Sari la conținut

Site Importantant De Vizitat


bogdanbaubau
 Share

Postări Recomandate

Am gasit un site in care se arata intr-un mod foarte grafic urmarile accidentelor moto . http://home1.gte.net/res0ak9f/bike.htm Atentie contine imagini pe care unele persoane le pot gasi deranjante.(continut explicit).

ce sa zic ? de fiecare data cand urc pe motor mi-e frica si totusi o fac ... dupa ce mai imi fac o cruce.si cand iar citesc rubrica accidente si vad un mort sau doi pe zi , tot o fac.am facut-o si dupa ce am fost martor la un accident mortal al unui motorist iar adoua zi mi-am ridicat noul motor de la reprezentanta. deseori ma intreb daca sant intreg la cap si merita riscul poate nu pentru mine ci pentru cei dragi ca de logica nu poate fi vorba.am peste treizeci de mii de kilometri pe motor si cateva sute de mii pe auto plus cateva salturi cu parasuta . si totusi vad si multi motociclisti vii la intruniri , pe soselele din tara sau din-afara . am fost busit de o masina si era sa cad de mai multe ori din greseala proprie sau ca am facut pana . e drept ca nu ai ce face cand intra unul in tine dar de fiecare data cand am scapat dintr-o situatie potential nasoala a fost ca nu am avut viteza si protectiile erau pe mine si mai putin din cauza ca am reactionat ca un as.incerc sa prevad , sa fiu precaut si sa ma feresc de ,, partenerii ,, de trafic.cand ma intorc dupa un raid de fiecare data beau ceva si pretuiesc mai mult viata si ce am.nu e logic cum procedez dar sant sigur ca si pasiunea are rostul ei . circul mult mai civilizat pe dincolo si vad ca ca acolo exista o cultura a traficului simpla in principiu : cauta sa nu-ti deranjezi partenerul de trafic . si ma gandesc la mitocanul de acasa care conduce in poponeata tau si da flash-uri iar apoi face slalom si accelereaza ca sa franeze la stop . am facut peste 2000 km in Alpi si doar un papagal italian a claxonat motociclistii din grup.si nimeni altcineva nu ne-a stresat in nici un fel din spate , din lateral sau din fata ori aruncand ambalaje pe geam.poate daca am pleca din tara si am reveni dupa cinci ani am gasi mai multa civilizatie , asfalt si mai putin gunoi.accidentul nu se produce dintr-o singura cauza.daca suprapui peste conditiile de trafic teribilismul,viteza , protectiile pauza si lipsa de aptitudini si abilitati- scoala doar ca sa-ti iei permis etc. ai toate ingredientele unui potential accident . site-ul prezentat nu e unic si prezinta accidente de dincolo , ma intreb care e realitatea in Romania si ce-i de facut . aici e ziua si mortul in satistici seci fara analize de cauza si prelucrari de caz ?campaniile de constientizare necesita o abordare la nivel de decizie guvernamentala iar autoinstruirea revine fiecaruia.dar e mai simplu sa ne facem ca... sau sa ne fim noua insine suficienti.sper sa scap intreg si sa ajung ca un motorist german de 72 de ani pe BMW-ul sau touring nou si elegant care l-am cunoscut pe unul din pasurile Alpilor la peste 2000 m . veteranul se afla solitar intr-un raid remember al vremurilor trecute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un cacao de link...si pt ce sa ne uitam la astea? care e rostul? ...de parca un motociclist nu e constient de ce i se poate intampla...aaa da, sunt si zmei invincibili dar asta e treaba lor si selectia naturala functioneaza de minune! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariile de mai sus dovedesc inconstienta "motociclistilor" romani.

 

Site-ul e super interesant, dar daca nu e creier....

 

 

Doua exemple care la noi nu se aplica in 99% din cazuri:

 

- condusul defensiv (aproape ca ma apuca risul cind ma uit cum se conduce la noi)

- "Assume you’re invisible" .... dup-aia sarim cu gura pe soferi ca nu ne-au vazut.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariile de mai sus dovedesc inconstienta "motociclistilor" romani.

 

Site-ul e super interesant, dar daca nu e creier....

Doua exemple care la noi nu se aplica in 99% din cazuri:

 

- condusul defensiv (aproape ca ma apuca risul cind ma uit cum se conduce la noi)

- "Assume you’re invisible" .... dup-aia sarim cu gura pe soferi ca nu ne-au vazut.....

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat in alt topic despre site-u asta.

asa e s-a mai discutat ... eu consider ca daca s-ar discuta periodic ar fi si mai bine , fie si numai pentru cei mai noi . subiectul nu e epuizat .refuzul de a discuta sigur nu scade nici frecventa , nici gravitatea urmarilor accidentelorcu implicarea motoristilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...