Sari la conținut

BIKERFEST CLUJ-NAPOCA 2005


Razvan/TRB
 Share

Postări Recomandate

NOTA INFORMATIVA REFERITOR LA FESTIVALUL TRANSYLVANIA BIKERS M.C DIN 27-29 MAI 2005

.

SEDINTA CONSILIULUI DIRECTOR AL CLUBULUI TRANSYLVANIA BIKERS M.C. CLUJ-NAPOCA

DIN 30 NOEMBRIE 2004

 

 

IN 27-29 MAI 2005 VA AVEA LOC A 10-A EDITIE A FESTIVALULUI MOTOCICLISTIC DE LA CLUJ âNAPOCA ORGANIZAT DE CLUBUL TRANSYLVANIA BIKERS. IN CALITATE DE CLUB MOTOTCICLISTIC CU TRADITIE SI VECHIME IN ROMANIA, NE REZERVAM DREPTUL DE A SCHIMBA PROGRAMUL SI REGULAMENTUL FESTIVALULUI MOTO ORGANIZAT DE NOI.

CU ACEASTA OCAZIE ESTE DE DATORIA NOASTRA SA VA INFORMAM DIN TIMP DESPRE NOUA PROCEDURA DE ORGANIZARE A EVENIMENTULUI DUPA CUM URMEAZA:

 

1.FESTIVALUL SE TRANSFORMA DIN EVENIMENT POPULAR IN EVENIMENT PARTICULAR , ACCESUL PERSOANELOR FIIND LIMITAT LA 400 DE PARTICIPANTI.

2.FESTIVALUL ESTE ORGANIZAT NUMAI PENTRU MOTOCICLISTI ( ACCESUL ALTOR PERSOANE STRAINE DE LUMEA MOTOCICLISTICA ESTE INTERZIS !)

3.INTRAREA LA FESTIVAL SE FACE NUMAI PE BAZA DE INVITATIE SI TAXA DE PARTICIPARE IN VALOARE DE 10 EURO.

4.CLUBUL NOSTRU VA EMITE O SERIE DE INVITATII SI LISTE DE INSCRIERE PENTRU PARTICIPANTI, PRIORITATE AVAND MOTOCICLISTII INSCRISI IN CLUBURI SI MOTOCICLISTII PRIETENI AI CLUBULUI NOSTRU, VECHI PARTICIPANTI LA EVENIMENTELE NOASTRE.

5.ACCESUL MASS MEDIEI VA FI LIMITAT, AVAND PRIORITATE DOAR REPORTERII AGREATI DE CLUBUL NOSTRU.

6.REFERITOR LA ZIUA DE SAMBATA -PROGRAMUL DE DIVERTISMENT,RESPECTIV CONCURSURILE DE AGREMENT SUNT INLOCUITE DE ORGANIZAREA A PATRU TRASEE IN MUNTII APUSENI. ALEGEREA TRASEULUI DE CATRE INVITATI VA FII OPTIONALA.

CELE PATRU TRASEE AU URMATOARELE CARACTERISTICI:

-SUNT CONDUSE DE CATRE DOI MOTOCICLSTI, MEMBRII AI CLUBULUI NOSTRU

-SE DESFASOARA PE DRUMURI ASFALTATE AVAND ACCES ORICE TIP DE MOTOCICLETA

-LUNGIMEA UNUI TRASEU ESTE DE LA 100 KM LA 160 KM

-INCLUD STATIONARI IN ZONELE DE MAXIM INTERES-MONUMENTE ALE NATURII, ZONE CARSTICE, LACURI, PESTERI, CHEI

-ESTE INCLUSA PAUZA DE MASA-CU ACEASTA OCAZIE MASA DE PRINZ ARE CARACTER RUSTIC SI ARE LOC LA O STANA DE OI

-STARTUL LA DRUM SE VA DA LA ORELE 11, IAR SOSIREA IN CAMPING VA FI IN JURUL ORELOR 18

7.DUPA ORELE 20, CINA VA FI ASIGURATA DE PREPARATELE PREGATITE DE DOI BUCATARI, MAESTRI AI ARTEI CULINARE

8.PROGRAMUL ARTISTIC-RESPECTIV CONCERTELE DE MUZICA ROCK, VOR AVEA LOC IN MIJLOCUL INVITATILOR PE TERASA UNDE SE TINE PETRECEREA DE BIKERI

9.SONORIZAREA SE REDUCE DE LA 10.000 WATI LA 1000 DE WATI SI SE PUNE BAZA PE FIDELITATEA APARATELOR CARE ASIGURA SUNETUL

10.PROGRAMUL DE STRIPTEASE ESTE SUPLIMENTAT CU O PARADA DE MODA MOTOCICLISTICA

11.IN PARALEL CU PROGRAMUL ARTISTIC SE ORGANIZEAZA UN FOC DE TABARA INSOTIT DE O DEMONSTRATIE DE STREET FIGHTER PE TIMP DE NOAPTE, LA LUMINA TORTELOR

 

 

DIN CE MOTIV ACEASTA SCHIMBARE ? ESTE O INTREBARE LA CARE TREBUIE SA RASPUNDEM DIN OFICIU.

 

IN ULTIMII ANI, FESTIVALELE MOTO DIN ROMANIA MERG PE O CALE GRESITA. EVENIMENTELE DE ACEST GEN AU TENDINTA TRANSFORMARII IN PETRECERI POPULARE, UNDE SPIRITUL DE MOTOCICLIST SE REGASESTE TOT MAI RAR. AM AVUT OCAZIA SA STUDIEM PE PIELEA NOASTRA ACEST FENOMEN SI AM RAMAS DEZAMAGITI. DESIGUR CA SUNT FOARTE MULTI BIKERI CARE URMARESC CU PLACERE ACESTE MANIFESTARI SI SE VOR SUPARA PE NOI PENTRU SCHIMBAREA HOTARATA IN ACEST AN. NU VREM SA SUBESTIMAM PE NIMENI, NU VREM SA IMPUNEM UN REGULAMENT GENERAL PENTRU TOATE CLUBURILE ORGANIZATOARE DE INTRUNIRI MOTO, NU VREM SA PROVOCAM POLEMICI SI

DISPUTE PE ACEASTA TEMA -DAR NOI ORGANIZATORI LA A 10-A EDITIE, NU NE REGASIM STILUL DE BIKER INTR-O MANIFESTARE POPULARA COPLESITA DE PROSTIE SI EVIDENTIERE LOCALA CARE DUCE LA DEGENERAREA MOTOCICLISMULUI. NE PARE RAU, DAR TREBUIE SA AFIRMAM CA SUNT MULTI ASA NUMITI MOTOCICLISTI CARE NU CUNOSC DEFINIREA NOTIUNII DE INTRUNIRE MOTO SI ESTE ADESEA O CONFUZIE VOITA CU FESTIVALELE DE BERE

SAU CU FESTIVALELE DE MUZICA ROCK. IN CAZUL NOSTRU CONCEPTUL ESTE SIMPLU:

MOTOCICLISTUL ESTE IN CENTRUL EVENIMENTULUI, IAR EVENIMENTUL ESTE CONCENTRAT IN JURUL MOTOCICLISTULUI. ESTE DECIZIA FIECARUI CLUB SA-SI IMPUNA ORIENTAREA STILULUI ORGANIZATORIC. ANUL 2005 VA FI UN AN CU MAI MULTE EVENIMENTE MOTO, MENTIONAM CA VOR FI 14 INTRUNIRI MOTO âDECI PROGRAMUL SEZONULUI ESTE SUPLIMENTAT CU DEBUTURI ORGANIZATORICE, IAR BIKERI VOR AVEA O GAMA MAI LARGA DE OFERTE LA CARE POT OPTA. PENTRU NOI ANUL 2005 FIIND UN AN ANIVERSAR NE

DORIM SA FIM PRINTRE INVITATI. RENUNTAM LA MUNCA PENIBILA DE POLITAI- AI GRIJA DE BIKERI SA NU FACA ACCIDENTE, STAI LA FUNDUL POPORULUI SA NU DISTRUGA LOCATIA, URMARESTE SA NU SE FURE - SA NU IASA SCANDAL, UNI NU POT SA DOARMA âALTII VOR SA DOARMA DAR NU POT , CAUTA TELEFOANE MOBILE PIERDUTE LA BETIE, CAUTA CHEI DE CONTACT PIERDUTE IN IARBA SI PARADOXAL -ZIMBESTE LA TELEVIZOR CAND ESTI INTERVIEVAT DE REPORTERI INCOMPETENTI-PENTRU CA TOTUL TREBUIE SA IASA BINE.

BINE PENTRU CINE ? BINE PENTRU VALUL MODERNIST DE PROMOVARE GRESITA, SUSTINUT DE MANIPULAREA MEDIA, CARE A AJUNS SA AFECTEZE CHIAR SI LUMEA MOTO.

IN MAI MULTE RANDURI AM FOST VIZITATI DE NUME CELEBRE DIN LUMEA VEDETELOR CARE S-AU PLANS CA NU LE-AM ACORDAT ATENTIA CUVENITA IN CADRUL FESTIVALULUI. ASA NUMITELE VEDETE LA POPORUL ROMAN SUNT PERSOANELE CARE AU ANUMITE CALITATI ARTISTICE. EI VOR SA SE IMPUNA IN ANUMITE MEDII INDIFERENT DACA SUNT ACCEPTATI SAU NU, BENEFICIIND DE SPRIJINUL MASS MEDIEI CARE-I PROMOVEAZA INDIFERENT DE GUSTURILE OAMENILOR. PROBABIL CA S-AU SIMTIT FRUSTRATI CA NIMENI NU LE ACORDA ATENTIA CUVENITA. AM INCERCAT DE CATEVA ORI SA INTRAM IN DISCUTII CU EI DESPRE MOTOCICLISM DAR TOTUL A FOST IN ZADAR- SUNT PARALELI.

LA FEL SUNT FOARTE MULTI DINTRE NOI CARE SE AUTOINTITULEAZA BIKERI SI SE BAT CU PUMNUL IN PIEPT OFENSIV CAND ESTE VORBA DESPRE MOTOCICLISM, IAR CAND AJUNG ACASA IN MINTEA LOR RAMANE DOAR PRETUL MICULUI SAU AL BERII CARE A LINS-O INSETAT. LA UN ASTFEL DE EVENIMENT AVEM OCAZIA SA INTILNIM ALTI COLEGI MOTOCICLISTI, SE POT VIZUALIZA ANUMITE TIPURI DE MOTOCICLETE INEDITE, SE DISCUTA DESPRE CAI PUTERE, TEHNICA, CALATORII, FEMEI SAU MULTE ALTE PRIORITATI. DIN PACATE MULTI SE INTORC ACASA CU CAPUL GOL-PARDON CU CAPUL PLIN,PLIN CU PRETURI

DE MICI ,BERE SAU CAFEA. OARE ASTEA POT FI SINGURELE AMINTIRI ? OARE ASTE SUNT PROBLEMELE PENTRU CARE TRBUIE SA NE LUPTAM CU MUNTII SI SA FACEM PROSTITUTIE INTELECTUALA IN FIECARE AN ? SE MERITA ORE ACEST EFORT ?

 

 

 

EDITIA DIN MAI 2005 VA FI O INTRUNIRE RESTRANSA SI EXCLUSIVA PENTRU MOTOCICLISTII

ADEVARATI.

post-13-1103734420_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

          2.FESTIVALUL ESTE ORGANIZAT NUMAI PENTRU MOTOCICLISTI ( ACCESUL ALTOR PERSOANE  STRAINE DE LUMEA MOTOCICLISTICA ESTE INTERZIS !)

Foarte corect :P ! Bravo pt. initiativa, trebuia sa fie pus odata si odata punctul pe "i" .

Sper sa ajunga niste invitatii si la Oradea :blink: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca-ta ceva interesant.Imi pare rau ca n-am ajuns in 2004 la Cluj dar in 2005 n-as vrea sa ratez intrunirea....chiar si particulara fiind.

@Razvan: Pt. invitatie ai adresa mea pe C-V de la DR-u :blink: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hi-hi-hi... era si timpul, domnilor...

 

Interesant va fi de vazut cine va avea puterea de a separa graul de neghina... Si conform caror criterii... Eventual, atasati si o fisha a postului de "real biker".

 

In cazul in care va intereseaza o parare, s-ar putea sa aveti surpriza ca multi dintre "proaspetii" motociclisti - si nu ma refer la mine - sa fie de o mai buna calitate decat cei pe care deja ii cunoasteti. Riscati sa va invartiti mereu in acelasi cerc, iar surprizele nu vor intarzia sa apara. Este un fel de "cosangvinizare", care duce la extinctia "speciei". Acest tip de "elitism" nu este tocmai propice. Puteti impune niste reguli pentru participanti, da, de acord, ii puteti avertiza pe cei mai "petrecareti" (pe care ii cunoasteti deja foarte bine) s-o lase mai moale cu bautul, da, sunt de acord si cu asta... Dar sa retezi din start sansa unui om de calitate numai pt faptul ca nu il cunosti... Ciudat.. cel putin ciudat...

 

Cu respect,

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am crezut ca voi vedea asta intre motociclisti. Pana azi credeam ca suntem mai uniti... ca intrunirile sunt un prilej de a sta la o bere si o vorba despre motoare, de a se suda noi prietenii. Cum puteti voi spune care e "real" si care nu e?

Atata timp cat avem 2 roti sub k*r, intampinam aceleasi greutati din partea legislatiei, din cauza kamikazelor pe 4 roti... nu cred ca-si are locul acest "top true bikers".

Intr-adevar, voua va va fi mai usor sa va asigurati de buna functionare a intrunirii, dar credeti ca e un lucru bun pentru motociclismul romanesc? Suntem oare chiar atat de multi incat trebuie sa ne separam?

 

 

Nu sunt obisnuit sa primesc nimik pe gratis. Pentru ca nu credeam ca exista asa ceva, daca ti se da ceva, se asteapta inzecit inapoi . Dar, un motociclist m-a uimit anul asta (e anul meu de "debut") si mi-a aratat ca exista bunatate, incredere si cel mai important o legatura, UNITATE printre motociclisti. Fara sa ceara nimic in schimb mi-a trimis un pachet care continea ceva ce-mi doream foarte mult. Ajuns la posta, din reflex, mi-am scos banii si am intrebat cat costa. A zis nimik...

 

Toate cele bune

Santy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca eu vin calare din bucuresti si s-au strins cei 400 ce faceti ma trimiteti noaptea acasa?

altfel, buna ideea. m-am saturat de porci care se imbata si se tavalesc prin noroi si se poarta de parca au fost tinuti in lanturi pina atunci. ne mai imbatam si noi dar nu vandalizam!

 

R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de asemenea de acord cu : santy , kali , cbr-ica , ghost , etc , etc......

Chiar imi doream sa vin si eu in 2005 la aceasta intalnire sa cunosc lume , dar cel mai important sa invat si eu ceva de la ceilalti ....... acum mi se taie aceasta ocazie??? Inainte sa-mi iau motor ( acum 2 luni )am avut o impresie f.f.f.buna despre motociclisti ....... incetul cu incetul aceasta impresie nu pare a mai fi chiar buna.

Numa' bine!

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca eu vin calare din bucuresti si s-au strins cei 400 ce faceti ma trimiteti noaptea acasa?

altfel, buna ideea. m-am saturat de porci care se imbata si se tavalesc prin noroi si se poarta de parca au fost tinuti in lanturi pina atunci. ne mai imbatam si noi dar nu vandalizam!

 

R.

MA BUCUR CA ESTI DE ACORD CU NOI

CAT DESPRE VENITUL DIN BUCURESTI : MAI INTAI FA ROST DE O INVITATIE SI NU O SA AI PROBLEME

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f dezamagit ..sincer sa fiu...sa fie un party pentru motociclisti...e super ok ideea .. sa se intre pe baza de carnet moto iar mi se pare f bine...dar sa fie numai pt aia 400 care ii selectati voi ..sincer mi se pare un rahat...

sa se scoata acest party de la intruniri si sa o numiti voi petrecere particulara si atunci o puteti face cu cine vreti si pe baza de invitatii..

 

dezamagitor sa auzi asa ceva...dezamagitor domnilor

Editat de Inger`Albastru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat au zis :

"1.FESTIVALUL SE TRANSFORMA DIN EVENIMENT POPULAR IN EVENIMENT PARTICULAR , ACCESUL PERSOANELOR FIIND LIMITAT LA 400 DE PARTICIPANTI"

 

este clara intentia lor si cum fiecare e liber sa faca ce doreste in sensul asta... la fel si ei au ales sa faca un "eveniment particular" Este dreptul lor, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DIN FERICIRE, MAI SUNT MULTE INTRUNIRI ANUL VIITOR UNDE SE INTALNESC MOTOCICLISTI

DIN NEFERICIRE, ALEGEREA NOASTRA VA FACE INEVITABIL VICTIME IN RANDUL BAIETILOR DE TREABA, CARE PUR SI SIMPLU NU POT "FACE ROST DE O INVITATIE"

MI SE PARE NORMAL CA FIIND UN EVENIMENT PARTICULAR, INTRAREA SA SE FACA PE BAZA UNOR INVITATII, IAR ACESTEA NU SE DISTRIBUIE "IN STANGA SI IN DREAPTA"

 

VA MULTUMIM PT INTELEGEREA DE CARE DATI DOVADA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine e real biker??? pai cei care au invitatie. Ce nu-ntelegeti?

Si cine nu-i real bikeri? in primul rand cei care au postat aici /index.php?showtopic=7685&st=0

Ce n-ati inteles? intrarea de la 180.000 de anul trecut a ajuns la 10 euro, iar cei care se plang de preturi n-au ce cauta la Cluj pt. ca nu sunt real bikeri.

Alo, dom'le, daca-mi vopsesc motocicleta in rosu galben si albastru, ma lasati si fara invitatie? sau cel putin (dupa o pasiune de peste 3 decenii) o sa-mi permiteti sa ma uit la real bikeri peste gard?

 

Sunt tare curios ce definitie vor scoate astia pentru "real biker".

Editat de Avent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...