Sari la conținut

Aprilia Mana: Cutie Automata @ 75 De Cai


hogzilla
 Share

Postări Recomandate

La united e pret cu toate taxele.

 

:bigstar: Nici vorba!

"DDP"-ul vazut probabil de tine pe situl lor are un inteles straniu pentru United si nu-i "TTI", adica cu toate taxele incluse (ar fi "pret "Duty Paid", dar fara TVA") :bigstar:

Logica simpla arata ca, oricum, 8.500 TTI ar fi un pret cu mult sub ala din Italia!!!

Nu vorbesc din carti, sa stii, ci doar din... revista UniversMoto. :bigstar: Am avut controverse (amicale) pe tema asta cu ei de cite ori i-am sunat (ca sa-i intrebam de preturi).

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:kiss: Sa fie-ntr-un ceas Omega! :what:

 

Cred ca nu tre'sa-ti mai spuna cineva s-o take it easy pina te obisnuiesti cu toate particularitatile ei (singura ar fi de fapt lipsa franei de motor sub 30 km/h, dupa testerii macaronari, da-i minora cred daca te-nveti cu ea).

 

Ce-i interesant e ca, in oras cel putin si "doar" cu 76 CP (c-atita-i puterea comunicata), poti fi "regele semafoarelor" :kiss: , sistemul CVT pastrind turatia in jurul valorii de cuplu maxim - si asigurind implicit plecari de pe loc "ca din pusca"!!! - pe pariu mai rapide decit cu orice Gixxer-Zexxer (pina la viteze "semilegale" de 70-80 km/h)

 

Go for it! :kiss:

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kiss: Sa fie-ntr-un ceas Omega! :what:

 

Cred ca nu tre'sa-ti mai spuna cineva s-o take it easy pina te obisnuiesti cu toate particularitatile ei (singura ar fi de fapt lipsa franei de motor sub 30 km/h, dupa testerii macaronari, da-i minora cred daca te-nveti cu ea).

 

Ce-i interesant e ca, in oras cel putin si "doar" cu 76 CP (c-atita-i puterea comunicata), poti fi "regele semafoarelor" :kiss: , sistemul CVT pastrind turatia in jurul valorii de cuplu maxim - si asigurind implicit plecari de pe loc "ca din pusca"!!! - pe pariu mai rapide decit cu orice Gixxer-Zexxer (pina la viteze "semilegale" de 70-80 km/h)

 

Go for it! :ok:

 

am citit si eu chestia asta ;) parca ma vad la semafor cu un gixxer si un zexxer :eek: hahahahahaha

 

Multumesc! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Deci tu erai cel care mi-a luat-o inainte! UM mi-a zis ca e complicat, ca nu au mai adus etc... si la vreo cateva zile dupa ce am comandat-o si mi-au dat termen de livrare in iunie am vazut una in oras si am crezut ca innebunesc de nervi! Intre timp a venit si a mea si sunt super fericita :( Felicitari pentru achizitie!

 

Ai avut probleme cu ea pana acum? Intreb pentru ca nu m-am dat decat de cateva ori si intr-o seara mi s-a oprit motorul in mers :) Noroc ca nu mergeam prea repede si am putut sa ma opresc fara incidente. In orice caz nu am inteles de ce s-a intamplat si n-am gasit pe nimeni sa-mi poata explica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci tu erai cel care mi-a luat-o inainte! UM mi-a zis ca e complicat, ca nu au mai adus etc... si la vreo cateva zile dupa ce am comandat-o si mi-au dat termen de livrare in iunie am vazut una in oras si am crezut ca innebunesc de nervi! Intre timp a venit si a mea si sunt super fericita :kali: Felicitari pentru achizitie!

 

Ai avut probleme cu ea pana acum? Intreb pentru ca nu m-am dat decat de cateva ori si intr-o seara mi s-a oprit motorul in mers :kali: Noroc ca nu mergeam prea repede si am putut sa ma opresc fara incidente. In orice caz nu am inteles de ce s-a intamplat si n-am gasit pe nimeni sa-mi poata explica...

 

si mie mi s-a intamplat o singura data asta, dar era o dimineata friguroasa si am dat vina pe faptul ca nu se incalzise motorul suficient (mai mult ca sigur ca asta a fost).

Caut in disperare accesorii after market, dar n-am gasit nimic inca... :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi s-a intamplat o singura data asta, dar era o dimineata friguroasa si am dat vina pe faptul ca nu se incalzise motorul suficient (mai mult ca sigur ca asta a fost).

Caut in disperare accesorii after market, dar n-am gasit nimic inca... :|

 

Nici nu se gasesc. Motocicleta mea fiind livrata aproape de ziua mea de nastere multi au vrut sa-mi faca un cadou "asortat". Cu ocazia asta au constatat ca nimeni nu aduce nici un fel de articol aprilia la noi. Nici macar un nenorocit de tank pad! Eu vroiam si crash pads... vise! am un prieten in Italia si l-am rugat sa-mi aduca cate ceva, de fiecare data cand vine, ca sa nu-i ingreunez bagajul prea mult. Daca aflu de accesorii pe aici, te anunt. Cauti ceva in mod special?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu se gasesc. Motocicleta mea fiind livrata aproape de ziua mea de nastere multi au vrut sa-mi faca un cadou "asortat". Cu ocazia asta au constatat ca nimeni nu aduce nici un fel de articol aprilia la noi. Nici macar un nenorocit de tank pad! Eu vroiam si crash pads... vise! am un prieten in Italia si l-am rugat sa-mi aduca cate ceva, de fiecare data cand vine, ca sa nu-i ingreunez bagajul prea mult. Daca aflu de accesorii pe aici, te anunt. Cauti ceva in mod special?

am gasit toba de carbon leovince, jenti forjate si crash pad-uri (in state)... toba se gaseste si in europa... am gasit si parbriz prin anglia... dar mie unu nu-mi place... daca vrei iti dau forward tuturor e-mail-urilor sa vezi pozele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot topicul si pana la urma n-am inteles - esti / sunteti multumiti de motor? Ma gandeam ca poate puneti ceva impresii, cu bune si rele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot topicul si pana la urma n-am inteles - esti / sunteti multumiti de motor? Ma gandeam ca poate puneti ceva impresii, cu bune si rele.

 

Da eu unul sunt, super multumit de motor!

 

Este super comod in oras si nu te plictisesti cu ea in afara orasului. Ai o pozitie dreapta pe sea, nu uruncata in fata pe ghidoane, ceea ce mie mi se pare super.

In afara orasului, ca la orice naked te cam zboara vantul dupa 140... top speed pana acum 196 km/h pe autostrada (ajunge cam greu, dar eu dau vina pe faptul ca nu am parbriz).

"Schimbatul vitezelor" (le-am pus intre ghilimele pentru ca ele sunt niste presetari electronice, deci nimic mecanic) este chiar fun de utilizat in afara orasului la un mers sportiv. In oras nu are sens sa-l folosesti... poti merge pe automat (modurile: turing, sport sau rain in functie de starea vremii si de felul tau de a baga mana in gaz).

 

Diferenta dintre Aprilia Mana si orice alta motocicleta (ca si feeling de pilotaj) este ca intre masinile cu schimbator automat si schimbator manual.

 

All in all isi face toti banutii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un scuter de 250 si ma distreaza sa bazai cu el prin oras. Fata de un scuter pierzi insa confort, ti se murdaresc pantofii si pantalonii, n-ai atata loc de depozitare. Castigi insa un motor adevarat, cu putere si tinuta de drum. 196 mi se pare chiar putin exagerat pentru un naked de 75 de cai. Am un motor de 100 de cai dar nu l-am dus mai sus de 180, si acolo doar sa vad daca poate, vantul si zgomotul s prea de tot ca sa faci din asta o obisnuinta. Interesant, face parte din lista celor pe care le-as incerca, impreuna cu Ducati Hypermotard si Speed Triple.

Editat de Tik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un scuter de 250 si ma distreaza sa bazai cu el prin oras. Fata de un scuter pierzi insa confort, ti se murdaresc pantofii si pantalonii, n-ai atata loc de depozitare. Castigi insa un motor adevarat, cu putere si tinuta de drum. 196 mi se pare chiar putin exagerat pentru un naked de 75 de cai. Am un motor de 100 de cai dar nu l-am dus mai sus de 180, si acolo doar sa vad daca poate, vantul si zgomotul s prea de tot ca sa faci din asta o obisnuinta. Interesant, face parte din lista celor pe care le-as incerca, impreuna cu Ducati Hypermotard si Speed Triple.

 

adevarul e ca m-am cam chinuit sa-l duc pana in viteza aia... :kiss:

Cat despre loc de depozitare, tin sa te contrazic! :D in loc de rezervor (poate ai vazut pozele) are un spatiu de depozitare, suficient de incapator incat sa pui o casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca m-am cam chinuit sa-l duc pana in viteza aia... :burnout:

Cat despre loc de depozitare, tin sa te contrazic! :blbl: in loc de rezervor (poate ai vazut pozele) are un spatiu de depozitare, suficient de incapator incat sa pui o casca.

si cu un topcase si ai rezolvat problema de spatiu. oricum nu poti compara spatiul dp un maxi scuter gen Piaggio Xevo cu cel dp o motocicleta gen Goldwing :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E cutie automata, da nu de tipul CVT, are 7 rapoarte, si 3 moduri: sportiv, touring si ploaie.

Uitativa aici: http://www.bikez.com/motorcycles/aprilia_n...0_mana_2007.php

 

Transmisiile automate sunt mai confortabile, decat cele manuale, dar si mai pacatoase, dar numai pt ca sunt mai sensibile la ulei; astfel o cutie automata cu uleiul schimbat la timp va tzine practic tot cat una manuala(mai ales la masini e valabila treaba, in special la cutiile de Mercedes-Benz, si la cele ZF de pe BMW si Audi-VW).....da romanu crede ca, daca o mers 10 mii de km cu "oloiu" asta mai merge inca 4-5 mii, da la astea chiar nu-i asa :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salutare .

Acuma ma uitam si eu pe net la aceasta motocicleta .

 

Ce mai faceti ? Cum va mai merge ? Ati avut ceva probleme ?

 

Tot nu am inteles (asta e si scopul acetui post) cum e pana la urma ?

Se simte cand schimba vitezele ? ca la masina automata ?

Sau e ca la scooter continu acceleratia ?

Daca mergi la o viteza constanta in modul manual sa zic .... si dai o treapta in jos se face frana de motor ?

 

Sau cum se face schimbarea celor 7 trepte ? Doar din turatie ? Sau e pe pinioane ?

 

Si inca ceva ... cam cat consuma ?

 

Merci !!!!

Editat de Fanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Sau cum se face schimbarea celor 7 trepte ?

 

ai 3 variante de a schimba viteza:

- automat

- manual secvential cu mana "+" sau "-" situate pe partea stanga

- manual secvential la picior

 

De remarcat cele 3 mapari: Sport, Touring sau Rain, zic eu, utile.

 

Alte foto aici http://www.webbikeworld.com/motorcycles/ap...ia-mana-850.htm

 

Nu am mers cu Mana, doar m-am cocotzat pe ea, pare comoda, parerea mea. Ce mi-a placut e ca are loc de pus bagaje/casca, pe locul rezervorului. Rezervovrul de benzina este sub Âşa.

 

Partea funny este ca are frana de mana.

 

2009-aprilia-mana-850-shock.jpg

2009-aprilia-mana-850-brake-s.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...