Sari la conținut

Tre' Sa Ne Conformam! Azi M-am Bagat La Curs! Ieftin!


Alexis491
 Share

Postări Recomandate

Eeeh... A venit si ziua cand trebuie sa ma bag la curs ca altfel mami si tati nu mai imi dau cheia de la scuter!!! :) Nu de altceva dar m-am saturat sa ma umilesc in fatza unui plutonier pluta k sa nu ma arda! Ca tata ma bate, ca eu stau cu bunicii si muncesc sa ii intretin ca sunt orfan (Doamne Fereste) chesti dastea! Dupa un marketing de cateva ore cu mouse-ul in dreapta si telefonul in stanga, am aflat toate tarifele si conditiile pentru un curs de legislatie! Pana la urma am ales Casadi ca e cel mai ieftin si vb lu' taikmiu: nici examen nu dau, de ce sa arunc banii...??? Astazi trebuie sa ma duc acolo pe la 15:45 sa dau cascavalul de 180 de lei si sa semnez contractul apoi la 16 fix sa intru in sala! Cand ma intorc va spun cum e! Aaaa si cel mai scump unde sa nu va bagatzi e Tess-ul... 260 de lei :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am intrebat acu vreo 3 luni la o scoala de soferi din Mangalia,unde se dadea si pt A,de un curs de legislatie..cereau 150 ron...in constanta cereau 200 ron...asa ca pana la urma am facut un curs si am luat si dovada pt cca 75 ron...Morala - nu va duceti direct la secretariatul unei scoli de soferi sa intrebati de un curs,ca va rupe de bani...negociati cu un instructor de la o scoala de soferi...si iesiti mai bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dak ii dau 150-180 la instructor mi-l da si acu,da astept pana la anu,dupa examen i-au si eu dovada si fac o tura mare prin Romania(in next seson),pana atunci laba trista,deci stai sa inteleg si eu nu mai trebuie sa dau testu ala,ii dau cat ii dau la un instructor si imi da dovada :) ????si d A1 cam cat coasta :cheers:

Editat de adysme55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si teoretic cat si cum ar trebui sa decurga totul? te duci, te inscrii iti cumperi o carte si inveti legislatia, iar dupa aceea te prezinti la examen? eu vreau sa-mi iau scuterul sapt viitoare si vreau neaparat sa rezolv cumva cu cursul asta.

 

te va trimite la sala unde un instructor preda cursul...oricum tre sa pleci cu lectia invatata de acasa...la cursurile astea de obicei intrebi ce nelamuriri ai...oricum te invata si cate ceva....de obicei la cca 1 saptamana se dau teste cu 26 intrebari....daca iei peste 18 parca,este bine...poate sa iti dea foaia....apoi vb cu instructorul de la scoala de soferi unde te-ai inscris....(sau cu care ai vorbit,daca vrei sa iesi mai ieftin)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eeeh... A venit si ziua cand trebuie sa ma bag la curs ca altfel mami si tati nu mai imi dau cheia de la scuter!!! :) Nu de altceva dar m-am saturat sa ma umilesc in fatza unui plutonier pluta k sa nu ma arda! Ca tata ma bate, ca eu stau cu bunicii si muncesc sa ii intretin ca sunt orfan (Doamne Fereste) chesti dastea! Dupa un marketing de cateva ore cu mouse-ul in dreapta si telefonul in stanga, am aflat toate tarifele si conditiile pentru un curs de legislatie! Pana la urma am ales Casadi ca e cel mai ieftin si vb lu' taikmiu: nici examen nu dau, de ce sa arunc banii...??? Astazi trebuie sa ma duc acolo pe la 15:45 sa dau cascavalul de 180 de lei si sa semnez contractul apoi la 16 fix sa intru in sala! Cand ma intorc va spun cum e! Aaaa si cel mai scump unde sa nu va bagatzi e Tess-ul... 260 de lei :cheers:

 

 

cam scump ai gasit tu ....un tovaras al meu a facut cursul cu 90 RON.....si se poate obtine adeverinta aia si pe alte cai dar nu va recomand ca sa puneti si voi mana sa stiti si voi in trafic ce e o cedeaza trecerea etc etc......cine stie deja legislatie respectele mele dar majoritatea nu stiu ....se vede asta zilnic in Bucuresti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 80 de ron nici nu dau examn

 

 

imi spui si mie unde,eu am gasit sa fac cursul dar este numai intre orele 17 -20 si chiar nu am cum sa merg atunci :)

 

80 ron si`ti da "dovada" ca ai facut cursurile de legislatie..fara sa mai intri in sala :cheers: se face pe loc =)))

 

 

unde frate ?

 

 

80 ron si`ti da "dovada" ca ai facut cursurile de legislatie..fara sa mai intri in sala :cheers: se face pe loc =)))

 

 

unde frate ?

 

 

80 ron si`ti da "dovada" ca ai facut cursurile de legislatie..fara sa mai intri in sala :cheers: se face pe loc =)))

 

 

unde frate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Deci am 15 ani juma si cunosc legislatia si semnele nu-i problema...ce sa fac...sa dau [t. atestat..sa vb cu vreun inspector si sa imi dea atestatu ala fara curs??(parerea mea)...sau sa dau pt A1..se poate de pe acum la 15 ani??dak da knd ma vede politaiu cu 15 ani si am a1 ce imi zice??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci am 15 ani juma si cunosc legislatia si semnele nu-i problema...ce sa fac...sa dau [t. atestat..sa vb cu vreun inspector si sa imi dea atestatu ala fara curs??(parerea mea)...sau sa dau pt A1..se poate de pe acum la 15 ani??dak da knd ma vede politaiu cu 15 ani si am a1 ce imi zice??

poti sa dai d A1 d la 15 ani da iti da permisu la 16 eu asa stiam :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.... ..da vreau sa si conduc scuteru de pe amu...si pe la 16 o sa am nevoie de atestat pt 125cmc...dar spuneti-mi ce sa fac

baiatu mai asteapta sa faci 16 ani si dupaia faci scoala si dai examen pentru A1 ca nu ai nici o sansa sa il iei de pe acum. Daca vrei sa te dai pana atunci da`te ca te dai pe riscu tau nu pe al meu, dar ce naiba nu mai poti sa astepti inca putin. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ba omule....tie ushor sa zici k u deja il conduci...da mai am de asteptat aprox. juma de an poate si mai mult...bine k 3 luni is iarna..da parca puteai sa conduci scuter de 49 cu un atestat de pe la 15 ani(nu mai stiu cine zicea pe forumul asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ba omule....tie ushor sa zici k u deja il conduci...da mai am de asteptat aprox. juma de an poate si mai mult...bine k 3 luni is iarna..da parca puteai sa conduci scuter de 49 cu un atestat de pe la 15 ani(nu mai stiu cine zicea pe forumul asta)

Eu o sa mai astept 2 sezoane sa fiu legal p sosea si nu zic nimic astept ziua d atunci :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ba omule....tie ushor sa zici k u deja il conduci...da mai am de asteptat aprox. juma de an poate si mai mult...bine k 3 luni is iarna..da parca puteai sa conduci scuter de 49 cu un atestat de pe la 15 ani(nu mai stiu cine zicea pe forumul asta)

nu poti decat de la 16 ani sa conduci scuteru....si stai linistit ca si io am salivat vreo 2 ani dupa toate scuterele care treceau pe strada...acum a venit si timpu meu :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vreo scoala de soferi unde te lasa sa faci cursu , chiar daca nu ai 16 ani ?

Eu am facut legislatia la ACR in Strand in sibiu cu 100ron nu mo intr nimeni cati ani am si dinalea am platit mio facut chitanta dupa al treilea curs am dat examenu lam luat si nu am mai stat k nush park faci 18 ore sau cate!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut legislatia la ACR in Strand in sibiu cu 100ron nu mo intr nimeni cati ani am si dinalea am platit mio facut chitanta dupa al treilea curs am dat examenu lam luat si nu am mai stat k nush park faci 18 ore sau cate!!!!

Nu te-a intrebat da ti-a facut copie dupa buletin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu se face la orice scoala de soferi. uite cum ar trebui sa decurga teoretic:

1) te inscrii la cursul teoretic de la scoala, te prezinti la 2-3 sedinte/ sapt (cam atatea sunt la maj), iar la sfarsit dai un test la fel cu cel de permis auto. daca iei peste 22 de puncte esti trecut si instructorul de legislatie iti da un atestat conform caruia ai absolvit cursul.

 

acum, eliberarea atestatului ramane la decizia instructorului de aceea mai gasesti pe unii care ti-l dau chiar si fara sa dai niciun test sau sa faci vreun curs sau unii care ti-l dau daca ai ratat de putin cele 22 de puncte. din cauza ca testul nu se da la politie, totul ramane la latitudinea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...