Sari la conținut

Casti Integrale Pt Cruisere


cristi80
 Share

Postări Recomandate

trebuie sa investesc intr-o casca integrala pt drumuri lungi si pt ploaie si nush ce sa aleg.ma intereseaza in primul rand sa nu fie zgomotoasa pana in 140km/h.voi ce casti integrale folositi?

P.S-am folosit search-ul si nu am gasit nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shoei Rf-1000 si BMW system evo4 (asta e flip) amandoua sunt foarte bune si izoleaza bine si, respectiv, exceptional din punct de vedere fonic

 

trebuie sa investesc intr-o casca integrala pt drumuri lungi si pt ploaie si nush ce sa aleg.ma intereseaza in primul rand sa nu fie zgomotoasa pana in 140km/h.voi ce casti integrale folositi?

P.S-am folosit search-ul si nu am gasit nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aleko

Recomand orice flip-up Caberg. De ce?

Am dat cu ea de pamant, a sarit pe strada unde a lovit-o un camion care venea cu viteza. Partea care protejeaza craniul a supravietuit perfect, restul s-a facut varza. Mandibula a sarit si ea, dar asta din cauza ca era deja deschisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi plac flip-up-urile shoey rf 1000 arata destul de bine,stiti de unde as putea sao comand online,la united nu mere site-ul la echipamente.multumesc de raspunsuri

 

 

eu am schuberth concept, sunt foarte multumit. Nici vorba sa vajaie, are ochelari de soare etc. Dar si costa ceva. E tot flip up, foarte comoda si in oras. mandibula insa nu am scos-o de tot( nici nu stiu daca se poate, dar nu am incercat). Am facut calatorii lungi( peste 3000 km ) in concedii - ireprosabil. Stiu ca era redusa pe la Louis....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shoei din ala am cumparat de pe ebay,era 350$,dar exista si optiunea "make an offer"...Luata cu 280$ + 60 transportul +42$ trimisul banilor prin Western Union.Acuma se poate si prin Paypal,si costa doar vreo 14$...Vama zero,ca l-am rugat pe-american sa nu scrie nici o valoare,ar fi fost vreo 2-3 milione... :cheers: E ? Cica la noi costa cam 500euro...

Eu am Caberg Justissimo GT.Sunt foarte multzumit.Ochelari de soare integrati,aerisiri tzeiss,binisor izolata fonic,loc pt casti bluetooth

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma dariane nu stiu ce au patit aia de la united. am fost ieri pe la ei sa iau o factura pt casca mea sa o bag pe asigurarea aleia care m-a lovit si vazui RX 1000 model black cu 378 E.

 

Shoei din ala am cumparat de pe ebay,era 350$,dar exista si optiunea "make an offer"...Luata cu 280$ + 60 transportul +42$ trimisul banilor prin Western Union.Acuma se poate si prin Paypal,si costa doar vreo 14$...Vama zero,ca l-am rugat pe-american sa nu scrie nici o valoare,ar fi fost vreo 2-3 milione... :cheers: E ? Cica la noi costa cam 500euro...

Eu am Caberg Justissimo GT.Sunt foarte multzumit.Ochelari de soare integrati,aerisiri tzeiss,binisor izolata fonic,loc pt casti bluetooth

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Asa mi-a zis Olga,ea a hotarit k sa-i iau casca de-afara...Oricum,daca plateam prin paypal,mai economisea vreo 30 $...Adica oricum mai ieftin k aicea...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arai Maverick here!! Zgariata, uzata, e casca mea. Nu am second helmet!! Poate imi iau alt full face Arai in curand. Nu ma incurc cu half face sau alte peanuts sau brain buckets, pentru ca nu merg cu 50 la ora, ca aia cu Virago sau alte Honde sau Hardleyuri. M-am dat pe gazon la Serres cu el (cu Gixxeru) , pe Amckart (tot iarba) mie imi place asa zgariat, nu am fitze de casca impecabila. Astea sunt consumabile, unelte, nu simboluri si fitze de poze.

dupa cum vezi topicul este la power cruiser asa ca ironia ta cu''aia care merg cu 50' la ora nu are sens.multumesc de raspunsul despre casti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate merge si cu p. cruiser cu 50 la ora :cheers: . De fapt cam pe toti cu asa ceva i-am vazut mergand incet.

 

Si o sa tot mearga, asa incet....cam pana la 150-180 km/h... mult timp dupa ce, cei cu ss nu o sa mai apuce sa-i vada.

Nu e cazul tau, sper, dar aici se vorbea despre casti care sa fie izolate fonic bine la o anumita viteza. Ironiile legate de faptul ca nu se dau pe o roata la 270/ora nu-si au rostul. Oricum la viteza aia nu stiu de ce pe unii ii mai intereseaza cat de buna e casca.

Si, sincera sa fiu, nici legatura cu circuitul sau zgarieturile de pe casca ta nu o vad...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu trebuia sa se mai bage in seama si o vitezana.dupa ce ca mai mult voi faceti rau acestei inca mici comunitati mai sunteti si.... asa cum sunteti. si daca va intreaba cineva ceva ......mai bine lipsa. acum sa revenim la topic. eu am de vreo2 ani un caberg justissimo titanium si sunt foarte multumit de el.cel mai bine pt tine e sa mergi la mai multe magazine si sa le probezi si sa-ti alegi ceea ce iti place si care ti se pare demna de incredere. parerea celorlalti e doar orientativa . salutari si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Departe de mine dorinta de a crea aceste offtopicuri si aceasta cearta.

Se pare ca solidaritatea feminina functioneaza, dar haideti sa o lasam asa cum a picat si sa continuam discutiile pe PM sau mess... daca mai avem ceva sa ne spunem.

 

On topic: Prima casca a fost un caberg open face. Nu mai pot sa o port pt ca mi se pare extrem de unsafe acum.

Mai am un probiker. Casca medie, zic eu, se abureste si cam vajaie dar nu deranjant.

Acum merg cu un Caberg Justissimo ( nu o mai prezint pentru ca a prezentat-o Darian :cheers: ) si ma inteleg chiar bine cu ea.

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat ce motor are (marca, model, cc). Da vad ca nu ai inteles prea bine, mai insemnato!! Las-o pe ea sa raspunda. Hai nu ma zapaci. . .numai 50 e viteza legala?!? Nu mai imi da vesti d-astea ca mi se face rau. .

 

* Omul lui D-zeu., are vreo importanta ce cilindree are la chopperul ei sau ce model e, ...ptr. tine?! Tu ai intrat sa ne spui ce casca porti tu (Arai - felicitari! e o casca super), plus ce parere ai despre cei care merg incet (fie cu chopper sau cu altceva). In rest, nimic util. D-aia m-am exprimat... Nu te cunosc si nu am nimic cu tine. (si sper sa ramana asa).

Pe fata asta o cunosc, ca merg cu ea in plimbari, d-aia am raspuns ptr. ea, ca sa nu crezi ca-i p-aici din vreo fantezie ...de moment. Si are casca si integrala si open si e echipata complet, ...if you know what I mean.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu trebuia sa se mai bage in seama si o vitezana.dupa ce ca mai mult voi faceti rau acestei inca mici comunitati mai sunteti si.... asa cum sunteti. si daca va intreaba cineva ceva ......mai bine lipsa. acum sa revenim la topic. eu am de vreo2 ani un caberg justissimo titanium si sunt foarte multumit de el.cel mai bine pt tine e sa mergi la mai multe magazine si sa le probezi si sa-ti alegi ceea ce iti place si care ti se pare demna de incredere. parerea celorlalti e doar orientativa . salutari si asfalt uscat

ca si modele am gasit multe care imi plac ca si design dar..de ex airoh tr1 super design(parerea mea)dar ca si casca lasa de dorit (parerea unor utilizatori de pe forumuri de afara)ceva de genul ''pe afara e vopsit gardul si inauntru leopardul''.tinand cont ca airoh ar trebui sa fie o firma buna...cade propunerea ta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce motor ziceai ca ai?!

 

 

* tu ce motor crezi ca are, draga, daca scrie intr-un topic la sectiunea "chopper, custom si power cruiser" si are 2 cilindri in V...?! greu cu aritmetica asta!! da sa lasam ironiile, corect, ar trebui facut - cred - un topic special pentru astfel de lucruri, acolo unde toti neinsemnatii, cei care au fost sau nu pe circuit, dar nu ii stie nimeni si care isi doresc foarte tare sa-i vada si pe ei cineva, se pot baga in seama si sa-si dea sfaturi singuri, daca ...simt ei ca au nevoie sau isi pot arunca cuvintele "acidulate" unii altora, sa fim doar in randul natiei pe care cu mandrie o reprezentam chiar si cand umblam cu casti si costume de piele pe noi...

 

apropos, stii cat este viteza legala de mers prin oras? 50 km /h :cheers:

sanatate!

 

 

Am intrebat ce motor are (marca, model, cc). Da vad ca nu ai inteles prea bine, mai insemnato!! Las-o pe ea sa raspunda. Hai nu ma zapaci. . .numai 50 e viteza legala?!? Nu mai imi da vesti d-astea ca mi se face rau. .

 

 

potoliti-va....offtopicurile se sterg....si posturile celor cu profil necompletat.

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ca si modele am gasit multe care imi plac ca si design dar..de ex airoh tr1 super design(parerea mea)dar ca si casca lasa de dorit (parerea unor utilizatori de pe forumuri de afara)ceva de genul ''pe afara e vopsit gardul si inauntru leopardul''.tinand cont ca airoh ar trebui sa fie o firma buna...cade propunerea ta :D

 

Eu am Airoh SV55G luata de la Moto-Adventure (pe Controceni) cu 650 RON, unde poti sa gasesti cam orice "piesa de schimb" pentru ea (ca viziera, textile interioare, ochelari de soare, dar in acest moment le lispseste aparatoarea de vant). De antifonata e antifonata bine, de buna e buna, ca m-a cules odata o Dacie de pe scuter la ~50km/h cand eu aveam prioritate, am zburat 4-5 metri si am aterizat in primul rand pe casca (adica in cap) si casca doar s-a zgariat putin (exact la prima mea iesire in oras cu casca asta). Bine, as fi fost surprins (si probabil mort) sa nu fie asa, ca in fond e casca facuta pentru viteza...

 

Printre dezavantaje as spune ca pe caldura te strange cureaua pana o lasi foarte larga si nu e suficient de aerisita ca sa nu-ti fiarba creerii pe canicula la mai putin de 50km/h. La viteza (pana in 130km/h am incercat eu) e stabila, dar daca intorci capul te trage intr-o parte (normal, ca are forma de picatura, nu de bila), asa ca nu mai tine smecheria cu intorsul capului, chiar trebuie sa ai oglinzi bune fara unghi mort...

 

Eu am preferat modelul asta pentru ca e bun pentru ochelaristi (e "opening helmet" - genul pe care il poarta politistii- asa ca poate fi pusa cu ochelarii pe cap si poate fi deschisa pe la semafoare pe canicula) si pentru ca are integrati ochelari de soare...

Pe scurt, face banii, dar poti gasi si ceva mai bun, probabil la mai multi bani...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu port un AGV Flyer de vreo 3 ani, atunci aveam supersport, acum merg pe Royal Star, nu prea se asorteaza cu stilul dar asta ma intereseaza mai putin, e o casca intergrala pe care am dat un sac de bani, adica vreo 8,5 mil (si asta la reducere 50%,iarna), si care e super ok, i-am mai luat si o viziera dark, prefer siguranta mea decat sa fiu asortat cu motorul sau cu moda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ma dariane nu stiu ce au patit aia de la united. am fost ieri pe la ei sa iau o factura pt casca mea sa o bag pe asigurarea aleia care m-a lovit si vazui RX 1000 model black cu 378 E.

salutare! ce asigurare ai care iti plateste si echipamentul in caz de accident? :)

 

--- Mesaj completat în 12 Sep 2007 12:58 -------------

trebuie sa investesc intr-o casca integrala pt drumuri lungi si pt ploaie si nush ce sa aleg.ma intereseaza in primul rand sa nu fie zgomotoasa pana in 140km/h.voi ce casti integrale folositi?

P.S-am folosit search-ul si nu am gasit nimic

eu am luat de la united motors doua schubert!

una J1 si una S1! ambele sunt super antifonate, nu se aburesc nici daca insisti. intr-adevar sunt un pic cam de cruisere, nu prea merg pe viteza ( am si o viteza si de aia zic ) dar per total sunt super ok!

mai au una super smecherie de carbon care e scumpa cu draci dar e foarte rezistenta si foarte usoara.

deci schubert

http://www.schuberth.com/

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salutare! ce asigurare ai care iti plateste si echipamentul in caz de accident? ;)

 

<small>--- Mesaj completat în 12 Sep 2007 12:58 -------------</small><br/>

eu am luat de la united motors doua schubert!

una J1 si una S1! ambele sunt super antifonate, nu se aburesc nici daca insisti. intr-adevar sunt un pic cam de cruisere, nu prea merg pe viteza ( am si o viteza si de aia zic ) dar per total sunt super ok!

mai au una super smecherie de carbon care e scumpa cu draci dar e foarte rezistenta si foarte usoara.

deci schubert

http://www.schuberth.com/

:D

 

 

am probat si eu schuberth S1 - am fost foarte incantat de ea. Cred ca la anul e comisa.

 

oricum sunt fan, si eu am C1 - o casca foarte buna din multe puncte de vedere.

 

salutari liviu :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...