Sari la conținut

RS 50 la pamant


flyrs
 Share

Postări Recomandate

Eram pe Kiseleff seara pe la 8, mergeam linistit cu 80km/h. Am incetinit USOR (pt a opri la trecerea de pietoni, care era destul de departe de mine) si m-am trezit pe jos, nici acum nu stiu exact ce mi s-a intamplat si cum mi-a alunecat roata! Incetineam chiar foarte usor si nu a dat semne ca aluneca, plus ca mergeam drept(nu in curba). Singura explicatie ar fi ca am alunecat pe o fasie de smoala cu care au carpit benzile 5 si 6 de pe Kiseleff dintre arc si casa presei libere,dar si pe polei... :what: Gata cu motorul iarna,adik il pun la reparat pana la primavara. Invatati din greselile altora.(prostilor) :ok:

Aveti grija ca seara e oglinda pe jos... eu nu stiam :hug:

Ma oftic :laugh: mult ca nu pot veni azi la arc, adik dak vin, vin cu mana-n fund si cred ca e ultima intrunire de pe anul asta :baldy:

 

 

 

p.s. eu sunt cu cel rs de 50 neinmatriculat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram pe Kiseleff seara pe la 8, mergeam linistit cu 80km/h.

linistit cu 80/ora pe Rs50 ? te cred ... :baldy:

 

tre' sa fii obsnuit cu derapajele pe ambele roti si cu gandul ca e inevitabil un reumatism timpuriu daca vrei sa mergi pe vremea asta, in aste conditiuni. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram pe Kiseleff seara pe la 8, mergeam linistit cu 80km/h.

Poate erau 8 km/h :baldy: Oricum, cu moto neinmatriculata si cu 80 km/h in oras + cancerul ala.... :laugh:

 

Poate e din cauza ASTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am obs alunecusuhul de seara inca de la inceputul lunii noiembrie ... nu e neaparat de la solutiile cu care spala strada pt ca se aluneca si cind e uscat pe jos ...e de la FRIIIIGGGG in primul rind...

Gata cu moto pe anul asta din pacate ... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Asta e viteza cu care merg eu 80-90 (viteza maxima la motorul meu e 95km/h in viteza a 6-a la 11.000 de ture)! Imi pare rau dar dak voi mergeti cu motarele de 600cmc cu 60km/h e treaba voastra, eu nu sunt asa, dak as fi putut sa merg mai tare as fi mers!!!! :baldy:

2. Si pe frigul asta eu merg, adik si in week-wndul care tocmai a treqt am mers linistit si am mers la fel de incet 90km/h pe kiseleff, spre surprinderea voastra :ok: . Cine a spus ca motociclistii nu sunt nebuni? :hug:

3. Pe frigul asta e naspa, dar m-am imbracat fff gros, plus ca eu stau la 20km de bucuresti (in mogosoaia) si am 2 variante: a) sa merg cu motorul cat inca nu ninge, :lol: sa merg 3 km pe jos si 17 cu maxi-taxi, voi ce ati alege? probabil cu maxi-taxi sa nu va inghete funduletul (ma refer la "thomas" si la "andrei c", care probabil ca scriu foarte mult in rublica"fetele motocicliste")

4. Multumesc frumos ca m-ati informat cum e cu anumite strazi, cu frigul sau cu solutia, dar eu NU STIAM PANA ACUM!!!!!! :what:

5. Rs 50 nu se inmatriculeaza si nu se conduce cu carnet, am hartie semnata de la i.g.p. care spune asta, am mai scris si am mai explicat, nu ma repet.

 

 

p.s. motorul e doar zgariat si s-a rupt schimbatorul, dar l-am reparat, eu am cateva vanatai, dar ma repar cu timpul.

 

Pana la vara va urez: DRUM USCAT :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Asta e viteza cu care merg eu 80-90 (viteza maxima la motorul meu e 95km/h in viteza a 6-a la 11.000 de ture)! Imi pare rau dar dak voi mergeti cu motarele de 600cmc cu 60km/h e treaba voastra, eu nu sunt asa, dak as fi putut sa merg mai tare as fi mers!!!! :baldy:

    2. Si pe frigul asta eu merg, adik si in week-wndul care tocmai a treqt am mers linistit si am mers la fel de incet 90km/h pe kiseleff, spre surprinderea voastra :ok: . Cine a spus ca motociclistii nu sunt nebuni? :hug:

    3. Pe frigul asta e naspa, dar m-am imbracat fff gros, plus ca eu stau la 20km de bucuresti (in mogosoaia) si am 2 variante: a) sa merg cu motorul cat inca nu ninge, :lol: sa merg 3 km pe jos si 17 cu maxi-taxi, voi ce ati alege? probabil cu maxi-taxi sa nu va inghete funduletul (ma refer la "thomas" si la "andrei c", care probabil ca scriu foarte mult in rublica"fetele motocicliste")

    4. Multumesc frumos ca m-ati informat cum e cu anumite strazi, cu frigul sau cu solutia, dar eu NU STIAM PANA ACUM!!!!!! :what:

    5. Rs 50 nu se inmatriculeaza si nu se conduce cu carnet, am hartie semnata de la i.g.p. care spune asta, am mai scris si am mai explicat, nu ma repet.

 

 

p.s. motorul e doar zgariat si s-a rupt schimbatorul, dar l-am reparat, eu am cateva vanatai, dar ma repar cu timpul.

 

Pana la vara va urez: DRUM USCAT :laugh:

Pai la pct 1 iti doresc sa mergi cu 600 km/h sa faci in 0.002 secunde cei 20 km de la Mogosoaia. Daca esti prost si o arzi aiurea, macar nu te mai lauda. Plateste-ti amenzile cand te vor prinde in oras sau mori in liniste acolo data viitoare cand o sa te trantesti.. Daca tu crezi ca a merge cu 60 km/h e o rusine, esti si mai prost. End of story.

 

La pct 2 ai fi mirat cati merg pe moto si pe frig. Nu esti singurul ne"bun" sa faci asta. Iar 90 km/h e si mai frumos. Inca o data moarte rapida iti doresc, "bunule".

 

La pct 3, daca tu crezi ca te crezi interesant sa ne iei pe noi la misto cu "maxi-taxi"-ul, te inseli. Mersi de grija ta legata de funduletele noastre, insa mai bine pazeste-ti-l pe-al tau. Din partea mea personal poti sa mergi cu polizorul ala cat/unde vrei. Revenim la ce-ti doresc la pct 1.

 

Sanatate si sper sa nu aud de tine ca te-ai dus de tanar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah flyrs vad ca nu prea te duce capul si te mai dai si mare cu basini de genul "mergeam linistit cu 80 la ora" ca noi sa venim apoi si sa te laudam ce tare esti tu si ca mergi pe cel mai mare frig cu motorul tau de tuns iarba care baga 90 la ora(nu ca al meu ar fi departe).Fac pariu ca daca nu ai carnet nici regulile de circulatie nu le stii(cu toate ca tu esti convins ca le stii pe toate).

Mai bine puneai numele la topic "Vreau sa ma dau mare".

Totusi bine ca nu ai patit nimic.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor io nu tin partea nimanui dar de fiecare data cand am mers cu 60 in oras treceau motoarele pe langa mine ca vantul. Asa ca nu o ardeti aiurea ca nu ii dati in gura la motoare :baldy:.

 

Ii stiu io si pe cei care se dau linistiti ... sa vedeti cu ce viteza merg.

 

Eu recunosc ca merg relativ repede ... dar toate cazaturile pe care le-am avut au fost la 20 - 40 kmph. Deci ... viteza mea > 50 kmph.

 

Cand ies de la servici pe kiselef ii dau si 120 kmph ca e liber. Desi in conditiile de trafic normale bucurestene merg cu 50 ca nu am loc de cei din fata. Pastrez o distanta maricica fata de masina din fata pt ca am patit-o anul trecut (m-am suit pe masina :laugh: ).

 

Acum pt tine .. mergi cam tare pentru experienta ta. Gandeste-te ca esti la inceput si te inteleg ca iti place manetutza dar vezi ca e periculoasa.

Mergi si tu 3000 km pana in 60kmph si dupa ce iti formezi niste reflexe (genul evitarea usilor care se deschid brusc, evitarea gropilor) ... sa mai experimentezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Otomane, 120 km/h prin Bucureshti este o prostie. Nici vara (cand un sfert din populatzie este la mare) la 3 dimineatza (cand nu este nimeni pe strada) nu e o chestie deshteapta sa-i dai 120. Fara suparare. :laugh:

 

Cat despre baiatul cu motoru' de 50 cmc ... nu este o minune ca a facut buf.

 

Fratzilor mergetzi incet! Unde va grabitzi atat?

Mai mergetzi shi voi la circuit sa va calmatzi.

 

 

PS: Baiazide, daca nu ai avut accident decat la viteze mici ... ce vrea sa insemne asta? Poate ca ai avut noroc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand era sera si era o singura masina pe tot kiseleff-ul, in al doilea rand era perfect uscat, teoretic, adik habar nu aveam ca e nu stiu ce solutie de curatat care era si inghetata. In al treilea rand eu am spus ce s-a intamplat sa aflu si eu de ce s-a intamplat si sa nu mai faca si altii la fel.

 

4 Nu ma dau mare, dar nu aveam de gand sa zic ca mergeam cu 40 cand viteza mea era de 80, am spus "linistiti" deoarece nu faceam viraje, depasiri sau nu franam sau acceleram brusc. Am gresit poate ca mergea cu 80 pe un drum de 6 benzi si o singura masina la juma de kilometru de mine

 

5 De fiecare data cand am mers cu motoristi am mers cat am putut de tare, ca sa ma pot tine dupa ei, in oras 80-90 km/h. :laugh:

 

6. E primul meu buf dupa 4000 de kilometri! Altii au cazut mai des fara "viteza mea", nu vreau sa-i insult, poate am avut noroc eu, dar n-am cazut de 15 ori pana acum, chiar dak merg "tare", pt ca am mers atat de tare cat m-am simtit in stare.

 

7.Nu am spus ca dak mergi cu 60 esti prost, de multe ori merg cu 40, 30 sau cat imi permite traficul, dar cand tot kiseleff-ul e gol merg tare, dak as putea as merge si cu 120 k baiazid, caruia ii dau dreptate: chiar weekendul trecut mergeam pe lascar catargiu(intre victoriei si romana) am vazut un motorist si am incercat sa-l ajung sa merg cu el cativa metri, dar cand m-a vazut(ma apropriam cu greu si aveam 90-95km/h) a bagat 120 cel putin ca a zburat. Nu-mi sariti in cap ca nu-s vitezoman si nici n-as putea sa fiu...

 

8. Am carnet de un an, (pt t-rex), l-am luat cu 25 din 26 :lol:

9. In mogosoaia stau dupa castel,adik in zona dintre padure si lac... poate ne vedem (pt matrix)... :baldy:

 

10. Harnigan mai sus am spus ca am carnet si stiu foarte bine regulile, din pacate nu am citit regula unde scrie ca pe anumite bulevarde sa dau cu "balsam de par" pt "binele" motociclistilor si al conservistilor. Accidentul nu a fost vina mea, iar dak pateam ceva grav era clar ca faceam urat desteptilor care vor sa ne omoare. :hug:

 

11. Am mai explicat de ce mergeam p frig, pt ca nu am alta obtiune!

 

 

p.s. data viitoare, dak si cand o sa se mai intample sa fac accident o sa tin ascuns

ca dak spun mai departe mi se sare in cap :lol: :lol: , dak era asa mai bine ii spuneam lu tata. Cum pateste omul ceva ii sar altii in cap, de park nu i-ar fi de ajuns :blbl:

vroiam un sfat, nu un picior in fund. Imi cer scuze dak am jignit p cineva :ok:

Multumesc baiazid, se pare ca esti singurul care m-a inteles, aaa! si r_marce mi-a explicat frumos. multumesc :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma nu fii neam de traista sa te superi pe motoristi de aici.......Cand ai un motor de 110kg la 60km/h se comporta intr-un fel dar la 90km/h se comporta cu totul diferit, nu in folosul tau chiar impotriva ta......poate ai luat o mica crapatura in asfalt pe care la 60km trecea fara problema iar la 80 face buf.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma nu fii neam de traista sa te superi pe motoristi de aici.......Cand ai un motor de 110kg la 60km/h se comporta intr-un fel dar la 90km/h se comporta cu totul diferit, nu in folosul tau chiar impotriva ta......poate ai luat o mica crapatura in asfalt pe care la 60km trecea fara problema iar la 80 face buf.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 De fiecare data cand am mers cu motoristi am mers cat am putut de tare, ca sa ma pot tine dupa ei, in oras 80-90 km/h.  :laugh:

 

  6. E primul meu buf dupa 4000 de kilometri! Altii au cazut mai des fara "viteza mea", nu vreau sa-i insult, poate am avut noroc eu, dar n-am cazut de 15 ori pana acum, chiar dak merg "tare", pt ca am mers atat de tare cat m-am simtit in stare.

5. Era sa mi pierd viata din aceasta prostie .. Asa ca ai grija .. :baldy:

6. Era o referire la mine ? :what: :ok: ..dc da afla ca sa intamplat la viteze relativ mici si in contidii nefavorabile .. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumea ti-a zis de bine, sa stii. Nimeni nu iti vrea raul, nimeni n-are nimik cu tine. Nu te supara k "magarul pe sat" ca n-ai de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai postat aici pentru a atrage atentzia celorlaltzi de anumite pericole. Iar noi nu am incercat decat sa subliniem greshelile facute. Multzi care au citit shi vor citi ce am scris cu totzii poate vor merge mai prudent.

 

Doar nu ai postat descrierea accidentului tau pentru a fi compatimit.

Oricum multa bafta shi drum uscat.

 

 

PS: mergi mai incet! Eu de obicei nu depashesc viteza legala in Bucureshti. Unde te grabeshti asha?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Placebo: cum 120 e viteza mare pe o sosea cu 4 benzi si 3 masini pe ea?

Mie nu mi se pare.

 

@flyrs are dreptate... cum pui un post cu cine stie ce mini cazatura toti sar in cap. Asta mi s-a intamplat cam de fiecare data!!! Erau momente in care nu imi venea sa mai postez tocmai din cauza asta. Posturile au un caracter informativ .. nu sa atraga atentia sau critici.

 

Toata lumea greseste. Si eu recunosc azi am facut cateva mici greseli inconstiente la viteza de 5 kmph cand ma strecuram la semafor printre masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi m-am uitat pe benzile alea. Parerea mea e ca ai cazut din cauza unui cumul de factori:

1 - suprafata asfaltului pe benzile din mijloc are o aderenta scazuta (este criblura lustruita si bitum in cantitate mai mica) atentie la soselele cu un aspect albicios

2 - benzi de smoala in crapaturi - astea au o aderenta foarte buna pt cauciuc

3 - seara in mod sigur gasesti umezeala condensata pe asfalt si in aceeasi masura gaze de esapament condensate, cu un efect de lubrefiere foarte pronuntat pe suprafata lustruita a asfaltului, pe asfalt normal aproape nu se simte in afara vopselei de marcaj, unde iar sunt probleme.

4 - motorul foarte usor si viteza mare pt el - nu am mers pe rs50 dar la 80 la ora daca te ridici drept in sa si iei curentul in piept nu stiu cata apasare mai ai pe fata

Deci greutate mica, trecere prin zone cu aderenta diferita = suficient sa te destabilizeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

    9. In mogosoaia stau dupa castel,adik in zona dintre padure si lac... poate ne vedem (pt matrix)... :laugh:

 

Mdeah... eu stau mai aproape, dupa ce treci pe sub primu pod, faci stanga la baraj si la vreo 2 km, fix in fata bornei kilometrice e casa mea...

La primavara sa iesim la o :baldy:

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marea mea problema era ca nu stiam de ce am cazut, adik mergeam "linistit"= fara curbe,fara frane,etc. Acum intelg: motorul prea usor, rotile prea mici, viteza prea mare pt rotile mele, alunecos rau pe jos, si crapaturile astupate cu smoale => mici denivelari care m-au dezechilibrat + alti factori de mica aderenta= BUF :hug: . Asta vroiam sa stiu si am fost sincer ca sa aflu adevarul nu ca sa ma dau mare. Adevarul pt care mergeam cu 80km/h este ca imi era frig, era noapte si mai aveam cel putin 15km pana acasa si imi vroiam sa stau in pat,la caldura, la televizor.

Acum merg mult mai incet pe kiseleff si de multe ori pun piciorul jos (in mers la 20-30, calcaiul) sa vad dak e alunecos (inventie proprie) si pe toate strazile imi aluneca putin iar pe kiseleff alunceca de rupe, adik as putea sa merg paralel cu motorul, fara talpici de fier(nu fac asta,e doar o metafora, sa nu credeti ca sunt nebun! :ok: ). Nu am vrut sa fiu judecat gresit, trebuia sa explic mai mult ce s-a intamplat. Nu m-am suparat pe motociclisti, doar sunt fratii mei, au incercat sa ma apere de alte pericole si le multumesc :what: , stiti cum se zici:"un sut in fund, un pas inainte". P.s. doar matrix a fost ca musca-n lapte, probabil vroia sa posteze ceva si s-a luat de locuinta si nationalitatea mea, sincer nu sunt tigan si dak as fi nu mi-ar fi rusine,oricum, a gresi e omeneste. Asa ca in vara vreau sa iesim la :laugh: si sa ne povestim pataniile pe micile motoare.

 

Pt elf: nu era vorba de tine, din pacate nu am citit bufurile tale, poate dak le citeam poate nu se intampla si buful meu, dar inca nu e timpul pierdut! Oricum e important sa invatam din greselile noastre! Poate iesim in primavara,vara la un pahar de vorbe in romana sau undeva, si-l luam si pe matrix si mai multi cu motoare mici! Cred k ar fi o idee buna.

 

 

Pana in sezonul viitor va salut si va urez drum uscat! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...