si masina de pe a 2-a banda la maxim 30 cm.. am ramas iceberg am2.. si culmea a prins stopu, l-am ajuns .si nu am avut ce sa fac decat sa ma ridic in picioare si sa il injur cat m-a tinut gura :rusinica:

 

tot asa am mai avut noroc odata .. unu opreste usor spre stanga .. incetinesc si astept reactia lui sperand k m-a vazut sau k va iesi din masina.. si dau sa trec usor prin dreapta unde mai era loc (drum de tara ingust) si cand ma trezesc ca dobitocu intoarce , ma prinde in dreptu lui, si avand viteza f mica opresc si inclin scuteru sa nu ma atinga .. doar pe verisoaramea care era in spate o atinge ff usor la picior .. raman iar gheata.. imi dau seama k il cunosteam si primesc un "avertisment" de genu "sa te uiti si tu inainte" .. pai tot Io O.o deci un sfat e sa folositi claxonu cat mai des.. enervatii cu claxonu .. abuzati pot sa spun k nu se stie niciodata...

Editat de kidmeister
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' de tampiti care depasesc normal pe stanga si apoi iti taie fata ca sa o ia imediat la dreapta,ca este o intersectie,care e de obicei la 5 metri distanta,da domle el nare rabdare sa stea dupa tine cu 40 km la ora,tre sa mai castige 0.02 secunde timp,si sami taie fata si sa fortez franele la maxim...iar azi ultima poanta nu mi sa acordat prioritate pe un drum cu prioritate de catre unu cu o masina misto...deh...iar am fortat franele...doamne ajuta....sa nu avem incidente....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma mai enervez deloc, incerc sa previn tot ce anticipez si ma consolez cu gandul ca am evitat o nenorocire, sunt sofer de ceva ani si stiu ce inseamna. Totusi m-am gandit sa-mi cumpar un dispozitiv de electrosocuri pentru orice eventualitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteza enorm de mult experienta de sofer auto :rusinica: eu n-am avut probleme pana acu e adevarat sunt cu ochii in 4 si incerc sa previn, stiu manevrele de baza a soferilor bucuresteni, am avut de invatat in 7 ani, daia pana acu n-am avut nici macar o tentativa de accident ... Problema e ca ne baga in aceeasi oala cu toti pustii descreierati si cu terminatii care nu respecta nici o regula pe scooter si asta ma enerveaza enorm. Eu merg cat se poate de regulamentar si incerc sa nu-i incurc totusi folosesc claxonul f des ceea ce va sfatuiesc si pe voi... SI URASC VESTA REFLECTORIZANTA(nu-i trendy) :cheers:) dar totusi o port ...

 

oricum eu iau foc mereu la conflicte in trafic :cheers:) de obicei folosesc dreapta si am succes :finger:

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine in oras benzile de circulatie sunt separate de case, adica sunt cu sens unic , veneam spre casa , de undeva la o distanta de 4 km , o baba cu o skoda octavia a mers circa 2 km jumatate in spatele meu, aveam in jur de 40-45 km , cu 15 metrii inainte de o curba, la dreapta , de aproximativ 110-115 grade, pe de-o parte si de alta a drumului sunt case iar coltul casei este exact in curba , fara trotuar , semnalizeaza ca ma depaseste , incetinesc trag mai pe dreapta cat pot sa ii fac loc , aveam in jur de 30 dupa ce-am franat , fix in curba apuca sa ma depaseasca si imi taie calea , noroc cu franele care imi ingheata ca altfel direct in masina ei ma opream sau in coltul casei.Am claxonat am strigat la ea , nici nu s-a clintit sau sa se uite in oglinda.........si-a continuat drumul nevinovat.

Dupa 2 kilometrii jumate fix intr-o curba mare a gasit sa ma depaseasca, ca o fi fost grabita tare. :cheers: :blink:

 

Cel putin unii soferi sunt inconstienti , nu ne iau pe noi astia "micii" cu mopeduri in considerare , noi suntem auxiliari la trafic si daca ii incurcam isi fac loc printre noi sau peste noi. :cheers: :finger: :D

 

 

Numai bine si asfalt uscat. :rusinica:

Editat de Iulian00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand nu aveai ce cauta cu 70 km/h atunci cand vedeai ca poate intra pe banda ta? Fii mai precaut ca masina calca nu ...

Cum reactionezi? Cel mai bine cu calm, te opresti langa el la urmatorul semafor si ii spui sa fie mai atent ca nu e singur pe sosea, dai din cap sa vada ca nu a fost bine, chestii d'astea. In niciun caz nu te apuci sa il injuri ca la usa cortului pentru ca nu esti zeul soselelor si tu faci mereu manevrele corecte.

 

first: nu eu l-am injurat, el a fost ala tare in gura desi isi merita un levier pe dinti. eram pe pantelimon, in coloana, (70 era viteza de croaziera, se plecase de la stop de putin timp si urmatorul semafor era destul de departe) individul cu a 4 era pe sina de tramvai asteptand sa se bage pe banda1 ca sa opreasca masina. masina in fata mea la 10m - 20m , masina in spate la 20m. demareaza boul si se baga dar cand sa faca curba sa intre pe banda in loc s-o calce si sa plece , nesimtitul pune frana si opreste masina. asta ca sa vizualizezi situatia. am pus frana sa nu intru in aripa spate si l-am evitat. nu de manevre de evitare ma plangeam eu (am destula exp ca biciclist, motorist, scuterist) ci de cum reactionam vis-a-vis de nesimtire,ignoramta, inconstienta si tupeu.

Nu, stau in Lacul Tei nu in Aviatiei

 

Apropo, vad ca ai un XOR50, stai in cartierul aviatiei?

tu "k shofer d scooter, trebuie sa t uiti mai mult intr-o carte sa inveti cum sa vorbesti romaneste" si sa respecti o anumita decenta pe un forum. Daca sunt asa multi zmei ca tine de vorbesc cum vorbesc cioricile cu carute si corturi se duce naibii toata reputatia de forum de doua roti. :cheers:

 

 

cel mai naspa am patit cand a trecut un bou cu un x5 de la herastrau spre biscuite.. eram cu un prieten aveam am2 casca si mergeam incet pe piatra cubica (cam 40 aveam) si la 1 m de bordura.. si trece bou asta cu 100-120 printre mine si masina de pe a 2-a banda la maxim 30 cm.. am ramas iceberg am2.. si culmea a prins stopu, l-am ajuns .si nu am avut ce sa fac decat sa ma ridic in picioare si sa il injur cat m-a tinut gura :cheers:

 

tot asa am mai avut noroc odata .. unu opreste usor spre stanga .. incetinesc si astept reactia lui sperand k m-a vazut sau k va iesi din masina.. si dau sa trec usor prin dreapta unde mai era loc (drum de tara ingust) si cand ma trezesc ca dobitocu intoarce , ma prinde in dreptu lui, si avand viteza f mica opresc si inclin scuteru sa nu ma atinga .. doar pe verisoaramea care era in spate o atinge ff usor la picior .. raman iar gheata.. imi dau seama k il cunosteam si primesc un "avertisment" de genu "sa te uiti si tu inainte" .. pai tot Io O.o deci un sfat e sa folositi claxonu cat mai des.. enervatii cu claxonu .. abuzati pot sa spun k nu se stie niciodata...

 

btw, mi-as pune sirena d'aia de tir (care face ca vaporul, stiti despre ce vb?) sa ma auda si sa ma vada. claxonul de scuter, mai ales daca asculta muzica si are geamul inchis e ca si inexistent, crede-ma.

monteaza cineva claxoane d'alea? fac cinste la greu! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai trebuie sa fim atenti si la gropi in acelasi timp, ca pe noi ne afecteaza mult mai rau :rusinica:

 

Personal, daca patesc vreo nasoala din partea soferilor, reactionez proportional cu atitudinea lui.

Daca e vorba de vreun aiurit care nu si-a dat seama ce face, ii atrag politicos atentia la oglinzi (de multe ori nici nu-mi ridic viziera sa vb cu ei, pur si simplu trec pe langa ei si le arat oglinda).

Daca e vreun "ciumek" viteaz prin trafic, ii atrag atentia verbal, mai agresiv dar fara injuraturi.

Iar cand e cate vreunul care sare el cu gura, desi nu are dreptate, raspund pe acelasi ton, iar de multe ori se lasa cu oglinda data peste cap (nu rupta).

 

Ca sa-i educam, eu ma gandesc ca o atitudine calma e mai potrivita, nu sa sarim noi direct cu gura, desi ar merita pocniti direct in gura multi.

 

Pentru ca dc ii atentionezi politicos, le atragi atentia ca au gresit. Dc urli direct, nu mai prind si mesajul, sar si ei la scandal si intra in modul "eu am dreptate, nu conteaza ce mai zice al'lalt" :cheers:

 

Asfalt uscat si.. calm :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi cu 40 km/h , sa te opresi in 2m :cheers:

(...masina in fata mea la 10m - 20m , masina in spate la 20m.)

ce? nu se poate frana de la 70km in 7-8 hai 10 m? nu opri, a frana ceea ce inseamna a incetini si a evita pe stanga. care-i faza?

 

ce goarna de tir, daia de vapor o bag sub shea ..hmm o merge pe 12v :cheers:

lol...din cate stiam eu alea sunt cu pompa de aer... ar fi tare sa se poata monta pe scuter!. :rusinica:

Editat de cristigrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mi-a intors masina in fata , aveam vreo 65 cred , (la politie am spus ca aveam 50 ) , mai erau 5 metri sa intru in ea , am pus frana , dar eram deja pe jos . De atunci mai mult de 50 ,55 nu merg prin oras , (bine unde e trafic , ca pe stradute .. cat apuc )

 

P.S Adevaru e ca nici nu eram atent , cand mi sa bagat ala in fatza , ma uitam in alta parte , si cand m-am uitat p drum .. era prea tarziu , de evitat , sa intamplat prea repede . Mai bine lasa de la tn , k pierzi scuteru , si stai si prin spital ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rusinica: naspa faza. am patit-o si eu pe la 18 ani cu motorul , era vara si o tipa cu cracii pana in gat si fusta mini, vantul batea, fustita se ridica...2 secunde m-am uitat la ea si m-am trezit pe un portbagaj de dacie rosie care oprise la salajan (gura de metrou) la trecerea de pietoni. de atunci atentie mare. ideea e ca un bou care vede ca nu are timp sa faca o manevra totusi o face si tot el e tare in gura. care vinde un UZZI sa ma anunte :cheers:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...