Sari la conținut

Accident Constanta-Cernavoda - 25.09.2007


Reaper
 Share

Postări Recomandate

Tocmai am vazut la Antena 3. Nu am prins chiar tot reportajul dar spuneau ca motociclistul se deplasa azi noapte dinspre Constanta inspre Cernavoda,a pierdut controlul motorului intr-o curba si s-a izbit frontal de un camion.Martorii spuneau ca avea viteza foarte mare''zici ca era avion dom'le!''.Am vazut bara camionului lovita in zona farului stang.Nu mi-am putut da seama ce marca era motorul,pactic era rupt in doua(de la jug).Motociclistul era jandarm si era angajat al Trezoreriei din nu mai stiu ce oras si il chema Elvis nu mai stiu cum...Nu stiu daca avea echipament(nu stiu daca mai conta la ce impact a avut saracul) am vazut doar un pantof sport pe sosea...Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca :finger: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Un motociclist si-a pierdut viata, marti seara, dupa ce s-a lovit de un TIR, pe Drumul National 3, in judetul Constanta, informeaza Realitatea TV.

 

Motociclistul a intrat in depasire intr-o curba cu vizibilitate redusa si a fost prins sub rotile autotrenului care se deplasa regulamentar. Barbatul lucra ca jandarm, dar era in timpul liber.

 

Din cauza accidentului circulatia rutiera a fost blocata mai bine de doua ore pe DN3, in localitatea constanteana Valu lui Traian."

 

articolul l-am gasit aici

:moron:

 

 

 

 

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol, dar ne-am obisnuit! Sa speram ca nu avea pasager... in rest, chiar daca ar aparea detalii detaliate in amanunt (?) invataturile trase ar fi de ordinul "nu mai bagati mana in gaz fratilor" , "RIP" sau.... "experienta putina, echipament minim sau deloc" ....

deci.... no matter what.... sa-l odihneasca Dumnezeu in pace si sa speram ca soferul camionului, care se pare ca e nevinovat, nu va avea prea multe mustrari de constiinta ca a fost in locul nepotrivit la momentul nepotrivit....

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, cica s-a apucat sa depasasca tirul din fata lui intr-o curba de dreapta, a pierdut controlul motocicletei si a intrat pe contrasens in alt tir (o fi fost prahovean tipu pentru ca ei fac depasiri numai in curbe). oare cum i-a venit ideea sa depaseasca in curba fara sa aiba vizibilitate si mai ales noaptea???? :finger: se zice ca nu aveam mare experienta pe 2 roti.

 

asta e mai putin cu unul. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

na ca am facut si eu un topic pe tema asta.Rog moderatorii sa-l stearga. Nu a avut pasager din fericire si soferul camionului chiar nu avea nici o vina din cate am vazut la antena 3.Circula regulamentar. Sa-l odihneasca Dumnezeu :finger: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la stiri in aceasta dimineata si m-am ingrozit, mare pacat pentru suflete atat de tinere!

Ce a fost in vara asta....efectiv nu am comentarii...

MARE ATENTIE FRATILOR! :finger: :moron: :lol: :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe motociclist il chema Elvis Chemal(nu stiu cum se scrie exact) si era angajat al trezoreriei Constanta.Martorii spuneau ca a fost implicat si un autoturism rosu.Oare sa fi incercat sa evite autoturismul si sa fi lovit camionul ? :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul era dupa far un GSX-R mai vechi (gen '96-98), insa dupa faptul ca avea furca upside-down.. as zice ca era un 750.

Aia e singura curba din Valul lui Traian, e o curba la dreapta cu usoara coborare (sensul fiind spre Basarabi) care se poate lua lejer la 120-140. Daca a iesit pe contrasens estimez un 150+. Care da mai mult? :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul era dupa far un GSX-R mai vechi (gen '96-98), insa dupa faptul ca avea furca upside-down.. as zice ca era un 750.

Aia e singura curba din Valul lui Traian, e o curba la dreapta cu usoara coborare (sensul fiind spre Basarabi) care se poate lua lejer la 120-140. Daca a iesit pe contrasens estimez un 150+. Care da mai mult? :finger:

Eu o iau cu 150+ fara probleme . Nu e obligatoriu sa fi avut vreo viteza astronomica , ci doar putin mai mult decat ii permitea lui experienta si uite ca i-a fost fatala . Pacat , echipamentul si viteza cat va tin experienta si reactiile...ce-i peste,e ruleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu neaparat avea 150. S-a intamplat noaptea deci asfaltul destul de rece,poate si ceva condens,poate a incerct sa evite ceva,a franat si a ''indreptat'' virajul ajungand pe contrasens.Cine stie ce-a vrut sa faca :finger: Dar la partea cu experienta aveti dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci nu a fost in Valul lui Traian, ci in curba aia stg-dr dintre Valul lui Traian si Basarabi, unde pe stg este un Rompetrol.. Aia e curba mai stransa, insa nu e nici o limita de viteza acolo, decat cea standard: 100km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul a fost in orasul Basarabi langa Minimarket (unde era targ cu ceva ani in urma), Elvis era prieten cu mine..si intradevar ..nu stapanea prea bine motorul din pacate :finger:

 

Din ce spuneau politistii si martorii aseara, se pare ca a vrut sa depaseasca 2 tiruri care erau pe banda 1 si 2 pe senul lui de mers ...si ar fi intrat pe contrasens...moment in care soferul tirului in care a intrat ...doar ce a plecat de pe loc ...incadrandu`se pe banda 2(probabil ocolea o alta masina parcata in fata lui )...adica exact pe unde venea el ...

 

 

Posibil totusi sa nu fi intrat direct in tir ..cica ar fi perdut contolul dinainte(in curba)...sincer nush c sa zic...

 

 

...nu putem decat sa speculam...

 

 

 

astazi la ora 14 este inmormantarea ....

 

 

 

Sa`i fie tarana usoara

Editat de jokkergsm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator alexman

Fara experienta... trist. Ca tot suntem la capitolul speculatii, poate countersteering-ul l-ar fi salvat daca ar fi stiut de asta.

 

Sau poate tocmai asta l-a omorat, o fi incercat sa traga de ghidon dreapta sa intre dupa tirul depasit si motocicleta l-a trimis in stanga unde a intrat in tirul care mergea regulamentar.

 

Aia e, oricat de mult ziceti ca stiti, in curbe repetati pe masura ce aplicati: countersteering :finger:

 

Deci in Basarabi pana la urma a fost accidentul.. Bine ca ante-forumistul meu stie exact locatia, ca altfel, in stilul asta, ajungeam in Poarta Alba pana diseara.

Condoleante familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...