Sari la conținut

Accident Scuter 125 Vs Vola (utilaj De Mare Tonaj)


adya76
 Share

Postări Recomandate

Vad ca multi isi dau cu parerea fara sa stie.

Firma este responsabila.

Nu penal, ci civil.

Adica este persoana resonsabila civilmente.

Si asta in temeiul raspunderii delictuale, conform obligatiilor comitentului pentru faptele prepusului. Adica a angajatorului pentru angajat. Similar cu raspunderea pentru bun sau pentru animal.

Din Codul Civil:

ART. 998

Orice fapta a omului, care cauzeaza altuia prejudiciu, obliga pe acela din a carui greseala s-a ocazionat, a-l repara. (Cod civil 767, 1014, 1162, 1198, 1435, 1483, 1902).

ART. 999

Omul este responsabil nu numai de prejudiciul ce a cauzat prin fapta sa, dar si de acela ce a cauzat prin neglijenta sau prin imprudenta sa. (Cod civil 998).

ART. 1000

Suntem asemenea responsabili de prejudiciul cauzat prin fapta persoanelor pentru care suntem obligati a raspunde sau de lucrurile ce sunt sub paza noastra.

Tatal si mama, dupa moartea barbatului, sunt responsabili de prejudiciul cauzat de copiii lor minori ce locuiesc cu dansii.

Stapanii si comitentii, de prejudiciul cauzat de servitorii si prepusii lor in functiile ce li s-au incredintat.

Institutorii si artizanii, de prejudiciul cauzat de elevii si ucenicii lor, in tot timpul ce se gasesc sub a lor priveghere.

Tatal si mama, institutorii si artizanii sunt aparati de responsabilitatea aratata mai sus, daca probeaza ca n-au putut impiedica faptul prejudiciabil. (Cod civil 1471, 1487).

 

In aceasta cauza se aplica "Stapanii si comitentii, de prejudiciul cauzat de servitorii si prepusii lor in functiile ce li s-au incredintat."

 

O actiune in pretentii impotriva prepusului - sofer Wola si a comitentului Concelex are destul sanse de succes asa ca iti urez bafta si rabdare (procesele dureaza)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Codul Rutier predarea spre conducere a unui autovehicul cuiva care nu are permis pt asa ceva, este pedepsita. Cum in conditiile date s-a produs si accident, situatia se agraveaza pt. cel care este proprietarul de facto al Wolei.

In acest caz patronul firmei respective.

Ramane de dovedit insa daca aceasta stia ca angajatul nu avea permis sau nu. si chiar daca nu stia, poate fi acuzat de neglijenta. exista o serie de prevederi in Codul Muncii de care va puteti folosi in cazul in care acestea nu sunt respectate.

in acest caz, angajatorul era obligat prin lege sa se intereseze daca persoana caruia i-a incredintat un astfel de vehicul agabaritic are si dreptul legal sa-l conduca.

toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nene...Din pacate vorbiti din carti.....articole ,numere....Teoria e buna,practica ne omoara.Ok.Scuze de exprimare,nu mi-am ales bine cuvintele ca sa exprim ce am vrut sa comunic.Rectific formularea si-o dau la "intors"....

 

Deci frate Adrian...daca o sa dai firma in judecata o sa fie foarte greu,adica FOARTE GREU sa dovedesti ca legal firma este raspunzatoare pentru accidentul tau .Simpla mentionare in inainterea actiunii a unor articole din codul civil din pacate nu este suficienta ca actiunea sa fie admisa.

 

Daca se intampla in cazul tau probabil judecatorul este unul odihnit rau sau ii place de avocatul tau, iar daca el obtine macar un termen si nu vorbesc de unul de amanare prin neprezentarea uneia din parti, este mare de tot.

 

Ideea este ca firmei de constructii ii va fi MULT mai usor sa dovedeasca ca nu este vinovata de producerea accidentului proband ca ala nu avea ce sa caute sa lucreze cu echipamentul respectiv,in principiu directia este ca a actionat de unul singur fara consintamantul sau stiinta responsabilului lucrarii.

 

Concentreaza-te pe actiunea impotriva tipului care a condus Wola sunt sanse mari in timp.Cu firma ai sanse minime , ca sa fiu optimist.

 

Aici ne dam cu parerea ,asta este parerea mea.

 

Tu faci ce crezi ca este mai bine pentru tine, ca sunt timpul si banii tai ,iar avocati sa-si caute de treaba sunt destui.

 

Sa ne tii la curent si bafta in actiunea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Codul Civil:

ART. 998

Orice fapta a omului, care cauzeaza altuia prejudiciu, obliga pe acela din a carui greseala s-a ocazionat, a-l repara. (Cod civil 767, 1014, 1162, 1198, 1435, 1483, 1902).

ART. 999

Omul este responsabil nu numai de prejudiciul ce a cauzat prin fapta sa, dar si de acela ce a cauzat prin neglijenta sau prin imprudenta sa. (Cod civil 998).

ART. 1000

Suntem asemenea responsabili de prejudiciul cauzat prin fapta persoanelor pentru care suntem obligati a raspunde sau de lucrurile ce sunt sub paza noastra.

Tatal si mama, dupa moartea barbatului, sunt responsabili de prejudiciul cauzat de copiii lor minori ce locuiesc cu dansii.

Stapanii si comitentii, de prejudiciul cauzat de servitorii si prepusii lor in functiile ce li s-au incredintat.

Institutorii si artizanii, de prejudiciul cauzat de elevii si ucenicii lor, in tot timpul ce se gasesc sub a lor priveghere.

Tatal si mama, institutorii si artizanii sunt aparati de responsabilitatea aratata mai sus, daca probeaza ca n-au putut impiedica faptul prejudiciabil. (Cod civil 1471, 1487).

 

In aceasta cauza se aplica "Stapanii si comitentii, de prejudiciul cauzat de servitorii si prepusii lor in functiile ce li s-au incredintat."

 

O actiune in pretentii impotriva prepusului - sofer Wola si a comitentului Concelex are destul sanse de succes asa ca iti urez bafta si rabdare (procesele dureaza)

Doamne Dumnezeule, de cand nu au mai primit un "update" legile astea? Cred ca au fost scrise pe vremea lui Cuza.

 

Normal ca firma este responsabila de ce a facut non-vol-istul ala. E clar. Eu faceam caterinca pentru ca evenimentul e minor pe langa atrocitatile care au loc pe soselele romanesti. Si la cum se invart treburile la noi, e ca si cum s-ar lupta cu morile de vant. Pleaca in Italia nenea care a luat 2 vieti acum cateva zile si el vrea sa "infunde" o societate comerciala? Pentru un scuter rablagit? Hai sa fim seriosi. Don Quijote scrie pe tricoul lui. Si nu e nimeni vinovat, doar societatea romaneasca, care ar trebui "resetata" cumva sa poata sa inceapa vreodata sa mearga cat de cat pe calea cea dreapta, si nici atunci, asa suntem noi romanii, ce e asa greu de inteles?

Visatori sunt peste tot, eu ii urez succes, si cine stie, poate chiar o sa aiba castig de cauza, dar tare ma indoiesc.

 

@adya suzuki, te rog sa ne tii la curent, chiar daca dai gres, adu-ti aminte de forum, si scrie aici ce s-a mai intamplat in cazul tau, chiar daca dureaza 6 luni. Ar fi chiar fain sa reusesti ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu m-am inselat in ceea ce priveste Concelexul , sunt si ei vinovati pt ca au incredintat un utilaj unei pers care nu avea drept de a conduce intrucat nu avea atestat plus ca pt a circula pe drumuri publice era obligatorie inregistrarea sa la primarie (nr galben).......asta este parerea unui avocat.

Multumesc celor care mi-au trimis mesaje , celor care s-au oferit sa ma ajute d.p.d.v juridic si in mod special baietilor de la carene.ro

Am gasit un avocat care ma va reprezenta.....

Bafta tuturor

 

anytime

 

sa ne tii la curent si daca este ceva ..stii cum sa dai de noi

 

ai vazut ca ne miscam "greu" ;)

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta si daca ai nevoie de ajutor vorbesc si cu parintii lui Traian si ai Elei sa te sustina! Din cate stiu si ei vor sa dea firma in judecata. Iar legat de soferul care i-a CALCAT pe cei doi copii (angajat CONCELEX) , dupa criza care a facut-o imediat dupa accident ( soc sau pentru a scapa de politie...nu vreau sa judec stramb) acum si-a angajat avocat pentru a arata ca Traian "nu avea experienta" pe motor. Nu este de ajuns ca i s-au oferit doar 7 ani de parnaie pentru incalcarea de doua ori a legislatiei si uciderea a doi copii, acum are posibilitatea sa mai fie si liber. Asta este dreptate? In tara asta cred ca va avea si succes caci de obicei cei morti sunt vinovatii!

 

Dumnezeu sa ii ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O prima parte ontopic: Chiar va urez succes in demersul vostru, insa veti avea nevoie de foarte multa rabdare. Pe de alta parte eu intotdeauna incerc sa privesc oarecum obiectiv o situatie...sunt de acord ca soferul implicat in accidentul de pe Plevnei trebuie pedepsit...si nu vad ce e condamnabil in faptul ca incearca totusi sa isi reduca pedeapsa. Condamnabil este, dar nu pentru el ci pentru autoritati, daca si reuseste. Puneti-va doar un moment in locul lui si veti proceda exact la fel ca el, spre indignarea celor din jur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Dumnezeule, de cand nu au mai primit un "update" legile astea? Cred ca au fost scrise pe vremea lui Cuza.

Asa si este. Codul Civil dateaza din 1864 fiind dat de catre Cuza.

 

Normal ca firma este responsabila de ce a facut non-vol-istul ala. E clar. Eu faceam caterinca pentru ca evenimentul e minor pe langa atrocitatile care au loc pe soselele romanesti. Si la cum se invart treburile la noi, e ca si cum s-ar lupta cu morile de vant. Pleaca in Italia nenea care a luat 2 vieti acum cateva zile si el vrea sa "infunde" o societate comerciala? Pentru un scuter rablagit? Hai sa fim seriosi. Don Quijote scrie pe tricoul lui. Si nu e nimeni vinovat, doar societatea romaneasca, care ar trebui "resetata" cumva sa poata sa inceapa vreodata sa mearga cat de cat pe calea cea dreapta, si nici atunci, asa suntem noi romanii, ce e asa greu de inteles?

Visatori sunt peste tot, eu ii urez succes, si cine stie, poate chiar o sa aiba castig de cauza, dar tare ma indoiesc.

 

Are destul sanse sa castige si e foarte bine ca incearca.

 

@adya suzuki, te rog sa ne tii la curent, chiar daca dai gres, adu-ti aminte de forum, si scrie aici ce s-a mai intamplat in cazul tau, chiar daca dureaza 6 luni. Ar fi chiar fain sa reusesti ceva...

 

6 luni? :ok: Cand esti exagerat de pesimist, cand exagerat de optimist. Cu recurs cu tot e mai probabil vreo 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Dumnezeule, de cand nu au mai primit un "update" legile astea? Cred ca au fost scrise pe vremea lui Cuza.

 

Normal ca firma este responsabila de ce a facut non-vol-istul ala. E clar. Eu faceam caterinca pentru ca evenimentul e minor pe langa atrocitatile care au loc pe soselele romanesti. Si la cum se invart treburile la noi, e ca si cum s-ar lupta cu morile de vant. Pleaca in Italia nenea care a luat 2 vieti acum cateva zile si el vrea sa "infunde" o societate comerciala? Pentru un scuter rablagit? Hai sa fim seriosi. Don Quijote scrie pe tricoul lui. Si nu e nimeni vinovat, doar societatea romaneasca, care ar trebui "resetata" cumva sa poata sa inceapa vreodata sa mearga cat de cat pe calea cea dreapta, si nici atunci, asa suntem noi romanii, ce e asa greu de inteles?

Visatori sunt peste tot, eu ii urez succes, si cine stie, poate chiar o sa aiba castig de cauza, dar tare ma indoiesc.

 

@adya suzuki, te rog sa ne tii la curent, chiar daca dai gres, adu-ti aminte de forum, si scrie aici ce s-a mai intamplat in cazul tau, chiar daca dureaza 6 luni. Ar fi chiar fain sa reusesti ceva...

aici e o chestie de principii ....nu de bani

voi da in judecata in primul rand Concelexul , pt ca sofferul ala nu s-a suit de capul lui in cabina utilajului....

cineva i-a dat voie, acel cineva care trebuia sa il intrebe daca are atestat, carnet, etc.....

recuperarea pagubei chiar nu ma intereseaza....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 ani? ;) Uuuuuuuuuuu.

Atunci iti urez si multa, multa, multa rabdare. Nu stiu daca gresesc sau nu, dar pentru a avea castig de cauza, la proces trebuie sa probezi absolut tot ce afirmi, astfel avocatul firmei te va face bucatele cu asa-zisa "lipsa de procedura"; asa iti manaca zilele justitia romana, cu amanari peste amanari si timp pierdut aiurea.

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule ce pot sa zic, prin toate mijloacele posibile incearca sa ii infunzi pe astia (eu unul asta as face :pow: ) , cel mai bine ar fi sa poti face asta prin televiziune si ziare, ca intraga tara sa vada cum sta treaba cu aceasta firma si cine stie poate pana la urma se va face un control de la A-Z si vor cade pe capete toti din firma (asta daca sunt doar cateva probleme, daca sunt mai multe atunci pa pa Concelex)

Doar atat iti mai spun NU TE LASA, firmele astea de (cuvant urat) trebuiesc infundate :ok: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule ce pot sa zic, prin toate mijloacele posibile incearca sa ii infunzi pe astia (eu unul asta as face :moto: ) , cel mai bine ar fi sa poti face asta prin televiziune si ziare, ca intraga tara sa vada cum sta treaba cu aceasta firma si cine stie poate pana la urma se va face un control de la A-Z si vor cade pe capete toti din firma (asta daca sunt doar cateva probleme, daca sunt mai multe atunci pa pa Concelex)

Doar atat iti mai spun NU TE LASA, firmele astea de (cuvant urat) trebuiesc infundate :cheers: :)

am luat in calcul si varianta asta....bineinteles ca voi apela la cei de la TV ( ma gandesc la Antena 1) dar asta numai dupa ce va incepe procesul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...