Sari la conținut

Xor 50


Grigu
 Share

Postări Recomandate

Nu ai nici o sansa sa pui 125. Daca ai vedea carterele ai intelege si de ce. Si la kitul de 80 (aluminiu) peretii cilindrului sunt extrem de subtiri, altfel nu ar mai intra in cartere. De unde rezulta ca un diametru si mai mare (125) nu ar intra niciodata. Nici nu mai pomenesc de cursa pistonului diferita, etc.

Editat de mugurg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare!

Saptamana trecuta mi-am luat si eu un XOR 50 si saptamana asta o sa merg la revizia de 500km. Pana acum sunt destul de multumit, demarajul este deosebit, stabil, design frumos. O sa revin cu poze, este alb.

Am citit ca se poate delimita fara sa pierd garantia daca ii schimb doar toba cu una sport. Singurul service pe care il stiu este cel de la Razoare. Mai exista si altele in Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la revizia de 500, mi-a schimbat ulei la cutie si gata...50ron. :(

Cu ocazia asta am si intrebat cat ma costa o delimitare si m-a cam speriat cu preturile:

- 350-400 ron toba sport

- 700 ron kit de 70cc

- 300 ron nu stiu ce distributie

- xxx ron manopera

si uite cum s-a dus juma de scuter :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la revizia de 500, mi-a schimbat ulei la cutie si gata...50ron. :(

Cu ocazia asta am si intrebat cat ma costa o delimitare si m-a cam speriat cu preturile:

- 350-400 ron toba sport

- 700 ron kit de 70cc

- 300 ron nu stiu ce distributie

- xxx ron manopera

si uite cum s-a dus juma de scuter :D)

sa skimbi setul motor nu este mare lucru daca te pricepi putin,este 2t si se skimba foarte usor...ia-ti un kit de calitate un malossi mhr replica care il gasesti pe site-uri afara la cca 170 euro si astfel obti o skimbare majora a scuterului cu bani putini si fara manopera....skimbi putin pozitia saibei de la cuiul pontou reglezi aerul pt noul amestec si ai obtinut un tuning major fara mare efort...nu lua kitul prin intermediari ca te costa cel putin dublu... :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Buc, stau pe Drumul Sarii. Daca zici ca poti sa ruinezi ruina, sunt chiar curios cum sa face :kiss: . Azi am luat si eu numarul galben de la primarie, adica sunt in legalitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu plec din bucuresti :crack:

am reusit sa scot singur saiba de la variator si am castigat "extraordinara" viteza de 5km/h in plus...

din cate am mai citit, XOR nu este limitat din CDI, doar din toba si carburator. bani de toba nu am inca si nu stiu daca o sa gasesc pe cineva sa scoata cartusul din asta originala iar la carburator mai bine nu ma bag.

asa ca deocamdata o sa raman cu 50km/h.

 

 

Are cineva o schema la instalatia electrica de la Generic XOR?

Editat de XOR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la toba am inteles ca este o saiba care gatuie evacuarea,este asezata intre teava de evacuare si toba propriu zisa...ai scos-o pe aia?

 

apropo eu as fi pe cale sa iau o toba de generic,imi place ca arata bine...ce parere ai de toba originala?cum este sunetul?este silentioasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sal am si eu un Generic XOR de 3 4 luni sunt multumit de el i am pus toba LeoVince RR role de variator malossi (cea mai mare prostie), rolele le am pus degeaba sunt grele si mi deschid greu variatorul as dori acum sa mi iau un kit de 70cc nu stiu exact ce kit imi trebuie din cate stiu trebuie luate anumite masuritori cam ce mi-ar trebui (nu vreau de la scuter-center) ma refer la un site gen easyparts.nl, scooter-attack.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 months later...

la marius_motors gasesti sigur.

 

am si eu un xor din 2008 cu 5000km la bord, are variator si role mallosi si arculete mai tari la ambreaj. toba sport si fuge deabea 65 poate 70 la drum lung, inca nu m-am plimbat bine cu el ca e frig.

acum cupleaza foarte tarziu ambreajul, aproape de turatia maxima, daca ii pun aculete mai moi castig ceva viteza maxima? nu prea ma intereseaza demaraju, acum.

 

post-15737-1231271195_thumb.jpgpost-15737-1231271208_thumb.jpg

 

NU VA LUATI GENERIC XOR !!! EVITATI CAT SE POATE!!! atat va sfatuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

macar asta sa fie punctul lui forte, si motorul se comporta bine. dar la felul cum e construit restul scuterului, la imbinari, la prinderi ... e ceva slab.

al meu are cateva luni si fura curent fisa de bujie, socu nu functioneaza, intra apa la carburator in prostie. si nici indicatorul de benzina nu merge!!

Editat de TheIceman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salut. Am o problema mare cu genericul meu, car-l am din 2007 si are 8000 km. Abielajul a facut upic de joc care la inceput nu se simtea dupa vreo luna a devenit tot mai mare si se auzea ca si cum mi s-ar poliza ceva in motor si mi-a stricat si setul motor. L-am dus la un prieten cin Cluj care are service de scutere, acesta mi-a comandat un ambielaj top performance si un set de 80cc tot top performance,plus o toba gianelli sport, dar cand au venit piesele ambielajul facut pt motoarele minarelli nu se potrivea si i-am sunat pe cei de unde mi-am luat scuterul. Acestia mi-am cerut pe un ambielaj original 700ron ceea ce mi se pare enorm) Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna de unde as putea cumpara unul care se potriveste dar sa fie mai puternic, mai dur decat cel original?

MULTUMESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E praf scuteru !:D)

 

 

Aia mi-am dat si eu seama inteligentule!!.....dar eu am cerut ajutorul in legatura cu gasirea unei piese, ai postat si tu un comment care ii degeaba ca de atata esti in stare....BRAVO!!(ai un os) pt amuzamentul creat...ai un grad de inteligenta ff ridicat :D

PS: tine-o tot asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E praf scuteru !:D)

 

 

Cand spuneam eu ca nu au motoare minarelli ...si altii radeau si ziceau..dute mah ca au motoare minarelli .........

Mesaj completat

Salut. Am o problema mare cu genericul meu, car-l am din 2007 si are 8000 km. Abielajul a facut upic de joc care la inceput nu se simtea dupa vreo luna a devenit tot mai mare si se auzea ca si cum mi s-ar poliza ceva in motor si mi-a stricat si setul motor. L-am dus la un prieten cin Cluj care are service de scutere, acesta mi-a comandat un ambielaj top performance si un set de 80cc tot top performance,plus o toba gianelli sport, dar cand au venit piesele ambielajul facut pt motoarele minarelli nu se potrivea si i-am sunat pe cei de unde mi-am luat scuterul. Acestia mi-am cerut pe un ambielaj original 700ron ceea ce mi se pare enorm) Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna de unde as putea cumpara unul care se potriveste dar sa fie mai puternic, mai dur decat cel original?

MULTUMESC Ala nu e motor minarelli ...e copie dupa minarelli ....boltul la piston e mai mare ca la minarelli...si ca sa pui set minarelli tre sa schimbi biela ..asa ca ......set gasesti la "rusi". chinezarii de 70 cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Aia mi-am dat si eu seama inteligentule!!.....dar eu am cerut ajutorul in legatura cu gasirea unei piese, ai postat si tu un comment care ii degeaba ca de atata esti in stare....BRAVO!!(ai un os) pt amuzamentul creat...ai un grad de inteligenta ff ridicat :)

PS: tine-o tot asa

nu a fost in special pentru tine raspunsul. se dedica tuturor celor care citesc topicul asta, sau care vor sa cumpere asa ceva.

MARE GRESEALA!

PS: nu ma intereseaza ce crezi tu despre mine sau despre gradul meu de inteligenta.

era sa o patesc si eu cu un jaf dasta , copie chinezeasca facuta sa prosteasca lumea, am avut unu timp de 1 saptamana cred si avea 6 luni scuteru.

era praf la orice capitol, incepand de la frane, motor, materialul din care este facut, finisaj, tot tot e praf pe el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...