Sari la conținut

Permis Obligatoriu Pentru Toti Posesorii De Scutere


Khael
 Share

Postări Recomandate

Va certati aiurea. Daca s-ar de legea cu permis pt scutere ar fi bine. Voi cei cu scuterele, sunteti viitori posesori de motoare, si nu cred ca legea va priveste in mod special pe voi. Legea nu este pentru tinerii care pana fac 18 ani sa ia carnet standard, alearga pe scutere, ci pentru persoane de 30-60 de ani care vor alege scuterul ca mijloc de locomotie rapid si ieftin prin oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator DARK-RIDER-82

:baldy: "mai baieti" , dragi scuteristi si MOTOCICLISTII ... imi pare rau ca am raspuns in topicul asta...

 

COSMINAKE... asa e nu am decat vreo "5000km"... permis de 2 ani jumate , DA' TI-O SPUN EU CA AM TRECUT PRIN NISTE "INGRAMADELI..." SI FAZE DE TOT KAKATUL , DE NU CRED CA MI-AI MAI SPUNE "ia uite-l si p-asta , se da jmeecher si motociclist TARE...cand de fapt e un incepator"... ASA E COSMINAKE , SUNT INCEPATOR , DAR MA DESCURC FOARTE BINE IN TRAFIC...din "pacate"... SI RESPECT TOATE REGULILE DE CIRCULATIE pt. informarea ta... PERMIS VA TREBUIE SIGUR VOUA SCUTERISTILOR... sa fim totusi egali! ca vb aia : si tu ai 2 roti si motor , DA SI EU AM 2 ROTI SI MOTOR...asa ca :wave: ......

 

 

nu am de gand sa ma injur cu TOTI SCUTERISTII DE PE FORUMUL ASTA CARE MA CONSIDERA UN IMBECYL CARE "SE DA ROTUND"....

 

mi-am spus PAREREA , si nu am sa mi-o schimb decat cand am sa vad ca toti scuteristii se vor comporta "NORMAL :-L " asta in sensul ca voi putea sa trec si eu strada PE JOS , cand eu am verde la trecerea de pietoni , si am tot dreptul SA TREC , chiar daca EXISTA un kacat de indicator cu verde la dreapta cand PESTE TOT E ROSU... (o patanie de-a mea... era sa ma calce unu' cu nush ce scuter cand vroiam si eu inocent sa trec PE TRECEREA DE PIETONI :scratch:) ... la voi nu se tine cont de nimic... SI DA AM GEBERALIZAT SI ASA AM SA FAC PANA VAD CA SE RESPECTA REGULILE, NU SA MA CHIORASC EU INAINTE SA TREC STRADA PE TRECERE DE PIETONI , SA MA FERESC DE UN KAKAT CU OCHI SI... CU SCUTER CARE N-A AUZIT DE REGULI DE CIRCULATIE :what: si ca sa nu fiu TARAN , imi cer scuze pentru cei cu scuter DAR CARE RESPECTA REGULILE DE CIRCULATIE si isi vad de treaba ... nu am nimic cu nimeni ...

 

 

am cam trecut de varsta aia in care ma enervam DIN ORICE SI DIN ORICE VB ARUNCATA IN VANT :what:

 

 

SPER din tot sufletul sa devina obligatoriu PERMISUL DE CONDUS pentru scutere DE TOATE CAPACITATILE , si din partea mea SA FACETI BORSH CU VIATA VOASTRA , DA' TE ROG FRUMOS "AMICE" , CAND TREC STRADA pe trecerea de pietoni SA NU MA ATINGI CA-TI MUT FATZA LA SPATE si daca nu o sa mai pot eu(te urci pe mine cu scuteru tau si-mi rupi oasele) am prieteni de BAZA care stiu sa rezolve treburi de-astea(ah , si sunt motociclisti de vreo 40 ani ...care conduc de pe vremea lu' CEASCA , cand nu puteai sa ai PERMIS DE CONDUCERE DECAT DACA AVEAI SI MOTOR...adica Mobra-50 :) ... ) DECI ... MA SCUZATI DA' NU MA MAI INTERESEAZA PAREREA VOASTRA DE SCUTERISTI :P

 

 

PUNE-TI MANA SI INVATATI LEGISLATIA DA-TI EXAMEN LA SALA CU POLITIA + POLIGON CU TOT CU "OPTURILE" DE RIGOARE SI DUPA VB ALTFEL!

 

VA SALUT! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre te dai singur de gol :scratch: Iti recunosti singur incompetenta: "...SI FAZE DE TOT KAKATUL..." Vezi tu...un om destept (cum te consideri) invatza din greselile altora, nu ca pr**ti din proprile greseli. Si faza cu baza...ti-am zis eu ca te crezi Hell's Angel, ti-ai lasat barba si ti-ai luat lantz. In criza de personalitate dupa clasa a 7-a (prin care am trecut toti) cand incepea adolescenta mea puteam scoate cuvinte de genu: "sa moara mama sunt bazat pe toti tiganii, nu te lua de mine ca te taie tovarasii mei". Esti imatur nebune!

 

P.S: cu 5k km...st sigur ca peste 50% dintre scuteristii de-aici au pe putin atata experienta (ma numar si eu printre ei). Diferenta dintre mine si tine e aceea ca eu nu spun cat, ci doar ca sunt peste tine :what:

 

Bafta :)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre te dai singur de gol :P Iti recunosti singur incompetenta: "...SI FAZE DE TOT KAKATUL..." Vezi tu...un om destept (cum te consideri) invatza din greselile altora, nu ca pr**ti din proprile greseli. Si faza cu baza...ti-am zis eu ca te crezi Hell's Angel, ti-ai lasat barba si ti-ai luat lantz. In criza de personalitate dupa clasa a 7-a (prin care am trecut toti) cand incepea adolescenta mea puteam scoate cuvinte de genu: "sa moara mama sunt bazat pe toti tiganii, nu te lua de mine ca te taie tovarasii mei". Esti imatur nebune!

 

P.S: cu 5k km...st sigur ca peste 50% dintre scuteristii de-aici au pe putin atata experienta (ma numar si eu printre ei). Diferenta dintre mine si tine e aceea ca eu nu spun cat, ci doar ca sunt peste tine :P

 

Bafta :)!

imi place cum gandesti :scratch:

 

:what: :-L :P :baldy: :what: :wave: :D :P :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

COSMINAKE... asa e nu am decat vreo "5000km"... permis de 2 ani jumate , DA' TI-O SPUN EU CA AM TRECUT PRIN NISTE "INGRAMADELI..." SI FAZE DE TOT KAKATUL , DE NU CRED CA MI-AI MAI SPUNE "ia uite-l si p-asta , se da jmeecher si motociclist TARE...cand de fapt e un incepator"... ASA E COSMINAKE , SUNT INCEPATOR , DAR MA DESCURC FOARTE BINE IN TRAFIC...din "pacate"... SI RESPECT TOATE REGULILE DE CIRCULATIE pt. informarea ta...

 

ce te face sa crezi ca eu nu respect regulile ? in 1800 de km cat am facut o singura data era sa dea un bou peste mine, din vina lui bineinteles ... si ca sa vezi si tu cat de descreierat sunt afla ca m-am gandit sa-mi iau scooter ca sa invat sa merg cum trebe, urmeaza o aprilia de 125 si tot asa, usor si precaut spre un motor mai mare... deci m-ai precaut si mai cuminte pe sosea ca mine mai rar... daia nu-mi place mie sa ma bagi in aceeasi oala cu toata lumea ... si ca sa mai sti un lucru am cel putin 150000 km de mers cu auto, 90% in buc, mult mai mult decat tine, pot spune ca-s in alta liga :) ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) nu inteleg de ce atatea discutii "incinse" pe aici, pentru ca nimeni nu e mai breaz ca celalat. Nu are nimeni nimic de castigat daca se ajunge amenintari sau jigniri ca unul are 3 oo. Pana la urma, daca se introduce MA-ul asta, este bun de facut. De ce nu? se teme cineva ca e incapabil sa ia un test? La 16 ani nu cred ca ai pe cap foarte multe griji, timp liber putin sau alte scuze ca sa nu inveti.

 

O sa ajungeti ca mult prea brejii din galerii, asa-zisii ULTRASi care isi cer drepturile. Ma face sa rad tot circul asta. Iti ceri dreptul sa te bati si sa distrugi un spectacol? Daca undeva intr-o lege scrie ca nu ai voie sa faci ceva, nu faci si punct :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) nu inteleg de ce atatea discutii "incinse" pe aici, pentru ca nimeni nu e mai breaz ca celalat. Nu are nimeni nimic de castigat daca se ajunge amenintari sau jigniri ca unul are 3 oo. Pana la urma, daca se introduce MA-ul asta, este bun de facut. De ce nu? se teme cineva ca e incapabil sa ia un test? La 16 ani nu cred ca ai pe cap foarte multe griji, timp liber putin sau alte scuze ca sa nu inveti.

 

O sa ajungeti ca mult prea brejii din galerii, asa-zisii ULTRASi care isi cer drepturile. Ma face sa rad tot circul asta. Iti ceri dreptul sa te bati si sa distrugi un spectacol? Daca undeva intr-o lege scrie ca nu ai voie sa faci ceva, nu faci si punct :scratch:

 

esti aproape dar departe de fenomen...aia au iesit in strada pentru ca noua lege:

1.interzice orice fel de steag in stadion

2.trebuie sa-ti respecti locul de pe bilet (amenda aprox.1000 lei)

3.daca folosesti o torta(puscarie 6 luni-3 ani)

4.daca scandezi impotriva Federatiei,Ligii Profesioniste sau conducatorilor de club (amenda)

punctul 4 inseamna dictatura ca pe vremea lui Ceasca...adica astia din conduceri pot face ce vor ei ,ca lumea nici nu are voie sa strige despre ei....ce Mitica e ca Teoctist adica un om bisericesc ,etc etc...e un puscarias...vrea sa bage punctul 4 ca sa fure ei in voie ca pana acum si ca opinia publica sa nu aiba ce sa le mai faca.....pana la urma sa bage la intrarea pe stadion vestimentatie obligatorie :sa fie toata lumea la costum si cu asta basta....

 

CONCLUZIE : Tinerii aia nu au cerut scoaterea legii ,ci REVIZUIREA ei !!!!!

 

On-topic acum : nu inteleg de ce va tot certati care are mai multa experienta etc etc?!!....oricum fiecare va sustine ca e cel mai tare asa ca e o discutie fara inceput si fara sfarsit.....tot ce conteaza dupa mine in motociclism e sa ajungi intreg acasa si sa ajungi pana la urma si la pensie teafar si nevatamat......

Editat de flying--boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as fi asa de sigur :what: De ce crezi ca inainte te sclipirea de inteligenta pe care a avut-o Mitica cu legea asta, se striga "libertate pentru suporteri"la fiecare meci? :scratch:

 

Cum ar fi ca la fiecare nemultumire a unui grup, sa se abroge cate o lege? Romania va fi o tara de revoltati?... sau e deja? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) nu inteleg de ce atatea discutii "incinse" pe aici, pentru ca nimeni nu e mai breaz ca celalat. Nu are nimeni nimic de castigat daca se ajunge amenintari sau jigniri ca unul are 3 oo. Pana la urma, daca se introduce MA-ul asta, este bun de facut. De ce nu? se teme cineva ca e incapabil sa ia un test? La 16 ani nu cred ca ai pe cap foarte multe griji, timp liber putin sau alte scuze ca sa nu inveti.

 

O sa ajungeti ca mult prea brejii din galerii, asa-zisii ULTRASi care isi cer drepturile. Ma face sa rad tot circul asta. Iti ceri dreptul sa te bati si sa distrugi un spectacol? Daca undeva intr-o lege scrie ca nu ai voie sa faci ceva, nu faci si punct :scratch:

 

este bun bogdane MA,nu a zis nimeni (sau cel putin eu) ca nu este bun...dar...pina acum ni sa cerut cursul de legislatie pe care eu (si altii) l-am facut si pt asta am dat niste bani...pe mine cine ma despagubeste ca dau bani de curs,carnet,placa,permis,superpermis etc..la fiecare 5 secunde la care se schimba legislatia in domeniu??azi e cursul de legislatie,maine este MA,poimaine este A1,raspoimaine este A...un om corect care vrea sa fie in pas cu legea da banii sa faca toate astea...nu ti se pare ca este putin pacalit?pune domle de la inceput A-ul si am terminat tot balciul,si nu schimba din 10 in 10 minute legea cu tot felul de improvizatii ca sa mai smulgi niste bani .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil ca la introducerea acestei legi (daca va fi introdusa) sa se faca o diferentiere mai clara intre acest viitor MA si A1. Daca nu ma insel, italienii au un A2 pentru asa ceva.

 

In orice caz, sunt pentru aceasta lege. Stiu ca nu convine multora dintre cei aici, dar principalele 2 motive ar fi:

 

1. Mai putini inconstienti fara echipament si "bronzati" care strica imaginea celorlalti posesori de scutere. Ma indoiesc ca toti puradeii se vor ingramadi sa-si ia carnet.

 

2. Nemaiavand posibilitatea de a le conduce, va scadea si nr. furturilor. Javrele nu fac afaceri decat cu javre.

 

Astea sunt principalele motive pentru care consider eu ca merita sustinuta aceasta initiativa. Un examen legislativ nu ar strica. Puradeii nu au avut niciodata chef de invatat legi.

 

In parte de acord, dar (si) cu alte argumente:

1. Daca incalca legea, si un posesor de scuter poate ramanea fara permis. Asta ar insemna egalitate in fata legii si responsabilitate pentru ceea ce faci.

2. Scuterul este un vehicul motorizat, circula pe strada, poate omori oameni (inclusiv pe cel ce il conduce), deci nu este justificata libertatea de a-l conduce fara permis.

3. Sunt si scuteristi sub 14 ani, in conditiile in care nici cu bicicleta nu ai voie pe drumul public decat peste 14 ani. Si un astfel de copil poate omori un om, dar nu raspunde penal, pt. ca are sub 14 ani!

4. Un examen teoretic si practic este absolut necesar pentru oricine iese in trafic, altfel cum poti doar prezuma ca pustiul stie regulile de circulatie?

 

Concluzie: permis pt. scuter, inidferent cum s-ar numi, si care sa poata fi suspendat ca orice permis: depasire neregulamentara, trecere pe rosu, incalcarea liniei continue, etc.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In parte de acord, dar (si) cu alte argumente:

1. Daca incalca legea, si un posesor de scuter poate ramanea fara permis. Asta ar insemna egalitate in fata legii si responsabilitate pentru ceea ce faci.

2. Scuterul este un vehicul motorizat, circula pe strada, poate omori oameni (inclusiv pe cel ce il conduce), deci nu este justificata libertatea de a-l conduce fara permis.

3. Sunt si scuteristi sub 14 ani, in conditiile in care nici cu bicicleta nu ai voie pe drumul public decat peste 14 ani. Si un astfel de copil poate omori un om, dar nu raspunde penal, pt. ca are sub 14 ani!

4. Un examen teoretic si practic este absolut necesar pentru oricine iese in trafic, altfel cum poti doar prezuma ca pustiul stie regulile de circulatie?

 

Concluzie: permis pt. scuter, inidferent cum s-ar numi, si care sa poata fi suspendat ca orice permis: depasire neregulamentara, trecere pe rosu, incalcarea liniei continue, etc.!

 

 

:) ....asta e toata faza cu MA-ul asta:scuteristii sa fie responsabilizati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Max, reia topic-ul si vei vedea ca am sustinut exact aceleasi lucruri pe care le-ai adus completare. TOTAL de acord.

 

Poate ar fi cazul sa discutam pe tema acestui eprmis oameni buni. Cred ca asa am numit topic-ul, nu "Scandal moto-scuter" sau "Ultras vs. Politie".

Dreptate absoluta nu se gaseste nici la motociclistii care spun "scuteristii sunt dementi", nici la scuteristii care spun "lasa ca sunteti voi mai shmecheri". Ambele atitudini dau dovada de lipsa de caracter si nu fac decat sa dauneze acestei comunitati.

 

In alta ordine de idei, sunt de parere ca cei cu scuterele au aceleasi drepturi si obligatii cu motociclistii. Consider scuterul o motocicleta mai mica, d-asta se incadreaza sau ar trebui sa se incadreze la PERMIS A si clase subsidiare. In plus, faptul ca pe un forum ce poarta numele MOTOCICLISM exista o sectiune dedicata scuterelor ar trebui sa dea de gandit acelei parti dintre scuteristii infierbantati care ii acuza pe "fratii mai mari". Intotdeauna vor fi oameni care vor fi impotriva... orgoliu, prostie, poate un scuterist i-a facut ceva si acum nu-l mai inghite pe niciunul ... treaba lui. Tu, cel care citesti, ai capul pe umeri si iti dai seama unde poti discuta si unde o discutie se poate transforma in haos.

 

Hai sa avem toti asfalt uscat (ca doar il impartim), motoare cu viata lunga si noi alaturi de ele si sa ne gandim unde e dusmanul de fapt... hoti, betivi, incostienti, soferi neatenti sau ne-experimentati.

 

Baftos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord si eu ca MA nu este o prostie....cum sa zis mai sus: se pot verifica cunostintele de legislatie rutiera, dar de ce nu se poate face si ala de la 14 ani, ca la 16 cine si-ar mai face MA si nu si-ar face direct A1 si poate conduce motor de 125, nuh? :)

Editat de xxm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal as pune MA de la 16 (pana la 16 ... bicicleta), de la 18 A1 si la 21 A.

In continuare sunt de parere ca 125 e o arma prea puternica in mana unei persoane de 16 ani...

 

In ceea ce priveste testul, cred ca s-ar putea gasi o cale pentru cei ce deja au adeverinta cursului de legislatie astfel incat fie sa nu-l mai dea inca o data, fie sa nu-l mai plateasca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal as pune MA de la 16 (pana la 16 ... bicicleta), de la 18 A1 si la 21 A.

In continuare sunt de parere ca 125 e o arma prea puternica in mana unei persoane de 16 ani...

 

In ceea ce priveste testul, cred ca s-ar putea gasi o cale pentru cei ce deja au adeverinta cursului de legislatie astfel incat fie sa nu-l mai dea inca o data, fie sa nu-l mai plateasca o data.

pai de ce nu pui A1 la 40 de ani si A la 60 ca poate e mai bine asa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca la 14 ani unii nu-si merita nici macar buletinul. Raspunsul tau e stupid, sincer! Chiar raspunsuri de genul celui pe care-l dai tu nu face decat sa denote bravura. Tocmai pentru acest tip de iesiri nu consider ca un pustan de 14 ani ar trebui sa mearga pe un drum public. Nu desconsider persoana sau varsta. Pun doar in balanta aptitudinile, reflexele, capacitatea de intelegere si instinctul de conservare (extrem de redus la varsta aia).

 

Daca intelegi ce am scris, foarte bine. Daca nu, sa stii ca nu am chef sa explic mai mult sau sa intru intr-o polemica pe tema asta. E o opinie personala pe care nu mi-o voi schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal as pune MA de la 16 (pana la 16 ... bicicleta), de la 18 A1 si la 21 A.

In continuare sunt de parere ca 125 e o arma prea puternica in mana unei persoane de 16 ani...

 

In ceea ce priveste testul, cred ca s-ar putea gasi o cale pentru cei ce deja au adeverinta cursului de legislatie astfel incat fie sa nu-l mai dea inca o data, fie sa nu-l mai plateasca o data.

 

Hm, daca as mai avea 18 ani :what: as protesta vehement la ideea ta.

Oricum, asa cum e reglementat prin Regulamentul de aplicare al codului rutier un proaspat posesor de categoria A nu poate conduce decat dupa 2 ani vechime o motocicleta cu putere mai mare de 25 KW:

 

Art. 55. - (2) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament.

 

In esenta insa pare logica ideea ta, caci altfel ce rost ar avea sa ai permis MA de la 16 ani cand poti da direct pt. A1. Si mai cred ca 14-16 ani este o varsta prea mica pentru a iesi cu un motor (totusi!!)pe drumul public.

Asta ar insemna insa ca o multime de scutere din orase sa fie bagate in garaj vreo 2 ani, sau sa le conduca parintii :scratch:

Si da, "125 e o arma prea puternica in mana unei persoane de 16 ani" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer eu unul asi da voie sa se conduca un scuter de 49 de la 14 ani cu conditia de a face un curs de legislatie dar sa dea si teoretic si practic pentru a demonstra ca e capabiil de a tine un scuter pe sosea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer eu unul asi da voie sa se conduca un scuter de 49 de la 14 ani cu conditia de a face un curs de legislatie dar sa dea si teoretic si practic pentru a demonstra ca e capabiil de a tine un scuter pe sosea

 

Si un tzanc de 10 ani ar trece examenul "practic" care oricum e un bullshit in Romania. Nu se pune problema de aptitudine ci de psihic la varsta aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Sunt de acord cu tine.... Khael

N-am nimic cu cei de 14-16 -18 ani. Insa e un pic trist. EXamenul ar putea sa il ia, fie scris si practic, insa exista clipelea lea de teribilism la varsta pubertatii cand o iau razna. Pe motor, dupa cum stim multi, nu e necesar sa o "iei razna" de multe ori.

Eu am carnet de B de 4 ani imediat si scuter de 4 luni. Bicleta am consu o gramada. Si totusi stapanesc motorul insa sunt constient ca nu a cum sa il tii la perfectie. E ca si la calarie... stapanesti calul , dar la un moment dat se sperie si atunci trebui e sa dovedesti ca stii sa tii fraiele. La fel e si aici.

 

Mai am un punct de vedere: motoarele se conduc cu placere dar si cu cap. In momentul in care stapanesti numai motorul, esti un simplu om care are motor. Cand insa te stapanesti pe tine si in acelasi timp si motorul, acela se poate numi motociclist/scuterist. Un exemplu succint e acela: in momentul cand esti singur pe sosea, in oras si iti vine sa dai "jar pe tobe" atunci e momentul sa vezi daca te poti stapani si din contra sa incetinesti si sa ergi legal. E drept ca din pacate la noi nu sunt locuri special ammenajate unde sa pot sa fugi cu motorul .. dar asta nu e un motiv sa raga motoarele pe strazi in oras.

 

Ideea era dupa principiul: Ajunge sa ai un ferrari si sa il conduci.. Astfel ti-ai etalat "puterea" fata de ceilalti(nu oricine conduce un ferrari <se face o scoala speciala de la ferrari pt a-l conduce> la fel e si cu motoarele <nu oricicne conduce un motor> si verbu a conduce nu inseamna doar a manevra un volan/ghidon) . Cand insa ii mai dai si viteza si mai ales in oras... deja esti penibil. Mi se pare mult mai de bun gust atunci cand cautzi sa gasesti "linistea" intr-un motor puternic de cat sa ii dai sa sune sa trezesti orasul.

 

Daca cineva are alta parere..rog sa ma contrazica sau sa ma completeze.

 

Asfalt uscat! :)

Editat de N3cks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca cel mai bine e sa putem sa conducem scuterele cu A1 de la 16 ani cu poligon si tot cine nu e de acord vreun pici de ala treaba lui.Sa faca ce vrea.Si ziceti voi ca de la 16 ani isi ia 125 ???Dar poate omu nu vrea sau nu are bani de 125...voi cand auziti de 125 unii va ganditi direct la aprilia rs125 cum ia 180...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi cand auziti de 125 unii va ganditi direct la aprilia rs125 cum ia 180...

Nu e neaparat obligatoriu sa fie RS125. Stii cum alearga si un scuter de 125? La fel de criminal.

N3cks, total de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neaparat obligatoriu sa fie RS125. Stii cum alearga si un scuter de 125? La fel de criminal.

N3cks, total de acord.

 

 

Mai ales ca toti le delimiteaza.... unu de 50 fuge cu 80-90... ce sa mai zici de unul de 125?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...