Sari la conținut

O Noua Abominatie De La Buell


Judas Iscariot
 Share

Postări Recomandate

outsider you are walking on thin ice my automobilistic friend

nu mai zic nimica ca vad ca nu ii intra in cap faptul ca vorbeste doar de dragul de a se afla in treaba....

mai zi-ne ce scrie in univers moto si motociclismo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asa ne place noua sa aruncam cu ca.cat unii in altii pe forumuri.

 

Stai lejer prietene ca daca as avea 15.000 de euro mi as lua un Bandit de 1200 din 2004-05 cu 5 mii si restu de 10 i-as baga in Yoshimure, Ohlins-uri, Dynojet-uri si alte balarii pt el. Asta pt ca sunt pasionat de motociclete in general si de Bandit in special si pt ca am ce am pt asta vreau sa am si nu pt ca dau la laba in fiecare zi uitandu ma la poze cu rachete dar ma dau pe moped sau pe jos si pt ca mi se rupe de ce cred cei cu carnet moto care urmeaza si cu motocicleta no infortmation, dar care sunt mari experti si comentatori.

Nu invalui in nici o aura motoretismul romanesc pt ca e trist si tragic fenomenul asta la noi. Si daca ti-am zis sa faci ciocu mai mic pt ca vb din reviste si vise nu inseamna ca sunt de parere ca motocicleta sau lungimea pwlii il face pe om. Nu stiu cat de la indemana oricu e un motor cat de cat in tara asta posomorata. Si imi pare rau ca multi isi doresc si merita dar nu-si permit. Fa si tu un efort in plm sa ai si tu "acces la o râşniţă" din asta obosita ca sa vezi si tu cum e cu schimbatul vitezelor... sau tu defapt strangi din buci de 2 ani ca sa ti iei direct K 12oo R?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e problema mea la urma urmei daca vreau sa strang din buci pt K1200R, nu? De bine de rau o fac din alte motive decat cei care strang din buci pt R1:) (no offense celor cu R1 & etc).

 

Sergiukawa termina cu glumitele astea care nu-si mai au rolul aici.

 

Daca tu esti atat de ingust sa crezi ca eu sunt vreun fan automobilist pus pe cearta aici...te cam inseli,dar din cate vad eu nu esti genul de om caruia as incerca sa-i explic contrariul,pt ca oricum nu vrei sa intelegi..

 

Hai respect voua :-*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu oricum vrei sa ne explici contrariul fiindca asa esti tu

un pic mai inteligent decat restul

 

Bai baietzi voi santeti dusi? Am incercat sa reinvii acest topic pentru Buell nu pentru voi care nu aveti altceva mai bun de facut decat sa va certati. Sergiu...respect man pentru cat de mult tii la motorul tau dar termina odata pentru totdeauna cu posturile astea fara sens...ai 3 posturi care nu au nicio legatura cu Buell...ce naiba?

 

Deschideti-va un topic cu numele...hai sa ne certam si lasati topicurile destinate unor modele in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi mai multi tentati de Buell. XB 9/12R dar cred ca-i cam castreaza costurile de intretinere,piese...etc.

 

Daca te mai plangi uneori ca nu prea gasesti la un Ducati,Aprilia etc...

Cred ca la Buell intampini dificultati mai mari:)

 

Asta doar daca finantele nu sunt o problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] Daca te mai plangi uneori ca nu prea gasesti la un Ducati [...]

Cine ti-a zis tie mah ca nu se gasesc piese la Ducati?

Poate sunt scumpe, poate nu sunt pe stoc si astepti o saptamana sau o luna dupa noroc, dar se gasesc!!! In plus ai la dispozitie pe cai oficiale cataloage cu toate componentele stock respectiv upgrade-uri, si o lista de preturi in care gasesti dupa cod orice pret.

Dai comanda pe mail la Ducati Romania, pui un avans la Wolksbank si iti vine curierul cu piesa la usa.

 

Deci am si eu o framantare. De ce vorbiti frate despre lucruri pe care nu le cunoasteti? DE CE?

Nu e mai frumos ca fiecare sa vorbeasca din EXPERIENTA sau dupa o documentare TEMEINICA?

 

Nu de alta dar in loc ca forumul sa devina un knowledge-base util pentru cineva care cauta informatii, el devine o palavrageala plina de flame-uri din care nu poti deosebi realitatea de zvon si experienta de inchipuire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deviem discutia...dar ai raspund lui @pistolarul...din experienta proprie...piese la yamaha mi-au venit dupa 5 luni...am o amica,care are o comanda ptr aprilia din vara si nici acum nu se aude nimic...

cred ca @insider a vrut sa scoata in evidenta faptul ca e greu cu piesele si cu firmele care sunt bine reprezentate in romania dar cu Buell care nu stiu sa fie reprezentata si este si o motociclete aproape inexistenta pe la noi...poate mai nou,noua reprezentanta harley...care tre sa isi dovedeasca promptitudinea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pistolarul nu inteleg de ce te simti asa lezat?

 

Ce-am spus eu si ce-ai inteles tu...

 

N-am vrut sa subliniez ca piesele de la ducati ar fi cine stie ce raritati, ci ca un Ducati e mai greu de intretinut decat un GSXR etc, lucru valabil si cunoscut de toata lumea, nu cred ca poti nega asta.

 

Si hai sa fim seriosi,lasa placa aia cu 'piese comandate din catalog', etc.

 

Cata lume de pe forumul asta ,sau dintre cei care au motor in Romania, isi cumpara toate piesele din 'cataloage', pe baza de 'comanada'.

 

Daca pe tine te ajuta buzunaru si atunci cand ti se pune pata pe o evacuare Zard sau niste jante Marchesini pt Monsteru' tau....si le comanzi direct din catalog, asta nu inseamna ca toti isi permit asta.

 

Inainte sa sari ca 'ars' asigura-te ca ai inteles ce-am vrut sa spun..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pistolarul nu inteleg de ce te simti asa lezat?

 

Ce-am spus eu si ce-ai inteles tu...

 

N-am vrut sa subliniez ca piesele de la ducati ar fi cine stie ce raritati, ci ca un Ducati e mai greu de intretinut decat un GSXR etc, lucru valabil si cunoscut de toata lumea, nu cred ca poti nega asta.

 

Si hai sa fim seriosi,lasa placa aia cu 'piese comandate din catalog', etc.

 

Cata lume de pe forumul asta ,sau dintre cei care au motor in Romania, isi cumpara toate piesele din 'cataloage', pe baza de 'comanada'.

 

Daca pe tine te ajuta buzunaru si atunci cand ti se pune pata pe o evacuare Zard sau niste jante Marchesini pt Monsteru' tau....si le comanzi direct din catalog, asta nu inseamna ca toti isi permit asta.

 

Inainte sa sari ca 'ars' asigura-te ca ai inteles ce-am vrut sa spun..

Amigo, pana acuma ai avut un minim de credit in ochii mei chiar daca nu ai motor, dar e pe cale sa se termine. Pe ducati.com gasesti "Parts Catalogue" pentru fiecare model, unde apare fiecare piesa STOCK din motocicleta cu diagrame si cod, cod pe care il gasesc in lista de preturi Ducati Romania si dupa care pot da o comanda. Mai simplu nu se poate. Ca ai la dispozitie si upgrade-uri e doar un plus.

 

Si de unde stie toata lumea cum se intretine un Ducati? Tu cate Ducati-uri ai vazut macar cu ochii tai? Pentru sufletelul tau afla ca de trei ani de zile eu bag numai benzina si ulei in motorul meu in conditiile in care il alerg pe circuit si il hartanesc cu nesimtire prin oras. Nu am umflat nici macar rotile in trei ani!

Dupa o tavaleala pe circuit si doua cazaturi pe loc datorita cricului infipt vara in asfalt nu a fost cazul sa schimb NICI O PIESA, fara nici o urma vizibila pe motor cu exceptia unei mici julituri pe capacul de la ambreiaj (si nu am crash-paduri).

 

Asa ca trebuie sa-ti recomand ce ti-au recomandat si altii mai devreme, si anume sa citesti in loc sa scrii, cel putin pana iti iei un motor si te dumiresti de treaba. Ca din ce "stie toata lumea" nu se invata motociclismul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistolaru' hai las-o mai moale,ca ma uitam si eu din curiozitaet la niste accesorii la 749 si m-am lamurit eu cu preturile la Ducati.

 

Fiecare depidne ce reper financiar are, ce inseamna mult pt unul si putin pt altul.

 

Nu fac parte din tagma aia care vine cu sloganuri de genul: "ducati sunt scumpe", "ducati sunt pt snobi", "posesorii de ducati au ca best friends pe mecanici", "ducati se strica la fiecare 1000 km parcursi".

 

Ok?

Deci nu ma trata ca si cum ma cunosti, ca si cum stii exact ce gandesc,ce sunt...incat sa-mi dai sfaturi ce sa fac.

Eu nu mi-am permis sa-ti dau sfaturi de genu' asta,n-o fa nici tu,din bun simt.

 

Iti inteleg of-ul,pt ca majoritatea care comenteaza despre Ducati, fie ca n-au vazut unul in realitate, fie nu au mers cu unul,fie comenteaza doar din copy &paste de pe web, de prin reviste de profil etc.

 

Texte de genu "am auzit de la nu stiu ce mecanic,cum ca la monster sunt probleme cu instalatia electrica,etc, daca-ti intra apa etc".

 

Nu ti-am servit nimic de genu.

 

Punctul meu de vedere a fost, si este ca: Imi place foarte mult Ducati. Ducati sunt niste motoare scumpe (Spre foarte scumpe ,unele).

 

Comparativ cu restu V2-urilor si chiar cu japonezele 4L sunt mai costisitor de 'accesorizat', intretinut etc.

 

Asta este umila mea parere de 'cititor de forum'.

 

PS: Imi cer scuze daca creditul meu in ochii tai...incepe sa devina debit:) asta e, nu-i poti multumi pe toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce te simti asa lezat?

Iti inteleg of-ul

Ma simt excelent, nu am nici un of si nici nevoie de intelegere de la nimeni. Mi se rupe de ce crede x de pe strada despre ducati, mi se rupe chiar mie de ducati si cand ma satur de el imi iau japoneza si tot asa.

 

 

Ducati sunt niste motoare scumpe (Spre foarte scumpe ,unele).
Daca imi amintesc bine, discutia a plecat de la punctul tau de vedere, totalmente eronat, precum ca la Ducati nu se prea gasesc piese. Si a continuat cu alt punct de vedere la fel de eronat, precum ca Ducati e GREU de intretinut.

 

In cautarea adevarului absolut, vad ca ai emis un al treilea punct de vedere precum ca sunt scumpe. Bai baiatule, scumpi sunt cartofii iarna, scumpi sunt pampersii la carrefour fata de metro s.a.m.d. Au ajuns cumva motoarele un "commodity" cotat la bursa? Kilu de ducati e mai scump decat kilu de kawasaki? Sunt produse DIFERITE cu preturi DIFERITE. Exista si motoare mai scumpe ca ducati, si mai ieftine. Lasa-i sa-si justifice alegerile pe cei care le-au facut deja.

 

 

Deci nu ma trata ca si cum ma cunosti, ca si cum stii exact ce gandesc,ce sunt...incat sa-mi dai sfaturi ce sa fac.

Eu nu mi-am permis sa-ti dau sfaturi de genu' asta,n-o fa nici tu,din bun simt.

Nu am nevoie sa te cunosc pentru a-ti recomanda sa nu mai fabulezi despre o motocicleta pe care se intampla sa o am, in conditiile in care nici macar nu esti motociclist. Ai tupeu sa vorbesti despre bun simt. Asta in conditiile in care insisti sa ai ultimul cuvant pe fiecare topic, ca asa cere eticheta. :P

 

 

Te invit sa :bigstar: in continuare, oricum nu e treaba mea sa filtrez forumul de idiotenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre Buell se poate sumariza in "Exista motive pentru care nimeni n-a mai facut asa ceva".

Punctul meu de vedere a fost, si este ca: Imi place foarte mult Ducati. Ducati sunt niste motoare scumpe (Spre foarte scumpe ,unele).

Comparativ cu restu V2-urilor si chiar cu japonezele 4L sunt mai costisitor de 'accesorizat', intretinut etc.

Hehe, iar te-ai fript, monsterul iese din tiparele Ducati. Model extrem de competitiv, punct de referinta pentru naked-uri, vandut in numere foarte mari, pret bun, intretinere si piese idem, etc.

Eu care chiar nu-i suport pe macaronarii astia mi-as lua una, si asta spune multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silenti eu am generalizat..cand ma refeream la Ducati, nu am facut nici o referire la Monster, care a fost si este un model de succes la Ducati.

 

De fapt Monster am impresia ca-i cel mai vandut model al lor.

 

In fine,pistolaru'...daca tot ti se rupe atat de tare....nu vad de ce te mai chinui sa argumentezi.

 

In opinia mea...e mai costisitor de intretinut un Ducati decat un Kawasaki, de exemplu. Si prin costisitor nu ma refer la pret dublu al intretinerii,ci pur si simplu o idee peste.

 

Asta e concluzia mea, asa prost cum sunt eu, nu ma poti convinge ca lucrurile stau altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt excelent, nu am nici un of si nici nevoie de intelegere de la nimeni. Mi se rupe de ce crede x de pe strada despre ducati, mi se rupe chiar mie de ducati si cand ma satur de el imi iau japoneza si tot asa.

Daca imi amintesc bine, discutia a plecat de la punctul tau de vedere, totalmente eronat, precum ca la Ducati nu se prea gasesc piese. Si a continuat cu alt punct de vedere la fel de eronat, precum ca Ducati e GREU de intretinut.

 

In cautarea adevarului absolut, vad ca ai emis un al treilea punct de vedere precum ca sunt scumpe. Bai baiatule, scumpi sunt cartofii iarna, scumpi sunt pampersii la carrefour fata de metro s.a.m.d. Au ajuns cumva motoarele un "commodity" cotat la bursa? Kilu de ducati e mai scump decat kilu de kawasaki? Sunt produse DIFERITE cu preturi DIFERITE. Exista si motoare mai scumpe ca ducati, si mai ieftine. Lasa-i sa-si justifice alegerile pe cei care le-au facut deja.

Nu am nevoie sa te cunosc pentru a-ti recomanda sa nu mai fabulezi despre o motocicleta pe care se intampla sa o am, in conditiile in care nici macar nu esti motociclist. Ai tupeu sa vorbesti despre bun simt. Asta in conditiile in care insisti sa ai ultimul cuvant pe fiecare topic, ca asa cere eticheta. :P

Te invit sa :bigstar: in continuare, oricum nu e treaba mea sa filtrez forumul de idiotenii.

 

 

Scuza-ma domnle pistolaru'...1.cumva topicul este "cat de greu/usor se intretine un ducati?". Eu cred ca se discuta despre Buell pe aici.

2.Ducati nu se rezuma doar monster dragul meu. Am un prieten prin mainile caruia au trecut un 748 si un 749. A fost multumit de ele, desi putin dezamagit de calitatea unor finisari. Intretinerea celor doua a fost mai scumpa decat daca ar fi avut o japoneza. Mai ales ca 748-ul era de pe vremea cand in romania ducati nu avea reprezentanta oficiala si daca vroiai ceva original era mai greu de obtinut. Acum miramas ca odata cu deschiderea reprezentantei ducati a devenit cea mai ieftin de intretinut motocicleta de la noi. Insider sustine faptul ca in general Ducati-urile sunt cu o idee mai scumpe la intretinere decat japonezele care se gasesc in numar mult mai mare pe la noi. La fel a mai spus si printr-un alt post ca si BMW-ul este mai greu de intretinut decat japonezele si totusi nu i-a sarit niciun fan bmw in cap ca vorbeste prostii desi reprezentante bmw gasesti in mai toate orasele mari...asta NU INSEAMNA CA SUNT MAI IEFTIN DE INTRETINUT. Asa ca mai calmeaza-te putin ca nu te-a jignit nimeni. Nici pe tine...nici pe ducati...nici pe monster si nici pe reprezentanta ducati de la noi. Rogute...daca ai de spus ceva despre Buell spune si argumenteaza la fel de frumos cum ai facut-o si despre piesele ducati. Daca nu termina cu jignirile lipsite de sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sawyer nu ma lua cu dragul meu si cu calmeaza-te. Din ce scrii iti pot spune cu maxima precizie ca habar nu ai ce inseamna sa intretii o motocicleta, cu atat mai mult sa faci comparatii intre japoneze si Ducati.

 

FYI, la consumabile nu e nici o diferenta intre Ducati si japoneze pentru ca poti cumpara aceleasi marci de placute de frana, de ulei, de filtre, de lant, de foaie si pinion, de bujii etc.

Upgrade-uri (evacuari, amortizoare etc.) gasesti de asemenea la aceeasi producatori si pentru japoneze si pentru Ducati.

Iar la motor/sasiu orice piesa e scumpa in draci fie ca vine de la galbejiti sau macaronari.

 

Scriu ce scriu pentru ca am avut si japoneza si am stat 5 luni dupa niste culbutori si un intinzator de lant la B&S Motors, iar un far de GSX m-a costat 20 de milioane in 2004.

 

 

 

 

P.S. Mi-am spus parerea despre buell pe PRIMUL topic deschis despre acest model:

/index.php?showtopic=116092

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva parca ma respinge la motorul asa.

O fi transmisia pe curea, o fi carena fata luata de pe Superbike-urile Ducati mai vechi, or fi prizele alea de aer care miros a Harley, o fi frana monodisc de pe fata cu 8 pistoane in etrier...

Exista o nisa pentru motociclisti care vor sa fie diferiti care o fac chiar cu pretul unor solutii tehnice mai putin rationale iar Buell s-a incadrat perfect in nisa asta. Totusi fac progrese, au renuntat la porcariile alea de motoare si pe masura ce vor avea mai multi bani poate vor investi calumea in R&D.

Scriu ce scriu pentru ca am avut si japoneza si am stat 5 luni dupa niste culbutori si un intinzator de lant la B&S Motors, iar un far de GSX m-a costat 20 de milioane in 2004.

Nu stiu cum era in 2004, pe atunci n-aveam motor, insa experientele mele recente cu B&S au fost foarte ok. Pentru SRAD-ul vechi am comandat de vreo 3 ori piese si de fiecare data au ajuns in max o luna si aprox. la preturile de catalog din afara.

Nu fac prin asta nicio comparatie cu Ducati pentru ca pur si simplu n-am nici cea mai mica idee. Totusi Monsterul e un caz aparte, foarte aparte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sawyer nu ma lua cu dragul meu si cu calmeaza-te. Din ce scrii iti pot spune cu maxima precizie ca habar nu ai ce inseamna sa intretii o motocicleta, cu atat mai mult sa faci comparatii intre japoneze si Ducati.

 

FYI, la consumabile nu e nici o diferenta intre Ducati si japoneze pentru ca poti cumpara aceleasi marci de placute de frana, de ulei, de filtre, de lant, de foaie si pinion, de bujii etc.

Upgrade-uri (evacuari, amortizoare etc.) gasesti de asemenea la aceeasi producatori si pentru japoneze si pentru Ducati.

Iar la motor/sasiu orice piesa e scumpa in draci fie ca vine de la galbejiti sau macaronari.

 

Scriu ce scriu pentru ca am avut si japoneza si am stat 5 luni dupa niste culbutori si un intinzator de lant la B&S Motors, iar un far de GSX m-a costat 20 de milioane in 2004.

P.S. Mi-am spus parerea despre buell pe PRIMUL topic deschis despre acest model:

/index.php?showtopic=116092

Esti stresat rau...da rau de tot! Cauti cearta mai ceva decat sergiukawa care macar mai distreaza lumea cu glumele lui. Daca Ducati recomanda brembo u folosesti tokico? Daca ti se sparge o carena iti pui una de fireblade? daca ti se arde un releu iti pui unu de la cbr? Nu ma refer la upgradeuri de genul amortizoarelor de ghidon sau la intretinere de baza gen filtru de ulei sau mai stiu eu ce...ma refer la reparatii care apar in cazuri mai grave. Daca ar fi fost cum spui tu producatorii considerau ca nu mai e rentabil sa faci reprezentante in mai toate orasele ca doar lumea vine sa cumpere de la 'metro motorcycle'. Inainte sa jignesti ia si gandeste putin! Mi se pare ca tare ne mai privesti de sus. Si iti mai spun odata, si a spus-o si silenti si altii...monster nu reprezinta toate modelele Ducati asa ca nu te mai da mare expert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monsterul e un supersport fara carene, reperele sunt 90% aceleasi, de fapt majoritatea ducatiurilor au foarte multe repere comune, ceea ce arata ca iar vorbesti in dodii fara sa ai habar care e situatia.

 

Faptul ca am un model e suficient ca sa cunosc sistemul in care se lucreaza si nivelul de preturi, fara a avea pretentia de expert dar suficient ca sa nu fabulez.

 

Nu mai vorbi de Brembo si Tokico pentru ca discuri si etrieri nu schimbi in fiecare zi, de fapt cel mai probabil niciodata. Schimbi placute, si placute nu pui (obligatoriu) nici Brembo nici Tokico si nici nu le cumperi de la reprezentanta.

 

Cu stresul eu stau foarte bine :makeout: tu te tot simti jignit, luat de sus, si ai senzatia ca ti se cauta cearta. Ia cauta mai sus si vezi, eu am intrat in vorba cu tine sau tu cu mine, ah?

 

Si cine tot :P in momentul in care topicul revenise cat de cat la normal?

 

Hai pa ca timpul e pretios si noi il risipim :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

THE CALM BEFORE THE STORM

Eu sper sa nu fie...oricum nu voi mai raspunde pe acest topic nimanui cu provocari. Asa ca @pistoolaru scuze daca te-ai simtit jignit de cuvintele mele. Daca vrei sa ma mai critici fa-o pe PM. Sa lasam thread-ul fara off-topicuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu ma intereseaza parerea ta personala si n-am de ce sa te critic. Daca imi dadeai PM si-mi ziceai ca Ducati e nu-stiu-cum nici nu-ti raspundeam. Problema e cand se abereaza in public.

 

 

Si BAI CATA SENSIBILITATE pe forumu asta. Pai nu m-am simtit jignit vere si n-ar trebui sa te simti nici tu ca nu suntem domnisoare (banuiesc :wink: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca voi aveti cu cine va certa da io???

m-am impacat cu insider si deja incep sa regret...ca nu mai am cu cine ma certa :wink:

mi-e dor de silviu c.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...