Sari la conținut

Vreau Si Eu Scuter... Fara Permis...


ddcristi
 Share

Postări Recomandate

Salut...

 

Am si eu o mica problema.... De cateva zile ma innebuneste nevasta-mea ca vrea si ea scuter.. Shi intr-un fel o intzeleg.. Dupa 7 ani de "pasageriat" la mine pe motor... Vrea shi ea sa tzina de ghidon... Deocamdata n-are permis, deci clar am nevoie de un scuter care sa nu necesite permis....

 

Ce-mi recomandatzi? Pe la ce pretz? Shi mai ales.... unde gasesc? Ma intereseaza in special in Timisoara. Preferabil scuter nou... In cel mai rau caz, vechi de cel mult 2-3 ani....

 

Multzam, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru 50cc ii trebuie curs d legislatie

Aprilia SR nou e in jur d 1750-2200euro(difera d model factory,street,R) la united motors(si e super dupa cum zic baieti d aici,o sa fie limitat la 45 k sa-l poti inregistra la primarie)

Asta e parerea mea

BFT :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred k pt o femeie ii trebuie 2T sa s auda k o drujba,ii trebuie ceva stil 4T nu e asa zgomotos,urca viteza mai usor(nu cred k la o femeie ii trebuie sprint)pt un baiat 2 timpi e tare,nu va jignesc cu faza d sus

Editat de adysme55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi cati bani vrei sa investesti ca sa iti zic ce e mai bun la banii tai ....ca asa is multe modele depinde ce vrei da si tu detalii. sau te duc la unu care se ocupa cu scutere , aduce din italia modele noi , faine in stare perfecta zici ca is noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi cati bani vrei sa investesti ca sa iti zic ce e mai bun la banii tai ....ca asa is multe modele depinde ce vrei da si tu detalii. sau te duc la unu care se ocupa cu scutere , aduce din italia modele noi , faine in stare perfecta zici ca is noi.

 

Pai io ma gandeam la ceva pana in 900 EUR... Ca mai mult nu am acuma nici daca ma intorc pe dos... Azi am zis ca merg shi pe la MaxiScooter sa vad ce are si Florin... Iar daca tu zici ca potzi sa ma duci shi pe la tipu' ala... sau macar sa-mi spui pe unde sta, ar fi super... sa am de unde sa aleg... Multzam...

 

:rusinica: DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am ales peugeot ludix si sunt extrem de incantat pana acum singurul inconvenient este ca are rotile cam micute, iar eu.. obisnuit cu saritul de borduri.. si gropi ..la capitolul asta se descurca mai greu. v max 80 (delimitat, avand in vedere ca eu cu papucu diesel nu merg asa de tare in oras) . Merita achizitia (700 eur/2005/2000 km) incearca sa iei cu acte sa nu fie probleme mai tarziu.

prin oras e relaxant daca nu mergi ca nebunu' sau nu ai pretentia sa mearga ca o motocicleta.

ar mai fi un avantaj demn de luat in seama.. poti sa bei 1 bere 2 fara probleme :rusinica:

dupa parerea mea gasesti scuter bun intre 600-800 eur fara probleme! Utilitatea e nemaipomenita! Daca vrei sa arunci ceva bani in plus sa fie si MEGAFUN (adica pe romaneste Caterinca extrema in oras) ia un SACHS Madass (vreo 1500 euro, dar de luat in calcul ca la banii astia iei motoreta adevarata)

 

toate bune, ne intalnim la coltul scuteristilor :cheers:

 

 

aaa... si e de preferat 2T

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am ales peugeot ludix si sunt extrem de incantat pana acum singurul inconvenient este ca are rotile cam micute, iar eu.. obisnuit cu saritul de borduri.. si gropi ..la capitolul asta se descurca mai greu. v max 80 (delimitat, avand in vedere ca eu cu papucu diesel nu merg asa de tare in oras) . Merita achizitia (700 eur/2005/2000 km) incearca sa iei cu acte sa nu fie probleme mai tarziu.

prin oras e relaxant daca nu mergi ca nebunu' sau nu ai pretentia sa mearga ca o motocicleta.

ar mai fi un avantaj demn de luat in seama.. poti sa bei 1 bere 2 fara probleme :rusinica:

dupa parerea mea gasesti scuter bun intre 600-800 eur fara probleme! Utilitatea e nemaipomenita! Daca vrei sa arunci ceva bani in plus sa fie si MEGAFUN (adica pe romaneste Caterinca extrema in oras) ia un SACHS Madass (vreo 1500 euro, dar de luat in calcul ca la banii astia iei motoreta adevarata)

 

toate bune, ne intalnim la coltul scuteristilor :cheers:

aaa... si e de preferat 2T

 

Hehehehhehehehe.... Ma gandeam si eu la un Ludix... l-am vazut prin orash shi mi se pare frumos... I s-ar potrivi la nevasta-mea.. Mie, zic eu, mi-e cam mic (am 1,87m shi 120 de kile), da' oricum nu-l iau pentru mine, asha ca ar fi ok... Sper numa' sa gasesc unu' in stare buna...

 

Multzam de sfaturi, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il am de vreo 2 luni, mai mult merge taica-miu cu el si .. taica-miu e MARE.. ce-i drept a zis ca peste 65 ii e frica sa mearga, i se par franele insuficiente.

iar eu am 2 motorete si aleg sa merg cateodata cu a 3-a: micul ludix :cheers:)

dupa ce l-am luat am vazut CAT DE MULTE ludixuri sunt prin oras (la curierat rapid/pizza etc) am oprit vreo 3 si m-am uitat la kilometraje: 22.000 25.000 si 27.000 iar raspunsul a fost unic, schimbi rolele la un moment dat pe la 18.000 si nu mai stiu ce.. costa reparatiile cam vre-un mil jumate..

 

merge si cu 2 pe el fara probleme (evident trage mai greu) dar asta nu e o problema daca te intorci acasa de la o beuta, avand in vedere ca nu mergi pe jos si mergi.. aproape gratis... a se sublinia faptul ca TE DEPLASEZI.. e o chestie senzationala.

 

inca ceva.. important cred. plasticele sunt absolut incasante (e un plastic moale). cred ca este singura asemanatoare cu ktm-ul (ha ha ha). asta cred ca e destul de important avand in vedere ca eu l-am tavalit de 2 ori si taica-miu de vreo 3. (nu din vina bietului scuter, evident, ci doar diverse motive precum: viteza neadaptata, sant in loc de sina tramvai lipsa - unde cadeai si cu motoreta daca nu erai atent, countersteering la 60 la ora cu derapaj controlat doar pana la un punct sau de vreo 2 ori prea mult jack daniels la bord... astea insumate tata si fiu' da nu spun care/care/cum :rusinica:)

si inca o data.. din pacate rotile sunt micute tare si nu poti sa te inclini mult (ma rog, daca ai pretentia sa iei curba la 90 grade cu 60-70 la ora)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri pe la Maxi Scooter shi am gasit acolo ceva interesant.... Rieju Toreo 50... Nou-noutz, la 990 EUR, cu 2 ani garantzie.. Merita oare? Ce stitzi despre marca asta? Unde se fac? Is fiabile? M-am uitat putzin pe net dupa ele, da' nu am gasit nika relevant. Cine shtie sa-mi spuna ceva despre fima asta?

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca sunt cam nasoale.La bykes.ro le-au scos din oferta.

Rieju e firma spaniola dar cred ca sunt facute in china.

Decat rieju mai bine incearca tot la bani ~putini kymco.

Au 2 modele la 1190. Agility 50 si Fever zx.

 

http://www.motomania.ro/motociclete-noi/ky...-zx-50_141.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e sa nu investesti o mie de euro intr-un scuter nou chinezarie caci in-trun an isi pierde pretzu de vanzare si nu primesti nici jumate pe el! (si dak nimeresti o chinezarie tip firstbike o data la 3-4000km faci motoru(si pot satzi zic ca dupa o segmentare o sa consume dublu si no sa mearga nici un pic mai bine ...are un preten si asta a patit).Mai bine iti iei un aprilia sr50 de vreo 2-3 ani la pretu ala si o sa fi cu un scuter frumos si bun si pretu tot til scoti si la vanzare...(Ca sa-ti fac un exemplu mai convingator intre un scuter chinezesc nou si unul de marca dar second i acelasi lucru ca si chestia ca multi romani decat sa-si cumpere un Logan nou prefera un audi A4 sau un BMW 320d de prin 2000-2001 adus de afarasi ajunge la acelasi pret sau o tzara mai scump poate cu taxele astea.)

Eu doar mi-am zis parerea nu vreau sa te conving sa gandesti ca mine asa ca multa bafta la alegerea ta sa fie cea mai buna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru 50cc ii trebuie curs d legislatie

Aprilia SR nou e in jur d 1750-2200euro(difera d model factory,street,R) la united motors(si e super dupa cum zic baieti d aici,o sa fie limitat la 45 k sa-l poti inregistra la primarie)

Asta e parerea mea

BFT :)

 

cum sa-i recomanzi unei femei un scooter asa puternic si greu ?!!!!!

 

 

eu zic sa-i iei ceva in primu rand usor sa poata sa-l tina, si LIMITAT pana se obisnuieste ...

 

sugerez ludix eftin si usor :cheers:

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri pe la Maxi Scooter shi am gasit acolo ceva interesant.... Rieju Toreo 50... Nou-noutz, la 990 EUR, cu 2 ani garantzie.. Merita oare? Ce stitzi despre marca asta? Unde se fac? Is fiabile? M-am uitat putzin pe net dupa ele, da' nu am gasit nika relevant. Cine shtie sa-mi spuna ceva despre fima asta?

 

DDC

 

Prin Bv au mai aparut scutere rieju si cand am fost la service cu motorul ca sa imi fac revizia era si un rieju cu doar 350-400 km la bord care avea probleme la motor si cica mai fusesera si altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e sa nu investesti o mie de euro intr-un scuter nou chinezarie caci in-trun an isi pierde pretzu de vanzare si nu primesti nici jumate pe el! (si dak nimeresti o chinezarie tip firstbike o data la 3-4000km faci motoru(si pot satzi zic ca dupa o segmentare o sa consume dublu si no sa mearga nici un pic mai bine ...are un preten si asta a patit).Mai bine iti iei un aprilia sr50 de vreo 2-3 ani la pretu ala si o sa fi cu un scuter frumos si bun si pretu tot til scoti si la vanzare...(Ca sa-ti fac un exemplu mai convingator intre un scuter chinezesc nou si unul de marca dar second i acelasi lucru ca si chestia ca multi romani decat sa-si cumpere un Logan nou prefera un audi A4 sau un BMW 320d de prin 2000-2001 adus de afarasi ajunge la acelasi pret sau o tzara mai scump poate cu taxele astea.)

Eu doar mi-am zis parerea nu vreau sa te conving sa gandesti ca mine asa ca multa bafta la alegerea ta sa fie cea mai buna :)

 

 

Eu ma referaeam la scuter nou pentru ca zicea de rieju.Oricum tu crezi ca la al tau nu scade valoarea in 1 an?M-as mira ca nu e chiar unicat sau de colectie.Orice produs are ciclu de viata limitat si se devalorizeaza.E adevarat ca cea mai mare devalorizare o au tote produsele in primul an de la cumparare, dar crede-ma ca nici al tau intr-un an doi nu mai face ~1000.Asa ca mai conteaza si de la ce suma incepi cevalorizarea.Si oricum nu e acelasi lucru Kymco cu first byke.Cauta tu Agility 50 de un an la 500E(mai are si un an garantie).

Oricum ala de la avatarul tau arata super bine dar as sta mai linistit daca ar veni cu garantie pt ca orice ar scrie pe el se uzeaza si reparatul costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut esti din timisora? eu zic sa ii cumperi un scuter sh iesi mai ieftin si ceva sa fie practic in primu rand ceva gen aprilia scarabeo ,piaggio zip si sa nu meraga asa de tare pina se obisnuieste cu ele.

Eu duminica miam luat din tm un scuter sh si sunt multumit de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou...

 

In primul rand va multzumesc tuturor pentru sfaturi...

 

Din pacate in week-end n-am fost pe acasa, asa ca n-am apucat sa le citesc... Shi intre timp am fost pe la Maxi Scooter shi am cumparat Rieju Toreo 50... Sper ca n-am facut o tampenie prea mare... Ideea e ca oricum n-am de gand sa tzin jucaria mai mult de un an-doi... Iar dup-aia daca o vand la jumatate din pretzu' pe care l-am dat pe ea acuma, pot sa spun ca-s multzumit... De bine de rau am garantzie la el 2 ani.. shi ar trebui sa fie ok.. Pe langa asta am citit o gramada de review-uri despre el pe net shi n-am gasit sa aiba probleme prea mari....

 

M-am dat shi eu pe el.. shi se pare ca deocamdata merge destul de bine... Motoru-i in 4 timpi, trage binishor (avand in vedere ca eu am 120 de kile), suna bine.. deci sper sa fie ok... macar 2 ani sa tzina... :cheers: Ca dup-aia ii cumpar la nevasta-mea un motor mai mare... shi gata.. :cheers:

 

So.. inca odata, va multzumesc pentru informatzii... :)

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...