Sari la conținut

Bucuresti - Iuliu Maniu - 27.09.2007


Kosmo
 Share

Postări Recomandate

In jurul orei 23.45 pe Iuliu Maniu erau doi motocilisti cu motoare sport cu tobe goale care alergau intre Politehnicii si Cora. Se vedea clar ca dadeau cat puteau de tare, desi mai erau destule masini in trafic. Dupa cateva ture dus-intors ( a treia pe care o vedeam eu) urletul motorului a fost inlocuit de un scrasnet puternic urmat de o bubuitura zdravana. O motocicleta Yamaha albastra cazuse inainte de Agip si a mers taras pana s-a izbit de un camion parcat dincolo de benzinarie. Pilotul cazuse de pe motor si n-a patit nimic, dar motocicleta parea destul de avariata: carena sparta, fata distrusa, curgea benzina etc. La benzinarie si in spatele ei erau destui oameni si a venit si politia care era la intrarea in Poli asa ca se stransesera ceva lume, probabil si dintre cei care isi parcheaza motoarele in benzinarie. Motociclistul ii reprosa ceva unuia din cei de acolo, posibil un sofer de auto, dar politistii i-au zis sa o lase mai moale. Mi-a placut gestul motociclistului de isi saruta casca.

Probabil ca de vina a fost conservarul care a taiat fata moticiclistului care conducea regulamentar si preventiv :finger:

Norocul motociclistului ca a scapat nevatamat, noroc ca motorul nu a zburat in vreun pieton...

Casca a fost buna, dar ma intreb daca la fel de bun este continutul ei. Cursele cu motoare pe strazi nu sunt o idee stralucita. In cautare de adrenalina cei doi au pus in pericol viata lor (ceea ce ii priveste personal), dar si viata altora care poate nu cautau sa moara. Probabil ca daca se duc la Tunari sau la doi pasi, pe A1, nu ii vede si aude nimeni si nu afla tot carterul ce cool sunt.

Stiu ca justificarea pentru a scoate amortizoarele de sunet din tobe este de a fi auzit in trafic, dar eu vad si aud in fiecare noapte motociclisti vitezisti care isi chinuie motoarele spre bucuria celor care incearca sa doarma in blocurile de pe Iuliu Maniu si cred ca este doar o justificare pentru a se da mari. Daca vrei ca motocicleta ta sa faca zgomot ca un avion la decolare atunci, te rog, nu o alerga noaptea. Si incearca sa nu o transformi in proiectil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger: :moron: :lol:

 

mi-a povestit un coleg de munca toata intamplarea! era pe trotuar cand s-a intamplat toata "minunatia"

Se pare ca...un camionagiu a vrut sa intoarca de pe un sens pe celalalt, suficient cat sa il sperie pe tanarul Rossi! A franat si...s-a dus tarash pe asfalt! motorul era facut praf, dar....micutul Rossi s-a ridicat...a dat casca jos si a inceput sa o pupe! :eek: :cheers: Se pare ca erau 2 dobitoci cu motoare care le-au forjat de cateva ori pe Maniu!

Sincer...chiar imi pare bine cand li se intampla d-astea dar scapa! Sa constientizeze ce li se putea intampla!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare total ON TOPIC...

Kosmo, ai cumva idee ce firma era casca ?

Un astfel de accident / cazatura ma rog, nu poate decat sa faca o super reclama unei firme producatoare de casti moto. Sincer in locul tau m-as fi dus sa-l intreb pe tip...

Multumesc. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ie" multi d`astia :lol: cei mai tari sunt cei care stau intr-un loc populat, rezemati de motor doar ca sa fie vazuti si poate poate le pica o savarina in brate :finger: sau cei care tureaza motoarele ca tampitii cum faceau si indivizii mentionati de Stephon si se uita in jurul lor sa vada daca se uita oamenii :moron: cunosc si eu cativa. Mai aiurea e ca din cauza mandriei si ingamfarii lor se intampla si accidentele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Stiu ca justificarea pentru a scoate amortizoarele de sunet din tobe este de a fi auzit in trafic

...

 

Putin off-topic, dar important:

 

Conform statisticilor si studiilor facute, motociclistii cu tobe "zgomotoase" sunt mai expusi accidentelor.

Ceea ce spui tu este unul dintre miturile motociclismului, ca multe altele.

 

Nu este necesar sa ma crezi pe mine, cauta pe net:

Iata un exemplu aici:

http://minnesota.publicradio.org/display/w...or_risk_rights/

 

Daca vrei si alte explicatii, putem continua pe privat.

 

Cat despre eroi, le multumesc pentru reclama facuta motociclistilor, speram cu totii sa nu fi avut asigurare la ele sa mai stea putin la pit-stop cu ele.

Editat de cristiroma
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea buna - nu a sarit motorul pe trotuar sa omoare vreun pieton

Partea rea - motorul probabil e terci

Partea buna - motociclistul a invatat o lectie

Partea rea - daca nu a invatat-o bine si va exista o data viitoare

Partea buna - pana la o eventuala data viitoare va avea timp de meditat

Partea rea - dupa felul in care a busit-o nu cred sa mediteze vreo secunda

Partea buna - a avut casca suficient de buna incat sa nu crape craniul

Partea rea - daca se spargea craniul, se depresuriza neuronul

Partea buna - am terminat de scris

Partea rea - mi-e sila de "eroi" de astia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin off-topic, dar important:

 

Conform statisticilor si studiilor facute, motociclistii cu tobe "zgomotoase" sunt mai expusi accidentelor.

Ceea ce spui tu este unul dintre miturile motociclismului, ca multe altele.

 

Nu este necesar sa ma crezi pe mine, cauta pe net:

Iata un exemplu aici:

http://minnesota.publicradio.org/display/w...or_risk_rights/

 

Daca vrei si alte explicatii, putem continua pe privat.

 

Cat despre eroi, le multumesc pentru reclama facuta motociclistilor, speram cu totii sa nu fi avut asigurare la ele sa mai stea putin la pit-stop cu ele.

 

Offtopic:

Asta-i vrajeala americana, cum erau sa spuna ca-s mai bune tobele zgomotoase

Pentru aia din fata nu-s foarte efective da pentru conservaru care vrea sa se urce pe mine din dreapta sau stanga ca-i e lene sa intorca capu sa se uite in punctul mort, da.

 

Daca tu vrei sa-mi spui mie ca in Romania nu e nici o diferenta intre tobe stock si modificate inseamna ca n-ai condus niciodata in Romania ...desi esti din Dr. Taberei. Te invit la o tura pe mosilor la o ora de varf.

 

Majoritatea conservarilor nu stiu decat de forta, poti sa te imbraci ca un clown in 7 culori si tot o sa te ignore :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:eek: :cheers: :cheers: :rock:

 

isi luasera pe ei si pantalonii maro? :finger: probabil ca casca aia va deveni un fel de obiect de cult in casa lu' vitezistu' :moron: data viitoare sa-si ia si pantalonii maro ..... probabil ca are deja fani :lol:

Editat de Kumuya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...