Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

Nu prea imi dau seama nici din paginile astea.Am inteles ca senzorul de kilometraj este la alternator.Din el ies 5 fire.3 se duc la releul de inarcare-am scos mufa si am masurat si nu mai incarca,am bagat mufa si aveam 14,45 v la masurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cele 2 fire ramase trebuiau teoretic sa fie cele de semnal pentru bord,dar nu au semnal pe ele.

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti

la alternator nu este kilometrajul

de acolo citeste rotatiile motorului pe arborele cotit

si de acolo trimite semnal la calculatorul de motor

si intradevar sunt celelalte 2 fire ramase unul albastru si unul verde nu cele 3 galbene care vin de la infasurarile alternatorului

zi-mi emil ce ai nevoie si ma uit pe scheme si o sa-ti zic la ce fire sa te legi si unde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti, Emil mai bine imi dai mie indicatorul de treapta sa nu te mai chinui cu el........si asa ai muncit destul! :D :D

 

Nasule nu te am uitat, azi il sun pe baiat ca pe mess nu l am gasit! :lol: :P :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi-a zis kelu si eu l-am crezut.Initial am desfacut si senzorul de viteza si nuam gasit corespondentul dincolo,dar m-am gandit eu peste noapte ca nu prea am avut somn ca s-ar putea sa aiba legatura directa cu...dintii de la pinion si in functie de ei da viteza.Si mie nu imi dadea pntru ca moto era stationata.Nu stiam sigur daca e vorba de turatie sau kilometraj.Am vorbit de un delimitator si este posibil sa nu imi arate treapta a 6-a cu el.Daca se dovedeste a fii asa te impropietaresc Bau.Ca sa nu mai zic ca si de ma enervez zilele astea voi face la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare intrebatoare-izolatorul ala pentru evacuare merge si pentru evacuare directa race,nu?Ma uit si studiez temeinic si posibilitatea montarii unui cooler suplimentar fie el macar si de pc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi-a zis kelu si eu l-am crezut.Initial am desfacut si senzorul de viteza si nuam gasit corespondentul dincolo,dar m-am gandit eu peste noapte ca nu prea am avut somn ca s-ar putea sa aiba legatura directa cu...dintii de la pinion si in functie de ei da viteza.Si mie nu imi dadea pntru ca moto era stationata.Nu stiam sigur daca e vorba de turatie sau kilometraj.Am vorbit de un delimitator si este posibil sa nu imi arate treapta a 6-a cu el.Daca se dovedeste a fii asa te impropietaresc Bau.Ca sa nu mai zic ca si de ma enervez zilele astea voi face la fel.

 

 

I am your man! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi-a zis kelu si eu l-am crezut.Initial am desfacut si senzorul de viteza si nuam gasit corespondentul dincolo,dar m-am gandit eu peste noapte ca nu prea am avut somn ca s-ar putea sa aiba legatura directa cu...dintii de la pinion si in functie de ei da viteza.Si mie nu imi dadea pntru ca moto era stationata.Nu stiam sigur daca e vorba de turatie sau kilometraj.Am vorbit de un delimitator si este posibil sa nu imi arate treapta a 6-a cu el.Daca se dovedeste a fii asa te impropietaresc Bau.Ca sa nu mai zic ca si de ma enervez zilele astea voi face la fel.

 

 

emilio... facem o mare pe 1?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi-a zis kelu si eu l-am crezut.Initial am desfacut si senzorul de viteza si nuam gasit corespondentul dincolo,dar m-am gandit eu peste noapte ca nu prea am avut somn ca s-ar putea sa aiba legatura directa cu...dintii de la pinion si in functie de ei da viteza.Si mie nu imi dadea pntru ca moto era stationata.Nu stiam sigur daca e vorba de turatie sau kilometraj.Am vorbit de un delimitator si este posibil sa nu imi arate treapta a 6-a cu el.Daca se dovedeste a fii asa te impropietaresc Bau.Ca sa nu mai zic ca si de ma enervez zilele astea voi face la fel.

sal

se pare ca m-ai inteles un pic gresit si imi cer scuze

la unul dintre cele 2 fire care iti ies din alternator tr sa-ti legi firul de rpm iar la vitezometru ti-am spus ca nu prea vad ce sa-i faci deoarece tu ai senzorul de la indicator de treapta legat direct pe el<nu ai fir separat ca la rpm>deci ar trebuii sa-l montezi pe roata.

trebuie sa incerci sa-l pui si vezi care-i treaba ca am vazut ca nimeni nu a stiut sa-ti spuna concret ca si-a montat si la initializat<oricum io l-am vazut cum arata dar ar fi bine sa mai pui niste poze cu el poate recunoaste cineva>

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

se pare ca m-ai inteles un pic gresit si imi cer scuze

la unul dintre cele 2 fire care iti ies din alternator tr sa-ti legi firul de rpm iar la vitezometru ti-am spus ca nu prea vad ce sa-i faci deoarece tu ai senzorul de la indicator de treapta legat direct pe el<nu ai fir separat ca la rpm>deci ar trebuii sa-l montezi pe roata.

trebuie sa incerci sa-l pui si vezi care-i treaba ca am vazut ca nimeni nu a stiut sa-ti spuna concret ca si-a montat si la initializat<oricum io l-am vazut cum arata dar ar fi bine sa mai pui niste poze cu el poate recunoaste cineva>

:bigstar:

 

Sal kelu cam naspa vremea azi de plimbare.......!

 

Sal Nasule, ai primit msg meu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata ce scrie in instructiunea lui-Green -CONECTION FOR THE PULSE ENTRANCE OF THE REVOLUTION CENTRE(TACHOMETER).Este singurul fir care nu stiu ce sa fac cu el.Am si manualul,dar nu ai dau de cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cozo credeti ca e in masura sa ma ajute?Capitanul e pe drum!Azi vine daca nu ma inseala memoria.Acesta este indicatorul si are in afara de alimentare inca 2 fire de programare galbenul si verdele este cel de puls.

post-6602-1240665594_thumb.jpg

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate te-ai grabit

exista indicatoare special facute pentru hayabusa

motocicleta stie in permanenta in ce treapta esti

ala pe care il ai tu este universal

trebuie sa pui firul chiar langa bobina ca sa poata sa primeasca ceva impulsuri prin inductie electromagnetica

dispozitivul asta scoate si limitarea de viteza

http://www.geartronics.co.uk/files/hayabusa.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate te-ai grabit

exista indicatoare special facute pentru hayabusa

motocicleta stie in permanenta in ce treapta esti

ala pe care il ai tu este universal

trebuie sa pui firul chiar langa bobina ca sa poata sa primeasca ceva impulsuri prin inductie electromagnetica

dispozitivul asta scoate si limitarea de viteza

http://www.geartronics.co.uk/files/hayabusa.pdf

indicatorul lui de treapta nu este ca cel din linkul de mai sus<l-am vazut io>

al lui are fir pt rpm si nu senzor ca ala de mai sus, doar la vitezomatru e problema ca nu e pe fir sa-l poata lega direct ci are senzor complect

 

Sal kelu cam naspa vremea azi de plimbare.......!

intradevar nasoala vreme de cheia da a fost super pe amkart<bine-nteles cu motoarele de la ktm> :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ieri in mufa de la bord ce cautam se pare-pulsatia de 6-7 volti DC-.Maine ma apuc de montat si programat.A trebuit sa desfac toata instalatia si sa identific fiecare sonda,senzor,mufa.Sper sa fie bine.Astept cu nerabdare sa vad ce iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asteptam sa vedem ce iese emile

succes

 

 

as mai face o tura pe amkart dar binenteles tot pe bani si cu motoarele lor

altfel nu vad rostul si fun-ul pe acel pseudo circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...