Sari la conținut

Hai Portocalii (KTM EXC Rulz)


atillas
 Share

Postări Recomandate

Salut băieți.

Cam de 6 luni am un KTM 450 EXC deci nu mă pricep încă la unele lucruri foarte bine. A-Âş avea o nelămurire în legătură cu cuplul. Acuma am un cuplu de 13/48 dacă nu mă înÂşel cu care nu prea mă descurc în situațiile în care trebuie să trec peste o râpă, Âşanț, etc. Ce-mi recomandați? Pot să-mi uÂşurez viața cu un alt cuplu? Mersi pt. eventualele răspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut băieți.

Cam de 6 luni am un KTM 450 EXC deci nu mă pricep încă la unele lucruri foarte bine. A-Âş avea o nelămurire în legătură cu cuplul. Acuma am un cuplu de 13/48 dacă nu mă înÂşel cu care nu prea mă descurc în situațiile în care trebuie să trec peste o râpă, Âşanț, etc. Ce-mi recomandați? Pot să-mi uÂşurez viața cu un alt cuplu? Mersi pt. eventualele răspunsuri.

clar..iti recomand sa incerci in prima faza sa inlocuiesti spatele cu un pinion de 50..dupa ce te obisnuiesti cu cuplul asta daca ti se pare suficient lasa asa,daca nu mareste spatele la 52 ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pt sfaturi! :laugh:

 

 

 

sx-ul nu-i bun de enduro, are cutia scurta, la deal nu urca

Te rog aici sa ma lamuresti putin,pt ca mie mi sa parut ca crosul urca mult mai bine la deal,eram cu niste prieteni intro tura de enduro si atunci m-am dat cu o honda cr de 250 si cu un gas gas de 300,care e enduro si mi sa parut ca honda era mult mai nervoasa pe panta ca si gagas-ul

 

Salut, uite ce am vrut sa spun: eu am un sx si un exc si diferenta este foarte mare, cu sx-u zbori pe pisata de cross, viteza a intaia nu o folosesti decat la plecare si nu ai nevoie de mai mult de 70, asa e facuta cutia (scurta) pe cand exc-ul are cutia lunga adica cu viteza a intaia urci lejer pante abrupte la ture mici, iar in a cincea prinzi lejer suta. Deci sx-ul nu e atat de flexibil si nu poti face enduro cu el pentru ca te chinui, iar daca mergi cu altii si te faci de cacao nu-ti convine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca exc e de preferat,e grozav,am fost in vizita la niste rude la Harghita si acolo in sat este cineva care inchiriaza ktm-uri.Acum sunt"initiat"la capitolul exc,m-am dat frate cu un 400 pe niste locuri;Mama!E tot ce-ti doresti :laugh: !Acuma chiar ca m-am imbolnavit,rau de tot.Pana acuma nu stiam despre exc doar din auzite,prea putin m-am dat,si acela de supermoto avea roti,nu am putut merge numa pe asfalt cu el,dar acuma dupa 3 zile la rand,in fiecare zi am bagat 2,3 ore de plimbat,tot la endureala si intradevar este super tare exc-u.Numa de cate ori il scapi, tie mai mare dragu sa-l ridici,usurel...de numa.Sper sa imi cumpar si eu unu in viitoru apropiat,dar acuma nu prea pot vinde ca sa strang bani,dar am timp si rabdare,..........nu prea am rabdare ,asta-i problema :)

Editat de PURE PASSION
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca exc e de preferat,e grozav,am fost in vizita la niste rude la Harghita si acolo in sat este cineva care inchiriaza ktm-uri.Acum sunt"initiat"la capitolul exc,m-am dat frate cu un 400 pe niste locuri;Mama!E tot ce-ti doresti :disappointed: !Acuma chiar ca m-am imbolnavit,rau de tot.Pana acuma nu stiam despre exc doar din auzite,prea putin m-am dat,si acela de supermoto avea roti,nu am putut merge numa pe asfalt cu el,dar acuma dupa 3 zile la rand,in fiecare zi am bagat 2,3 ore de plimbat,tot la endureala si intradevar este super tare exc-u.Numa de cate ori il scapi, tie mai mare dragu sa-l ridici,usurel...de numa.Sper sa imi cumpar si eu unu in viitoru apropiat,dar acuma nu prea pot vinde ca sa strang bani,dar am timp si rabdare,..........nu prea am rabdare ,asta-i problema :lol:

oricum este pe drumul cel bun catre 'the big orange family'..te asteptam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna focus de marketing. Era tot ce le mai trebuia; cred ca au bagat adanc mana in buzunar dar o sa merite.

La E2 e batalia cea mai mare. KTM ii are pe Salminen si belometti care se descurca bine. Poate sa mai aduca din armada finlandeza de la E3 pe Tarkala sau Samuli Aro sau pe Cervantes de la E1. Eu daca as fi team manager la KTM, asa lasa oamenii asa cum sunt la E1 si E3, as muta pe bellometti la E1 sa mai puna osu langa cervantes si l-as aduce pe teddy Blaszusiak la E2 (deocamdata e accidentat dar o sa se faca bine pana la anu). Adica mi-as pastra sansele al E1 si E3 si daca cumva pierd la E2 pot sa minimizez contributia motocicletei - "Knight ii bate pe toti indiferent de motoreta de sub koor" :lol:

 

E de urmarit

 

Strategia mea sa dus pe p&(@ :disappointed:

BMW tocmai a anuntat ca i-a luat in echipa oficiala pe Salminen si Tarkkala. Astia chiar sunt hotarati. Si ii mai au pe langa pe Forster (neamtu care a iesti pe 2 la red bull) si inca un neamt meserias. Plus Simo Kirssi. Clar ca si-au facut cea mai tare echipa si nici nu se mai pune problema campionului E2 de la anu.

Ramane batalia la E1 si E3. Sa vedem pe cine mai agatza KTM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti, am urmatoarea problema tehnica.

 

Biela intepenita pe maneton, vibrochen cu zone de supraincingere/decalire si rugina, biela la fel. Motorul mergea bine, a cedat in sarcina. Probabil rulmentul de la maneton spart/topit.

 

Intrebari:

- sa cumpar doar rulmentul de la maneton si sa folosesc biela si vibrochenul cu urme de decalire? Poate fi o problema?

- daca refolosesc vibrochenul, trebuie re-echilibrat? cum se face asta? daca cumpar set ambielaj (vibrochen + biela) mai trebuie echilibrat ceva?

- pot crapa motorul cu scule conventionale? sau trebuie sa cumpar ceva scule speciale de la ktm? (prefer sa nu)

- mai pot nimeri aprinderea la loc sau trebuie reglata? la fel - se poate regla cu scule obisnuite?

- la ce sa fiu atent cand fac operatiunea?

 

Alternativ, e cineva care sa-mi faca o lucrare "nemteasca" in Bucuresti, fara sa-mi ia pielea de pe mine?

 

Multumesc frumos.

 

edit: exc 250 2005 :rolleyes:

Editat de dani31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti, am urmatoarea problema tehnica.

 

Biela intepenita pe maneton, vibrochen cu zone de supraincingere/decalire si rugina, biela la fel. Motorul mergea bine, a cedat in sarcina. Probabil rulmentul de la maneton spart/topit.

 

Intrebari:

- sa cumpar doar rulmentul de la maneton si sa folosesc biela si vibrochenul cu urme de decalire? Poate fi o problema?

- daca refolosesc vibrochenul, trebuie re-echilibrat? cum se face asta? daca cumpar set ambielaj (vibrochen + biela) mai trebuie echilibrat ceva?

- pot crapa motorul cu scule conventionale? sau trebuie sa cumpar ceva scule speciale de la ktm? (prefer sa nu)

- mai pot nimeri aprinderea la loc sau trebuie reglata? la fel - se poate regla cu scule obisnuite?

- la ce sa fiu atent cand fac operatiunea?

 

Alternativ, e cineva care sa-mi faca o lucrare "nemteasca" in Bucuresti, fara sa-mi ia pielea de pe mine?

 

Multumesc frumos.

 

edit: exc 250 2005 :P

du-te fratioare la demonu..ca iti bati joc de motorasul ala(oricum trebuie schimbat tot)te intelegi cu el la pret si e tatic in exceie..0724660430..

ps are si sculele alea smechere..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

du-te fratioare la demonu..ca iti bati joc de motorasul ala(oricum trebuie schimbat tot)te intelegi cu el la pret si e tatic in exceie..0724660430..

ps are si sculele alea smechere..

Nu mi-am batut joc pana acum de nici un motor pe care l-am desfacut.

Multumesc anticipat celor care au mai desfacut blocuri de exc si care se vor obosi sa imi dea un sfat.

 

 

P.S. persoana mentionata este din Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-am batut joc pana acum de nici un motor pe care l-am desfacut.

Multumesc anticipat celor care au mai desfacut blocuri de exc si care se vor obosi sa imi dea un sfat.

 

 

P.S. persoana mentionata este din Bucuresti?

la cum pui intrebarile(nu te supara pe mine dar asta e realitatea)cred sincer ca ai nevoie de un profesionist..si eu am incercat cu ani de zile in urma sa segmentez motorul dupa ureche,si cand am vazut cum e cu lantul de distributie mi-a trecut..demonu e din bucuresti a lucrat ani de zile la motomania si motoadventure dar din cauza spiritului sau mai rebel nu s-a lipit de ei..are garaj si tot ce trebuie..si foarte important preturi ok..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum pui intrebarile(nu te supara pe mine dar asta e realitatea)cred sincer ca ai nevoie de un profesionist..si eu am incercat cu ani de zile in urma sa segmentez motorul dupa ureche,si cand am vazut cum e cu lantul de distributie mi-a trecut..demonu e din bucuresti a lucrat ani de zile la motomania si motoadventure dar din cauza spiritului sau mai rebel nu s-a lipit de ei..are garaj si tot ce trebuie..si foarte important preturi ok..

Amice, unu la mana doi jumtele meu e doi timpi si nu are lant de distributie.

Doi la mana am dat deja cilindrul jos ceea ce mi-a luat cam 20 minute, si daca aveam doar de segmentat terminam intr-o ora tot, nici nu m-as fi gandit sa nu fac asta singur.

Trei la mana am facut singur motoare mult mai complicate, dar am invatat ca niciodata nu strica un sfat de la altul mai invatat pentru ca fiecare motor are trickurile lui.

 

Intrebarile mele sunt puse foarte bine, si stiu si singur de ce am nevoie. De fapt intrebat. Multumesc ca mi-ai raspuns la una din intrebari dar as fi vrut mai multe pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, unu la mana doi jumtele meu e doi timpi si nu are lant de distributie.

Doi la mana am dat deja cilindrul jos ceea ce mi-a luat cam 20 minute, si daca aveam doar de segmentat terminam intr-o ora tot, nici nu m-as fi gandit sa nu fac asta singur.

Trei la mana am facut singur motoare mult mai complicate, dar am invatat ca niciodata nu strica un sfat de la altul mai invatat pentru ca fiecare motor are trickurile lui.

 

Intrebarile mele sunt puse foarte bine, si stiu si singur de ce am nevoie. De fapt intrebat. Multumesc ca mi-ai raspuns la una din intrebari dar as fi vrut mai multe pareri.

credeam ca e vorba de excf,dar vad ca te-ai atacat vis-a-vis de cunostintele tale mecanice..oricum nu am vrut decat sa te ajut..deci daca nu te descurci stii unde sa apelezi..spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca e vorba de excf,dar vad ca te-ai atacat vis-a-vis de cunostintele tale mecanice..oricum nu am vrut decat sa te ajut..deci daca nu te descurci stii unde sa apelezi..spor

Stiu ca ai vrut sa ma ajuti, defapt m-ai si ajutat pentru ca acum am un punct de reper, persoana mentionata de tine.

M-am atacat pentru ca te-ai grabit sa ma judeci, nu pentru ca m-as crede taticul mecanicilor.

 

Deci :lol: pentru ca la urma urmei intentia conteaza, si daca cineva are experienta pe motoare de exc poate imi da un sfat. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut băieți, văd că e liniÂşte zilele astea pe forum, profit de această liniÂşte, cerându-vă câteva sfaturi în legătură cu pregătirea motocicletei pentru perioada de iarnă ? (trebuie scoasă benzina din rezervor?) Menționez că nu va fi folosită în această perioadă. Mulțumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut băieți, văd că e liniÂşte zilele astea pe forum, profit de această liniÂşte, cerându-vă câteva sfaturi în legătură cu pregătirea motocicletei pentru perioada de iarnă ? (trebuie scoasă benzina din rezervor?) Menționez că nu va fi folosită în această perioadă. Mulțumesc anticipat.

iti spun ce ii fac eu cand o "culc" ptr. iernat:

-spalat bine

-uns lant

-wd-40 pe la toti rulmentii si bucsile care se vad(roti,bascula..etc etc)

-golit benzina rezervor si carburator

-dat bateria jos

-suspendata pe elevator(poti folosi si un butuc

-schimbat antigel

-schimbat bujia(nu e neaparat dar eu asa fac)

-schimbat ulei si filtre

-husa peste ea..si c-am atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri am intrat si eu in randul ktm`istilor,

KTM exc250 , 2timpi

AN fab 2004.

am schimbat doar cauciucurile

Urmeaza sa pun pe el :

-scut

-Protectie ambreaj

-Handguarduri

-simeringuri furca

si cam atat :laugh:

post-38281-1227810078_thumb.jpg

post-38281-1227810104_thumb.jpg

post-38281-1227812276_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti spun ce ii fac eu cand o "culc" ptr. iernat:

-spalat bine done

-uns lant done

-wd-40 pe la toti rulmentii si bucsile care se vad(roti,bascula..etc etc) done(+demontata complet bascula si unsi toti rulmentii, acelas lucru facut si la jug)

-golit benzina rezervor si carburator done

-dat bateria jos n-am asa-ceva

-suspendata pe elevator(poti folosi si un butuc) pusa pe elevator

-schimbat antigel done

-schimbat bujia(nu e neaparat dar eu asa fac) done

-schimbat ulei si filtre la primavara!!

-husa peste ea..si c-am atat

 

 

dat cu spray contact in toate mufele, aerisit furca, ma pregatesc financiar sa schimb camerele cu unele mai groase si sa le blindez dupa reteta lui patrick, schimb gumele, schimb rulmentii la roata de fata

 

P.S: daca exista ceva omis, va rog sa imi spuneti...poate incropim un ghid pt iernare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri am intrat si eu in randul ktm`istilor,

KTM exc250 , 2timpi

AN fab 2004.

am schimbat doar cauciucurile

Urmeaza sa pun pe el :

-scut

-Protectie ambreaj

-Handguarduri

-simeringuri furca

si cam atat :laugh:

sa ai noroc de el si sa il folosesti sanatos..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

achile, vezi cu ranforsarea la camere groase cum e, eu mi-am rupt mainile punand doar camerele, fara alte adaugiri suplimentare.cred ca daca mai pui ceva peste camerele heavy duty, muncesti mult si mai degraba pui musul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...