Sari la conținut

Probleme Cu Bujiile


dementu
 Share

Postări Recomandate

salut,

 

am avut o problema cu motorul, mergea numai in doua bujii. cand le-am desfacut erau putin afumate.m-am dus le-am schimbat am cumparat bujii noi, motorul a mers bine 1 sapt.. dupa aia aceeasi problema. iar merge in doua bujii. care e cauza de mi le afuma?? multumesc pt raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.In general este o problema de carburatie,trebuie verificat reglajul la carburatie daca sunt vacumatice trebuie sa pui ceasurile pe ele

 

mersi... banuiam eu ca tre sa fie de la carburatoare... asa patesti cand iti place sa-i dai coxx :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum depinde si ce fel de bujii ai pus...

 

 

bujii an pus noi noute, exact acelasi model de care a avut ea...

 

--- Mesaj completat în 14 Sep 2007 13:13 -------------

daca e vorba de fezereu 1000 e foarte probabil ca mikuni e in asteptarea unui set de reparatii

 

 

da, e vorba de FZR-1000, dar nu inteleg ce vrei sa zici ... poti sa-mi zici mai pe larg :) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general o bujie nu prea se strica, de cele mai multe ori se uzeaza in timp, in schimb ea este "mesagerul" care iti spune care este starea motorului. Aspectul prost al bujiei de obicei nu indica ca ar avea ea ceva, ci ca altceva in motor nu merge cum trebuie; si cum bujia este responsabila cu aprinderea amestecului carburant - probabil acesta nu este in dozajul corect, si de dozajul corect se ocupa carburatorul, aka MIKUNI. Daca si carburatorul este OK, atunci tot cineva din zona are probleme... sa zicem... pistonul are segmentii uzati si nu spala bine cilindrul de ulei si prin urmare acesta arde si afuma bujia,.... etc. etc... din aproape in aproape se afla problema...

Un mecanic experimantat poate sa-ti spuna ce are un motor defect doar uitandu-se la bujii.

Exista pe net, daca o sa cauti, documente despre cum se citeste aspectul bujiilor si ce inseamna fiecare "aspect" in parte.

Pe un motor care functioneaza corect, o bujie va avea izolatorul intern, cel din jurul anodului, de culoare caramizie... si capatul interior al filetului usor afumat. Orice deviere de la aceasta prezentare reprezinta ceva in neregula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nu am deoc experienta in ale motoarelor, dar pot sa iti spun ce mi sa intamplatmie.

 

Am o Yamaha Virago la care se intampla acelasi lucru, mergea intr-o bujie. Curate mergeau o ora, apoi se murdarea din nou si nu mai mergea una din ele. Am luat bujii noi si s-a intampat la fel.

 

In final problema era de la luleaua carea avea un surubel in care se infileteaza firul de la bobina. Surubelul asta era fisurat nu mai conducea bine curentul si bujia dadea rateuri la aprindere. In final surubelul mi s-a chiar rupt si abia atunci am vazut ce era de fapt.

 

Nu stiu daca are vreo treaba cu problema ta dar eu cred ca nu poate fi ceva grav. Este o chestiune minora dar nedescoperita inca. Si tind sa cred ca e pe instalatia de curent.

 

Am scris cam mult dar sper sa ma fi facut inteles.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

amestecul carburant este prea bogat. ar trebui verificat nivelul de benzina din camere. e posibil sa fie de acolo. :)

 

--- Mesaj completat în 16 Nov 2007 19:53 -------------

amestecul carburant este prea bogat. ar trebui verificat nivelul de benzina din camere. e posibil sa fie de acolo. :hug:

cuiele poantou nu inchid cand trebuie si imbogatesc amestecul. curata carburatoarele,verifica plutitoarele si vezi ce se intampla. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...