Sari la conținut

Manifest


razvan.albu
 Share

Postări Recomandate

In schimb vine automobilistu` si zice, citez „Cred ca siguranta motociclistului este ceva care depinde numai de el”. Adica io motociclistu` tre` sa belesc ochii bine ca el automobilistu` ,alta ategorie de participant la trafic, n-are nici o responsabilitate fata de mine.

 

zice asa in ideea in care automobilistul, biciclistul, soferul de camion, samd nu te fereste el, te feresti. tu. nu cred ca se refera la faptul ca tu esti Singurul CARE casca ochii, si restul isi baga p..a

daca eu, tu, altii belim ochii, si putem evita ce este de evitat, o sa fie mai bine ptr toata lumea. or sa ramana doar acele cazuri cand ghinionul vine fara sa poti sa anticipi ceva, chiar de ai fi mama omida. mergi pe premiza ca de cate ori reusesti sa eviti vreunul, o sa inveti si tu ceva si cel pe care l-ai evitat. asta daca nu este nesmtit sau idiot. stiu cum este sa se bage unul in fata ca nu te vede, si stiu ca iti vine sa ii arati degetul, sau sa ii rupi capul, dar asa nu o sa bage la cap, ci doar o sa te urasca. de exemplu, eu fac cu masina cca 40.000 de km pe an. suficient zic eu. la volan sunt foarte calm, sigur pe mine, si stiu ce fac. pe motor in schimb devin f agresiv. orice masina o studiez in parte, iar in caz de ceva cateodata abia ma abtin sa nu ii rup vreo oglinda. aseara am aratat de vreo 2 ori degetul in 15 minute. nu a fost bine dpdv moral.

noi sa bagam la cabina tot ce se poate si sa participam la o "civilizare" a romanilor.

 

numai bine. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la volan sunt foarte calm, sigur pe mine, si stiu ce fac. pe motor in schimb devin f agresiv. orice masina o studiez in parte, iar in caz de ceva cateodata abia ma abtin sa nu ii rup vreo oglinda. aseara am aratat de vreo 2 ori degetul in 15 minute.

 

Perfect de acord. Asa sunt si eu ! :hug:

 

Respect ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Imi pare rau ca s-a inteles altfel.

Tu imi ceri sa zic eu variante la ceva la care nu am participat.

Nu are nici o valoare daca iti zic eu o varianta. Tu trebuie sa o gasesti. Si gandeshte-te ca a fost doar un exercitiu. Ar fi trebuit sa fie simplu. Daca tu nu poti gasi o varianta care sa-ti salveze viata, inseamna ca nu vrei asta cu adevarat, si ca mersul pe motor e doar un mijoc de a putea face pe victima. NU TE JUCA CU VIATA TA. Daca iti place sa faci pe victima, nu o face pe strada. Exista oameni care tin la tine cu adevarat si ca viata merita traita. Nu merita sa mori ca sa demonstrezi ca tu aveai dreptate.

 

Vad in mesajul tau urmatoarea situatie: Daca tu ai fi fost in locul acela, ai fi ales sa fii victima, pentru ca aveai dreptate.

 

Eu voiam sa-mi dai raspuns la intrebarea: ce n-au facut tinerii si ar trebui sa faci tu cand vei fi in aceeasi situatie?

Pentru ca daca citesti cazurile de pe forum, vei vedea ca este foarte probabila o asemenea intalnire. Exista idioti o gramada care merg cu masinile pe strada si nu gandesc. Nu trebuie sa moara nimeni ca sa aflam asta. Stim. Si vrem sa nu se mai intample. Dar trebuie sa muncim cu noi insine, un pic, ca sa ne putem feri de idiotii de pe sosele. E adevarat ca si ei trebuie sa munceasca. Dar e treaba lor

 

Daca un conservar alege sa fie neatent la volan, e raspunderea lui. Dar nu trebe sa incerce asta pe motociclist. Poate s-o faca cu un copac. Pentru el e chiar mai bine.

 

Ce te rog eu este sa lucrezi un pic cu tine si sa rezisti pana mai multi soferi o sa "gandeasca" la propriu cand merg pe strada. Nu zice nimeni ca acum nu gandesc, dar trebuie sa vada lucrurile la fel ca tine. Si daca o sa fie asa, n-o sa mai fie nimeni in pericol.

 

 

Zi-ne si noua una, te rog /index.php?...148810&st=0

Editat de razvan.albu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Razvane, eu stiu de la tata si de la tataie o vorba cu greutate...

 

GRIJA NOASTRA IN TRAFIC ESTE SA AVEM GRIJA DE CEILALTI.

 

Cu alte cuvinte, atentie la neatentiile altora, indiferent ca esti conservar sau motociclist. Si cum asta cred c-am lamurit multe. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad in mesajul tau urmatoarea situatie: Daca tu ai fi fost in locul acela, ai fi ales sa fii victima, pentru ca aveai dreptate.

 

Nope. Am vrut sa spun ca nu ai dreptate cand afirmi ca siguranta motociclistului este ceva care depinde numai de el. Sunt situatii pe care nu poti sa le anticipezi si in care nu mai ai ce sa faci. Sper sa nu ai parte nici o data de vreuna care sa-ti schimbe parerea. :hug: Plus ca io stiind lucrul asta sunt si mai prudent. Bafta :)

P.S.: Io fac cu masina mai mult de 40000 pe an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am aratat sotiei filmuletul, si i-au dat lacrimile. Dar ea nu are carnet, insa impactul emotional al filmului este napraznic.

Ar trebui publicat in media tv, si trimis pe forumurile conservarilor.

Editat de SnakeBite
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am aratat sotiei filmuletul, si i-au dat lacrimile. Dar ea nu are carnet, insa impactul emotional al filmului este napraznic.

Ar trebui publicat in media tv, si trimis pe forumurile conservarilor.

 

Ma duc eu acum pe www.reno.ro si-l postez, cu riscul de a fi injurat ulterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc ca ai postat aici. Inseamna ca e ceva care te preocupa.

In primul rand sa stii ca eu nu sunt cel mai dashtept de pe forumul asta sau din lume

Nu ma consider asa. Si nici macar n-am motor. N-am mers decat o data pe motor, in spate. Si n-aveam decat casca, cu toate ca mi-as fi dorit echipamentul complet.

 

Te rog incearca sa citesti la http://www.tudorgradinaru.ro/index2.php?page=comentarii.php mesajul lui

PopiX, 06 Oct 2007, 21:21 care incepe cu...

 

_____________________________________________________________________________

"Pentru viata ....

 

Acest articol a fost scris de un motociclist cu o experienta de 25 de ani si consider ca toata lumea ar trebui sa il citeasca. Articolul se numeste "Am devenit motociclist! Cat mai am de trait?" Enjoy!"

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

Este ceea ce am vrut si eu sa exprim, numai ca el a facut-o cu mult mai multa implicare.

Incearca sa il citesti fara sa il judeci la fiecare cuvant, genul "aici a zis bine, aici n-a zis bine". Citeste-l pur si simplu. Si apoi spune-mi de ce trebuie sa moara cineva pentru ca noi sa intelegem (chiar daca nu mai mult de 15 secunde, pana ce suna telefonul sau se intampla altceva si ne scoate din starea de intelegere) ca nu suntem nemuritori si ca PUTEM TOTI SA FACEM CEVA SA NU MAI MOARA OAMENI!

 

Crezi ca eu m-am pus aici in fata voastra, cu toate ca stiam de la inceput ca ma veti considera un imbecil, care n-are motor, doar ca sa ma dau mare? Stiam de la inceput ca asa va fi, si iti multumesc tie in primul rand ca ai citit mesajul si nu l-ai inteles. Te rog mai citeste-l odata. E ca la facultate, in sesiune: cand citesti cursurile a doua oara, parca e alta materie...

 

Adrenalina e buna. D'aia tu ai ales sa-ti iei motor. Dar nu renunta la ea. Urca-te pe motor intotdeauna ca si cum ar fi prima data. E bine sa-ti fie frica pe motor, pentru ca asta iti poate salva viata candva. Cand nu o sa-ti mai fie frica, sa stii ca esti in pericol mare. Cand te vei surprinde ca defilezi printre benzi, opreshte-te putin pe dreapta si gandeshte-te daca vrei sa continui asa.

 

Azi pe la parcul IOR un camion a iesit pe strada, lasand in urma lui dungi groase de noroi. AM incercat sa-l opresc, sa-i zic ce a facut, da soferul s-a uitat in scarba la mine si a plecat mai departe. In stanga mea era un echipaj de politie comunitara. M-am rugat disperat de ei sa-l opreasca pe soferul cu camionul si mi-au facus semn cu mana a lehamite. Pentru ca ei n-au inteles ca ce a facut soferul ala e mai periculos decat un accident. A lasat o capcana mortala in urma, care poate ucide oameni fara ca el sa fie macar acolo.

 

Cu asta ne luptam. Si iti zic eu ca tu daca ai fi fost in locul meu, n-ai fi facut asta. Pentru ca "s-ar fi uitat ala la tine urat". Si n-ai mai fi parut asa de macho.

 

Cati din voi s-ar fi dus dupa soferul de camion? prea putini. Dar imi ziceti mie conservar. Nu conteaza tabla de sub tine, sa stii. Indiferent daca ai un GX cu multe R uri la coada. Asta nu te face mai preocupat de cei din jur.

 

Daca ai citit pana acum, ai inteles ca de azi incolo preocuparea pentru viata motociclistului e o chestie pe care o faci in fiecare secunda, nu numai cand te supara vreun "conservar" ca nu se uita in stanga. Fa ceva care sa ajute pe ceilalti sa-si termine de trait viata. Nu astepta sa moara cineva ca sa-ti versi furia. E usor sa stabilesti "dupa" vinovatul. Noi nu cu asta ne ocupam aici. Noi vrem altceva. Mult mai greu de facut. O sa reusim, sa stii, si ne-ar place daca ne-ai ajuta si tu, poate ca am reusi mai repede.

 

Eu chiar fac ceva pentru asta! Tu ce faci?

 

Cei ce fac asemenea manifeste insinueaza un fel de amenintare: "daca nu te feresti de noi, care sintem cam neindeminatici si pe deasupra am luat carnetul ala cu mult noroc, pt ca nu prea stim regulile si oricum daca le stim, sintem prea grabiti ca sa le mai si respectam, te trintim de nu te vezi iar tu o sa mori cu dreptatea in brate ... c'asa-i in tenis"

Genul asta de manifest NU mi se pare o mina intinsa tagmei pe doua roti si tinind cont de "inegalitatea dintre forte" suna chiar a obraznicie.

Ceea ce pot face conservarii este "Fapte, nu vorbe, tovarasi !"

 

Daca va pasa, aratati ca va pasa, nu va mai pregatiti atit scriind tot felul de scenarii, treceti direct la actiune!

 

Iar noi o sa va multumim din inima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si ma simt la fel ca dupa ce am facut-o nesimtita pe o casiera, care ii spunea colegei de la casa unde stateam si eu la rind : "lasa draga, ce te agiti atita ca nici nu e prea mare coada ...", casiera care mi-a cerut pe un ton imperativ sa vorbesc "civilizat"! ...

... ce poate fi asta, perfidie, nesimtire, prostie ... ?

Lipseste cumva civilizatia din marmelada asta de tzara ?

- Care tzara, care civilizatie ... it's the hammer time ...

 

... sint pe doua roti, soseaua e murdara pe alocuri si umeda (daca nu de la ploaie atunci de la excesul de zel al unora care tot copiaza la Extemporalul de Intrat in Europa), conduc printre capcane, unele claxoneaza, altele opresc cind nu te astepti (pt ca nu au voie sa opreasca acolo), altele stationeaza ... tot asa, se deschid portiere, te stropesc duzele de spalat parbrizul, pe fereastra capcanelor zboara pahare din plastic goale sau mai putin goale, pachete de tigari (goale), esti obstructionat si impins catre bordura, in intersectii niste militieni lupta contra semafoarelor pt ca trebuie sa treaca "coloana" (cindva), apar si pietoni in fuga dupa un tramvai, ...

 

... te intrebi ce origine are tot haosul asta, privesti atent si vezi in capcane "driverii" relaxati vorbind la telefon sau rasfoind o revista sau un ziar intens colorat (rosu ..), auzi si duduiala zecilor de watzi (muzica ..), apoi vezi militieni "calare sau pe jos" ocupati cu ordinele primite prin ... sms, niste lucratori care construiesc niste santuri, pietoni si ciini care incearca sa te doboare pentru ca ai tupeul sa te deplasezi mai repede ca ei ...

 

... reusesti sa te stapinesti incercind sa pui in practica "iertarea in contul iertarii" sau "mai bine umilit decit bushit", ajungi acasa ca eroul de pe front si-l gasesti in parcare pe Nesimtitul Universal, ala care din doua in trei zile da petreceri de 24 h ... acum isi spala meticulos "conserva" in parcare cu usile larg deschise si muzica data la maxim. Te vede si te saluta pt ca da bine sa te bagi in seama cu astia pe doua roti, tu nu-i raspunzi, el insista si te roaga sa-l lasi sa ia o galeata de apa de la tine ... (el sta la IV ...)

 

Nu-ti vine sa-i crapi capul ?

:D :cheers: :lol: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit, creatorul topicului este sofer auto (conservar) si considera ca motociclistul este singurul responsabil pentru siguranta sa. Asta ca rezumat din povestioara relatata...

 

:cheers: :lol: :D ... esti atat de sigur de ceea ce spui? Sunt in total dezacord cu tine... experienta pe care o am pe 2 roti imi aduce aminte de cate ori era sa mor atat pe bicicleta, neavand viteza, dar si pe motor cand totusi aveam viteza (cea legala, nu te impacienta)... poate tu nu ai idee insa pe 2 roti esti aproape invizibil nu numai fiindca este mult mai mic vehiculul, ci si fiindca NEatentia este la loc de cinste in traficul urban din Romania... nu te mai bate cu pumnii in piept ca sunt atat de buni conservarii...

 

Am intalnit foarte multi care intr-adevar, mi-au facut loc si au fost ff draguti cu mine insa... tot din cauza unor masini era sa mor... sincer iti spun ca eu chiar merg normal (nu incet...), cu viteza legala... daca vad ca e liber atunci da, mai dau si eu putin ca nu mi-am luat motor de 600 ca sa merg doar cu 40-50, dar NUMAI cand conditiile imi permit acest lucru... si sincer iti spun ca nu conteaza daca esti la volan in masina sau pe motor calare... ceilalti din trafic trebuie sa te vada, este obligatia lor asa cum este obligatia mea sa ii vad si eu pe ei...

 

Si stii ceva? Eu ma uit dupa tine in trafic... tu te uiti dupa mine?

Editat de fuzzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ma uit dupa tine.

Si pana acum m-am uitat bine. Si am sa ma uit si mai bine.

Nu pentru ca vreau sa ma dau mare, ci pentru ca eu vad o problema si vreau sa ma implic.

Dupa cum ai spus, tu stii foarte bine ca esti aproape invizibil in trafic, dar totusi iesi cu bicicleta ta cu muschi pe strada si te porti de parca ai fi vizibil. Mie mi se pare asta o lipsa de responsabilitate din partea ta.

Asa cum altii viseaza pe patru roti, tu visezi pe doua. Si esti in dezavantaj. Pentru ca asa merg lucrurile.

 

Motivul pentru care am creat eu topicul este exact asta: daca stii ca esti invizibil, poarta-te ca si cand ai fi invizibil. Fa-te vizibil. Nu te hazarda. Asta e problema pentru care mor motociclisti. Pentru ca se poarta ca si cum ar fi automobilisti. Cand vei realiza lucrul asta, eu voi fi multumit.

 

Vrei sa fii in siguranta la fel ca un conservar? Ia-ti conserva. Nu e alta cale. Nu poti fi ca un conservar pe motor. Treaba asta se cheama inconstienta si multi au murit din cauza asta.

 

Acum este partea in care poti sa ma injuri. Fa-o in gand sau mai bine fa-o pe forum. Ceilalti vor avea de invatat din vorbele mele. Si din ale tale.

 

Te respect si te apreciez pentru ca ai intrat pe forum si ti-ai expus parerea. Fii sigur ca asta iti va aduce ceva in plus. Daca este sigurant, atunci eu sunt multumit. Daca tu vei ajunge acasa pe motor astazi din cauza a ceea ce am zis eu, sunt multumit. Chiar daca te-ai suparat din cauza a ceea ce am scris eu.

 

Mai spune-mi si mie o treaba, ca sa-mi dau seama daca esti sau nu de acord cu mine: stiind ca ceilalti din trafic nu au grija de tine (asa cum ai zis mai sus ca stii asta) cine crezi ca este responsabil pentru alegerile pe care TU le faci pe motor cand esti in trafic? Cine ia hotararea sa treaca printe masini sau nu? Cine se pacaleste ca daca ieri nu i-a deschis nimeni o usa in fata, atunci si azi va fi la fel?

Acela care ia deciziile alea, in momentul acela este responsabil pentru ce face. Daca presupune si face niste presupuneri false, este problema lui. Dar responsabilitatea nu este a altcuiva.

 

Sa nu confundam responsabilitatea cu vina. Vina este altceva. Nu inseamna ca daca un conservar e imbecil si opreste brusc sau iti deschide usa in fata nu este de vina. Este CLAR de vina. Da pe tine nu te face la loc.

Si nici nu te incalzaste. E o confuzie pe care tot felul de pitpalaci o urla pe forumul asta si induc lumea in eroare. NU ITI FOLOSESTE LA NIMIC CA CELALALT A FOST DE VINA. E decizia ta ca te-ai pus in situatia de a te masura cu imbecilul din conserva. Nu e suficient sa stii cine a fost de vina. Nu te scapa de problema.

 

Chestia cu responsabilitatea se aplica si la conservar, si la pieton, inclusiv la mine.

 

Daca pe mine ma loveste un idiot pe trecere, el e de vina, DAR RESPONSABILITATEA ESTE A MEA< PENTRU CA EU ERAM PE TRECERE. ESTE POSIBIL sa ai dreptate si sa mori. D'aia se zice ca inainte de a traversa pe trecere trebuie sa te asiguri. Esti de acord?

 

Toate bune si ai grija la conservari, pentru ca ei nu au grija ta.

 

Din cate am citit, creatorul topicului este sofer auto (conservar) si considera ca motociclistul este singurul responsabil pentru siguranta sa. Asta ca rezumat din povestioara relatata...

 

:cheers: :lol: :D ... esti atat de sigur de ceea ce spui? Sunt in total dezacord cu tine... experienta pe care o am pe 2 roti imi aduce aminte de cate ori era sa mor atat pe bicicleta, neavand viteza, dar si pe motor cand totusi aveam viteza (cea legala, nu te impacienta)... poate tu nu ai idee insa pe 2 roti esti aproape invizibil nu numai fiindca este mult mai mic vehiculul, ci si fiindca NEatentia este la loc de cinste in traficul urban din Romania... nu te mai bate cu pumnii in piept ca sunt atat de buni conservarii...

 

Am intalnit foarte multi care intr-adevar, mi-au facut loc si au fost ff draguti cu mine insa... tot din cauza unor masini era sa mor... sincer iti spun ca eu chiar merg normal (nu incet...), cu viteza legala... daca vad ca e liber atunci da, mai dau si eu putin ca nu mi-am luat motor de 600 ca sa merg doar cu 40-50, dar NUMAI cand conditiile imi permit acest lucru... si sincer iti spun ca nu conteaza daca esti la volan in masina sau pe motor calare... ceilalti din trafic trebuie sa te vada, este obligatia lor asa cum este obligatia mea sa ii vad si eu pe ei...

 

Si stii ceva? Eu ma uit dupa tine in trafic... tu te uiti dupa mine?

Editat de razvan.albu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia trista e ca si respectul e prost inteles in tara asta si se confunda cu alte lucruri COMPLET diferite (cum ar fi teama sau linguseala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mult timp liber , lipsa de ocupatie.discutii inutile ca de obicei

:cheers: :lol: :D....bine ai zis...

 

ptr ceilalti pe 4 si nu pe 2 roti

 

Ochii...si in Traficul din oglinzi...ca ce e in fata...vedeti...

 

si nu o sa mai fie atatea discutii inutile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca ai o parere atat de buna despre tine. Am vrea si noi sa fim ca tine.

Dar noua ne e frica sa ne gandim ca siguranta in trafic e o chestie incheiata, de care nu merita sa te mai preocupi, asa ca ne pierdem cateva ore p'aci pe forumuri, pentru ca in secunda aia cand e nevoie sa stim ce sa facem.

 

Mult noroc

 

mult timp liber , lipsa de ocupatie.discutii inutile ca de obicei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.mi-am luat si eu A-u si o "Jawra" de 5 luni de zile.inainte am avut B-u 3 ani,si sincer va spun,de cand am motor am mai condus masina doar de 2 ori.Asa k pot sa zic k am vazut situatia din ambele parti... ce pot sa va zic e k sunt foarte multi tampiti(e putin spus) pe soselele noastre...oameni care nu se asigura cand intra in intersectii,care nu dau prioritate,etc,etc... stiind asta,sunt tot timpul constient k daca un conservar nu ma fereste tre sa ma feresc eu... deci eu ii dau cat de cat dreptate omului...Cand esti in masina,esti relaxat,mai schimbi un cd,mai vb la tel,mai vb cu prietenu din dreapta,etc...noi pe motor tre sa fim insa tot timpu incordati si pregatiti sa reactionam in caz k imprevizibilul se intampla...nu de alta dar o greseala ne poate costa viata. Eu zic ca omul a deschis cu intentie buna topicul,si anume in incercarea de a reduce accidentele... A,si inca ceva.cand se intampla un accident,nu urati omul fiindca a fost un conservar...urati-l fiindca e un idiot,imbecil,cum vreti sa-i mai spuneti care are carnetu si nu stie sa mearga...pana la urma fieru se duce unde ii zice omul de la volan...deci cel de la volan e de vina !!!! ideea e k cei care au conserve sunt foarte putin constienti de prezenta noastra in trafic,si de ce putem pati noi din cauza unei mici greseli a lor,sau a unei mici prostii... Asa k atunci cand sunt in trafic belesc ochii mari,sunt atent la tot(sau cel putin asa asi vrea) si incerc sa prevad ce s-ar putea intampla...pe 2 roti tre sa fii de multe ori mai prevazator decat in conserva...si asta am invatat-o pe pielea mea in ultimele 5 luni. Asa k asfalt uscat,atentie,prevedere, si sa nu ninga sa ne mai dam si noi putin :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zael76, stai linistit ca sunt multi pe forum ca tine, mai exact si conservar si motociclist. Pana ce un conservar nu se suie pe motocicleta sau scuter si merge macar 20 de minute prin trafic aglomerat si nu numai, n-o sa inteleaga niciodata cum sta treaba. Vede totul numai din prisma lui. Cred ca remediul asta e. Conducerea unui motor / scuter o perioada si chemarea "bolnavului" la un consult ulterior. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, foarte adevarat. Pana nu m-am suit pe motorul unui prieten (un Yamaha TDM de 850, o scula SUPERBA!!!) si m-am dat in spate prin trafic, habar n-aveam de ce unii oameni isi risca viata pe motoare.

A trebuit un pic de curaj si din partea mea si din partea prietenului o MARE raspundere sa ma urce in spate numa cu casca pe cap ca sa aflu si eu ce inseamna, si am constatat CA MERITA DIN PLIN! N-am mers mai mult de 10 minute, cu 60 la ora max, dar senzatia nu se compara cu nimic altceva, iar intr-o conserva nu ai cum sa primesti asa ceva. Poate de la ferrari in sus.

 

Am inteles ca motociclistii nu sunt cascadori, si nici nebuni. Sunt pur si simplu oameni normali care au aflat inaintea mea ce inseamna sa mergi pe un motor. Dar recunosc ca daca nu era prietenul meu sa ma urce habar n-aveam cat de fragila e pozitia de motociclist in traficul din oras. Si poate niciodata n-as fi inteles de ce sunt unii motociclisti care dau blana la semafor ... :-)))

 

Aveti grija ca la Vatra Luminoasa a varsat un idiot neshte pamant in intersectie, pe directia Iancului - Muncii si cu umezeala asta e riscant.. Pana o sa se curete o sa se faca primavara asa ca mare grija...

 

Zael76, stai linistit ca sunt multi pe forum ca tine, mai exact si conservar si motociclist. Pana ce un conservar nu se suie pe motocicleta sau scuter si merge macar 20 de minute prin trafic aglomerat si nu numai, n-o sa inteleaga niciodata cum sta treaba. Vede totul numai din prisma lui. Cred ca remediul asta e. Conducerea unui motor / scuter o perioada si chemarea "bolnavului" la un consult ulterior. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...