Sari la conținut

Accident Sibiu- Primarie-10.09.2007


bubuu
 Share

Postări Recomandate

Intotdeauna e vina motociclistului. Cel care se stie cel mai expus la accidente naspa(adica bikeru) trebuie sa-si ia toata masurile de sigurantza ca sa nu devina roadkill. Aaa, daca era noapte, pe un drum in totala bezna, pe un drum prin porumb (unde sunt sanse mici dar exista. .sa iasa vreun blambec de pe un drum lateral) mai ziceam. Da ziua? Prin centru? Hai sa nu o mai aburim si sa ne asumam vina cand e cazul.

 

...acelasi lucru vroiam sa spun si eu! merci ! sincer, eu cred k pe moto nu e chestie de noroc sau ghinion! ai mana sau nu la asa ceva! multi merg pe moto fiindca le se pare ..KOOL...dar nu au nici o treaba cu mersul pe 2 roti! ! ghinion este atunci cand iti pica un pom in cap!...ma rog...poate si atunci puteai sa eviti!....

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si apropo de viteza. daca te loveste in piept ceva care se deplaseaza cu 40 la ora este caz de popa.

 

Nu e caz de popa, nici doftor, nici infirmiera sau alcool. Nu neaparat. Depinde de bafta. De exemplu eu nu am patit nimic cand am imbratisat un copac la acea viteza. Si nu am patit-o o singura data.

 

Timpul se scurge, in curand vine Mos Craciun... Tastati mai putin, calariti mai mult!

Editat de Baazalung
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e caz de popa, nici doftor, nici infirmiera sau alcool. Nu neaparat. Depinde de bafta. De exemplu eu nu am patit nimic cand am imbratisat un copac la acea viteza. Si nu am patit-o o singura data.

 

Timpul se scurge, in curand vine Mos Craciun... Tastati mai putin, calariti mai mult!

 

 

esti de mare ajutor. spune-le ca tu ai cazut de pe vf omu si ai scapat, ce mai conteaza un autobuz care se misca cu 70 la ora? esti sigur ca avei 40 km/h in momentul impactului? daca da inseamna ca esti de piatra. felicitari :friends:

 

apropo ca tot vine mosul. sa imi aduca si mie un scuter ca eu nu am motor. am facut poze cu unul parcat la o terasa ca sa ma dau si eu mare. hohoho... :laugh:

Editat de bored
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ma irita remarci rasiale cand se vede clar ca atentia conservarei era la evitarea pietonului idiot.

 

2. Intradevar, trebuie sa tragi serios de gaz ca sa accelerezi o Honda CBRF 600 97-98 sa prinda asa repede suta. :bigstar:

 

3. Deficienta riderilor care fac accidente tip T-bone cu motoare vechi deja devine proverbiala.

 

Propun o alternativa la cumpararea unui motor pentru rezolvarea unor probleme de sexualitate:

 

De fapt, o lista:

 

1. Socializare mai serioasa in grupuri unde sunt mai multe femei sexoase, chiar daca ramaneti la faza de spectator, o perioada.

 

2. Frecventarea unei sali de fitness mai frecvent. pentru un boost la self confidence, si mai multa liniste interioara.

 

3. O alegere mai atenta a vestimentatiei barbatesti. . .Conteaza si hair stylingul.

 

4. Dezvoltarea skillului de a vorbi mai cool, mai relaxat, la un pahar de vin, si nu la o bere ieftina ca toti ceilalti Bergenbieristi.

 

5. Masaj (facut chiar de mama sau bunica) in zona occipitala, pentru a crea o relaxare a zonei unde se aduna toti nervii si stresul (sexual sau nu).

 

6. O mai mare atitudine pozitiva, visavis de sexul opus, mai multa relaxare, o intelegere mai buna a meandrelor concretului (care o fi) pshihologiei feminine universale.

 

7. Crearea unei stari de spirit (imediat dupa trezire) de tipul : Ce zi superba, ies sa iau aer in short si in shlapi pe unicul bulevard (sau strada principala) din urbe, mananc o inghetata, un covrig cu sare grunjoasa (folosita si la dezapeziri) ma uit cum se joaca copii in parc, cumpar niste seminte de la chiosc pentru porumbeii din parc. Ma intind pe iarba eventual si uit complet de motor.

 

8: Ne straduim zilnic sa asimilam conceptul: "Motorul meu nu este o extensie de 100 HP a peeeneesului meu".

 

9. Ne amintim zilnic, ca noi nu am exista daca nu ar exista si parintii si bunicii nostri. (Pentru ca daca nu existau bunicii, nu existau nici parinti, yata, yata) deci nu merita sa le distrugem viata si sa-i bagam in groapa, doar pentru ca noi in perioada asta nu prea footem, sa zicem.

 

10. Cine face greseli grave pe moto intr-un oras cu o singura strada principala (sau doua) ii recomand cu caldura sa nu ii tune prin cap sa se mute in Bucuresti. Daca traind ani de zile in localitatile alea cu o (una) strada principala, nu au invatat ca-n palma, unde pot si unde nu pot, sa dea gaz, chiar si la o amarata de Honda din 97, atunci Bucurestiul e un holocaust instant nescafe brasero pentru ei.

 

:bigstar: very corect :D . . . unii stie , altii nu :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

10. Cine face greseli grave pe moto intr-un oras cu o singura strada principala (sau doua) ii recomand cu caldura sa nu ii tune prin cap sa se mute in Bucuresti. Daca traind ani de zile in localitatile alea cu o (una) strada principala, nu au invatat ca-n palma, unde pot si unde nu pot, sa dea gaz, chiar si la o amarata de Honda din 97, atunci Bucurestiul e un holocaust instant nescafe brasero pentru ei.

 

reptore ce ma mai distreaza posturile tale.

 

 

1. nu vei gasi sibian sa se mute de buna voie in jegul de 'curesti.

 

2. nu se invata ca-n palma pe unde poti da gaz si pe unde nu, ci asta depinde de conditiile de trafic, vreme...nu de alta dar sa nu te trezesti ca pe strada pe care stiai tu ca este asfalt uscat si liber, sa te trezesti pe ploaie in coloana si sa nu-ti dai seama ce se intrampla. :bigstar:

 

3. amarata de honda din 97 mie-mi pare o motocicleta foarte buna. conteaza foarte mult cum a fost intretinuta. :bigstar:

 

4. hai sictir

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu vei gasi sibian sa se mute de buna voie in jegul de 'curesti.

 

2. nu se invata ca-n palma pe unde poti da gaz si pe unde nu, ci asta depinde de conditiile de trafic, vreme...nu de alta dar sa nu te trezesti ca pe strada pe care stiai tu ca este asfalt uscat si liber, sa te trezesti pe ploaie in coloana si sa nu-ti dai seama ce se intrampla. :D

 

3. amarata de honda din 97 mie-mi pare o motocicleta foarte buna. conteaza foarte mult cum a fost intretinuta. :bigstar:

 

4. hai sictir

 

1. Cumva omiti intentionat ca Bucurestiul a fost construit in epoca Ceausescu de 75 % muncitori din provincie ? Cumva omiti intentionat ca anual la facultatile bucurestene aproape jumatate daca nu cumva mai mult din studenti sunt din provincie ? Intr-adevar... Bucurestiul este un jeg, dar la acest jeg au participat si participa in continuare (si) provincialii, unii chiar din Sibiu... As spune eu mai multe dar apoi o dam in altele...

 

2. In principiu sunt de acord cu tine ba chiar as mai adauga... Poa' sa apara din drepta, o cretina cu un Tico verde care da semnal dreapta... cum mi s-a intamplat azi dimineata si care nu se asigura decat uitandu-se in partea.. (ai ghicit) dreapta... Dar are si Raptorul dreptate pe de-o parte... cu toate ca mesajul lui s-a vrut un pic rautacios...

 

3. Aici nu te pot contrazice, cred ca tu stii mai bine ce-si-cum...

 

4. Ma abtin, pentru ca nu-mi era adresata urarea... :(

 

:bigstar:

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea viteza mare - si chiar daca ar fi avut, cetateana cu autoturismul ar fi trebuit sa se asigure, parca, nu-i asa? Motociclistul s-a ales cu fractura la ambele incheieturi ale mainilor, daca ar fi avut 100 la ora nu credeti ca ar fi rezultat leziuni mai grave?

Voi cu cine tineti? Pe Crazymobra50 il inteleg, 100 la ora e ceva peste tehnologia de care dispune, dar lui AKRaptor trebuie sa-i spun ca persoana accidentata nu a facut nicidecum o greseala grava de conducere, iar despre relatiile lui cu sexul opus nu cred ca are prea multe informatii.

Iar m-ati enervat cu decaloagele voastre, va credeti Moise din Ferentari, or what?

Nici eu nu m-as fi putut exprima mai bine,faceti toti pe lupu moralist de parca ati merge toti cu 30 prin oras,oricare poate ajunge intr-o astfel de situatie .Si la urma urmei normal ca tin cu riderii ,ptr ca sunt un rider.nsanatosire grabnica motociclistului doresc si la toti conservariicare nu se asigura cand fac manevre :bigstar: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 2001 mi-am cumparat tastaura ergonomica de la Microsoft si am cautat special sa fie cu mufa DIN pt ca la acea vreme inca se mai gaseau placi de baza care acceptau si PS 2 si DIN... Credeti-ma ca nu am folosit-o niciodata iar acum daca vreau s-o montez, va trebui sa gasesc un convertor de la DIN la PS 2... Sper s-o arunc intr-o zi cand nu e nevasta-mea acasa pentru ca mai mult din cauza ei am pastrat-o sus pe sifonier ca "poate intr-o zi o sa ne trebuiasca..." iar eu ca sa am ultimul cuvant in casa... am zis "Da, draga mea, ai dreptate..." :bigstar: iar in gandul meu.. "Las ca vezi tu"... :bigstar: Asta apropod e bancul ala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.scuze de off topic

 

2. cand am citit posturile voastre ma gandeam "chiar e forumul de accidente???", ca oamenii se lauda cu tastaturi se cearta care oras e mai smeker.......si alte chestii

 

 

si acum on topic :

 

Nu cred ca e cineva care sa mearga cu 50 in oras. In primul rand ai fi foarte expus accidenteleor, deoarece masinile nu merg numai cu 50 si atunci te-ar ingramadi. Prin urmare oricui ni se poate intampla asa ceva. Este de ajuns un moment de neatentie

 

 

 

Sa auzim de bine si asfalt uscat ( sper sa nu vina iarna )

 

 

 

p.s. Totusi este mai bine sa se abureasca pe topicurile vechi , decat sa apara unele noi

Editat de Ionut_cretzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ar fi sa ne scutesti tu pe noi astia "tiganio" de Romanika?....esti in Germania si iti dai tu cu parerea cum e pe strazi la noi....hai jet de aici...

 

nu-mi dau doar cu parerea, sunt cel putin odata pe luna in romania. si fac in jur de 1000 de km pe luna pe drumurile noastre, asa ca stiu foarte bine cum sunt drumurile.

bai, tu nici n-ai mobra, ai intrat acu 3 zile pe forum si te iei de mine? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la urma urmei ce mai conteaza? fiecare merge cum vrea si pe unde vrea. ce atatea sfaturi cand toata lumea e desteapta?

 

problema e ca unii se urca pe mobra si merg, altii se urca si cad. e chestia aia cu selectia naturala cum zicea cineva pe aici prin zona.

 

asfalt ud ca sa ne mai deprindem si cu raul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asfalt ud ca sa ne mai deprindem si cu raul...

 

Mda, intr-un fel ai dreptate cu toate ca ai fost un pic cam dur... ca si eu cand am vazut pe aproape toate topicurile urarea "Asfalt uscat !", imi venea la un moment dat raspund si cu "Asfalt Tango"... Stii tu... filmul ala... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spunea si Thomas, reluat de Dead man walking..."SOFERII OCOLESC GROPILE, NU MOTOCICLISTII".

 

Ce-ti e si cu reflexele astea.....

Apare brusc obstacolul (care mai e si pieton pe deasupra) ce faci?

Tragi dreapta sau stanga de volan? DA, o faci din reflex (instinct).

Calcii frana? NU, necesita prea mult timp de gandire si reactie.

Te asiguri? Nu, nici vorba...asta chiar e deja prea mult.

 

1. Cat de incet ar fi trebuit sa mearga motociclistul ca sa poata frana imediat ce masina din dreapta lui i-a virat brusc in fata?

La limita la care poate opri motorul .... dar masina si-a schimbat brusc traiectoria si in astfel de cazuri e mai greu sa prevezi... Daca motociclistul intra pe contrasens ca vira si el brusc, putea fi si mai rau.

Oare la scoala de soferi nu se mai pune accent pe "a invata sa iti controlezi reflexele?"

 

2. Cand masina te depaseste in curba, pe partea dreapta si te trezesti cu ea pe langa genunchi....si vezi ca te impinge pe contasens ce faci?

Te opresti in mijlocul drumului si il lasi sa treaca pe nebun, dar ... ca el sunt 10.... Te agati de oglinda lui, ca macar sa ramai in paralel cu el?

 

Vreau sa inteleg cum pot evita astfel de situatii, fara a fi nesimtit ca merg pe mijlocul drumului si nu mai las si pe altii (masini) sa treaca ???

 

Daca in cazul 2, totul depinde de respectul partenerului de trafic, in prima situatie tine mai mult de reflex.

Inainte sa aruncati cu pietre, va spun: sunt incepator, asa ca incepeti mai intai cu pietricelele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mi-a fost de ajuns sa citesc doar prima pagina a acestui topic si, fara nici o suparare, dar unii dintre voi, stati ca babele la barfa. Documenteaza-te prima oara si apoi scrie aici. Nu arunca vorbe in vant doar de dragul de asterne niste cuvinte de tot...pe acest forum.

Este foarte dureros ce s-a scris in prima pagina :crack:

Normal, ca oricine vede un motociclist, acesta merge cu vitezaaaaa, orice ar fi.

 

UNU LA MANA, NU AVEA VITEZA DELOC.

SI CA STITI VOI, UNII DINTRE VOI, CARE ATI SARIT LA COMENTAT: SOFERUL S-A ALES CU MAINILE RUPTE, IN GIPS SI MULTE ALTE CONTUZII PE CORP; PASAGERUL, CU MANA DREAPTA RUPTA. AMANDOI IN SPITAL.

SI PENTRU CEI CARE AU VAZUT O FATA CA SI PASAGER, IMI PARE RAU, DAR FACETI O VIZITA LA OFTALMOLOG, DEOARECE NU VEDETI BINE. PASAGERUL ERA UN BAIAT, PRIETENUL CEL MAI BUN AL CELUI CARE CONDUCEA.

Cei doi au stat 3 luni in spital si acasa. Dar problemele nu s-au terminat: motociclistul trebuie internat iarasi pentru o operatie la mana dreapta.

Si ca totul sa fie si mai rau, cel care s-a bagat in cei doi de pe motor i se RUPE. Desi s-a ales cu dosar penal, acuzat de vatamare foarte grava si lista continua.

 

Si cei care au fost contra celor accidentati, NU VA DORESC sa stati cu 2 maini in gips!!! Banuiesc ca stiti ce inseamna asta, banuiesc ca stiti ca au fost dependenti de o alta persoana.

 

Si in loc sa comentati fara sa aveti habar de ceva exact, mai bine va abtineti si ramaneti la stadiu de privitor!

 

Articolul din ziar: mai jos

 

 

http://www.tribuna.ro/index.php?id=394&amp...bbackPid%5d=395

 

 

Poza spune cam totul!!!!!

 

Motorul este facut praf, nu se mai poate repara.

 

Asflat uscat!

 

<small>--- Mesaj completat în 18 Dec 2007 21:16 -------------</small><br/>

De vreo 30 de min motoristul cu o Honda CBRF 600 97-98 alb cu rosu, a intrat lateral intr-un Ford Scorpio model 90, condus de o roma. In fata primariei vechi din Sb, se pare ca Honda venea cu viteza , femeia , din spusele ei a zis ca a ocolit un pieton care trecea printr-o zona nepermisa strada si a virat stanga , moment in care cel cu Honda a intrat in usa stanga fata. Motocicleta era cu nr. rosu de Sj, erau 2 oameni pe ea, e praf toata partea dreapta, si din cate mi-a spus soferita ford-ului amandoi erau bine raniti. Eu am ajuns chiar cand salvarea pleca deci doar ce a zis femeia stiu, pt ca cei 2 politisti habar nu aveau de nimic.

Soferita a zis ca motorul avea viteza f mare, undeva in jur de 100, ceea ce pt zona aia e enorm de mult. Daca chiar asa e, cu parere de rau, chiar daca nu motoristul e vinovat, ii transmit ca asa merita, pt ca portiunea ca sa prinzi viteza e scurta, deci inseamna ca a tras bine de maneta.

Asta e, sper sa se vindece si mai mult de ceva membre rupte sa nu aiba. Se pare ca de accidentele din oras, cu viteze prea mari ale motocicletelor nu scapam nici cum. :kick:

 

SI FEMEIA AIA ERA CU RADARUL IN MANA???? E O TAMPITA PENTRU CA NU STIE SA APRECIEZE VITEZA.SI MAI SI LATRA INUTIL. SE GANDEA CA POATE ASA VA AJUNGE LA TV. DACA MERGI CU APROAPE 40 KM/H, SI LA EA INSEAMNA 100 KM/H...NO COMMENT

 

FOARTE URAT AI SCRIS, PACAT

 

<small>--- Mesaj completat în 18 Dec 2007 21:23 -------------</small><br/>

Am copilul mic si sunt consemnat la domiciliu, insa dimineata o sa trec pe acolo si o sa vad. Sper sa aflu si detalii mai multe...

Iar daca tu domnule motociclist crezi ca vreun OM merita asa ceva, esti idiot. Ptr ca un alt om, indeiferent de gradul lui de idiotenie, nu merita sa moara.... nici macar sa se raneasca... Dar ma rog... nu fac polemica pe tema asta!

Detalii sper sa apara maine, mai ales legate de identitatea motociclistului, cat si despre starea lui de sanatate! Din acelasi frumos si mult mai civilizat Sibiu, ii dprim motociclistului, oricine ar fi el, multa sanatate & mult bine!

 

Nu te supara, dar motociclistul nu este idiot. A indraznit sa se plimbe cu motorul.....

Frumos mai vorbesti....

Vorba unui prieten: idiotii trebuie ignorati si sa te feresti de ei.

Cred ca nu te-a facut nimeni idiot, asta probabil pt ca nu meriti

 

<small>--- Mesaj completat în 18 Dec 2007 21:33 -------------</small><br/>http://www.tribuna.ro/index.php?id=394&amp...bbackPid%5d=395

 

Sper sa mearga acum

Editat de sinister_bya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ai 100 km/h, si te afli pe motor, crezi ca te alegi doar cu mainile rupte??????

NU CRED.

Cum poti afirma ca avea 100 km/h? Foarte interesant. Si atunci curba cu cat a luat-o????

 

Oricum multi s-au aberat la acest topic. Ce usor este sa "auzi", sa "afli" ca a avut loc un accident....si repede te loghezi pe forum ca sa tastezi barfele...

 

"Detalii sper sa apara maine, mai ales legate de identitatea motociclistului, cat si despre starea lui de sanatate!" (hondaxx)...daca chiar vroiai sa afli detalii despre identitatea si starea de sanatate a motociclistului, puteai sa dai un telefon la U.P.U. sau mergeai direct acolo...Asta normal daca intr-adevar te interesa cu adevarat despre el, despre ei. Si nu doar ca sa mai scri alte detalii pe forum.

 

sica_sibiu: "Probabil vroia sa-i arete la pasager , cat de bun e el cand merge prin oras cu 100km/h" ...cred ca asta faci tu...mai bine pune mana pe Legislatie, i-ati permisul pentru categoria A si mai vorbim dupa. Si mai citeste in profilul tau, in legatura cu "tot ce are acceleratie"

 

Si pentru altii, cand veti avea prietena cea mai buna si iubitul in spital, imobilizati la pat, sunt curioasa daca mai indrazniti sa scrieti tampenii pe acest forum.

Dureros!!!!

Si atunci cand aflati de un accident, mai bine mergeti direct la persoana vatamana si vedeti daca are nevoie de ajutor, in loc sa tastati pe aici.

 

Poate vrea cineva un suvenir: un gips

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu s-ar putea sa-i f... pe cei ce apreciaza cu auzul un accident,eu sunt cel care am avut accidentul,si cei enumerati mai sus de BYA sa le fie rusine si nu au ce cauta printre cei care se dau pe doua roti cit despre cei ce au auzit de mine si de "PRIETENA"mea care era uda toata pe HONDA din cauza vitezei ar trebui sa va luati niste ochelari sau ceva sa mergeti la OFTALMOLOGIE si sa va faceti un control sau daca nu va descurcati apelati la WWW.SPEEDY_ALIEN23.COM si va recomand eu ceva de urgenta adica niste bete in ochi :kick: :crack: PS:MANELISTII nu au ce cauta pe acest forum!!!!!!!!! :crack: :cheers:

ROCKER LA URMATORUL MOTOR TE IAU SI O SA PUNEM ANUNT PE TOATE GARDURILE CA SUNTEM DOI SI NU ESTY GAGICAMEA CA IN ACEL MOMENT AVEAM SI EU PARUL LUNG SI POATE MA FACEAU SI PE MINE FETITA SOO F..K OFF

Editat de speedy_alien23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu s-ar putea sa-i f... pe cei ce apreciaza cu auzul un accident,eu sunt cel care am avut accidentul,si cei enumerati mai sus de BYA sa le fie rusine si nu au ce cauta printre cei care se dau pe doua roti cit despre cei ce au auzit de mine si de "PRIETENA"mea care era uda toata pe HONDA din cauza vitezei ar trebui sa va luati niste ochelari sau ceva sa mergeti la OFTALMOLOGIE si sa va faceti un control sau daca nu va descurcati apelati la WWW.SPEEDY_ALIEN23.COM si va recomand eu ceva de urgenta adica niste bete in ochi :kick: :crack: PS:MANELISTII nu au ce cauta pe acest forum!!!!!!!!! :cheers: :P

ROCKER LA URMATORUL MOTOR TE IAU SI O SA PUNEM ANUNT PE TOATE GARDURILE CA SUNTEM DOI SI NU ESTY GAGICAMEA CA IN ACEL MOMENT AVEAM SI EU PARUL LUNG SI POATE MA FACEAU SI PE MINE FETITA SOO F..K OFF

Calm baieti ! :lol: Mai bine spuneti cum va simtiti :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mey eu cred ca pe tine te-a lovit in cap cu ciocanul ala si apoi ti l-a dat cadou sa fie ceva care sa suplineasca si sa te faca fericit. nu mai intra pe forumul asta ca pute dupa tine gunoi din gunoi(Bucuresti) :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...