Sari la conținut

Ktm 690 Enduro 2008


Postări Recomandate

Se aud zvonuri despre o versiune mai sportiva: KTM 690 Enduro R. Suspensile is imbunatatite din cate se vede in poza. Curiozitatea ii daca o rezolvat ceva cu toba care topeste semnalele in caz ca le pui codita(suportu de numar ii total inestetic si 100% il rupi la prima tranta la cat ii de jos si neprotejat.

 

In rest din ce am citit pe advrider. se zice ca ii o motocicleta foarte buna, dar trebe schimbata toba originala din simplul fapt ca dupa cativa km se incalzeste si cum ziceam te poti arde si pasagerul moare de cald, iar semnalizarea stanga se topeste. Din cate am mai citit ii o motocicleta buna in offroad, are destula putere, suspensile bunicele si cea mai puna parte ii setarea injectiei care ajuta mult cand prea multa putere strica.

 

Ma bate gandul sa imi iau si eu de o sa imi permit financiar anul viitor, dar totusi is curios daca nu are cineva pe la noi prin tara. Motocicleta de pe pro-bike o fost folosita cateva sute de km pe asfalt doar si eu is curios cum ii si pe offroad.

 

O poza cu asa-zisul model R:

KTM690R.jpg

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Curiozitatea ii daca o rezolvat ceva cu toba care topeste semnalele in caz ca le pui codita(suportu de numar ii total inestetic si 100% il rupi la prima tranta la cat ii de jos si neprotejat.

 

Problema aceasta exista doar la modelul produs pentru cei de peste ocean , noi suntem europeni si exista mici diferente printre care si cea de pozitionare a semnalului stanga spate. :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM690R2.jpg

 

Problema aceasta exista doar la modelul produs pentru cei de peste ocean , noi suntem europeni si exista mici diferente printre care si cea de pozitionare a semnalului stanga spate. :kali:

 

Hai sa iti spun cum ii treba. Suportu ala de numar pt Europa pe lg ca ii urat ii si total neprectic. La prima cazatura de pamant o sa se rupa ceva la cat ii de jos si de neprotejat. Uitete la toate modele enduro ca au numa stop cu codita accea neagra(ca la modelul euro) si pe aia vine pus numarul si semnalizarile. Daca o sa pui semnalizarile lg stop o sa se topeasca si la modelul euro. Singura cale ii sa schimbi toba(care nu ii tocmai ieftina).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci modelul asta KTM 690 enduro R imi place de minune este foarte frumos,dar nu imi place LC4 lc4 690 adventure!!!

la 690 enduro R daca ar fi putin mai scobita saua ar fi mult mai bine ptr enduro,sa intri cu partea dorsala putin in ea ca acum este putin cam dreapta

 

 

SI ASTA I SUPER NASSPA http://www.ktm.ro/node/2231

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci modelul asta KTM 690 enduro R imi place de minune este foarte frumos,dar nu imi place LC4 lc4 690 adventure!!!

la 690 enduro R daca ar fi putin mai scobita saua ar fi mult mai bine ptr enduro,sa intri cu partea dorsala putin in ea ca acum este putin cam dreapta

 

 

SI ASTA I SUPER NASSPA http://www.ktm.ro/node/2231

 

R'u ala se pare ca ar fi numa ceva trucaj pe comp si ce zici tu "adventure" ii chiar ktm 690 enduro care ii o motocicleta foarte tare. Daca nu iti place nu comenta :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kali: comp=computer....am scris in viteza ca vroiam sa ies cu motoru.....si te rog nu ma lua peste picior ca s-ar putea sa stiu mult mai multe decat tine in materie de motociclism.

 

Si pozele ce le-am pus se pare ca is trucate pe calculator si nimic mai mult. Ramane de vazut ce o sa prezinte ktm pe 2009(probabil de pe la sfarsitul lui august-septembrie). Eu sper sa vad si o versiune adventure a motorului de 690 care se pare unul foarte bun si poate chiar o versiune mai sportiva a 690 enduro.

Oricum ktm 690 enduro ii o motocicleta super pt dual-sport, fiind usoara(~135kg la gol), puternica(65kg), suspensii bune, selectarea aprinderii pe cele 3 moduri ii iara un lucru bun, frane ok. Minusurile constau in faptul ca nu are kick starter(ceva de speriat la enduro), toba se incalzeste cam tare si daca esti mai inalt de 1.85 o sa fie probleme cu distanta dintre sa si peg'uri.

 

Daca nu iti place designul ii strict problema ta, dar nu o blama pt ca nu iti place coloristica :kali:

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kali: comp=computer....am scris in viteza ca vroiam sa ies cu motoru.....si te rog nu ma lua peste picior ca s-ar putea sa stiu mult mai multe decat tine in materie de motociclism.

 

Si pozele ce le-am pus se pare ca is trucate pe calculator si nimic mai mult. Ramane de vazut ce o sa prezinte ktm pe 2009(probabil de pe la sfarsitul lui august-septembrie). Eu sper sa vad si o versiune adventure a motorului de 690 care se pare unul foarte bun si poate chiar o versiune mai sportiva a 690 enduro.

Oricum ktm 690 enduro ii o motocicleta super pt dual-sport, fiind usoara(~135kg la gol), puternica(65kg), suspensii bune, selectarea aprinderii pe cele 3 moduri ii iara un lucru bun, frane ok. Minusurile constau in faptul ca nu are kick starter(ceva de speriat la enduro), toba se incalzeste cam tare si daca esti mai inalt de 1.85 o sa fie probleme cu distanta dintre sa si peg'uri.

 

Daca nu iti place designul ii strict problema ta, dar nu o blama pt ca nu iti place coloristica :kali:

stiu ca sti mai multe!

 

diferenta dintre ktm 690 enduro si 690 enduro R este asta!!!

imi place mai mult enduro R...

post-32551-1214644297_thumb.jpg

post-32551-1214644303_thumb.jpg

post-32551-1214644401_thumb.jpg

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste aici mai Schumy, poate te ajuta. O fost si prin CLuj cu el....ca m-am intalnit cu Noni la o poveste. Daca stiam ca te intereseaza atata te chemam sa vezi 690-ul desi o trecut cam 2 luni de atunci.

 

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=42686

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit topicu ala de mult.

As fi vrut sa vad si in realitate cum arata un 690E :jump:

 

 

Daca am fi avut discutia asta acum 2 luni....ai fi vazut in realitate cum arata.

 

Sorry! :P

 

:jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Daca am fi avut discutia asta acum 2 luni....ai fi vazut in realitate cum arata.

 

Sorry! :P

 

:jump:

 

Asta e

 

Tigrule da asta ii naspa? :jump:

46ae_27.JPG

5062_27.JPG

 

Desi presupun ca sunt singurul interesat de 690 enduro, vin cu vesti. Se pare ca se va scoate si modelul R(ceva mai competitional) din 2009.

Asta demonstreaza:

11374766868.jpg

331269072748.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e

 

Tigrule da asta ii naspa? :D

46ae_27.JPG

5062_27.JPG

 

Desi presupun ca sunt singurul interesat de 690 enduro, vin cu vesti. Se pare ca se va scoate si modelul R(ceva mai competitional) din 2009.

Asta demonstreaza:

11374766868.jpg

331269072748.jpg

EEEEEEEEEE asta i altceva tata :moto: :ok: :D tare jucaria,mi se pare mie dar nu mai este aceasi problema ca la 690E,ma refer la treaba cu evacuarea?

 

P.S. castig la loto premiul cel mare si imi iau si eu una ca aceasta si la 18 ani vin pe la cluj,,se pare ca anul acesta nu imi voi luat moto dar sigur in primavara

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as mai astepta inca vreo 2 ani pana sa imi iau oricare model de 690 enduro sau enduro r sau chiar smc. Au probleme cu evacuarea(topeste semnalizatoare si plastice si chiar rezervervorul), rezervorul(nu poate sustine prea multa greutatea si se misca) si injectia cand ii slaba bateria(unui tip de pe advrider.com era sa ii ia foc motocicleta). La toate acestea mai adaugam saua incomoda(motocicleta asta ii un dual sport totusi nue exc) si pretul de 8000e si "ne-am scos".

 

Vechile LC4 cu toata vibratile isi merita bani. De aceea nici nu gasesc un LC4 adv din 2004 inn sus sub 5500e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EEEEEEEEEE asta i altceva tata :moto: :ok: :D tare jucaria,mi se pare mie dar nu mai este aceasi problema ca la 690E,ma refer la treaba cu evacuarea?

 

P.S. castig la loto premiul cel mare si imi iau si eu una ca aceasta si la 18 ani vin pe la cluj,,se pare ca anul acesta nu imi voi luat moto dar sigur in primavara

cred ca o sa iau warm ptr postul de mai sus respectele mele DOMNULUI SOSO,CARE SPUNE CA NU AM MESAJ IN POSTURI...DECI IN COLTUL ENDURISTILOR NICI NU AM VOIE SA INTREB .TOATE POSTURILE SUNT BUNE doar ale lui thetiger nu sunt bune..

respect tuturoR usherilor care au posturi si nu exista mesaj in ele:exemplu """POze ceva?""

 

SUNTEM IN ROMANIA SI ASTA SE SIMTE :SUTE DE USHERI pun intrebari inutile dar se trece cu vederea ....

nu vorbesc in nume de rau dar DACA EU POSTAM ASA CEVA""""pogramul pare F interesant...si zona e superba(si scorul mic, tinand cont de ce se ofera)! Succes!!"""SIGUR LUAM UN WARM DE 2 ZILE SAU O PERIOADA FOARTE LUNGAAAAAA!CUM i PLACE SOSO SA ZICA!!!!

 

 

--------------------

 

DACA EU POSTAM ASA CEVA""""pogramul pare F interesant...si zona e superba(si scorul mic, tinand cont de ce se ofera)! Succes!!"""SIGUR LUAM UN WARM DE 2 ZILE SAU O PERIOADA FOARTE LUNGAAAAAA!

 

 

--------------------

 

DACA EU POSTAM ASA CEVA""""pogramul pare F interesant...si zona e superba(si scorul mic, tinand cont de ce se ofera)! Succes!!"""SIGUR LUAM UN WARM DE 2 ZILE SAU O PERIOADA FOARTE LUNGAAAAAA!

 

 

--------------------

 

DACA EU POSTAM ASA CEVA>>>pogramul pare F interesant...si zona e superba(si scorul mic, tinand cont de ce se ofera)! Succes!!<<<<SIGUR LUAM UN WARM DE 2 ZILE SAU O PERIOADA FOARTE LUNGAAAAAA!

 

salut la toata lumea macar un usher are curaj sa zica adevarul

 

 

DACA EU POSTAM ASA CEVA>>>pogramul pare F interesant...si zona e superba(si scorul mic, tinand cont de ce se ofera)! Succes!!<<<<SIGUR LUAM UN WARM DE 2 ZILE SAU O PERIOADA FOARTE LUNGAAAAAA!

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate wannabe bikers.....

As you say.

Numa strica topicul. Deci in Romania inafara de 690 enduro care a facut 1000km altele nu au propietari? Adica eram si eu curios de parerea unui proprietar care are cativa mii de km. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WebRide: 2008 KTM 690 Enduro

 

 

The world of dual-sporting is chock-full of compromises. How on earth are designers and engineers supposed to create motorcycles capable of performing well on surfaces as different as dirt and asphalt? With dual-sports making a market resurgence and KTM already leading the charge, the Austrian firm has released this brand-new LC4 family member, the 690 Enduro. I recently rode the bike in Spain at the model's press launch and came away impressed.

 

True off-road riding demands a lightweight bike with ample suspension travel and good balance and handling. KTM puts an emphasis on that word "sport," focusing on making the bike off-road worthy first and concentrating on on-road abilities second. This concept is even more obvious when taking a look at the company's 450/530 EXC-R models, which are essentially full-blown racebikes with the necessary lights, signals and other items to make them highway-legal in all 50 states. The 690 is the next logical step; a more powerful and dirt-capable machine than the previous 625SXC and even better as a street machine.

Key to making the 690 more asphalt-friendly is the more powerful 654cc, liquid-cooled, sohc, four-valve, fuel-injected Single. A new cylinder head is largely responsible for generating the claimed 63 horsepower. Features such as the APTC slipper clutch and a three-position-switchable mapping system allow the Enduro to not only perform well off-road but make it quite nice on it as well. This bike isn't about to replace your streetbike, but if you need to do 50 miles of blacktop to get to next dirt section, you'll be quite comfortable on the 690.

 

I was very impressed with how good the bike was off-road. My long-term bike this year has been a 450 EXC and although the 690 probably can't hang with that bike when the trails get tight and technical, I'm sure it can on fire roads and less-gnarly terrain. Weighing a claimed 305 pounds, it’s no lightweight, but at the same time it carries that weight fairly low (underseat fuel tank) and never felt top-heavy or bulky when riding.

 

The U.S./Canadian-spec. bikes come with knobby tires which differ from the rest of the worldwide markets. I was only able to spend a limited amount of time on doing photos on those bikes (one of which was set up by none other than multi-time World Enduro Champion Giovanni Sala). The advantages of these tires were improved traction in loose conditions and more bite from the front tire when braking off-road. For a rider who won't be tackling serious trails in the dirt, the dual-sport tires that I spent most of my time on were actually very good on-road and off. Although not packing as much travel as a traditional off-roader, the almost 10 inches front and rear could handle all but bigger jump landings. The new linkage-equipped shock worked very well and could possibly be a sign of things to come from a company that has stuck to its PDS linkless shock concept for ages.

 

Messing with the multiple engine maps further proved the bike's versatility. In the normal setting, the 690 provided smooth power delivery that was easily controllable off-road. Switching it to the most aggressive setting improved throttle response, but was too much power for most tight off-road trails. A third map is designed for poor, low-octane fuel in places such as Baja California, where getting the good stuff is never guaranteed.

 

The 690 Enduro is perhaps one of the very best bikes we've sampled yet in the dual-sport category. Very good off-road manners and better-than-most on-road character make it a top choice for those searching for a multi-faceted motorcycle. The bike will retail for $8898; a bit on the steep side, but what you get is a no-B.S. competition-quality motorcycle. No one will call this bike a poser!

post-32551-1217522493_thumb.jpg

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut!

unpic offtopic dar asta e locul:

 

Careva din voi care au contact mai bun cu KTM, ne puteti da ceva hot news legate de posibilul 690 Adventure?

 

Speeeeer sa nu il lase baietii de la KTM in sertar si sa il scoata repede! Ca tot netu e plin de oameni ce il asteapta.

 

Gracias!

 

Si daca mai e cineva cu 690 Enduro, va rugam, nu va sfiiti si faceti un review aici :scratch:

 

Have fun in weekend!

:kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...