Sari la conținut

Daca ar fi sa va vopsiti motocicleta...


RENEGADE
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 168
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cite stiu eu, lacul se da peste vopsea ca sa luceasca si sa protejeze. Lacul ofera protectie UV si elasticitate. Elasticizant se poate pune insa si in vopsea... Negru mat e bine sa fie doar vopseaua. Exista vopsea mata dupa cum stie toata lumea (sau se poate pune pudra de talc in vopsea sau alte matrapazlicuri vechi). De lac mat n-am auzit, dar mai mult ca sigur ca poate exista ceva (o chestie) care acopera si protejeaza la fel ca lacul si confera acel "matte finish". Dar nu cred ca-i putem zice "lac". Se poate aerografia peste culoare mata, de fapt e indicat ca tot ce se lucreaza sa fie pe mat. Eu lucrez in culori de apa, acrilice, dedicate aerografiei custom-paint, dar trebuie obligatoriu protejate dupa - deci cu lac. La uscare acrilicele sint satinate spre mat, au elasticitate si rezistentza la apa, dar nu asa ca vopseaua pe baza de solventzi, de aceea trebuie lacuita toata lucrarea. Am sa intreb si pe la noi daca vinde vre-un dealer lac... mat - am deschideri la Glasurit si Standox, sper sa ma lamureasca. Am sa va anuntz.

Radu, am terminat lupul dar nu pun nici o poza, te tin in sah... hehe! :banana: A iesit bine-de-bine, don't worry! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Multam',Moogoo...De fapt,eu mi-am cumparat din State niste abtibilduri gen flacari de crom,de-aia ma interesa lacuitul,k sa protejez mai bine astea,chit ca ei zic ca-s rezistente.Mi-au zis ca ei lacuiesc peste ele in mod frecvent,da' eu nu le-am zis ca vreau sa vopsesc motoru' negru mat...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moogoo, trimite-mi si mie pe mail pls datele tale (nr de contact) si cateva poze! Una buna ar fi okay la demostene@motorlife.ro

Am la mine pe site o pagina cu cativa care fac airbrush (www.motorlife.ro) la rubrica magazine/airbrush.

A doua idee...

Grund/ pictura acrilica si lac. Merge? Am deja sfaturi de la maestrul Kerosen dar inca unul in plus nu strica niciodata :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. - stickerele de crom pina la coada se cam duc daca nu sint protejate si daca bajetzii care ti le-au vindut au zis sa le lacuiesti, atunci stiau ei ce zic... de obicei astia cind vind ceva se gardeaza si nu risca sa le vina clientzii nemultzumitzi... Dar daca motorul e mat nu stiu... Chiar daca dai cu lac mat (daca exista...) peste, asta nu ti-ar rezolva problema, ca ti-ar matui si stickerele... Iar un sticker bine protejat este un sticker complet SUB lac - deci nu merge sa lacuiesti numai pe deasupra lui pina in marginea mata a fundalului... Ma mai interesez...

 

2. - stratul de lac nu afecteaza lucrarea, indiferent de ce fel de vopsele folosesti - acrilice pe baza de apa sau uretanice pe baza de solventzi. Ba din contra, lacul ofera adincime, profunzime, elasticitate si protectie, face culorile mai vii si nu mai dispar(palesc) sub actiunea razelor de soare.

 

3. - sablare vopsea veche, chituire imperfectiuni, grund, vopsea alba mata de baza, pictura in orice fel de vopsea, lac, smirghel, lac, smirghel, lac, smirghel, lac, smirghel, lac, smirghel, lac, smirghel, polishare - asta-i ordinea mea fireasca - de-aia costa, nu numai ca sintem noi artisti, ca mai sint si altzii ca noi.

Poza... cu vre-o lucrare? Cu mine? Cu copiii mei? Hai ca ma duc pe situl tau sa vad ce-i pe-acolo si vorbim pe mail...

 

Toate bune.

Mugur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moogoo sarumana pt lamurire. Daca recrutezi vre-o data ucenici sa te gandesti si la mine....asta cand esti tu dispus sa lasi pe altii sa fure meserie.Eu sunt incepatoare rau in ceea ce priveste picturile pe motoare si casti, dar invat repede. Oricum, nu cred ca voi reprezenta vre-o data o amenintzare pt tine. Lucrez acum la o casca, si imi era frica sa dau cu lac, pentru ca nu cumva sa mi se scurga culorile si sa fac o capodopera abstracta. Inca odata mersic mult, si La multi ani! (cel putin asa zic "statisticile forum-ului") :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza cu pricina...

La capacele care acopera gitul furcii una are o gaura care corespunde cheii de blocare a directiei. Aia e pe dreapta. Iar eticheta aia daca poti sa o lasi ar fi bine ca e de la RAR. Aripa din fata se vede mai bine. Partea scurta vine sus.

post-24-1108991084_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am poze innaintea tuturor  :banana: :cheers: ..insa nu le pun fara permisiunea lu' don' patron.

 

Radule, sa'mi zici daca le ai (tzi le dau pe mail in scurt timp sa'mi amintesc adresa tah)

Am primit poze de la mogoo. Cred ca sunt aceleasi. Voi posta poze la final ca sa vedeti toata motocicleta.

 

The BD: asta e nashpa fata de ce am eu :banana: :banana: :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greshit, Domnilor! Dragonul e o lucrare mai mare, facuta de un amic de-al meu din UK, Beej Curtis, care m-a introdus cumva in lumea asta artistica legata de motoare... Lucrarea a constat in refacerea cadrului si re-designarea jucariei, plus pictarea ei totala (cadru, rezervor, aripi, capace, etc...) lucrare de 3000 lire sterline englezesti, din United Kingdom si Regatul unit al marii Britanii, mai!!!

In alta ordine de idei, am aflat tot de la ei de pe Forumuri, ca lacul mat are un aditiv special care-l face asa... mat... Mai intreb si pe la noi...

Cit despre lupul lui Radu, e Ok... o sa-l pun in curind sa urle si pe la voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt MOOGOO

auzi moogoo vezi ca este un nou utilizator cu numele de koffa a scris asta la adresse utile poate faceti o colaborare .........

...KOFFA...........Adrese utile ? hmmmmm.....cred ca stiu ceva ,daca va intereseaza sa va personalizati motorul ,este unu in Baia Mare care picteaza ,a aparut un articol in univers moto .....bla bla...Eu sunt ala ,baieti si vreau sa va fac calutii frumosi.Acuma serios vorbind ma ocup cu airbrushing de cativa ani si am pictat o parcare de motociclete ,masini,scootere ,geci de piele si cam tot ce suporta vopseaua .Cred ca mai sunt cativa prin tara care picteaza dar nimic organizat sau vreo firma specializata in custom paint , de fapt in domeniul moto la noi nu afli nimic specializat in afara de dealeri care de altfel sunt doar comercianti de motoare si accesorii de serie.Vrei ceva numai al tau ,doar pe afara si cu preturi cat numerele de telefon.Atat cat pot si ma pricep ,incerc sa dau o nota de unicitate celor care apeleaza la mine si sa imi exercit pasiunea in acelasi timp.Cred totusi ca trebuie sa mai treaca un timp pana vom vedea si la noi adevarate custom choppere ,ma refer la 'made in Romania'.Doritori sunt pentru ca i-am vazut la intruniri da vorba aia :n-au cu ce ba n-au cu ce: si este de inteles.Toate-s bune pana la bani .Oricum nu vreau acuma sa va fac capu cat casa poporului dar daca va vine vreo idee legat de problema asta dati-mi de stire si poate pot sa va ajut cu ceva ,stiu eu,chiar si un sfat ,o sugestie poat va ajuta. Ma gasiti pe mail [koffa_airbrush@yahoo.com ] sau telefon 0745222662 Va salut cu faru

post-24-1109681597_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, am inceput deja sa schimbam mesaje si impresii. Sper sa creasca oferta si de la noi spre voi, ca doar asa poate ridicam stacheta "chestiilor" colorate care apar pe sosele... Cit despre artisti, cred ca fiecare dintre noi incearca sa fie cit mai bun, pentru cei ca voi! Bafta multa! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...