Sari la conținut

Ajutati-ma Va Rog!nu Stiu Ce Sa Aleg


Postări Recomandate

Pff Cred k de 3 luni stau makar de 2-3 pe saptamana si citesc cate 3-5 h :ok: am luat cate putin de la fiecare si am invatat ce este bine . Am Doar 14 ani si vreau sa-mi iau o moto de 125 . RS sau Mito (de preferat mito) problema este k nu am mai mers niciodata pe motocicleta doar pe bicicleta (am mers pe strada am plecat de la stopuri ma descurc) insa am o mare temere de motocicleta fiind incepator:P Voi credeti ca ar fi bine sa incep direct pe una de 125 o sa o iau la vara deci o sa am 14 ani si 5 luni orikm nu o sa o conduc prin oras la noi o sa o duc la babadag (Tulcea) eu stand in Constanta o sa o duc akolo si o sa ma plimb k ea numai in vacante Weekend`uri..:eek: credeti ca este periculor? de politia de acolo nu-mi este frica .. Frica este din cauza k tin la viata mea.. va dati seama k o sa folosesc echipament de protectie pe care sunt dispus sa dau pana la 1200 euro:P IN FINAL: Credeti k sunt bune motocicleta de la varsta asta ? adik sunt in stare sa o manevrez??? Mentionez k am 1.73 inaltime atletic...:D a da si ce sa aleg intre rs si mito? va rog

 

--- Mesaj completat în 20 Oct 2007 20:53 -------------
A da si inca cv stiu k nu se pot face prea multe in privinta sunetului dar pot sa modific cv adika sa sune mai a motor:P SUNT UN PASIONAT KRE Motociclism (serios) din Cta ma plimba si pe mine bineinteles platesc benzina si dau un suc:P:)) deci sunetu poate fi modificat adika sa sune mai a motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic asa.. sa mai astepti o vreme(macar pana la 15 ani jumate) pana atunci sa iei codu rutier in brate.. si il inveti calumea!! dupa aia sa iti iei un scuter de 49cm3 sa inveti sa te dai cu ala.. si la 16 ani iti faci A1 si atunci sa iti iei Mito(parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam de aceiasi parere sunt si eu. inteleg ca esti pasionat si iti doresti foarte mult sa ai un motor. dar limiteazate deocamdata. oricum unu de 125 ii cam mare pt inceput . daca vrei sa te dai pe la bunici sau la tara iti poti lua un moped daca nu circuli pe drumurile publice. stiu ca nu este legal dar am fost in aceiasi situatie si eu. stiu cum ii sa astepti atat. oricum citeste legislatia cat de cat si daca nu mergi pe drumuri publice. Da si de la 16 ani poti face sc pt categoria A1 si atunci recomand mito

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Si mi-e tot mito imi place mai mult mai ales k parinti mei au o casa in italia si masina pot sa ma duk sa o aduk adika sa o aduka iei:P pe un scooter cred k poate sa mearga oricine ptr k am un tzigan in cartier adika 10 tzigani dar este un copil de 10 ani kre o conduce fara problema eu cred k sunt mult mai indemanatik k el:P si knd se urka se urka cate 5 pe saraca mobrra... Mi-am luat cartea aceea:P:P o sa ma apuk sa o citesc in vacanta de iarna:P orikm viteza imi place k oricarui baiat dar sunt mai fricos deci nu o sa-i dau la maxim o sa ma limitez la 80km/h sincer as vrea sa pot sa astept pana la 15 ani dar cred k la 15 o sa o iau :eek: numai rezist o visez in fiecare noapte ma duk aproape in fiekare saptamana la Honda Yamaha si un Service k mai multe motoare printre care si rs 125:P ma urk pe el pur si simplu e GREU... nuj nu prea vreau scooter am mai multi prieteni care au scooter nu cred ca este chiar asa de greu:P Dar se poate face cv in privinta sunetului?:D am ales mito pentru ca are amortizor are frane brembo si este mult mai rara k rs:P

 

--- Mesaj completat în 20 Oct 2007 21:46 -------------
Orikm Sunetul se poate modifica?:( orikm baieti mi-ati fost de mare ajutor (nici nu stiti cat de mare) IMENS COLOSAL.. Eu in italia am primit cadou un ZZR 600 si ghiciti da sunt nebun iam zis lu mama kre nu se pricepe la moto k eu pe ala il conduc daka nu erati voi (va multumesc din suflet) imi luam moartea pe 2 roti va dati seama deci il conduceam va spun dar dupa ce am citit atatea ore pe forumu acesta mi-am dat seama k ma :ok: i bine incep pe una de 125:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Eu in data de 29 am examenu pentru permis motoru il am in garaj shi credema ca mor de ciuda ca in fiecare zi stau shi ma uit la el shi ma mai dau cate umpik prin spatele blocului dar mi o frica de garda ... Ca daca ma prinde am pus-o . Multi zic dute mah cu el pe drum ca nu are treaba ta ... Dar mai am de asteptat 1 sapt shi gata o sa am permisul shi ma pot da linistit daca vremea tine cu noi :eek: ( vreme buna ) Incerc sa trag tare ca sa iau permisu din prima . Ce te-as sfatui pe tine ... Cumparati un Aprilia RS de 50 ( are viteze ) sau Gilera DNA ( nu are viteze ,e gen scuter dar aspectu e ca de motor ) poti sa iti iei linistit unul dintre aceste modele shi il conduci de la 14 ani dar sa il ai inregistrat ... ca politia nu prea baga de seama ca tre sa ai 16 ani . Cand faci 16 ani cu 3 luni inainte ( daca nu se schimba legislatia ) poti incepe sa faci scoala de soferi dupa care sa dai de permis . Sfatul meu este acesta iati un motor de 50 ori rs cu viteze ori dna sa te invetzi pe el ... cand faci 16 ani il vinzi mai pui niste banutzi shi iti iei unu de 125 ! Asfalt uscat shi incearca sa iti potolesti setea de viteza :ok: Credema am vazut cu ochii mei ( viteza ucide ) !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te hazarda la un 125 parerea mea,nici chiar limitat (ca limitarea aia o sa o scoti cu prima ocazie) Si eu iti recomand un dna sau un rs de 50 ca prind si alea 80 fara probleme.

Nu e vorba de frica de politie ca oricum sunt niste frecangii da daca Doamne fereste ai lovit un shaor de pe acolo(era sa calc eu unul) te-ai dus dracu,in caz de accident fie el si minor nu prea te mai scoate nimeni,intelege o treaba,ca daca da unu peste tine TU esti de vina,la cel mai mic incident tu esti vinovat.

Pune mana e cartea de legislatie,invata pentru tine si ia-ti un 50.

Eu am rs de 125 si sincer nu as permite nici de la 16 ani sa il conduci delimitat,nu stiu cat de bine intelegi la 16 ani tot ceea ce implica mersul pe sosea cu un motor care cat de cat poate ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pff nuj eu cred k cel mai bine o sa-mi iau n scooter inainte k 2-3 luni ssa dau de permis si apoi motoru:P orikm ce sa aleg intre astea de 125?:eek: nu-s hotarat si spuneti-mi de sunett! ce ma fak k sunetu la astea de 125 mai frumos suna un scooter chinezesk :ok: ... chiar nu se poate face nica?:D si chiar asa de periculos este sa-mi iau una de 125 dupa ce dau de permis:P adika nu de akuma la 16 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pff nuj eu cred k cel mai bine o sa-mi iau n scooter inainte k 2-3 luni ssa dau de permis si apoi motoru:P orikm ce sa aleg intre astea de 125?:( nu-s hotarat si spuneti-mi de sunett! ce ma fak k sunetu la astea de 125 mai frumos suna un scooter chinezesk :D ... chiar nu se poate face nica?:( si chiar asa de periculos este sa-mi iau una de 125 dupa ce dau de permis:P adika nu de akuma la 16 ani

 

Parerea mea sa iti schimbi toba sport finalul de carbon si se aude altfel :ok:

eu zic sa te plimbi cu un scuter inainte de a ti lua mito :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@KeeNnT:In aceasi situatie sunt si eu.

14 ani si jumatate,visez la motoare.Parinti mi-au cumparat un scuter,e foarte bun sa inveti cum e prin trafic.Am incercat sa fac cursul acela de legislatie chiar daca nu am 16 ani da nu se poate,trebuie copie dupa buletin.

Daca voi intra la un liceu bun,probabil va veni si "motoru".

Pana atunci tot vise si iar vise.Daca ai pile la politie si poti sa te dai prin Tulcea,cumpara-ti.Mie a inceput sa imi placa motociclete supermoto.Yamaha DT X de 125cc

Oricum succes,asteptam pozele daca iti cumperi mito :ok:

post-20339-1192910199_thumb.jpg

post-20339-1192910209_thumb.jpg

post-20339-1192910221_thumb.jpg

Editat de adysme55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le dati 80 maxim, va limitati, da super tare frate... Poti sa mergi si cu 200 si in unele cazuri sa fii mai safe ca atunci cand mergi cu 80. Conteaza sa-i dai cu cap, eu daca merg cu 200 pe A1 iar tu cu 80 printre 2 coloane, tu ai mai multe sanse sa mori, mult mai multe. Asa ca, nu te sfatuiesc sa mergi cu 80 pe ulitele pe care circula sute de gaini, rate, capre etc prin babadag p-acolo. Si nu ai probleme cu politia daca te opreste, dar in caz de accident, nu scapi asa de usor. Use your brain...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Trotinel ai mareeee dreptate akolo la babadag daka cad este grav k este un amarat de spital sanse de n x mai mici...:D dar oricum ms baieti datorita voua m-am hotorat...:( Imi iau scuter si apoi motor dar la care pot modifica sunetul incat sa se auda mai frumos?:( :ok: o sa fak poze:))) o sa pun si un porc pe shaua din spate..:eek:))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Trotinel ai mareeee dreptate akolo la babadag daka cad este grav k este un amarat de spital sanse de n x mai mici...:( dar oricum ms baieti datorita voua m-am hotorat...:) Imi iau scuter si apoi motor dar la care pot modifica sunetul incat sa se auda mai frumos?:) :ok: o sa fak poze:))) o sa pun si un porc pe shaua din spate..:())))))

 

good ideea :eek: asfalt uscat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si O Ultima Intrebaree ! Pe Care O sa stau mai comod si o sa o pot manevra mai bine ..;P eu am 1.72 si 51 de kg:P am zis sunt slab.. am fost la honda unde vroiam sa-mi iau o casca cam la 310 euro cand am pus-o pe cap si mi-am inclinat putin capu mai k imi cadea pe partea aia..:PP e ff grea:P orikm pe care stau mai bine si pe care sa o alegg... pzzz :ok: :eek: :D :( :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si O Ultima Intrebaree ! Pe Care O sa stau mai comod si o sa o pot manevra mai bine ..;P eu am 1.72 si 51 de kg:P am zis sunt slab.. am fost la honda unde vroiam sa-mi iau o casca cam la 310 euro cand am pus-o pe cap si mi-am inclinat putin capu mai k imi cadea pe partea aia..:PP e ff grea:P orikm pe care stau mai bine si pe care sa o alegg... pzzz :ok: :eek: :D :( :(

Yamaha aerox,Aprilia Sr sau piaggio,gilera (sunt mai grele ele da sunt si mai stabile).Lumea zice ca astea sunt cele mai bune scutere.Poti sa le si tunezi merg bine etc.Casca sa iei mai fixa,cu timpul se va mai largi.

Editat de adysme55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bayyy Ma refeream la motor may:) adika intre mito si rs:)) k nu o sa-mi iau un scooter bun o sa-mi iau un piaggio sau un sr :ok: 50:P sau aerox da la mana a-10-a:P:P deki intre motoare:P pe care stau mai bine ?:eek: p.s mi-e frika de cazaturi am cazut k bicicleta k 45h:P si la picioru stang am o zgarietura fff mare 8 cm:P kre mi-a zis un doctor k numai dispare:P pfff:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care au facut legislatia si au zis ca numai de la 16 ani poti sa ai A1 sau sa conduci un scuter in legalitate nu au zis asa....numa de prosti.....ci pentru ca la 16 ani deja esti cu mult mai matur decat la 14...majoritatea celor de 16 ani sunt la liceu in clasa a 9-a sau a 10-a...la 14 ani in clasa a 7-a sau a 8-a nu cred ca esti prea matur....stiu ca m-am dat in vacanta de vara dintre a 7-a si a 8-a cu un ATV si atuncea mi-am descoperit si pasiunea pentru motoare....dupa am ajuns sa ma dau si pe piaggio si scuter(ale unor prieteni)...si mi-am dat seama ca nu is niste jucarii....abia in a 9-a m-am hotarat ca vreau motocicleta si deja cum aveam varsta necesara m-am apucat de scoala de soferi....si oricum...de cand am permisu si ma dau cu motocicleta(peste 2000km) am invatat multe si mi-am dat seama ca ii o responsabilitate mare sa fi sofer...si o responsabilitate si mai mare cand ai si pasager in spate.....

 

Asa ca nu te sfatuiesc la nici o motocicleta de 125 atata timp cat nu sti care ii diferenta dintre bicicleta si scuter....

Si nu merita sa freci un rs sau mito pe drumuri de genu....macar daca ai avea pista pe care sa te dai si sa te poti invata klumea....

 

Ar fi bine sa asculti sfaturile celor care au motociclete si stiu....pentru ca nu si niste jucarii.....si poti sa mori si cu 50 daca intra unu in tine si te arunca sub ceva masina....cu tot echipamentu nu scapi.....

 

Parerea mea....mai cresti si mai vorbim mai incolo dupa ce iti dai seama ca nu te poti juca cum vrei cu viata....daca am fost prea dur scuza-ma da nu cred ca vrei sa fi candidat la stirile de la ora 5....nu trebe sa fii devina ca sa patesti ceva....nu uita;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu zici ca ai cazut cu bicicleta,ti-e frica de cazaturi.

Vrei sa evoluezi f repede,de la bicicleta la motor de 125 cc?Nu-ti recomand ia-ti un scuter de 49cc orice dar nu first bike sau alte chinezarii.

Ar fi buna o gilera dna 49,sunt reusite dar gasesti doar sh ca nu se mai fabrica.

Cred ca daca ai noroc gasesti un dna pana in 1300 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pey tocmai de aia cred k o sa-mi iau akolo prima data un scooter apoi un rs50 apoi mito:P m-am hotarat dar spuneti-mi DE SUNET ce toba sa iau sau ce sa fak sa se auda mai cool la mito? :D :ok: :eek: :( :(

Pai nu prea cred ca o sa schimbi cu mult sunetul punandu-i o alta toba pt ca sunetul de 2t va ramane acelasi!

Dar totusi cred ca mito suna mai bine decat rs,Am auzit un rs din 98 si o mito dein 2002 si sound-ul la mito mi s-a parut mai gros.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se aude "urat de tot" dar daca nu ai altceva ce poti conduce la varsta asta sa se auda si "VRUM" nu ai de ales. Daca te uiti la Lupta la 125, vei vedea ca Rs este cea mai populara/alesa/votata/buna/rapida/ etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...