Sari la conținut

Ajutor Cumparare Scuter


themadman
 Share

Postări Recomandate

In fiecare zi in Bucuresti petrec infinit de mult timp in trafic. Pentru distantele scurte care le am de parcurs deseori doresc sa-mi achizitionez un scuter peugeot.

 

Problema este ca nu prea ma pricep la scutere!

 

Cat costa o revizie la un scuter si la cat timp se face?

Ce este mai bun, motor in 2 timpi sau in 4?

Cam care este durata de viata a unui scuter in km?

Face fata un scuter de 50 cm unei persoane de 80 kg? Daca mai iau pe cineva cu mine pe el mai pleaca de pe loc?

 

Multumesc!

 

De pe acest site sunt bune?

http://www.scuterul.eu/

Editat de themadman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In fiecare zi in Bucuresti petrec infinit de mult timp in trafic. Pentru distantele scurte care le am de parcurs deseori doresc sa-mi achizitionez un scuter peugeot.

 

Problema este ca nu prea ma pricep la scutere!

 

Cat costa o revizie la un scuter si la cat timp se face?

Ce este mai bun, motor in 2 timpi sau in 4?

Cam care este durata de viata a unui scuter in km?

Face fata un scuter de 50 cm unei persoane de 80 kg? Daca mai iau pe cineva cu mine pe el mai pleaca de pe loc?

 

Multumesc!

 

De pe acest site sunt bune?

http://www.scuterul.eu/

 

 

Salut,

Am eu un scuter Peugeot tkr de vinzare. L-am cumparat de nou de la reprezentanta in februarie 2007. Am mers cu el vreo trei luni (am avut permisul luat) Acum are 1520 km,nu a fost delimitat, revizia de 500 km facuta la service Peugeot, care a costat 50 lei :ok: . Are garantie de 2 ani fara limita de km. In principiu aia de la curierat le fac o segmentare pe la 15.000 km - din cite mi-au spus cei de la service. Stai linistit cu 80 kile ale tale, eu sint un pic mai greu, am mers si doi mari pe el , pleaca un pic mai greu dar fara probleme

 

--- Mesaj completat în 01 Nov 2007 07:25 -------------

In fiecare zi in Bucuresti petrec infinit de mult timp in trafic. Pentru distantele scurte care le am de parcurs deseori doresc sa-mi achizitionez un scuter peugeot.

 

Problema este ca nu prea ma pricep la scutere!

 

Cat costa o revizie la un scuter si la cat timp se face?

Ce este mai bun, motor in 2 timpi sau in 4?

Cam care este durata de viata a unui scuter in km?

Face fata un scuter de 50 cm unei persoane de 80 kg? Daca mai iau pe cineva cu mine pe el mai pleaca de pe loc?

 

Multumesc!

 

De pe acest site sunt bune?

http://www.scuterul.eu/

 

 

Salut,

Am eu un scuter Peugeot tkr de vinzare. L-am cumparat de nou de la reprezentanta in februarie 2007. Am mers cu el vreo trei luni (am avut permisul luat) Acum are 1520 km,nu a fost delimitat, revizia de 500 km facuta la service Peugeot, care a costat 50 lei ;) . Are garantie de 2 ani fara limita de km. In principiu aia de la curierat le fac o segmentare pe la 15.000 km - din cite mi-au spus cei de la service. Stai linistit cu 80 kile ale tale, eu sint un pic mai greu, am mers si doi mari pe el , pleaca un pic mai greu dar fara probleme.

 

Daca te intereseaza iti stau la dispozitie.

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

TRK este cam primul la care ma gandesc.

As vrea totusi sa il achizitionez pe firma sa mai salvez si eu ceva tva.

Care e schema reviziilor la peugeot-uri?

 

 

 

Tot pe firma il am si eu. Iti pot taia factura fara probleme.

 

--- Mesaj completat în 01 Nov 2007 10:00 -------------

Tot pe firma il am si eu. Iti pot taia factura fara probleme.

 

 

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...2006-37365.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare zi in Bucuresti petrec infinit de mult timp in trafic. Pentru distantele scurte care le am de parcurs deseori doresc sa-mi achizitionez un scuter peugeot.

 

Problema este ca nu prea ma pricep la scutere!

 

Cat costa o revizie la un scuter si la cat timp se face?

Ce este mai bun, motor in 2 timpi sau in 4?

Cam care este durata de viata a unui scuter in km?

Face fata un scuter de 50 cm unei persoane de 80 kg? Daca mai iau pe cineva cu mine pe el mai pleaca de pe loc?

 

Multumesc!

 

De pe acest site sunt bune?

http://www.scuterul.eu/

- O revizie costa la chinezesti si Piaggio 25RON+consumabile (cam 85RON cu uleiul lor Repsol) la Scooter-Center in Tineretului;

- Motorul de 2 timpi trage ceva mai bine la cilindree mica (pana prin 125cc) dar se uzeaza mult mai repede; motorul in 4 timpi e mai lenes dar tine mult mai mult datorita ungerii mai eficiente;

- Daca scuterul e Piaggio 4T sau mai ales japonez poate sa vietuiasca fara probleme majore spre 100,000km, dar cu schimbat cureaua la maximum 10,000km;

- Da, poate sa duca pana pe la 150kg sau mai mult in functie de model, dar daca motorul e prost un moped gafaie cu doua persoane, in cazul asta e mai bun un scuter de 125cc;

- Daca vrei sa mergi si cand vremea e mai rece e mai bun (dar mai scump) unul cu racire cu lichid, nu cu aer;

- Rotile mari trec peste gropi, rotile mici parcurg curbura gropii; majoritatea scuterelor intra in gropi, asa ca e mai bine sa-ti cauti unul cu roti mari;

- Daca as avea picioarele mai lungi eu mi-as lua un Honda 150i - are roti de 16", racire cu lichid, injectie, consuma in oras putin sub 2 litri, dar din pacate eu am picioarele prea scurte si nu ajung bine jos de pe asa ceva;

- Peugeot are o cota de piata de 27% in Franta, face greu concurentei pentru ca e cumparat de francezii care vor sa-si sprijine industria nationala, mai nou face unele scutere in China, si are o multime de modele in 2T ca sa castige la cursele de scutere ca sa-si faca reclama. La noi modelul e foarte raspandit pe la firmele de curierat pentru ca a fost prima marca importata in Romania care sa nu fie chinezeasca (de o firma la care actionar era si Tariceanu). Eu oricum as merge mai degraba pe mana japonezilor sau a macaronarilor de la Piaggio...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amic japonez a lucrat la asta la el la fabrica Yamaha.Merge.Ideala de oras.Pret de iarna.

 

 

 

 

 

 

Eeee ?

Editat de costingr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vreau sa-mi iau si eu PEUGEOT VCLIC 49 cc motor in 4 timpi,racit cu aer,as vrea sa-l il iau nou-nout ,cu motorul meu de 270 kg,cruiser,e greu sa te strecori prin trafic zi de zi si-l chinui,pacat de el !

 

Nu am gasit date despre consum ,interval de revizii,costuri revizii,etc !!

Intentionez sa merg linistit 40 km/h,deci nu ma intereseaza tuning si alte chestii !!

 

Cine poate sa-mi zica cate ceva despre el,sfaturi etc e binevenit!! :)

PS:am citit pe un forum de scuteristi ca ar fi chinezesc,numai sigla e Peugeot !?

 

 

post-15897-1195364031_thumb.jpg

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chinezesc,chinezii au copiat dupa el mai toate scuterasele alea dragute care le vedem noi prin oras si care se aud frumos dar le intreci cu bicicleta.....scuterul de la peugeot merge foarte bine pe langa celelalte,delimitat sare de 70 km/h ...nu cu mult dar sare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu is curios de acel Vclic....poate chiar una din aia nimeresc..ca va fii Peugeot e mai mult ca sigur...in late topicuri oamenii mi-au zis sa ma feresc de ele..! Dar sa vedem si ce mai zic altii! PLZ HELP US!! si mai ziceti 2-3 vorbe despre scuteras sa stim daca sa ne riscam sau nu! MS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D nu ma refer la orice SH !! nu toate sunt la fel ... daca io il cumpar de la unu care il cunosc si stiu ca l-a cumparat de nou si cum a mers cu el , cat de forjat e , poate are nevoie urgenta de bani ... sunt multi factori ! nu cumperi un SH de dragul de a avea scuter ci te interesezi mai mult inainte :lol:

 

 

--- Mesaj completat în 18 Nov 2007 13:46 -------------

Nu e chinezesc,chinezii au copiat dupa el mai toate scuterasele alea dragute care le vedem noi prin oras si care se aud frumos dar le intreci cu bicicleta.....scuterul de la peugeot merge foarte bine pe langa celelalte,delimitat sare de 70 km/h ...nu cu mult dar sare...

tin sa iti spun ca V-click a aparut cu mult dupa modelul SPRINTER de la FB :D

ps: de ce e mai ieftin ca un SPRINTER de la FB ?????? [..........] :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 18 Nov 2007 13:46 -------------</small><br/>

tin sa iti spun ca V-click a aparut cu mult dupa modelul SPRINTER de la FB :lol:

ps: de ce e mai ieftin ca un SPRINTER de la FB ?????? [..........] :cheers:

nici eu nu recomand V-click de la peugeot,are un motor lenes in 4 t,dar iti garantez ca durata de viata este mult mai mare ca la chinezarii :D ,ca un exemplu era cineva pe forum care spunea ,acum nu mult timp,ca avea o chinezarie de 50 cmc la care se rupsese cadrul de la jumate...la peugeot iti spun ca nu se intampla asa ceva...

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: nu ma refer la orice SH !! nu toate sunt la fel ... daca io il cumpar de la unu care il cunosc si stiu ca l-a cumparat de nou si cum a mers cu el , cat de forjat e , poate are nevoie urgenta de bani ..

Asa as cumpara si eu SH,dar altfel nu ma risc :lol:

 

Chiar daca ar fi ASAMBLAT in China nu ar fi o problema,sa nu fie facut 100% acolo,multe se fac in China(mana de lucru e f.ieftina),pt marci de renume,dar sant atent supravegheate.

Si in Turcia se face Renault Clio,Mercedes Sprinter dar tot sub licenta.

Nu cred ca un producator ca Peugeot se risca sa-si strice imaginea cu produse proaste,nici nu poti cere unui scuter de 1000 Euro performantele unuia de 2000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 18 Nov 2007 13:46 -------------</small><br/>

tin sa iti spun ca V-click a aparut cu mult dupa modelul SPRINTER de la FB :lol:

ps: de ce e mai ieftin ca un SPRINTER de la FB ?????? [..........] :cheers:

 

nici eu nu recomand V-click de la peugeot,are un motor lenes in 4 t,dar iti garantez ca durata de viata este mult mai mare ca la chinezarii :D ,ca un exemplu era cineva pe forum care spunea ,acum nu mult timp,ca avea o chinezarie de 50 cmc la care se rupsese cadrul de la jumate...la peugeot iti spun ca nu se intampla asa ceva...

tu ce crezi ca pgt vclik are cadru diferit fata de gopop sau fb?sunt identice si la fel :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te contrazic,dar nu sunt sigur nici de ce spui tu...e cam imposibil ca la Vclick sa fie doar sigla peugeot,totusi, e o marca cunoscuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chinezesc,chinezii au copiat dupa el mai toate scuterasele alea dragute care le vedem noi prin oras si care se aud frumos dar le intreci cu bicicleta.....scuterul de la peugeot merge foarte bine pe langa celelalte,delimitat sare de 70 km/h ...nu cu mult dar sare...

 

 

scuze de offtopic !!! omule cum poti spune ca nu e chinezesc cand prima data au aparut chinezariile acele care mai fac si victime si dupa aceea MARETUL VCLIC? au vazut fracezii ca mere treaba prea bine si au scos cel mai ieftin scuter "de firma" .

 

p.s. madman - nu stiu cat de fiabil sau nu este ,cert e ca e copie fidela dupa un model care se face in multe fabrici din chine sub multe denumiri si calitati dar cu acelasi dizain de aceea vezi in multe magazine acelasi produs cu denumiri diferite si preturi diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci V-CLIC-ul e cam teapa !

Atunci ce putem lua la 1000 euroi,nou si preferabil in 4 timpi(mie imi place 4 timpi,stiu ca e mai puturos la demaraj)

Am vazut la RIEJU modelele:Paseo 50=890 si si Toreo 50=990 euroi. PARERI ??? :cheers:

 

http://www.euro-motor.ro/Rieju/skuter/main.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomand un motor in 4 timpi. Are fiabilitate mai mare si consum mai mic. Pentru a duce o persoana, are suficienta putere. Eu cu scuterul meu prind normal 55km/h si 65 km/h daca ma aplec.

 

Din ce am gasit eu pe net, cele mai bune oferte sunt:

-pentru scutere model vclic: http://www.motoscutere.ro/sampra.htm

-pentru scutere cu roti de 12: http://www.blademotors.ro/produs.php?id_model=10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...