Sari la conținut

Hai Portocalii (KTM EXC Rulz)


atillas
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva ce cantitate de ulei se baga in furca?

Jambele sunt de 48 mm. Motorul KTM EXC 450 din 2006.

Mersi fain.

aceeasi intrebare o am si eu la un KTM exc 250 din 2000. cat ulei?

am pus cum scrie la manual 750 ml per furca si tzopaia(se lovea de ulei si nu facea cursa completa). am mai scos de nevoie 100 ml si merge ok, dar nu sunt impacat cu ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

trebuie bagat ca la carte(daca scrie 750 atata bagi)..incercati cu ulei medium sau light daca vi se pare ca topaie prea tare,uleiul hard este recomandat mai mult ptr motocross..nu uitati dupa fiecare tura sa aerisiti telescoapele..se poate rezolva f usor prin montarea unui set de aerisitoare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie bagat ca la carte(daca scrie 750 atata bagi)..incercati cu ulei medium sau light daca vi se pare ca topaie prea tare,uleiul hard este recomandat mai mult ptr motocross..nu uitati dupa fiecare tura sa aerisiti telescoapele..se poate rezolva f usor prin montarea unui set de aerisitoare..

sorry, 750 ml scria la Louis ( Gabel pro Holm: 750 CM3 SAE 5 ), atat am pus.

acu am belit ochii in manual mai bine si la al meu scrie 840 ml!!!

Stef, in manual (cat si pe Louis la date tehnice) scrie clar "Capacity per fork leg approx. 840 ccm" .

adica engleza mea precara spune ca acea cantitate se pune per jamba? 840 ml reprezinta o jamba aproape ochi de ulei(Fara fo 2 sau 3 cm). nu e normal. m-am interesat pe la prieteni si am aflat ca se pune aprox. 450 ml per jamba. impreuna ar da cifra din manual, dar pt. ambele jambe!!!

maine mai vars din ulei

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiam de la demonu ca se baga exact 450 de grame dar cand ai scris ca ai verificat in manual am zis sa nu scriu vreo prostie..am verificat bidonul de ulei din care am facut schimbul la telescoape si am vazut ca mai sunt aprox 100 de gr pe fundul bidonului(am luat un singur bidon de ulei de 1 l)..asa ca 450 gr trebuie bagate in telescop..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu cata, n-ai vrut sa ma crezi ieri. ma faci curios acum sa vad si in manualul meu, dar mi e greu sa cred ca scrie ca se pue 840 grame/fork leg.

ia vezi. mai sus era citat in engleza chiar din manualul exc-ului meu

poate in anii 2000 erau dusi cu pluta. :scratch:

 

Later edit:

proaspat revenit de la Breaza. E superba suspensia! asadar 450 ml per jamba :kali: (click-urile sunt standard)

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa montez ventilator pe 300e-2008 (cu toate ca in catalog scrie ca este doar pt. 4t) La ce se refera domnii de la KTM ?

1) Ca nu exista locas pt. termocupla pe radiator la 2t ? sau,

2) Nu se poate monta(prinde) pe radiatorul de 2t ?

 

Sunteti careva pe aici care aveti rezervor de 14L si ventilator pe 2t sau 4t-2008 ? Mi se pare ca nu a mai ramas spatiu asa mult in spatele radiatorului cu rez. asta mare !

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa montez ventilator pe 300e-2008 (cu toate ca in catalog scrie ca este doar pt. 4t) La ce se refera domnii de la KTM ?

1) Ca nu exista locas pt. termocupla pe radiator la 2t ? sau,

2) Nu se poate monta(prinde) pe radiatorul de 2t ?

 

Sunteti careva pe aici care aveti rezervor de 14L si ventilator pe 2t sau 4t-2008 ? Mi se pare ca nu a mai ramas spatiu asa mult in spatele radiatorului cu rez. asta mare !

 

Multumesc

avem in oras 4 2008-uri in 4 timpi si toate au ventilatoare montate..la rezervoarele de 14 l nu ar trebui sa fie o problema de montat ventilator diferenta de 4 litri de la un rez standard este data de aripile deflectoare si grosimea un pic mai mare..la 2t trebuie sa te uiti daca are urechiusele de prindere si daca permite locul..probabil ca radiatoarele nu sunt prevazute cu loc ptr sonda dar asta se poate rexolva manual printr-o adaptare minora..daca reusesti sa il montezi

iti spun ce trebuie sa modifici ca sa functioneze fara sa gauresti radiatorul.

 

asa cum functioneaza la modelele mai vechi cu rez de 14 si ventilator ar trebui sa mearga si la 2008

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu cata, n-ai vrut sa ma crezi ieri. ma faci curios acum sa vad si in manualul meu, dar mi e greu sa cred ca scrie ca se pue 840 grame/fork leg.

 

 

840 grame? hmm....oare cat cantareste un L de ulei? stie cineva?? cred ca ma apuc sa cantaresc :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

840 grame? hmm....oare cat cantareste un L de ulei? stie cineva?? cred ca ma apuc sa cantaresc :unsure:

 

0.913 L

 

mai bine pui mana pe manualul de fizica :angry:

 

densitatea uleiului mineral este aprox 920 kg/m3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...la 2t trebuie sa te uiti daca are urechiusele de prindere si daca permite locul..probabil ca radiatoarele nu sunt prevazute cu loc ptr sonda

Urekiusele sunt problema...NU EXISTA. Oare nici la 4t-2008 NU EXISTA ? In pozele gasite de mine pe net mi se pare ca radiatoare sunt identice la 2t si 4t-2008. In poza din catalog se vede clar ca este un tip NOU de prindere fata de radiatoarele 2006-2007(se vad 3 nituri si o platbanda care se nituieste pe radiator !?! dar UNDE SUNT GAURILE DE FIXARE ???

In loc de termocupla o sa pun un buton ON-OFF pe ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa montez ventilator pe 300e-2008 (cu toate ca in catalog scrie ca este doar pt. 4t) La ce se refera domnii de la KTM ?

1) Ca nu exista locas pt. termocupla pe radiator la 2t ? sau,

2) Nu se poate monta(prinde) pe radiatorul de 2t ?

 

Sunteti careva pe aici care aveti rezervor de 14L si ventilator pe 2t sau 4t-2008 ? Mi se pare ca nu a mai ramas spatiu asa mult in spatele radiatorului cu rez. asta mare !

 

Multumesc

 

Nu ai loc pentru sonda de la termocupla la radiatoarele de 2T

 

Prinderea se face prin nituire de marginea radiatorului, pe partea acoperita de plasticul de rezervor sunt 3 gauri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai loc pentru sonda de la termocupla la radiatoarele de 2T

 

Prinderea se face prin nituire de marginea radiatorului, pe partea acoperita de plasticul de rezervor sunt 3 gauri.

Nici nu-mi trebuie loc pt. termocupla, dar imi trebuie cele 3 GAURI de care zici...NU LE AM...m-am lamurit. MULTUMESC.

 

Nici nu-mi trebuie loc pt. termocupla, dar imi trebuie cele 3 GAURI de care zici...NU LE AM...m-am lamurit. MULTUMESC.

de fapt...cred ca le am...sunt cele CLASICE din corpul radiatorului sau sunt mai pe margine ca si cele de fixare a plasticelor de pr. frontale ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine doreste stikere pentru ktm, apelati la mine si va rezolv repede.

 

DC080827002.jpg

 

ca sa fie treaba buna..da si tu niste scoruri..sunt convins ca majoritatea au nevoie de stikere noi..singura problema e sa fie mai rezistente decat autocolantul ala ordinar ca dupa 2-3 trante nu mai ramane nimic din ele..cele originale sunt foarte rezistente( au grosinea de 1 mm..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fie treaba buna..da si tu niste scoruri..sunt convins ca majoritatea au nevoie de stikere noi..singura problema e sa fie mai rezistente decat autocolantul ala ordinar ca dupa 2-3 trante nu mai ramane nimic din ele..cele originale sunt foarte rezistente( au grosinea de 1 mm..)

 

 

un kit variaza intre 100-200 de roni. depinde de cat timp stau la grafica, si depinde si de ce vrea omul. autocolantele sunt duble, adica 2 staturi, si pe deasupra vine si o folie transparenta, pentru o mai buna protectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un kit variaza intre 100-200 de roni. depinde de cat timp stau la grafica, si depinde si de ce vrea omul. autocolantele sunt duble, adica 2 staturi, si pe deasupra vine si o folie transparenta, pentru o mai buna protectie.

 

cu 200 de lei mi-am luat kit complet la al meu de la Motoadventure(deci original d-ala gros). si pt. rezervor si pt. airbox., am dat substantial cu ele de pamant si sunt intacte

eu stiu din ce faci tu. intamplator ma joc si eu cu autocolantele, dar sunt prea subtiri pt. enduro, chiar si in 7 straturi. or sa se ciupeasca pe rand si o sa arata ca un c.ur. pt. speed merge ca nu dai toata ziua cu el pe jos, iar daca mai dai si un strat de lac peste , zici ca e de-acolo.

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 200 de lei mi-am luat kit complet la al meu de la Motoadventure(deci original d-ala gros). si pt. rezervor si pt. airbox., am dat substantial cu ele de pamant si sunt intacte

eu stiu din ce faci tu. intamplator ma joc si eu cu autocolantele, dar sunt prea subtiri pt. enduro, chiar si in 7 straturi. or sa se ciupeasca pe rand si o sa arata ca un c.ur. pt. speed merge ca nu dai toata ziua cu el pe jos, iar daca mai dai si un strat de lac peste , zici ca e de-acolo.

exact la ce ma gandeam..mult prea subtiri..am luat de la un tip facaturi din astea si fiindca nu am fost atent la spalatorie jumate din ele s-au dezlipit din prima..dar ramane varianta supermoto..unde chiar merita..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu-mi trebuie loc pt. termocupla, dar imi trebuie cele 3 GAURI de care zici...NU LE AM...m-am lamurit. MULTUMESC.

 

 

de fapt...cred ca le am...sunt cele CLASICE din corpul radiatorului sau sunt mai pe margine ca si cele de fixare a plasticelor de pr. frontale ?

 

 

sunt pe marginea radiatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua intrebari pentru cei ce au/au avut 520.

1 Am un consum foarte mare de benzina - in oras undeva pe la 9 la suta iar in teren rezervorul de 8.5lt. nu imi ajunge la mai mult de 80 km, la o tura in care se merge constant, iar 65 de km daca trag in draci de el. In carburator am jiglerele standard: main jet 175 si idle jet de 48. Carburatoru e curatat, filtru de aer la fel, iar carburatorul e setat in momentu de fata putin spre power (nu pot sa spun exact cum e, caci reglajele nu le-am facut eu). Eu vreau sa le schim dar nu stiu cu care. Ceva sfaturi?

2 La accelerarile bruste se itampla sa imi dea in nas si sa se opreasca. de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2.amestec prea bogat. mai mult aer sau mai putin carburant, ai surubul de reglaj de pe baza carbului accesibul cu scula speciala de reglaj

-cuiul e prea sus, mai coboara 1 sau 2 pozitii

-e posibil sa fie necesara inlocuirea setului de jucloare, in timp se decalibreaza iar 520 are ceva anishori

-nivelul din camera de nivel e prea mare

-175 la main jet imi pare cam mare, stiu ca 172 e la setarea racing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poze sunt pe net. impresii dupa ce ma dau cu ea. Estimez ca weekendul viitor ii fac rodajul si abia peste vreo 3 saptamani ies la o tura

 

 

meriti un premiu doar pt. rabdarea care ai fata de ea. eu cred ca nu as putea dormi noaptea sa stiu ca am un motor nou in garaj si inca nu i-am facut rodajul si ..... .

 

oricum, sper sa te bucuri de ea cat mai mult si sa nu-ti para rau de trecerea la 2T.

 

acomodare rapida si placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...