Sari la conținut

Cred Ca Scooteru Meu E Stricat :s


cosminake
 Share

Postări Recomandate

Am facut o plimbare azi pana la tara, toate bune si frumoase ... Cand am ajuns l-am vazut pe vecinu care are si el o cazatura de FB dynamic 49cm in 4 timpi de un an, rupt pe genunchi :ok: ca la tara pe drumurile alea...

INSA CUM PM E POSIBIL CA SARACIA AIA DE FB SA DEMAREZE MAI BINE DECAT SARACIA MEA DE PEUGEOT TKR cu 1500 km pe bord?!!!!! :smoke: :ok: :P :ok: :) :)

IMI EXPLICA CINEVA ?! AM CEVA STRICAT ? EU AM RAMAS PROST!

mentionez nu a facut nimic la motor de cand il are nu are kit sau ceva...

 

poveste de pe drum, am luat-o pe drumu ala Ciorogarla ... ba mancalar tata :ok: nu era un scooter sub Gilera Runner prin satele alea toate furate ba si erau multe ca la balamuc :S la mine in sat zicea unu ca a avut Malaguti f12 sau cum dracu ii zice si ca pe urma si-a luat MBK tot furat, apropo pe MBK a dat 1000 ron :agree:

 

deci daca ramai fara scooter fa niste plimbari pe la tara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost odata cu scuteru' in Tandarei (Ialomita) si am ramas tampit de ce am vazut acolo...numa scutere de marca,unu si unu...numa Aprilia Yamaha etc....si multe....si oraselu ala este mai mic decat un cartier din CT...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost odata cu scuteru' in Tandarei (Ialomita) si am ramas tampit de ce am vazut acolo...numa scutere de marca,unu si unu...numa Aprilia Yamaha etc....si multe....si oraselu ala este mai mic decat un cartier din CT...

 

 

bine bine si problema principala?! adika cum e posibil sa ma intreaca o mizerie de scooter :S care a costat 20 de milioane :agree: :smoke: :ok: :P :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pisica neagra...naiba stie...te-ai uitat in horoscopul scuterului tau?poate a avut o zi mai proasta....:agree: poate este mai usor si poate si vecinu ala al tau are 50kg....

Editat de dezkreator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai spunea un prieten de-al meu ca la facut odata unu' cu un zguter dasta luat din Carrefour,la 19 milioane,Dynamic sau nu mai stiu cum....pot fi surprinzatoare si astea de iti vine sa iti dai cu supertesla in ..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca il alimenteaza cu balegar si bobite de oaie de te`a facut :agree:)) cine stie ce tunnint ia facut scuterului , vecinu tau :smoke:)) de te`a lasat cu ochi`n soare :ok:

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum lasand glumele(pe care le-am gustat :agree: ) ce ar putea avea scooteru meu dpdv al demarajului ?

 

scooteru lu ala nu era tunnat, il cumparase de nou acu 1 an din carrefour, mi-a spus ca au mers si 4 pe el, deci va imaginati in ce stare e ... plus ca e 4 timpi, eu stiu ca motoarele in 2 timpi sunt mult mai rapid dpdv al demarajului decat in 4 timpi .... asta la 50 cm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca era dresat foarte bine de nou si daia merge asa.

Nu i s-a facut rodaju a primit forja de la inceput.....Asta incerc sa fac si eu la cbr s-a mers 5000km facuti de o fata, si acum 6000km facut de mine si nici o schimbare.Daca a fost invatat lenes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vb ca nu s-a facut rodaju bine la peugeotu meu. eu in rodaju de 500 km am mers de 3 ori cu viteza maxima pe vreo 200 de m... atat in rest subtirel ... dupa rodaj numa la blana merg unde nu-i aglomerat :smoke:

sau ca i-a rupt dintii ala la fb ca n-am inteles ? :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum lasand glumele(pe care le-am gustat :agree: ) ce ar putea avea scooteru meu dpdv al demarajului ?

 

scooteru lu ala nu era tunnat, il cumparase de nou acu 1 an din carrefour, mi-a spus ca au mers si 4 pe el, deci va imaginati in ce stare e ... plus ca e 4 timpi, eu stiu ca motoarele in 2 timpi sunt mult mai rapid dpdv al demarajului decat in 4 timpi .... asta la 50 cm...

 

pai la demaraj nu conteaza numai motorul...hai sa judecam cum ajungem de la rotatia axului motor la roata din spate...de la axul motor (ambielaj) ajungem la variator (discul 1)...aici sunt rolele...niste role mai usoare fac demaraju mai bun,urca mai repede cureaua...apoi discul 2 de la variator (dupa curea)...aici urmeaza si ambreiajul...in functie de arcurile din ambreiaj el poate sa cupleze la turatie mai mare sau mai mica (iarasi ajuta la demaraj)...poate ambreiajul lui cupleaza mai repede,la turatie mai redusa....apoi urmeaza transmisia dupa ambreiaj....daca raportul de transformare mecanic la pinioane este mai mic el pleaca mai repede de pe loc (poate asta are si el).....sunt mai multe variabile in calcul...dar totusi...poate el sa plece mai repede din loc...dar sa il vedem peste 2 ani cum arata si cum merge...aici se face diferenta dintre un scuter bun si unu mai putin bun....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si eu... pune-i un variator sport si vezi apoi la o liniutza cu vecinul... stai linistit ca si pe mine la semafor m-a facut unul cu un chungu-bungu dala Dynamic din Carrefour dar la viteza... 80 e deja hyper-speed pt ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine bine si problema principala?! adika cum e posibil sa ma intreaca o mizerie de scooter :S care a costat 20 de milioane :agree: :smoke: :ok: :P :ok:

Problema la FB nu e ca nu merg ci ca nu tin, nu sint fiabile... si al meu de 150 tiger mergea de rupea malu' dar n-a tinut mai mult de 880 km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza e ca , vineri am fost pana la tata la lucru :smoke: . Si portarul , ma m-ai intrebat de scuter , cum merge etc. ca-si ia si el si in fine . Pana la urma , cand ajung acolo , imi zice portaru ca si-a luat un first bike nu stiu decare. Si ca are un demaraj mai tare ca la aprilia meu :P etc. Am inceput sa rad si i-am spus . Oricand facem o liniuta :ok: , Nu ma m-ai speriati :):D:D:D:D ,

 

 

P.S. fac tot ce misca de 49 , pana acum. Fac si 125-uri de gen peugeot sv :ok: :agree:

post-14493-1188078173_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daa chiar ca la faza cu alea de 125 e de belea! L-am facut pe unul cu un Peugeot de 125 nush de care era mai stiu doar ca avea 140 in bord! Ala nu ma credea ca e de 49! :agree:) Eu ma amuzam copios cand am auzit! Si Logan de 1.4 mai am victima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daa chiar ca la faza cu alea de 125 e de belea! L-am facut pe unul cu un Peugeot de 125 nush de care era mai stiu doar ca avea 140 in bord! Ala nu ma credea ca e de 49! :ok:) Eu ma amuzam copios cand am auzit! Si Logan de 1.4 mai am victima!

:agree: :smoke: tare faza cu loganul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FB 4t sa demareze mai repede ca 2t peugept O.o .. nustiu ce sa zic. Dar la viteza cum se comporta .. atunci cand am fost la Branesti de m-ai depasit tu pe stanga io eram la maxim (70) tu cat aveai ? sunt curios

 

aaa..sunt kidmeister ..contu asta era logat tata si nu am stiut

Editat de aliance-steel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e 4t , are cuplu din turatii mai joase = pleaca mai repede de pe loc ca al tau ... am mers si eu cu o saracie de LIfan model ciungalunga 49 , si pleaca mai bine pana pe la 20 asa decat jetforce`u meu cu role malossi schimbate ... nu te mai mira , pleca mai bine dar se pierdea pe drum ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FB 4t sa demareze mai repede ca 2t peugept O.o .. nustiu ce sa zic. Dar la viteza cum se comporta .. atunci cand am fost la Branesti de m-ai depasit tu pe stanga io eram la maxim (70) tu cat aveai ? sunt curios

 

aaa..sunt kidmeister ..contu asta era logat tata si nu am stiut

 

pai nu mai stiu pe ce scooter erai :agree: ca eu am memoria scurta :ok: si oricum nu mai stiu ce viteza aveam :smoke:) al meu merge maxim 75 ... deci probabil aveam 75 ... insa la mine spre deosebire de alte scootere cred ca erroarea pe kilometraj e foarte mica, cred ...

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! nu stiu de vreun model de la first bike sa aiba limitator. m-am uitat la niste poze cu scuterul tau pe un topic si mi se pare ca ai silencerul mult prea mic. rezulta ca al tau ar putea fi limitat, nu cred ca ai scris ceva legat de asta pe aici. si inca o chestie, eu inteleg ca e placut sa faci offroad dar daca il tratezi atat de urat nici el nu te va ajuta. it's that easy... ai scris "al meu merge maxim 75 ... deci probabil aveam 75 ... " eu inteleg prin asta ca il tii in forja. daca aveam fonduri sa-mi cumpar un tkr cred ca as fi stat mereu cu carpa in mana, cu uleiul si ma abonam la compresorul vulcanizarii "nene, verifica te rog presiunea, stiu ca si ieri am venit si alaltaieri si acum 3 zile... dar sa fie" (asa fac si cu al meu :smoke:) poate ma insel, sunt sigur ca fiind pasionat ai mare grija de jucaria ta, probabil o sa-mi dai clasica replica "prietena mea e invidioasa ca petrec atat de mult cu motorul" :agree:

Editat de TheDarksider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il forjez :agree: pt ca in foarte putin timp o sa-i pun kit de 80 cm, variator sport, carb de 19, toba sport etc... :smoke: iar asta inseamna ca propriu zis schimb toata partea mecanica :ok: deci daca l-am uzat prea repede nu mai conteaza :), azi am venit 50 km cu el in blana :P stiu, nu-i frumos :ok:... Nu stiu daca ai observat :ok: unde am facut poza era intrarea in spalatorie ...

nici pe loganel nu-l menajez :) 175 azi la fel 50 km :ok: nu era blana dar ....

 

n-am facut presiunea la pneuri de cand l-am luat :D

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu il tin in blana cateodata,cand merg la drum lung,la 80km\h pt mult timp si stiu ca nu este bine....scuterele noastre nu sunt facute pt viteze dastea...piesele sufera uzuri accelerate la vitezele astea,in special ambielajul,segmetii,cilindrul,pistonul,transmisia,cureaua...uitativa la cauciucuri...ce index de viteza au?eu am 56j (56 km\h)....cred ca in curand o sa imi fac o noua aprindere cdi care sa ma limiteze la 7100 rpm....ca sa nu mai sar "calu' "...cred ca as fi singuru,sau printre putinii scuteristi,care isi repun o limitare ...dupa ce am scos limitarile....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu il tin in blana cateodata,cand merg la drum lung,la 80km\h pt mult timp si stiu ca nu este bine....scuterele noastre nu sunt facute pt viteze dastea...piesele sufera uzuri accelerate la vitezele astea,in special ambielajul,segmetii,cilindrul,pistonul,transmisia,cureaua...uitativa la cauciucuri...ce index de viteza au?eu am 56j (56 km\h)....cred ca in curand o sa imi fac o noua aprindere cdi care sa ma limiteze la 7100 rpm....ca sa nu mai sar "calu' "...cred ca as fi singuru,sau printre putinii scuteristi,care isi repun o limitare ...dupa ce am scos limitarile....

 

 

Sa fiu sincer eu stau pe ganduri daca sa il delimitez. In oras imi ajung 45 kmh (am prins si 53 pe vreme buna), riscul de accident e mai mic, motorul nu se uzeaza asa repede. In plus nici nu stiu exact unde e limitarea. Nu am aflat inca; stiu ca e saiba aceea, insa daca CDI rullz?? nu stiu. Si cum zicea o data cineva, un batranel indragostit de Vespa: "O vespa la care ai umblat la motor nu mai e o Vespa!"

 

Sfaturi, ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...