Sari la conținut

21.08.2007


R1deR^xXx
 Share

Postări Recomandate

Inca un accident pe aceasta lista..de data asta un scuter cu o masina..nu am fost de fata dar am auzit de la prieteni.accidentul a fost in fata blocului meu..2 fete pe un scuter(ambele imi sunt prietene)..au iesit de pe o straduta pe bulevard si nu au acordat prioritate unui taxi.Lea lovit in lateral si lea aruncat pe capota.una a scapat cu cateva zgarieturi iar cealalta sa lovit la cap cand a cazut(aviz celor ce nu poarta casca).cred ca a lesinat sau nush..dar am auzit ca a incercat sa ridice si a cazt la loc.acum sunt la spital ambele si sper ca sunt ok amandoua! Insanatosire grabnica!!

Am postat asta pentru a arata incaodata ceea ce multi stiu dar nu dau atentie.faptul ca ies cu scuterele in trafic fara a stii vreun pic de regulament,si faptul ca nu poarta echipament de protectie..macar casca dak nu aveti echipament complet!

aSfalt uscat si sa ne auzim cu bine! :cheers:

Editat de R1deR^xXx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am vazut eu....o tiganca trecuta de 20 de ani...cu un scuter croita sa ma intreaca...si mai pe seara am vazut-o cum trecea pe rosu la o intersectie f importanta daca nu dai atentie e grav...nu purta casca normal si scuteru neinmatriculat sau inregistrat...Sal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e, se vor imulti accidentele cu scuteristii.. Pentru ca MULTI - FOARTE multi NU au habar de regulile de circulatie.. Din cei care au habar de reguli - putini le respecta... Dintre cei care respecta regulile - si mai putini poarta echipament.. Iar dintre cei care poarta echipament si respecta regulile - multi sunt ignorati in trafic pentru ca si in randul soferulor de conserve sunt multi tampiti care nu vor sa accepte ca scuterele sunt vehicule care au dreptul sa circule pe drumurile publice..

P.S - ieri cand veneam cu conserva de la scarbici, de pe o strada laterala cu "stop" iese un scuterist fara nici cea mai mica intentie de a se asigura... cu o mana accelera, cu stanga vorbea la celurar, era doar in bermude, iar cu picioarele incerca sa reechilibreze scuteru, ca a luat viraju de 90 de grade cam brusc.. am iesit pe contrasens ca sa nu il acrosez, nu am clacsonat sa nu il sperii dreacu..

peste 20 de secunde tot ala vorbea la telefon in continuare si ii dadea tare in gura prin dreapta mea, voia sa ma depaseasca.. am redus de la 55 la 50 ca sa il las... dupa ce ma depaseste ii da gaz in continuare.. si la prima intersectie vireaza brusc de pe banda din dreapta spre stanga, taindu-mi calea.. iarasi am franat ca sa nu imi indoi tabla la masina.. :cheers: . Eu mi-am vazut de drum, da mai mult ca sigur ca in felul asta drumul scuteristului se va opri brusc si violent.. ma refer la drumul in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu specimene din astea de care e plin orasul nu vom castiga niciodata nici un pic de respect din partea soferilor!

Nu numai ca habar n-au de reguli de circulatie dar parca le lipseste complet si instinctul de conservare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin, in ultimele saptamani, nu a fost zi sa nu vad scuteristi fara casca, opriti de Politie. Daca ei nu sunt in stare, bine ca s-a apucat Politia sa ii usture la buzunare, poate ii va durea mai tare asa si se potolesc cu mersul in maieu pe scuter.

Oricum la cati sunt pe strada acum, o sa aibe Politia de furca cu ei, nu gluma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin, in ultimele saptamani, nu a fost zi sa nu vad scuteristi fara casca, opriti de Politie. Daca ei nu sunt in stare, bine ca s-a apucat Politia sa ii usture la buzunare, poate ii va durea mai tare asa si se potolesc cu mersul in maieu pe scuter.

Oricum la cati sunt pe strada acum, o sa aibe Politia de furca cu ei, nu gluma.

 

Cred ca o amenda costa mai putin decat o casca bunicica.

 

--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 10:15 -------------

Cel putin, in ultimele saptamani, nu a fost zi sa nu vad scuteristi fara casca, opriti de Politie. Daca ei nu sunt in stare, bine ca s-a apucat Politia sa ii usture la buzunare, poate ii va durea mai tare asa si se potolesc cu mersul in maieu pe scuter.

Oricum la cati sunt pe strada acum, o sa aibe Politia de furca cu ei, nu gluma.

 

Cred ca o amenda costa mai putin decat o casca bunicica. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca are vreo legatura cunoasterea regulilor de circulatie cu fenomenul scuteristilor batuti in cap... Nu iti trebuie doctorat sa te gandesti ca daca iesi de pe o strada, fie ea si principala, e f probabil sa te intalnesti cu o masina si sa faci "buba"; Am ajuns la concluzia ca mare parte sunt idioti fara vreo sansa de recuperare, si daca ar fi dupa mine, as face o campanie in care sa inchiriez prin

Ferentari si Rahova la preturi modice nishte enduro tzapene ca sa reziste la mai multe tavaleli fac vreun serviciu patriei mama si mai scap de toate ciorile care colcaie acum pe scutere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pre imi place sa scriu la sectiunea asta, dar ar fi bine sa echilibram discutia si sa spunem ca NU TOTI SCUTERISTII SUNT "BATUTI IN CAP" . Este adevarat ca atunci cand vezi un exemplar negativ iti imprima in creer sintagma "scuterishti inconstienti" chiar daca ai vazut mai inainte 10 care merg regulamentar.

 

Ieri pe seara pe la mine prin zola era unul cu castile in urechi , cu casca pusa jos intre picioare, vopsit si gelat mama mama.

 

Sanatate .... mintala!

Editat de cristian78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raportarile de accidente cu scuteristi ar trebui puse pe formul LOR

mai ales accidentele din vina idiotilor cu jucarii

du.te frate la palatul copiilor si fa lista cu prostii care ies pe strada fara sa stie o iota semnalistica si regulile de circulatie

daca ma incurca unul cu scuterul in strada sa mor de nu.l dau cu cracii in sus

cea mai mare prostie e sa mori sau sa te ranesti din vina unui (cuvant urat) cu ochi

foarte bine au patit astea doua

sa moara sa scapam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai bagati pe toti cu scuter in aceiasi oala!

Da - sunt multi cu scutere care nu au ce cauta pe strada(varsta, legislatie etc) dar inainte sa dai in toti uitati-va cine populeaza rubricile accidente si conduc la rip-uri.

Mi s-a intamplat sa fiu depasit pe banda 1 pe dreapta pe Kisselef de colegi cu multi cc desi erau inca 3 benzi libere.Asta nu inseamna ca ar fi trebuit sa ma razbun pt sperietura.

Daca principiul m-a incurcat l-am dat jos s-ar aplica si pt soferi?Schimbi banda mai in scurt, ar fi logic sa te dea jos, nu ianachim?Ca doar masinile au mai multi cc decat moto al tau?

Pt fetele alea nu am nici o parere de rau si cred ca e vina parintilor ca nu le-au educat in spiritul conservarii vietii.

A... si ar trebui mutat pe sectiunea scutere pt ca sunt strazi diferite pt moto, masini , scutere s.a.m.d..

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...