Sari la conținut

Nevoie de AJUTOR cu o schemă electrică


bladexp
 Share

Postări Recomandate

Va rog sa-mi explicati ce reprezinta "rectifier unit" din schema alaturata.

Am o Jawa 350. Instalatia electrica era facuta varza. Functiona in scurcircuit, si... :laugh: m-o pus naiba sa o dau jos. Si acu nu mai stiu cum sa o pun la loc datorita componentei "rectifier unit". :baldy:

Am aflat ulterior ca "charge relay" nu este releul de incarcare(dupa cum ar zice traducerea) ci este o 'siguranta' pentru far. Este adevarat?

Va rog sa ma indrumati spre o rezolvare cat mai ieftina si practica.

Multumesc anticipat

post-42-1102690858_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 rectifier unit e punte redresoare. are 5 borne sau 4 si carcasa metalica.

La ea se leaga cele 3 fire care vin de la alternator(tens alternativa trifazata) si iti iese un plus care merge la borna beteriei si un minus care merge la masa (tens continua)

2 - la auto se foloseste pentru alimentarea farului un releu intermediar de amperaj mare, Adica tu din bord comanzi cu un semnal (prin intrerupatorul din bord va circula doar curentul de comanda a releului) releul urmand ca acesta sa suporte curentul necesar alimentarii farurilor (9A pt 2 becuri 40/45 si peste 20A daca ai halogene de 100sau mai mult), altfel ai praji bordul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Charge relay" este releul de avertizare al incarcarii cu tensiune. Dupa cum se vede in schema, firul albastru care pleaca din 87a merge la becul rosu din bord, care este aprins cand alternatorul nu incarca si se stinge atunci cand acesta isi face treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni, nu mai zapaciti omul. Releul de incarcare e cu totul altceva decat un releu de comanda far/electromotor/s.a.m.d.

Poti utiliza pe jawa cam orice releu de incarcare auto ( de ex de Dacia, electronic, se gaseste peste tot si e 100-120.000).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...