Sari la conținut

Excursie De 4 Zile Insula Thasos


Postări Recomandate

Bine v-am regasit!

Asa cum v-am invitat si pe voi, am facut tura in insula Thasos. Azi ne-am intors dupa 4 zile splendide.

Am plecat joi, pe 25, la ora 6 dimineata...era o ceata si un intuneric de filme horror, pana la Giurgiu am mers cu incetinitorul ne venea sa o lasam balta. Bulgaria asa cum o stiti cu totii, ca pana la Veliko Tarnovo a devenit un fel de traseu spre Cheia...drumurile reparate, in mare parte ok, chiar mai ok ca la noi. De la Veliko spre Stara Zagora un fel de Tranfagarasan pe vreo 100 si ceva de km, unde un sofer neatent era sa ma bage in sant (a intrat in depasire in timp ce eram langa el)...bine ca nu s-a intamplat nimic grav.

Intre timp vremea isi face de cap. 26 de grade si creste.

In Grecia am trecut la manusi de vara, dat mesada jos de la costum si lepadat cagula...cafele peste cafele (la greci mai nou cafeaua traditionala e o spuma de nes fara gust...de sete, ne-am obisnuit repede).

Ultimul feribot parasea continentul la 7 jumate. Dintr-o eroare de interpretare la ora 7 eram la o benzinarie la mai putin de 18 km de ferry...dar surpriza...Fata Morgana...la 7 si un sfert deja aveam 160 la ora si treceam din localitate in localitate fara sa mai speram ca orasul cu feribot mai apare pe indicatoare...a aparut dupa vreo 45 de km. Dai, coteste pe stradute, intreaba pe toata luimea, astepta-i pe toti, ia bilete si la ridicarea podului mobil....salt fantastic vreo 20 de cm si ultima motocicleta se aseaza cuminte in parcarea feribotului.

In Thasos aproape pustiu, doar localnicii, am stat in Limenas la o pensiune "Vicky" cocheta, cu flori, palmieri si rodii (cu fructe). Am mancat fructe de mare, lamb chops, un desert fantastic de iaurt, miere si nuci. Vremea calda, de plaja, am facut inconjurul insulei vreo 120 de km, localitati pescaresti pline de vilute si taverne...monumente de vizitat pentru o luna, maslini plini de rod (e vremea recoltei)...cariere de marmura, manastiri....merita vizitata.

O chestie interesanta a fost constructia soselelor in Grecia si mai ales pe insula. Toate virajele erau calculate cu inclinare, foarte destept facute incat si un incepator ca mine le putea lua in viteza si in siguranta. Toate soselele contin marmura sfaramata (au o aderenta extraordinara)...

Ce sa va mai povestesc excursia a fost o reusita, va recomand sa o faceti pe motoare oricand, este un traseu de dificultate medie, merge facut dintr-o bucata desi este cam lung (740 km)...poate vara cand ziua este lunga...daca nu, cu cazare in prima localitate din Grecia (dupa vreo 450 de km). Feribotul este ieftin, 2 euro/persoana si 3 euro/motor, cazarea pe insula ca peste tot in jur de 40, 50 euro pe camera/noapte. Mancarea buna, variata proaspata (pestele mai ales)...pentru iubitorii de pisici pot sa va spun ca aici este paradisul lor...

Si ca sa nu va mai plictisesc prea mult va pun cateva poze:

 

...sorry nu mi le incarca , incec mai tarziu!

 

--- Mesaj completat în 28 Oct 2007 21:41 -------------
rugam un admin sa uneasca cele 2 post-uri cu Thasos.

 

Multumim

post-12104-1193595333_thumb.jpg

post-12104-1193596361_thumb.jpg

post-12104-1193596470_thumb.jpg

post-12104-1193596604_thumb.jpg

post-12104-1193596712_thumb.jpg

post-12104-1193596811_thumb.jpg

post-12104-1193596926_thumb.jpg

post-12104-1193596997_thumb.jpg

post-12104-1193597119_thumb.jpg

post-12104-1193597195_thumb.jpg

post-12104-1193597279_thumb.jpg

post-12104-1193597388_thumb.jpg

post-12104-1193597593_thumb.jpg

post-12104-1193597775_thumb.jpg

post-12104-1193597887_thumb.jpg

post-12104-1193598017_thumb.jpg

post-12104-1193598105_thumb.jpg

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bravo nenea Andrei,te plimbi pe la Gretili si lasi plescoii aici!

Sa-ti fie rusine..

In alta ordine de idei ati facut o tura tare frumoasa,pacat ca se intuneca devreme si este timpul cam scurt.Intr-adevar insula este superba,eu am fost anul trecut cu masina si a meritat cu prisosinta,chiar vreau sa mai ajung pe acolo,daca se poate cu motorul.

Sa va fie de bine..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Vad ca ati avut si un Vstrom, cum s-a comportat, ma refer la consum? :cheers:

 

V-stromul a consumat f putin in jur de 4% la un regim de mers potolit si 5% la 160km/h. Proprietarul mi l-a imprumutat si mie pentru cativa km, e fantastic de confortabil, protector si modern...doar ca mie personal mi-ar fi placut motorul de 1000 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super frumoasa excursia. Ce bine de voi cei din sud ca dupa 450 Km sunteti in grecia la 20 de grade Celsius. Daca te superi te duci in weekend in Grecia lejer. De aici, de la noi, dupa 450 ajung la Bucuresti abia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super frumoasa excursia. Ce bine de voi cei din sud ca dupa 450 Km sunteti in grecia la 20 de grade Celsius. Daca te superi te duci in weekend in Grecia lejer. De aici, de la noi, dupa 450 ajung la Bucuresti abia.

 

450 pana la granita dar pana la plaja ai in jur de 700, oricum e realizabil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...