Sari la conținut

Avocatul Motociclistilor


euinsumi
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vad ca initiatorul topicului n-a mai postat de ceva timp pe-aici, o sa incerc eu sa mai aduc niste lamuriri.

 

@marian90 - treaba nu sta chiar asa cum ai aflat tu. Punctual:

 

- contrar sfatului lui Tibiscus (studentul de pe topicul tau cu accidentul), nu te sfatuiesc sa-ti faci actiunea singur si sa te reprezinti singur. In primul rand, modelele de actiuni de pe net sunt niste mizerii orientative. O actiune adevarata trebuie personalizata mult mai mult, mai ales pe partea de temei juridic pe care te sprijini (in cazul tau, prejudiciul cauzat de lucruri in general). In al doilea rand, raportat la desfasurarea procesului in sine, sunt o gramada de termene pe care trebuie sa le respecti in anumite demersuri, si n-ai cum sa le stii pe toate daca nu esti din domeniu.

 

- cu privire la onorariu, treaba chiar nu e asa groasa. Un bun profesionist o sa dea mereu dovada de intelegere in stabilirea unui pret. Ah, daca te duci la o somitate in materie, sa te reprezinte, normal ca o sa-ti ceara sa pui valiza pe masa, ca altfel nu se uita la tine, dar asta nu inseamna ca nu poti gasi si un avocat cu care sa te intelegi omeneste. Adica sa stabilesti un onorariu de avans (vreo 1.000 de lei acolo, sa se apuce de treaba), un pret periodic (niste bani la cateva luni sau pe fiecare termen de judecata), si un onorariu de succes. Plus ca, in cazul in care castigi, banii astia ti-i iei inapoi pe cheltuieli de judecata, deci tu practic nu pierzi nimic. Da, posibil sa te duca cu totul la 20-30 de milioane, dar ii dai treptat si daca ai castigat, ii recuperezi.

 

- cu privire la durata, acolo da, e posibil sa te judeci vreun an, desi speta ta mi se pare destul de simpla. Introduci actiunea, iti da termen, la primul termen probabil ca o sa se amane (pentru intampinare, pentru lipsa de aparare sau alte artificii invocate de parata), dar la al doilea termen deja administrezi probele (audiezi martorii, depui plansele foto, devizul de reparatii ale motocicletei, costurile tale de spitalizare/recuperare) si instanta poate sa ramana in pronuntare. Chiar nu vad de ce-ai lungi-o mai mult de 2 termene, mai ales ca n-ai avut super pagube la motocicleta ca sa fie nevoie de expertiza tehnica pe ea pentru a se constata daca toate pagubele puteau surveni din acest accident.

 

- cu privire la "marimea" companiei de cablu, asta chiar nu e important. Nu te gandi ca ei au super multi bani, asa ca vor fi reprezentati de un super avocat, pentru ca lor nu le convine sa dea cateva mii de euro sa-i reprezinte un avocat intr-un dosar pe care stiu ca au mari sanse sa-l piarda. Din contra, o sa mearga pe o solutie ieftina, eventual chiar cineva din departamentul lor juridic (un salariat), pe principiul "daca ne scoate asta micu' bine - daca nu, macar n-am dat o poala de bani".

 

S-ar putea chiar sa te intelegi amiabil cu ei. Daca ei primesc o notificare de la un avocat (cu pretentiile tale in bani, dovedite cu acte si tot tacamul) si isi dau seama ca tu chiar ai facut demersuri in sensul asta, si ca se afla la un pas de a fi dati in judecata si sunt pasibili de a plati, pe langa pretentiile tale, si cheltuielile de judecata, ai mari sanse sa ti se faca o propunere de impacare.

 

In orice caz, conserva-ti probele - memoreaza numele martorilor, numarul lor de telefon, numarul masinilor din jurul tau, pune pozele si toate chitantele la loc sigur, ca sa fii pregatit.

 

PS - strict cu titlu de exemplu: daca respectivul cablu era al RDS-ului si o sa te judeci la Sectorul 5, pentru actiune introdusa saptamana viitoare o sa primesti termen in octombrie, ceea ce inseamna ca la inceputul anului viitor ar trebui sa fie solutionat dosarul. Repet, asta in cazul in care nu se rezolva amiabil de la bun inceput.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Gova!

Mi se pare foarte simplu daca pot folosi acest cuvant. Am vorbit totusi cu un avocat si lucrurile spuse de el nu au parut asa simple.. Poate incerca el sa ma abureasca cu termenii lui sau sa ma traga de buzunar mai mult, dar sincer m-a descurajat.. probabil ca va trebui sa o repar din buget propriu.. desi nu mi se pare corect sa patesti asa ceva in "ditamai capitala europeana" si pe un bulevard destul de mare.. chiar imi pare rau.. probabil daca aveam bani de judecata as fi facut-o macar sa pot trage un semnal de alarma sau sa dau un exemplu..

Multumesc si tie Tibiscus pt interes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Adica in ce situatie? In situatia de sicana in trafic? Fara contact, fara paguba, fara nimic? Nu, nu se poate face nimic. Desi exista un anumit impact psihic asupra sicanatului, care te duce cu gandul ca merita niste daune morale, toata treaba e foarte relativa.

 

Chiar daca filmezi evenimentul. Gandeste-te ca ai aceeasi filmare, dar cu doi motociclisti diferiti. Unul e miserupist grav, al doilea e super panicos. O masina taie fata motocicletei. Primului motociclist i se rupe. Al doilea motociclist e terminat psihic de primejdia prin care tocmai a trecut. Ca judecator, le acorzi amandurora aceleasi daune? Filmarea, in ambele cazuri arata la fel. Gestul conservarului a fost acelasi. Cum ii despagubesti pe cei doi motociclisti? Ii pui la poligraf sa vezi care s-a speriat mai tare? Ii pui sa se jure?

 

Nu, in situatia asta chiar n-ai ce sa faci. Eu eram cu masina aseara pe Eminescu, iar la una din intersectii nu mergeau semafoarele. Eu, avand semn de prioritate, am franat totusi, ca sunt casele pana pe colt si n-ai vizibilitate. A venit unul cu un logan, perpendicular pe directia mea, si a trecut blana prin intersectie, n-a franat sa se uite, nu nimic. Sa fi avut vreo 50-60 la ora. Si chiar m-am speriat putin cand am stat si m-am gandit ca daca mergeam mai tare putin sau daca nu franam, il luam / ma lua in plin. Dar asta e situatia. Desi nesimtirea unora ar trebui sa-i coste scump, ar fi foarte greu de aplicat treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare de ordin practic. Cum stabilesti al cui era cablul? Ca sa stii pe cine dai in judecata.

 

Daca politia sau pompierii nu au facut o constatare cand au indepartat cablul, prin care au mentionat si al cui este, nu vad ce mai poti face acum. Cu exceptia cazului in care este un singur cablu prin zona aia. Dar cum pe orice stalp din Bucuresti sunt 2-3 role de cablu (pana la 10-15 in unele zone) este cam greu sa stabilesti al cui este.

 

In cazul asta, apararea are o zi usoara, fiind nevoie doar sa nege cu vehementa ca era cablu lor, sa arate ca mai sunt 2-3 societati care au cabluri in zona si ...game over.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

SALUTARE....CHIAR MA UITAT PE AICI INTAMPLATOR SI AM REMARCAT RUBRICA AVOCAT SI CA SE DOREA SA SE IA LEGATURA CU UN AVOCAT MOTOCICLIST DE PRIN BUCURESTI. SINCER NU PREA AM MAI VAZUT PRIN INSTANTELE DE JUDECATA UN ALT COLEG SA VINA PE 2 ROTI SI IMI PARE TARE RAU CACI NU REUSESC SA II CONVING SA ISI IA MOTOARE. DACA AVETI NEVOIE DE AJUTORUL MEU IN ORICE SITUATIE CARE IMPLICA UN ACCIDENT MOTO SI NU NUMAI NU EZITATI SA MA CONTACTATI. TOCMAI CE AM CASTIGAT UN MIC PROCES CU UN BAIETAS PE CARE L=AM REPREZENTAT CACI I-A RUPT PICIORUL INTR-UN ACCIDENT RUTIER SI AM REUSIT SA CASTIGAM 320 MILIOANE (LEI VECHI). VICTIMA NU MAI DOREA SA MEARGA IN INSTANTA SI AM DUS PNAA LA CAPAT PROCESUL. IN FOND II MERITA PENTRU CELE 45 DE ZILE DE INGRIJIRI MEDICALE, NU? SPER SA NU AVETI NEVOIE DE MINE DAR DACA SE VA INTAMPLA.....CEL MAI REPEDE NE AUZIM LA UN TELEFON CACI NU AM TIMP SA INTRU PE AICI. VA POT LASA SI UN NR DE TELEFON....SPER CA POLITICA SITE-=ULUI SA PERMITA CA SA PUTEM LUA MAI USOR LEGATURA UNII CU CEILALTI.....ASA CA....0763.69.18.16.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salut,

 

Am si eu o intrebare, daca poate cineva sa ma ajute.

 

Acum vreo saptamana am rugat pe un prieten sa mearga cu motorul pana undeva. In timp ce se deplasa a fost acrosat de o masina. Vinovat este prietenul meu, care era pe motor. A fost chemata salvarea din cauza unei entorse la genuchi suferita de el si prin urmare tot lui i s-a deschis dosar penal. Stiu ca asa se procedeaza, daca sunt victime, chiar daca victima a fost el insusi. Soferul masinii a primit rca-ul si toate bune.

 

Intrebarea este : in cat timp voi primi autorizatia de reparatie a motocicletei? Am inteles ca trebuie solutionat dosarul sau ceva de genul asta. Aveti idee cam cat dureaza totul, tinand cont ca victima este chiar cel care era pe motor si dosarul e tot pe numele lui?

 

Multumesc mult pentru ajutor !

 

 

 

Salut,

 

Am si eu o intrebare, daca poate cineva sa ma ajute.

 

Acum vreo saptamana am rugat pe un prieten sa mearga cu motorul pana undeva. In timp ce se deplasa a fost acrosat de o masina. Vinovat este prietenul meu, care era pe motor. A fost chemata salvarea din cauza unei entorse la genuchi suferita de el si prin urmare tot lui i s-a deschis dosar penal. Stiu ca asa se procedeaza, daca sunt victime, chiar daca victima a fost el insusi. Soferul masinii a primit rca-ul si toate bune.

 

Intrebarea este : in cat timp voi primi autorizatia de reparatie a motocicletei? Am inteles ca trebuie solutionat dosarul sau ceva de genul asta. Aveti idee cam cat dureaza totul, tinand cont ca victima este chiar cel care era pe motor si dosarul e tot pe numele lui?

 

Multumesc mult pentru ajutor !

 

 

 

ROG SA SE INCHIDA !! SE PARE CA AM POSTAT GRESIT !

MULTUMESC !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-67547-0-97550800-1345820542_thumb.jpgSalut, sper ca postez unde trebuie. Am nevoie de un sfat despre plata dosarului de catre asigurator catre servisul care mi-a reparat motoreta. Povestea mea este urmatoarea:

 

Accidentul a avut loc pe 4.04.2012.

Constatarea a fost facuta de asirom pe 8.04.2012

Reparatia a fost facuta la un servis pe RCA si pe data de 23.07.2012 am depus documentele de reparatie si copiile facturilor. Am luat un numar de intrare a dosarului si pe 1 iulie am primit confirmarea ca dosarul a fost inaintat spre plata.

Problema este ca dureaza deja foarte mult acest proces si am depus o reclamatie la CSA pe 16 august, nu am fost contactat inca.

Conform 'Ordinul CSA-Nr-14-2011'; capitolul V Despagubirea: ' inteleg ca despagubirea trebuia deja facuta in 10 zile de la depunerea facturilor si a trecut peste o luna...

 

Multumesc,

 

V

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

post-67547-0-97550800-1345820542_thumb.jpgSalut, sper ca postez unde trebuie. Am nevoie de un sfat despre plata dosarului de catre asigurator catre servisul care mi-a reparat motoreta. Povestea mea este urmatoarea:

 

Accidentul a avut loc pe 4.04.2012.

Constatarea a fost facuta de asirom pe 8.04.2012

Reparatia a fost facuta la un servis pe RCA si pe data de 23.07.2012 am depus documentele de reparatie si copiile facturilor. Am luat un numar de intrare a dosarului si pe 1 iulie am primit confirmarea ca dosarul a fost inaintat spre plata.

Problema este ca dureaza deja foarte mult acest proces si am depus o reclamatie la CSA pe 16 august, nu am fost contactat inca.

Conform 'Ordinul CSA-Nr-14-2011'; capitolul V Despagubirea: ' inteleg ca despagubirea trebuia deja facuta in 10 zile de la depunerea facturilor si a trecut peste o luna...

 

Multumesc,

 

V

 

 

 

 

Salut. Ai rezolvat ceva?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut. Ai rezolvat ceva?

Salut si imi cer scuze ca am raspuns asa de greu, am colaborat cu cei de la CSA si ei au cerut de doua ori dosarul celor de la asigurare. Intre timp eu am vorbit cu cineva de sus de la asigurari si i-am citit din ordinul csa si mi-am spus punctul de vedere si in scurt timp s-a facut plata catre servis. A doua zi dupa ce am luat-o din servis am plecat la drum lung ca nu mai aveam rabdare si m-am lovit de alte probleme si am uitat sa mai verific forumul.Totul e bine cand se termina cu bine.

 

Merci

V

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 1 month later...

un nr de telefon al unui avocat se poate posta aici-sau pe privat,ca topicul e cam vechi si as vrea sa intreb una alta la telefon,ca asa pana scriu si se intelege diferit...

e o problema legata de un proces verbal...

multumesc,o seara placuta tuturor...

Editat de Darkflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Postez pentru Emil care a avut duminică, 11 august, un accident rutier şi are o mână imobilizată.

 

„Salut,

 

Postez aici în speranţa că voi putea obţine nişte înformaţii de la cineva. Cazul meu este următorul: în drum spre Piteşti la ieşire din localitatea Deduleşti, într-o curbă deosebit de periculoasă, un şofer cu un Cielo a intrat pe contrasens lovindu-mă frontal. Motocicleta are daune serioase (posibil totale - încă n-am primit estimarea oficială): cadrul îndoit, jambele rupte, bordul spart, motorul s-ar putea să fie spart, etc.

Eu am contuzie la mâna stângă şi la piciorul stâng.

 

Motocicleta era a unui prieten, înmatriculată în Anglia şi avea asigurare românească în vederea înmatriculării, dar nu a fost valabilă deoarece nu aveam numere provizorii - mi-am luat şi 10 milioane amendă.

 

Şoferul cu Cielo mi-a dat asigurarea lui (ambele asigurări sunt la Carpatica), azi sau mâine trebuie să primesc anexa 2 completată de la Poliţie.

 

Aş vrea să ştiu ce despăgubiri pot solicita, atât pentru dauna motocicletei cât şi pentru contuziile suferite (ţin să precizez că sunt în incapacitate de muncă şi întrucât activez ca PFA nu are cine să îmi plătească concediul) şi care sunt demersurile necesare.

 

Mulţumesc frumos,

Emil”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Emil

 

Calculeaza cat te costa repararea motoretei (sau contravaloarea ei, daca e dauna totala), plus cati bani ai dat pe ingrijiri medicale (inclusiv spagi), plus banii pierduti pe perioada cat n-ai putut sa lucrezi (beneficiu nerealizat), plus vreo 1-2.000 EUR daune morale, si o sa obtii suma X.

 

Te duci la celalalt sofer si-i comunici suma si-i dai timp o zi sa se gandeasca daca accepta sau daca va judecati. Explica-i faptul ca se afla in situatia de a raspunde penal.

 

Poate sa te plateasca si esalonat, lunar.

 

Daca nu vrea, contacteaza un avocat si fa-i plangere penala soferului. In plangerea penala desigur ca vei tripla cuantumul daunelor morale solicitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a avut asigurare. Deci cei de la asigurari trebuie sa vina sa estimeze costul reparatiei si din cate stiu sa o repare. Astept un raspuns mai clar daca se poate. Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu calculezi tu si normal ca nu adaugi reparatiile la suma pe care i-o ceri omului, ca e marlanie sa incasezi si de la asigurator si de la vinovat.

 

Problema este ca, mai ales in caz de dauna totala, asiguratorii se caca pe ei o vreme indelungata pana te despagubesc. Asta inseamna ca tu o arzi fara mobra pana isi aduc aminte de tine.

 

In situatii de genul asta, unde desigur am avut si cooperarea vinovatului, victima a incasat banii de la vinovat (conform estimarilor asiguratorului), si intre victima si vinovat s-a incheiat contract de cesiune prin care victima a cedat vinovatului dreptul de a incasa despagubirea de la asigurator. In modul asta, tu, victima, iti iei banii rapid de la vinovat, iar vinovatul asteapta pana e despagubit de asigurator, ca doar el a comis-o.


Dar, repet, trebuie sa ai concursul vinovatului, ca daca omu' nu e cooperant, nu ai alta varianta decat plangere penala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...