Sari la conținut

Accident Constanta-Cernavoda - 25.09.2007


Reaper
 Share

Postări Recomandate

Fara experienta... trist. Ca tot suntem la capitolul speculatii, poate countersteering-ul l-ar fi salvat daca ar fi stiut de asta.

 

Sau poate tocmai asta l-a omorat, o fi incercat sa traga de ghidon dreapta sa intre dupa tirul depasit si motocicleta l-a trimis in stanga unde a intrat in tirul care mergea regulamentar.

 

Aia e, oricat de mult ziceti ca stiti, in curbe repetati pe masura ce aplicati: countersteering :rock:

 

 

 

sigur ca da. countersteering, exact cu am invatat cu totii la scoala, in poligon

:finger: :moron: :lol: R.I.P. :eek: :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator alexman

Nu dati vina iar pe scoala ca nu e o scuza valabila. Cine nu face si studiu individual se alatura majoritatii. Care de obicei o pateste... tocmai asta e una din chestiile care ne face sa ne diferentiem de restul.

 

RIP.

 

sigur ca da. countersteering, exact cu am invatat cu totii la scoala, in poligon

:finger: :moron: :lol: R.I.P. :eek: :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene oricat am incerca ,ati incerca, sa schimbati conceptia celor fara experienta, vad ca nu se poate. Mereu, mereu se mai intampla ceva grav. Am cunoscut p cineva cu 5 luni experienta avea gsx r 600 cu nus ce modificari, si mergea pe o roata!!!!! iar colac peste pupaza se gandea sa o vanda sa isi ia BUSA!!!!!!!! Fratilor ce putem sa le facem sa se trezeasca?!!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiei, prietenilor si tuturor celor care l-au cunoscut. Atit de usor se moare in ziua de azi. A devenit ceva aproape cotidian, sa dam cu R.I.P. la aceasta rubrica. Haideti sa fim putin mai atenti si noi, sa nu ne hazardam cind nu trebuie. Poate daca ar fi asteptat un pic si ar fi avut liber in fata pe contrasens nu ar mai fi fost la fel, acest final tragic. De ce in curba? De ce ? Poate nu este numai el cel vinovat poate si cel din fata ? Cine mai poate sti? Curbele se pot lua si cu viteza mai mica, de ce neaparat cu 150 ? (pentru cei de mai sus care comentau cu ce vitezas-ar angaja in respectiva curba) etc. Noaptea totul este altfel se apreciaza putin mai greu. Un moment de ezitare poate nu s-a inscris in cuba cum trebuie? Odihneasca-se in pace! :finger: :moron: :lol: :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, cica s-a apucat sa depasasca tirul din fata lui intr-o curba de dreapta, a pierdut controlul motocicletei si a intrat pe contrasens in alt tir (o fi fost prahovean tipu pentru ca ei fac depasiri numai in curbe). oare cum i-a venit ideea sa depaseasca in curba fara sa aiba vizibilitate si mai ales noaptea???? :finger: se zice ca nu aveam mare experienta pe 2 roti.

 

asta e mai putin cu unul. :moron:

amice ... esti idiot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator alexman

Rightly so, dar daca doar ca sa eviti o folosesti, deja esti pierzator. I won't go through it again, sunt topicuri care spun ce si cum.

 

Anyway, daca vrei sa fi profi, nu o folosi doar ca sa eviti ci pentru tot ce inseamna schimbari de directie. Asa o sa constientizezi miscarea si cand va fi nevoie si sa eviti ceva aparut out of nowhere, o sa stii ce ai de facut.

 

Cel mai probabil asta s-a intamplat in cazul asta.

 

countersteereing`u banuiesc ca e faza aia de a evita rapid ceva prin impingerea coarnelor... nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rip pentru motociclist,si imi pare rau ca am mai deschis un topic,cu subiectul asta,nu am observat,desi m-am uitat la toate topicurile,oricum rog adminii sa imi stearga topicul,si promit ca nu se va mai repeta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jandarm constantean mort in accident

 

Un jandarm constantean a murit, marti noapte, intr-un accident de motocicleta petrecut la intrarea in orasul Basarabi. Elvis Kemal, in varsta de 25 de ani, care circula cu peste 100 de kilometri la ora, a vrut sa depaseasca un autovehicul si a intrat pe contrasens, unde s-a izbit de un TIR. In urma impactului, jandarmul motociclist a fost strivit sub rotile vehiculului si nu a mai putut fi salvat. Martorii accidentului au declarat ca vinovata ar fi victima, care rula pe sosea cu o viteza foarte mare.

 

 

Am preluat articolul din presa de azi!Condoleante :finger: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

r.i.p. pacat, avea viata inainte... poate ca e bine sa iti faci un calcul inainte de a da gaz, cam cat ai mai avea de trait in conditii normale. dupa care sa pui in balanta cu betia pe care ti-o da viteza si sa vezi daca merita... eu zic ca nu... toata chestia e sa faci bilantul asta inainte, ca dupa, e tarziu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.i.P.. :finger: Nu inteleg ceva! Daca nu stapanea bine mobra,de ce doamne iartama a luat curba aia cu 100+,noaptea,fara vizibilitate ?

Condoleante

Deoarece pentru o perioade scurta de timp a pierdut contactul cu realitatea,s-a crezut intangibil de oricine si orice,putina oboseala,poate se grabea..cine stie...cred ca doar el.Pacat :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...