Sari la conținut

PLANURI PENTRU 2005


Soso
 Share

Postări Recomandate

am lansat ideea de a participa mai multi la etapele de campionat de rally-raid din 2005. Se pare ca vor fi 5 etape, dintre care cea de la inceputul lui august va fi super mare, din Baia Mare pana la Navodari-Mamaia, avand si o importanta participare internationala. Astfel, o sa aveti ocazia sa depasiti orice forbic sau quad, cu mare gratie, inclusiv pe mine si pe colegii de echipa, care ne anuntam inca de acum participarea.

In afara de gargara pe net, va tine posteriorul pentru o asemenea incercare?

Am mai postat acum doua zile exact ceva similar, si cineva dibaci, cu acces la diverse butoane a sters postul.

Daca are ceva cu mine, sa ma sune si sa-mi spuna ce nu-i convine.

Poate nu-l tine lantul sa vina la Rallyraid, sau e "motociclist de internet"

de ce sa nu participam in numar cit mai mare la cursele de enduro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-e super clar ca, participand cu un forbic si un quad, pot sa ma bag numai unde se face clasament. La enduro nu stiu sa se faca. Plus ca atmosfera si gasca mai simpatica ca la rr, numai la parasutism inainte de revolutie am mai vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai postat acum doua zile exact ceva similar, si cineva dibaci, cu acces la diverse butoane a sters postul.

Daca are ceva cu mine, sa ma sune si sa-mi spuna ce nu-i convine.

Poate nu-l tine lantul sa vina la Rallyraid, sau e "motociclist de internet"

Cu tot respectul nu prea era similar ca si exprimare si l-a sters indreptatit . Si cred ca e mai mult decat unul de internet dar poate ca e bine crescut si nu a vrut sa intre intr-o polemica cu Dl Popescu Dan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi doresc mult sa particip la un rally-raid, din pacate deocamdata imi lipsesc finantele si baza tehnico-materiala. :cheers:  :banana:

Cine iubeste motocicleta si in special Enduroaicele de orice categorie nu se poate sa nu-i ploua-n gura la un Rally Raid ,dar dupa cum spunea si AXA nu este capital.

Dl Popescu daca doriti sa ajutati cu informatii va puteti interesa si sa postati conditiile de participare poate poate ne scremem si noi astia mai scapatati.

Eu am niste "clienti" Italieni care ma ameninta de anul trecut ca vin special pt acest eveniment in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am sters postul , domnule dan popescu.nu mi face placere, ba chiar initial iti raspunsesem cum consider ca meriti, insa dupa ce mi au trecut nervii am sters si postul tau si raspunsul meu.nu vreau sa pozez in ceea ce nu sunt, dar sa stii ca nu toti ne troliem sau cuplam satelitii.unii dintre noi pot si fara astea.si inca ceva, te rog sa te limitezi cu caracterizarile generale ale enduristilor, nu cred ca esti in masura sa ne faci "bulangii"(am citat din postul tau pe care l am sters), mai ales asa, la gramada.din partea mea poti considera asta ca un ultim avertisment, am incercat sa nu cenzurez mai nimic, insa vad ca esti printre cei care au predispozitie spre ......ma abtin mai bine.

acum on topic, cine are idee ce e aia rally raid si ce e aia hard enduro, nu cred ca poate numi raidul ceva provocator.desigur ca asta e o parere personala.insa multa lume se vede bine daca participa la o competitie, eventual apare intr un clasament pe net.oricum, mult succes adevaratilor pasionati, care fac asta din convingere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soso, e regretabil ca dupa atata experienta de net, in special pe un forum de oameni deschisi (la minte ) cum este acesta, exista momente cand nu tii la gluma. DA, ACEIA ERAU "BULANGII", in sensul colegial al cuvantului, si radeau si ne harjoneau (tot colegial) la cursa ca avem viteza prea mica. Era vorba de mine, care dpdv constructiv ma misc mult mai incet decat ei. Si nu m-am suparat, ba dimpotriva: am ras impreuna, ne-am ajutat, asa, labageste si ca niste motociclisti imputiti si innoroiti ce eram, si am mers mai departe.

Departe de mine gandul de a va considera pe oricare din membrii acestui forum domnisoare de pension care vor rosi la remarci gen "du-te drqku", pentru ca atunci toata ideea de baieti aprigi si hotarati, saritori la nevoie si prieteni de nadejde dispare, si ne vom surclasa singuri.

Bulangii la care fac referire m-au ajutat in cursa, doi chiar si-au trantit ktm-urile pe jos sa ma ajute sa ies de sub forbic-ul rasturnat peste mine (ocazie cu care am constatat cu totii, inclusiv organizatorii ce scula absolut periculoasa este), i-am ajutat si eu pe ei.

Bulangiu am fost si eu cand i-am ajutat (concurenta fiind) cu benzina in cursa - eu putand cara greutati mari fara sa afectez prea mult performantele forbic-ului, si cand le-am dat sa manance, si cand i-am telefonat ca au gresit drumul rau de tot. Uite asa am fost bulangii cu totii. Si o sa mai fim, pentru ca acolo exista o gasca care se va suda si mai mult in sezonul care va veni.

Si sa nu crezi ca sezonul care va veni va fi lipsit de emotii, strans din b.uchi, ploaie, zapada, noroi, cazaturi, rasturnari, momente in care voi folosi neconditionat atat satelitii cat si troliul ori de cate ori situatia mea sau a celorlalti participanti o va cere. Faptul ca nu am un motor normal (pe 2 roti) de mare marca - gen ktm, nu ma face sa ma simt complexat. Ma dau cu ce am, si te asigur ca fiecare scula are avantajele si dezavantajele ei. Asa cum nici mie nu-mi convine sa treaca bulangii aia de ktm-isti (colegial vorbind) pe langa mine pe macadam cu 120, nici lor nu le convine cand ii adun de prin rape ( cu noroi, ca un bulangiu ce sunt) adanci de 5-8 metri cu troliul. Si sa vezi ce bascalie si mistouri se fac si intr-un caz si in altul, fara sa se "inflameze nimeni".

Dar vad ca inflamarile se dezvolta mai ales pe net, unde toata lumea este extrem de motociclista (si bine face).

Nu fac decat sa invit ca buna dispozitie, spiritul gregar, atitudinea corecta fata de colegi si natura sa se manifeste in cel mai frumos si mai sportiv gen existent momentan la noi, si anume campionatul de rr, organizat oficial si legal.

Respectiv de enduro, nu cunosc regulamentele, si nu stiu daca forbicul sau quadul pot participa. O fi mai greu (ce bine, scula se preteaza mai bine la teren mai greu, avantaj eu), se poate. Dar intrucat in regulamentele de rr este prevazuta subdiviziune de forbic si quad (si militam pentru separarea lor in cadrul a doua subdiviziuni), pare logic sa particip la acel gen de competitie unde ma pot bate cu altii ca mine.

Dar gasca de bulangii este generala, motociclisti de 2 roti, de 4 roti, autoturisme de teren super (sau mai putin) preparate, precum si autocamioane (la fel de preparate). Este unul din putinele sporturi la care concurentii nu sunt si dusmani. Din cate am inteles, este exact ca la Dakar, inclusiv regulamentele si organizarea sunt identice.

Asa ca......tinem strans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce, dar tonul mesajului asta imi pare muuult mai normal decat al celui pe care l am sters...

Banuiam eu ca e ceva in neregula cu primul mesaj dar tonul in care era "redactat" a declansat aceste critici. Acum suntem mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite asa, unii cu tonul din mesaje, altii cu plimbari cu motorul prin zapada. Tocmai am venit de la sinaia/cata 1400, unde ne-am intalnit cu niste adevarati motociclisti (iarna nu sunt bulangii, sunt doar pietoni). Detalii mai incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gresit popescule, plimbari cu patrucicleta prin zapada(pentru adevarul istoric, nu te mai da motociclist, cea ai tu e un camion cu ghidon).altfel as denumi eu ceea ce faceai tu la 1400, dar dupa aia spui ca am ceva cu tine.vezi ca niciodata nu stii cine te priveste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, Carp-ul de ieri a fost muuuuuult mai interesant decat drumul de cota. Si Tarlele, si Papagalu', si Calugaru' chiar si Pelisoru'. Pentru mine drumul de cota e doar accesul la distractie, care incepe de la 1400 in sus. :banana: Intr-adevar, de sus se vedea unul care strica atmosfera pe acolo. Deh, curiozitatile locului... El si amaratul ala de leu, pentru poze. Paltonarii sa traiasca!! :cheers:

 

PS: Nu ma incita rally-raid-ul. Cred ca e periculos. Se merge cu viteza prea mare pentru conditiile de teren, si se risca prea mult (parerea mea! :banana: )

 

BTW (off-topic): Am vazut ieri casa lu' Vacaroiu din Zamora-Golful Regal. M-am socat. Este de departe cea mai urata si mai lipsita de gust casa de pe toata Zamora. In toata multitudinea de case superbe, cu arhitectura alpina, din zona, troneaza monumentul asta de prostie si uratzenie, ca nu-ti vine sa crezi ca proprietarul ei a fost prim-ministru in vreo tara. Fie ea si Romania.

Pentru amatorii de curiozitati, casa merita vazuta.

Editat de DragosKTM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW (off-topic): Am vazut ieri casa lu' Vacaroiu din Zamora-Golful Regal. M-am socat. Este de departe cea mai urata si mai lipsita de gust casa de pe toata Zamora.

Tot off-topic: ma gandesc ca proprietarul oricum nu iese din pivnita, asa ca nu are importanta arhitectura... beciul sa fie plin cu spirt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e intrebarea........A fost sau nu a fost?..........

Apoi .. daca a fost sau nu .. conteaza ca unii dintre noi fac poponeata mare pe un scaun stand cu nasul intr-un monitor , bucurandu-se de internetul prin Dial-Up .... in schimb ce altii incearca sa se distreze shi sa traiasca viata ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai trebuia sa-l opresti si sa-i dai un vin fiert. Sa-i amintesti sa cupleze si tractiunea fatza, sa nu mai derapeze. Ai fi aflat ce joaca misto e sa derapezi, ca altfel viata e prea plicticoasa, si ti se pare ca mergi pe asfalt. Data viitoare o sa-l vopsesc in verde deschis, pun un autocolant cu connex, si ma dau telecabina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...