Sari la conținut

Traseu Bucuresti - Timisoara


alexxx
 Share

Postări Recomandate

Luni plec la Timisoara si nu prea stiu pe unde sa o iau:

 

1. Bucuresti - Pitesti - Slatina - Craiova - Drobeta - Baile Herculane - Lugoj - Timisoara

 

2. Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Lugoj - Timisoara

 

3. Bucuresti - ? - ? - ? ....

 

Mentionez ca merg sa ma plimb ... deci nu trebuie sa ajung la ora fixa si vreau sa am ce sa vad pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luni plec la Timisoara si nu prea stiu pe unde sa o iau:

 

1. Bucuresti - Pitesti - Slatina - Craiova - Drobeta - Baile Herculane - Lugoj - Timisoara

 

2. Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Lugoj - Timisoara

 

3. Bucuresti - ? - ? - ? ....

 

Mentionez ca merg sa ma plimb ... deci nu trebuie sa ajung la ora fixa si vreau sa am ce sa vad pe drum.

 

 

salutare mergi pe aici daca vrei buc .caiova. d.t.severin .orsova clisura dunari mold noua oravita deta timisoara ai ce vedea drumul pe la herculane e varza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o lua pe Sibiu - Deva (asta daca nu cumva au terminat lucrarile si nu mai sunt semafoare) ca o sa-ti faci nervi.

 

Variante sunt si Craiova - Herculane - Anina - Resita - Deta - Timisoara sau Valea Jiului - Caransebes - Brebu - Lugoj - Buzias - Timisoara (atentie, nu drumul principal Caransebes - Lugoj - Timisoara ca inca sunt portiuni de drum in constructie); pe valea Jiului drumul parca nu era extraordinar, dar merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc. Apreciez informatii cat mai noi. Sa nu ma trezesc ca drumu e frumos dar fac 10 km intr- o ora. :smoke:

 

:agree:

 

pe "jos" (drobeta - orsova - baile herculane) nu am fost decat cu trenul si atat cat am vazut e un peisaj de vis ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am facut acest traseu la inceputul saptamanii. Respectiv Timisoara-Bucuresti luni iar marti returul.

Iti recomand :

Bucuresti - Pitesti - Slatina - Craiova (vezi ca are centura noua, foarte slab circulata, se intra pe ea imediat dupa ce treci de magazinul Metro - 3-400 de metri, pe partea dreapta - iar la intoarcere imediat ce ai trecut de combinatul de la Isalnita vei vedea un pod perpendicular pe sensul tau de mers - pe acolo trebuie sa o iei) - Filiasi - Strehaia - Drobeta Tr. Severin - Orsova - (clisura Dunarii) - Moldova Noua - Oravita - Moravita - Timisoara.

Din ce imi amintesc eu 625 km. Cu aproximativ 40-50 mai mult decat varianta clasica Herculane - Caransebes - Lugoj. Drum pustiu si mai bun decat cel pe Herculane.

 

Asta ar fi varianta standard. Insa cum tu ai zis ca mai vrei sa vezi una-alta, "je" zice asa (si je zice asa, fiindca fuse pe acolo) :

1. De la Oravita (de unde de fapt se cam incheie si peisajele interesante) iei cap compas spre Anina. In acest quest, si in tropaitul cailor tai putere, pe serpentine si peisaje undeva asemanatoare cu Valea Jiului (dar mai salbatice un pic), vei trece pe langa (candva super tarele) sanatoriul de la Marila. Aici se tratau in anii de glorie cei cu afectiuni ale plamanilor. Zona e superba.

In apropiere de Anina iti va sari deodata in fata rotilor, dintre cei brazi inalti, mai-mai sa te sperie (pe mine m-a socat brusca ei aparitie, acolo in mijlocul padurii) Termocentrala pe sisturi bituminoase de la Anina - un esec glorios al epocii comunismului din care macaralele deja rontaie cu pofta. Blocurile care candva formau colonia de oameni ai muncii ce o serveau cu truda sunt pustii. Un Pripyat autohton, foarte interesant, plasat in mijlocul padurilor Carasului. De la Anina mergi spre Resita. Aici ai 2 variante :

 

2A. Ii dai inainte pe traseul Resita - Bocsa - Timisoara.

2B. Inainte de Resita, ii tragi un ocol pe la Valiug - Brebu Nou - Slatina Timis. Asta este zona in care se dau cei de la EnduroMania si locul de recreere montana si cabane retrase a majoritatii banatenilor. Nu te speria ca nu e tiganie deloc, ci din contra. Nu trebuie de asemenea sa te sperie traseul prin zona asta fiindca tu vei ramane pe drumuri publice, chiar daca judetene. Nu sunt ca in palma, dar sunt ok, mai ales ca ai Freewind.

 

De la Slatina Timis, odata ce ai ajuns in european, mai ai alte 2 variante :

3A. Cuminte, tii drumul inainte, adica Caransebes - Lugoj - Timisoara.

3B. Te roade undeva si de la Lugoj, in loc sa mergi direct, o iei pe Buzias, in drum spre Timisoara. Drum pustiu si opresti sa adapi caii putere cu apa minerala de la Buzias. E buna rau apa aia. Exact inainte de a intra in Buzias e un drum in drepta, pe langa un parc mare. Acela e drumul care te duce la izvoarele de apa minerala.

 

Daca as avea norocul de a fi in locul tau, as face varantele 2B si 3B, dar ma tem ca asa ceva nu e posibil intr-o singura zi. Sau poate fi dar vei ajunge foarte tarziu si frant de oboseala. Mai bine tragi pe dreapta si innoptezi la Mraconia - aproximativ 20 de km dupa Orsova, in Clisura Dunarii, acolo unde este sculptat chipul lui Decebal in stanca. Este un golf intre munti, pe malul Dunarii. E o tabara scolara, loc de campat, totul la nici 1 km de drumul principal.

 

Daca te mai pot ajuta cu orice detalii, chiar si cu niste harti foarte bune (dar de pe care nu pot posta scanari aici, din motive de copyright), ai adresa de messenger la profil.

 

Bafta si drum bun sa ai :agree: :smoke: .

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa scapi de autostrada poti sa incepi cu bucuresti - alexandria si de aici ai 2 variante:

1 - pitesti (faci dreapta imediat inainte de intrarea in alexandria)- drum judetean

2 - craiova - adica continui prin alexandria spre rosiori - caracal - craiova si mai departe - E70

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Popescu_ MihailRaul - sa-ti deie Dumnezeu sanatate pentru informatii :agree:

 

@ZIDU' - tocmai, nu vreau sa evit autostrada ci Alexandria, Rosiori, Caracal ... :ok:

 

Din pacate nu cred ca mai plec maine, concediul meu se amana cu o saptamana dar informatiile raman foarte utile.

 

Zidu` - Transalpina next weekend ? :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca pe pitesti-craiova-turnu severin sunt multe portiuni cu griblura, foarte nasol de mers cu motoru iar cu masina risti sa-ti spargi parbrizul.

 

Pt plimbare eu as merge :

- bucuresti - pitesti - rm valcea - tg jiu - baia de arama - herculane - bozovici - anina - resita - timisoara.

 

- Bucuresti - Pitesti pe autostrada, scapi repede.

- Pitesti - Rm. Valcea : Dealu Negru :D (eventual pauza de mici)

- Rm Valcea - Targu Jiu : drum bun , 100 de km de sate dar cu motoru e mai fun.

- Tg Jiu - Baia de arama : drum ok, peisaj frumos

- Baia de Arama - Baile Herculane : drum acceptabil dar liber si foarte virajat. Daca ai timp treci pe la Ponoare si vezi podul natural.

- Herculane - Bozovici - Anina -- drum acceptabil , liber, peisaje frumoase

- De undeva dinainte de Anina pana aproape de Timisoara asfaltul este impecabil , drumul putin circulat, virajat si peisaj superb.

Daca as sta in Timisoara sau Resita, cred ca m-as duce in fiecare saptamana sa ma plimb pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Uff .. am ajuns. Am ales asa:

 

Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea - Tg Jiu - Baia de Arama - Baile Herculane - Caransebes - Lugoj - Tim

 

Evident, traseul incepe sa merite dupa Rm Valcea iar portiunea Tg Jiu - Baia de Arama - Herculane este abolut superba, am prins SUPER liber si mult soare ... atentie insa la bucata Mehadia - Caransebes, se lucreaza si sunt multe semafoare, m-a incetinit destul. Cred ca ma intorc prin Resita ca sa vad si cealalata portiune recomandata.

 

Timp ? 11 ore !!! :) Just cruising ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Scuze, acum am vazut postul tau. M-am intors prin Resita - Anina - Bozovici - Mehadia -Herculane ..

Drumu e ok .. nu stralucit dar e bun. Dupa Resita, pe serpentine, e destul de denivelat dar peisajul este superb. Merita ... daca nu te grabesti si vrei sa vezi ceva frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uff .. am ajuns. Am ales asa:

 

Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea - Tg Jiu - Baia de Arama - Baile Herculane - Caransebes - Lugoj - Tim

 

Evident, traseul incepe sa merite dupa Rm Valcea iar portiunea Tg Jiu - Baia de Arama - Herculane este abolut superba, am prins SUPER liber si mult soare ... atentie insa la bucata Mehadia - Caransebes, se lucreaza si sunt multe semafoare, m-a incetinit destul. Cred ca ma intorc prin Resita ca sa vad si cealalata portiune recomandata.

 

Timp ? 11 ore !!! :blink: Just cruising ... :kick:

 

 

Pai ai ratat ce era mai frumos Tg Jiu -Petrosani si de acolo Hateg Caransebes Lugoj. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...