Sari la conținut

Permis Obligatoriu Pentru Toti Posesorii De Scutere


Khael
 Share

Postări Recomandate

E aiurea faza cu schimbatul legilor asa des.Eu am prins inceputul scuterelor la noi de la mers doar cu factura si 14 ani minim la inmatriculat, dupa aia A1 si pana la urma legea e lege.M-am conformat ca deh, sunt de buna credinta si cat de cat constient.Niste bani, drumuri dar mergi linistit dupa aia.

De aici la ce balarii scriu unii e cale lunga.

adidas00- invata-le bine ca o sa ai nevoie cand iti iei roti.

axi - "karatist convins.,,,," no comment.Poti sa fi vandam-ul topicului ca doar ai 19 de ani si ai un ou in plus fata de copii de 16.

Ps. cu a1 merg acum cu 125 cc.. fata de 50 cat era atunci, asa ca nu se stie.

Si ar trebui verificati cei 25kw in primii 2 ani ca si aia sunt la fel de periculosi ca slaparii.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pentru adysme85: nu stiu de ce ma citezi pe mine...eu nu sunt scuterist si am atras atentia unuia.

 

pentru restul: nu imi place sa pun oamenii in categorii, gen "scuteristi". in ce priveste permisul nu cunoasterea legislatiei, unui examen teoretic sau un poligon oricum prea simplu este problema.

 

ce este foarte important pentru voi cei care mergeti cu un scuter, este ca la fel ca si mine, posesor de moto si permis de 7 ani, aveti 2 roti, mergeti cu aceasi viteza in oras si respectam impreuna aceleasi reguli de circulatie. este singur loc pe lumea asta unde nu conteaza cat esti de bogat, frumos sau destept. conteaza o singura regula: acea a prioritatii de dreapta.

 

asa ca, in conditiile de mai sus, este cel mai important sa aveti aceeasi RESPONSABILITATE ca si noi, cei posesori de permis: teama de a fi suspendat si a nu mai circula in caz de greseala, responsabilitatea legala si raspunderea financiara si morala.

 

cu siguranta, un examen teoretic(sala) si un poligon poate fi usor de trecut (cu invatat, cu spaga, cu ce vreti voi). de luat e usor, de pastrat il pastreaza cine merita. asa ca, RESPECT pentru scuteristii responsabili si sa stea acasa cei care nu sunt in stare sa treaca un examen cu 26 intrebari, sa faca un traseu de 4 minute si nu pot tine un permis.

Editat de iboboc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mah astia "scuteristi" , pai voua nu va e rusine? adica aveti doua roti , aveti 49cmc(cica... ca se poate pune kit MALOSI de 75..lejer...) si mergeti cu 80km/h si TOT VOI FACETI GURA? PAI VOI CE SUNTETI MAI CU "MOTZ"? ADICA MURITI DACA DATI SI VOI DE PERMIS CA TOTI CEI CARE CIRCULA PE SOSEA? nu stiu cum .... da' voi scuteristii ar trebui sa luati dublul amenzilor daca gresiti de doua ori...

 

sa va invatati minte... ca nu respectati nimic... nici reguli de circulatie nici pe restul participantilor la trafic... treceti ca nesimtytii la 2 cm de masini sau ORICE EXISTA PE SOSEA de parca v-ati crede cei mai tari de pe sosea...

DE ABIA ASTEPT SA O VAD SI PE ASTA!!!! :-L PERMIS FIR-AR-AL DREAQU DE TREABA NESIMTIRE A"LA" ROMANIA...... :what:

 

(posesor de permis moto de 2,6 ani si putini km...pana in 10 mii)...

 

:wave:

 

 

tu vobesti de parca ai fi cel mai mare motociclist si cel mai corect,care nu incalca nici o regula de circulatie ,dar ce zici de acei motociclisti care pleaca de la semafor si in maxim 50 m ajung la 100km/h (cand in oras maxim este 50km/h) pe aia nu-i vezi , pe cei care trec ca fulgerul pe langa tine cand tu mergi linitit(ca daca te loveste unul deasta nici nu ai timp sa te gandesti daca ai dat coltu' sau mai traiesti ?) ,ii omiti?si nu mai vorbi tu de scuteristii care trec ma 2cm de oglinda fiindca chiar daca o fac se intampla numai la viteze ff mici(bineteles ca sunt si exceptii DAR NU GENERALIZA) cand se deplaseaza printre masini care stationeaza.

 

<small>--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 01:15 -------------</small><br/>

Atata timp cat probele nu vor fi ca asta nu cred ca va fi o problema pentru cei ce doresc cu adevarat carnet.

 

 

 

filmuletul de pe youtube m-a lasat cu gura cascata,eram sigur k ala se impratie pe jos , de unde ,ce aderenta frate la viteza aia .... pune-i si pe ai nostri sa faca asa sa vezi cum strangi dinti de pe jos.

 

<small>--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 01:31 -------------</small><br/>

ba prietene.... :D nu meriti nici sa-mi exprim parerea, dar nu ma pot abtine...sunteti niste dobitoci, habar nu aveti ce trebuie sa face-ti la semnul stop, sau ce e aia cedeaza trecerea :P

va spun asa mai ales ca sunt instructor moto si ca va stiu gandurile...

nu aveti ce comparatie sa faceti cu motociclistii :scratch: hai jettt...si invata-ti legislatia, dupaceea veniti cu argumente :P

 

 

auzi ma inteligentule,sunt curios daca ai luat sala din prima? te umfli atata in pene si generalizezi de parca ai fost instructor de scuteristi si stii cum gandim noi . si apropo daca esti asa cum zici u intructor nu te exprimai asa fiindca un instructor adevarat trebuie sa fie mult mai calm(ccea ce tu nu ai aratat)si sa explice ce si unde greseste un elev,ce faci daca elevul tau greseste il pocnesti ca nu a oprit la semnul stop ?

 

<small>--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 01:38 -------------</small><br/>

:baldy:

TI-AM PRONUNTAT NUMELE? :P

a acum imi dau seama...te simti :what:

in alba toti fac fix ce am scris mai sus :)

 

 

in alba s-a rasturnat caruta cu prosti ca tine,care vrand ei sa fie mai CU MOTZ s-au facut instructori si acum preadu reguli de circulatie . anterior nu am vrut sa te jignesc dar akum iti spun sincer ca esti un mare dobitoc !!

 

P.S. si daca i-ai invata cum trebuie pe cei de care spui tu nu ar mai fi asa

Editat de pino_nrg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat probele nu vor fi ca asta nu cred ca va fi o problema pentru cei ce doresc cu adevarat carnet.

 

 

 

super bun motociclistul :what: .

 

Cine stie ? se face dosar penal daca nu ai MA ? :)

 

 

 

P.S degeaba va scoateti ochii care sunteti mai buni si care nu, motociclisti /scuteristi . Toti facem prosti ,toti mergem tare etc. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uiteti: eu am numai 14. umblu cu scuteru din aprilie. ma oprit politia de vreo 4 ori si nu mia facut nimic....a zis parca cineva mai sus ca moarte de om daca merge un copil de 14 ani cu scuteru dar....va spun eu: nu e. pe mine m-ar afecta daca s-ar pune permis la 49 enorm...ar insemna sa stau departe de cuer vreo 2 ani...iar nu as fi eu singurul...ganditiva...sa zicem ca in sm sunt 800-900 de scuteristi din care poate 30 au a1 si din care 600 au 16 ani impliniti...sunt curios cam cum o sa arate targul de scutere.. :) pentru ca si asa sunt vreo 200 in fiecare duminca...si cealalta intrebare: cine o sa le cumpere???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios cam cum o sa arate targul de scutere.. sunt vreo 200 in fiecare duminca...si cealalta intrebare: cine o sa le cumpere???

 

Din 200, lejer 100 furate si fara acte. Vor fi mai putine. Nu vor mai fi ciordite majoritatea. Si asa cum ai spus si tu "un copil de 14" ... Cam multa responsabilitate pentru drumurile publice, unde nu intotdeauna vinovat este cel care conduce scuterul sau motorul. Mai sunt si "baietii tunatzi pana in dinti" si soferii/soferitele neatente ... imi mentin parerile exprimate mai sus. Fara pic de rautate.

 

Sica, deocamdata acel MA este doar o idee a lor. Nu e introdus NIMIC. Dar, cel mai probabil in cazul introducerii lui, lipsa sa va fi pedesita cumva. Acum depinde si de varsta de la care il vei putea obtine sau varsta la care esti prins fara el. Dosarul penal nu se face minorilor din cate stiu. (se poate sa existe exceptii)

Editat de Khael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor,din experienta pot sa va spun ca fiecare vede numai paiul (sau stalpul) din ochiul celuilalt...fiecare din categoriile de aici prezente (din cauza discriminarii si a unui aer fals de superioritate s-au facut unele categorii) greseste cu cate ceva...oricine greseste...eu uite,in Constanta,foarte rar vad motociclisti care circula regulamentar ....poate si din cauza sezonului si pt ca au venit multi din tara si sunt multe motoare...nu este ok sa circuli cu 100 km\h pe o straduta ingusta dintre case pe care se joaca copii si oricand iti poate sari unu in fata.....si in fata unei motociclete de 230 kg nu are nici o sansa..nu este ok sa treci pe rosu la semafor...nu am vazut unu sa respecte cei 50 km\h regulamentari pentru circulatia in oras...la fel,ca sa nu fiu partial,am vazut si scuteristi care au intrat pe contrasens pe strazi cu sens unic sau nu au acordat prioritate....dar...am o intrebare...de ce cei cu motoare,care posteaza aici,vor sa arunce vina la toate nelegiuirile care se intampla pe 2 roti,pe spinarea unei categorii-a scuteristilor???numai ei sunt de vina?numai ei sunt pleava societatii?sunteti cumva o rasa perfecta?ganditi-va bine inainte de a scrie ceva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Constanta a fost si va fi un oras in care in timpul sezonului si poate si in afara lui SE VOR RUPE IN FIGURI foarte multe persoane. Din pacate.

Personal nu cred ca am incercat sa arunc vreo vina asupra scuteristilor. Asa cum am spus, pentru o perioada de timp am fost unul dintre ei.

Am spus doar ca scuterele sunt create pentru oras, pentru o limita mai mica de varsta si exista o lege care cere ca aceste scutere sa aiba <50cc si <45km/h viteza constructiva. Din pacate, asa cum si la moto exista oameni care ignora avertismentele celor bine intentionati (iar sectiunea accidente sta dovada) asa exista si la scutere.

 

Urmatorul scenariu nu este o generalizare!

 

Are 14 ani si a primit cadou primul lui vehicul pe 2 roti. Ii place la nebunie. X scrie pe forum cum i-a scos limitarea si ca alearga cu 80km/h. Isi doreste si el. Il delimiteaza. Iese la plimbare si:

 

a. Pe strada din spatele blocului ii da maxim sa simta adrenalina. Din staduta din dreapta iese o masina. Viitor incert pentru un copil de 14 ani. Asta daca nu cumva nu va mai avea viitor.

 

b. Pe strada din spatele blocului ii da maxim. Din dreapta sare un caine. Se sperie, trage de ghidon, intra pe contrasens. Viitor incert.

 

c. Pe strada din spatele blocului ii da maxim. In jurul lui prietenii tipa: Du-te tare mah! Si se duce pana in curba. Intra cu viteza ... direct in stalp. Viteza mare ... roti mici ... control P**A. Viitor incert.

 

Aceleasi scenarii se aplica si la scuter si la moto, si la varste mai mari.

Din pacare la varste mai mici putini sunt cei care constientizeaza probabilitatea acestor scenarii in viata reala. Si e pacat ca devin statistica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea asta mi se pare o mare prostie.Alti bani aruncati si pe permis.Nu vad logica in faptul permisului pt scuter.In loc sa incurajeze traficul mai putin aglomerat prin intermediul scuterelor ei vor sa bage permis.Daca la noi se intampla foarte multe accidente din cauza scuterelor atunci aia din Italia ce sa mai zica?Cu Politia Romana murim incet toti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suma "aruncata" pe permis e mica. Daca nu ai bani in buzunar, parintii cred ca se vor bucura daca ar vedea interesul tau sa faci scoala si sigur ar cotiza.

 

Logica in permis pentru scuter este STRICT responsabilizarea. Un examen te face sa inveti regulile, semnele, drepturile si obligatiile. Cam ce procentaj de scuteristi creze ca ar face macar jumatate din intrebarile unui chestionar de legislatie (dintre cei care nu au permis pentru nicio categorie)?

 

Scopul scuterului nu este SA-L CONDUCI FARA PERMIS, sau SA-L CONDUCI DE MIC COPIL. Scopul lui este deplasarea mai usoara in oras. Capacitatea sa cilindrica mica i-a dat acest "scop" complementar al varstei scazute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este posibil scenariul tau...sper sa nu se (mai) intample vreodata...din pacate tema topicului a deviat,fiecare dintre participanti aruncand acuze asupra celuilalt din tabara opusa (de ce este din tabara opusa eu nu o sa inteleg,fiecare tabara merge pe 2 roti)...eu nu am spus ca sunt impotriva permisului MA...este o kestie buna...oricum legislatia in domeniul scuterelor exista...problema este ca trebuie respectata...in locul viitorului permis MA exista cursul de legislatie...deci...eu l-am facut ...asta inseamna sala,teste si bani cheltuiti...este problema celor care nu respecta legislatia ...sa o incalce si sa suporte consecintele...eu pentru a merge cu scuterul pe sosea am indeplinit toate cerintele,am facut si curs am si rca respect regulile de circulatie etc etc etc si MA DERANJEAZA cand intra cate unul (sau mai multi) si posteaza cuvinte de genul "toti scuteristii sunt niste tampiti" "nici unu nu respecta regulile de circulatie,nu acorda prioritate" "mizeria societatii" "ne fac de ras pe noi,cei pe 2 roti"...exemplu

 

Nu putem sa bagam motociclistii in aceeasi oala cu scuteristi sau mopedisit. NU o face nici politia de aia trebuie sa ai permis categoria A pentru moto, iar pentru scutere mai nimic. Revin la vremea cand eram trabantist si ii salutam doar pe trabantisti nu si pe cei cu skode sau moskviciuri (desi erau tot harburi) :)

 

exemple sunt multe pe forumul asta de mesaje din astea,poate asta a fost unul dintre cele mai calme...

 

si altele mai dure...

 

Asteptam sa mai moara niste pustani nesimtiti pe scutere. . ca se rezolva problema. Un topic cu toti cretinii astia insirati pe asfalt, cu poze, ar fi ok. Un mic pliant cu poze cu astia pe jos cu cearseaful pe fatza, dat la oricare altul care face magarii similare in trafic, cred ca ar fi suficient.

 

pacat daca doreste sa se intample asta....

Editat de dezkreator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi dintre scuteristi sunt inconstienti si iresponsabili, permisul va combate chestia asta. Veti fi obligati sa invatati legislatia, ca vreti ca nu vreti si nu orice mucos de 12 va mai conduce scuterul cu 80 km/h. E pentru siguranta voastra si pentru pentru siguranta celorlalti participanti la trafic. Chiar aseara era sa spulber un scuterist de maxim 12-13 ani care mi-a taiat calea, venind de pe TROTUAR, printre doua masini parcate. Astia ar trebui sa lase scuterele in pace si sa joace hotii si vardistii sau ascunsa.

Succes la examene! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu ma adresez strict scuteristilor: stati calmi ca nu-i nici o treaba :) v-am zis nu se face lege ca i s-a sculat lu ala in mijlocul noptii (ideea). Ei tot nu gasesc buba: pana acum s-au axat pe legislatie, au zis ca aia e de vina si de-aia st atatea accidente. Au aplicat si au vazut ca tot sunt accidente. Au trecut la partea de practica, crezand ce din cauza lispei de experienta sau neacomodarea cu scuterul este vina. Acum vor sa se axeze pe practica pe scuter cred.

 

Pentru motociclstii adevarati: mi se pare mult mai...nu pot sa mai zic...in toate felurile: imatur, fara cap, etc. un MOTOCICLIST CARE CUNOASTE REGULILE DE CIRCULATIE SI LE INCALCA decat un copilas de 14 ani care NU ARE HABAR DE VIATA DIN JUR (cum spuneti voi, va garantez ca nu e asa), sa zicem minimal ca nu stie semnul de la cedeaza sau ce culoare e rosu la semafor, etc., reguli de circulatie. Ia reflecatati si voi, nu e asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi bre si la motoristi dc nu se intampla asta :)

 

Acei motociclisti, platesc cu permisul, cu dosar penal si mai grav..cu moartea!

Si inca un lucru important: Responsabilitatea vine o data cu varsta!

Editat de adidas00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acei motociclisti, platesc cu permisul, cu dosar penal si mai grav..cu moartea!

Si inca un lucru important: Responsabilitatea vine o data cu varsta!

 

 

nu-i vorba ca platesc ori cu permisul ori dosaru penal ... e vorba ca nu sunt cumpatati ... iar scooteristii o sa-si ia carnet si o sa mearga la fel :scratch: deci nu vad rezolvarea ... parerea mea ca rezolvarea ar fi niste amenzi USTURATOARE! ca sa-i linisteasca parintii :what: prin confiscarea scooterului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi dintre scuteristi sunt inconstienti si iresponsabili, permisul va combate chestia asta. Veti fi obligati sa invatati legislatia, ca vreti ca nu vreti si nu orice mucos de 12 va mai conduce scuterul cu 80 km/h. E pentru siguranta voastra si pentru pentru siguranta celorlalti participanti la trafic. Chiar aseara era sa spulber un scuterist de maxim 12-13 ani care mi-a taiat calea, venind de pe TROTUAR, printre doua masini parcate. Astia ar trebui sa lase scuterele in pace si sa joace hotii si vardistii sau ascunsa.

Succes la examene! :)

 

 

mestere,spune-mi si mie ceva,ai impresia ca daca or sa faca legislatia si or sa-si ia permis o sa fie civilizati ? eu zic ca te inseli,uita-te cati imbecili au carnet degeaba.politia nu face nimik sa opreasca avalansa de copii,ciori,iresponsabili care se urca pe scutere si fac fel de fel de tampenii.sa faca frate campanie cum trebuie(toti prinsi si confiscate scuterele daca nu au acte la ele) si intr-o saptamana se curata bucurestiul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah moldoveanule ba dute frate de taie niste stuf din dunare si lasane vorbesti si tu asa sa ne faci scarba... :scratch: :)

 

--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 19:04 -------------
Ma refer la ala care zicea de mine cas bisnitar panarama aia de om nu la altcineva

Editat de BlacKHunTeR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah moldoveanule ba dute frate de taie niste stuf din dunare si lasane vorbesti si tu asa sa ne faci scarba... :scratch: :)

 

<small>--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 19:04 -------------</small><br/>Ma refer la ala care zicea de mine cas bisnitar panarama aia de om nu la altcineva

 

 

pai ia zi tu ma desteptule, ce vrea sa insemne semnatura ta

 

CINE VREA PRODUSE ADIDAS SI NIKE ORIGINALE(NU TURCISME ***)DIN GERMANIA SA INTRE PE Y!MESS: balanutageorgian sau sa sune la: 0721396612*******************

 

ca faci un bine tarii si faci evaziune fiscala? cumperi adidas si il vinzi pe mess? daca nu stiai, exista un termen pentru asta, se numeste bisnitar. termenul e dinainte de 1990. exprima persoane care facea ce faci si tu. pun pariu ca habar nu ai de ce exista TVA si ce inseamna. si ce rol are in economie. xenofobule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu nu va dati pe economie...si eu ma pot considera camatar ca imprumut 1 tovaras cu 10 lei si imi da 20 lei a doua zi nu? :) Toti avem putin dintr-un drac in noi. NIMENI NU E CORECT asa ca nu va mai certati :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ia zi tu ma desteptule, ce vrea sa insemne semnatura ta

ca faci un bine tarii si faci evaziune fiscala? cumperi adidas si il vinzi pe mess? daca nu stiai, exista un termen pentru asta, se numeste bisnitar. termenul e dinainte de 1990. exprima persoane care facea ce faci si tu. pun pariu ca habar nu ai de ce exista TVA si ce inseamna. si ce rol are in economie. xenofobule.

 

Ba ratatule dar daca iti zic ca am firma ce zici ???Esti un om ratat fara pic de ratiune mai fa dreq niste rebusuri si dupa aia sa vorbesti cu noi *Stufarule=om care vinde stuf pe marginea unui fluviu pentru asi duce traiu de cacao :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...