Sari la conținut

Honda Rebel, Yamaha Virago Sau Kawasaki El (250 Cc)?


Kenno
 Share

Postări Recomandate

Salutare, tocmai vand MZ ETZ-ul si ma gandesc sa fac un pas inainte spre un motor care mi se potriveste mai bine. Dar pentru ca nu cunosc japonezele mai deloc, va rog pe voi ce ce aveti sau ati avut asa ceva, sa imi da-ti un sfat. ma intereseaza cele cu capacitate pana in 250 cc (atat imi permit deocamdata : ( - dar vine vremea si pentru ceva mai mare :bounce: ) ; intr-un cilindru sau doi ? nu stiu.. :burnout: . ii invit in special pe cei ce au avut probleme cu astfel de motoare sa imi spuna ce sa evit. preferata mea ar fi Honda, din cate am auzit e cea mai fiabila japoneza si personal imi place tare mult ca e silentioasa. nu sunt impotriva sunetului unei kawa, de exemplu, dar la drum lung sau zilnic e prea mult pentru mine. dar nici celelalte nu sunt departe ca fiabilitate. Orice sfat e bine venit si va multumesc.

 

--- Mesaj completat în 12 Nov 2007 20:51 -------------

Salutare, tocmai vand MZ ETZ-ul si ma gandesc sa fac un pas inainte spre un motor care mi se potriveste mai bine. Dar pentru ca nu cunosc japonezele mai deloc, va rog pe voi ce ce aveti sau ati avut asa ceva, sa imi da-ti un sfat. ma intereseaza cele cu capacitate pana in 250 cc (atat imi permit deocamdata - dar vine vremea si pentru ceva mai mare :P ) ; eventual un consum cat mai mic, intr-un cilindru sau doi ? nu stiu.. :cheers: ; ii invit in special pe cei ce au avut probleme cu astfel de motoare sa imi spuna ce sa evit. preferata mea ar fi Honda, din cate am auzit e cea mai fiabila japoneza si personal imi place tare mult ca e silentioasa. nu sunt impotriva sunetului unei kawa, de exemplu, dar la drum lung sau zilnic e prea mult pentru mine. dar nici celelalte nu sunt departe ca fiabilitate. Orice sfat e bine venit si va multumesc.

 

 

--- Mesaj completat în 12 Nov 2007 20:58 -------------
eventual un consum mai mic...?

Editat de Kenno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, tocmai vand MZ ETZ-ul si ma gandesc sa fac un pas inainte spre un motor care mi se potriveste mai bine. ...

Si eu am vandut ETZ-u' si am trecut pe Virago :burnout: . Alta viata.

 

Eu votez cu motoarele V2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

me to....V2-virago250cc.

parerea mea e ca performantele intre ele nu sunt f mari....e drept ca alea cu 2 cil in linie is mai sprintare si au 2-3 caluti in plus,dar consumul nu cred ca e f diferit....3,5-4%.

oricum,motoarele in V au viata mai lunga,suna mai fain,arata a chopper....

cred ca toate 3 is pe lant....parca doar intruderul de 125 e pe cardan?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit pe aici ca virago ar avea cel mai mic consum. nu stiu cum sta cu sunetul si fiabilitatea. ceva minusuri la virago (ca stiu ca honda are cateva)? ai comparat-o vreodata cu o honda rebel? din ce stii care e consumul ?

 

--- Mesaj completat în 13 Nov 2007 12:03 -------------
kawa a picat :burnout: ; renunt la el dar imi ramane rebelu' si virago.

am gasit aici un site care compara modelele din '97: http://www.bikez.com/bike/rating.php?idbike=543 dar cred ca si aici e destul de subiectiva comparatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit pe aici ca virago ar avea cel mai mic consum. nu stiu cum sta cu sunetul si fiabilitatea. ceva minusuri la virago (ca stiu ca honda are cateva)? ai comparat-o vreodata cu o honda rebel? din ce stii care e consumul ?

 

<small>--- Mesaj completat în 13 Nov 2007 12:03 -------------</small><br/>kawa a picat :hug: ; renunt la el dar imi ramane rebelu' si virago.

am gasit aici un site care compara modelele din '97: http://www.bikez.com/bike/rating.php?idbike=543 dar cred ca si aici e destul de subiectiva comparatia.

Ahoi!!!Eu am virago 535cc din 97.....nu am avut nici o problema cu el si e SH....vezi daca cel de 250cc are cardan ca atunci nu o sa ai multa treaba cu el.....oricum alege cu sufletul!!!Nu asculta de nimeni altcineva!!!Nici de mine.....eu mi-am spus doar parea!!! :D Asa am facut si eu alegerea.... :)

 

Uite o propunere daca iti ajunge bugetul!!!

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...1990-52789.html

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta de zici tu nu cred ca e cea din poza... acolo zice ca e "custom, negru cu insertii de alb"

... sau a fost asa in tineretile ei ... :D

 

Viraga de 250cc e pe lantz. :)

Mi-am dat seama pana la urma

asta e......imi cer scuze ca l-am indrumat gresit pe om....!!!Mai bine un Virago de 535 care e pe cardan

ca nu e mare diferenta de pret!!! :hug:

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are dreptate philip: virago 250 e pe lant. eu merg zilnic cu motorul si de aceea ma uit la consum. am gasit si un "rebel" din 2000 la un pret foarte bun dar e de 125 cc. stiu ca e putin dar merge pt inceput. oricum, din ce am vazut, 1997 e cel mai bun an si la virago si la rebel. e greu sa ma decid dar totusi inclin spre virago.

care e consumul la 535 pe cardan? ce an ar fi mai bun? poate veti spune ca cu cat mai nou cu atat mai bine, dar cum spuneam de anul 1997 si la virago si la rebel, anul asta e mai bun chiar si decat cele din '98, '98. abia cele din 2000 sunt mai reusite.

 

tot ce spun aici e din ce am gasit pe net sau am discutat cu altii care mai au astfel de motoare asa ca daca gresesc, imi cer scuze

Editat de Kenno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are dreptate philip: virago 250 e pe lant. eu merg zilnic cu motorul si de aceea ma uit la consum. am gasit si un "rebel" din 2000 la un pret foarte bun dar e de 125 cc. stiu ca e putin dar merge pt inceput. oricum, din ce am vazut, 1997 e cel mai bun an si la virago si la rebel. e greu sa ma decid dar totusi inclin spre virago.

care e consumul la 535 pe cardan? ce an ar fi mai bun? poate veti spune ca cu cat mai nou cu atat mai bine, dar cum spuneam de anul 1997 si la virago si la rebel, anul asta e mai bun chiar si decat cele din '98, '98. abia cele din 2000 sunt mai reusite.

 

tot ce spun aici e din ce am gasit pe net sau am discutat cu altii care mai au astfel de motoare asa ca daca gresesc, imi cer scuze

Ahoi.........eu am virago 535cc pe cardan din 97 foarte multumit de ea......consum dupa cat am calculat eu e de 4 inafara fara pasager.....si 4,5 in oras si daca stai in oras mare hai sa zic 5 ......in rest iti zic ca de 5 nu trece nici cu pasager........si crede-ma am dus pasager de 110 kg si eu 65 kg.......asa ca......tu alegi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, tocmai vand MZ ETZ-ul si ma gandesc sa fac un pas inainte spre un motor care mi se potriveste mai bine.

Dupa parerea mea cel mai bine ti se potriveste ala pe care te simti bine in sa...

 

Tehnic, uite care sunt diferentele principale intre motoarele enumerate:

- Putere: 18,5/22/29CP;

- Turatie la motor: mica (8500) / mica (?) / mare (12500);

- Tip motor: monocilindru / V-twin / 2 in line;

- Racire: aer / aer / apa;

- Trepte la cutie: 5 /5 / 6.

 

Cu alte cuvinte Honda Rebel are un motor slab, Yamaha Virago nu mult mai puternic dar suna a chopper (ca are motor V-twin), si amandoua se supraincalzesc daca mergi (stai) vara prin coloanele din Bucuresti, in timp ce Kawasaki EL trage mai tare, merge mai tare, zbarnaie mai tare si probabil ca i se strica motorul mai repede (acest "mai repede" la japoneze inseamna segmentare la 50-75000km in loc de 100000-150000km la astea mici, iar alea mari pot sa mearga si un milion) si toate trei au cam acelasi consum in zona 1,8-4,3l/100km in functie de viteza cu care mergi (da, e posibil sa consume doar 1.8l/100km daca mergi numai in oras, nu stai in coloane, nu depasesti si mergi cu maximum 40km/h cum am facut eu de la primul pana la al doile plin).

Exista si un 250cc cu 4 cilindri in linie (Kawasaki Balius sau Belius) care are cam 40CP si prinde cam 170km/h, dar asta nici nu stiu daca are pinioanele din cutia de viteza schimbate (ca la EL care are motor de Ninja mai vechi), asa ca s-ar putea sa fie pur si simplu un Ninja de 250cc fara carene... Mie nu mi-a placut ca nu ajungeam perfect cu picioarele jos si trebuia sa stau mai aplecat cam ca pe vitezana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un virago din 95 de 250

are alt look fata de rebel din cauza cilindrilor in V si stiu ca tii picioarele mai in fata fata de rebel

mai mult de 120 nu merge

consumul spre mare facut de mine a fost de 2.8 l 100/km

in oras 3 si un pic.

parerea mea este ca e mai chopper virago

plus ca eu am la bord 18.000 km si am schimbat doar uleiul si filtrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un virago din 95 de 250

are alt look fata de rebel din cauza cilindrilor in V si stiu ca tii picioarele mai in fata fata de rebel

mai mult de 120 nu merge

consumul spre mare facut de mine a fost de 2.8 l 100/km

in oras 3 si un pic.

parerea mea este ca e mai chopper virago

plus ca eu am la bord 18.000 km si am schimbat doar uleiul si filtrul.

Nu prea mai ai ce sa schimbi,eventual lantul,sunt motoare foarte bune.Eu asa cred ca nici nu iti trebe mai mult de 120.....

Bafta

Barna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

virago, virago, virago ... :hug: tot mai des aud de virago si cred ca e destul de bine. e o ideea consumul de pana in 3% la modelul de 250 cc. m-am uitat iar pe site-ul ala cu comparatii (bikez.com); eu am comparat modelul de virago din 97 doar cu cele din '98 si '99. dar acum l-am comparat si cu cele din ' 96 si '95 si am vazut ca cele din '95 sunt mai bine cotate. si ohnyebravo tocmai mi-a confirmat chestia cu consumul. va spuneam ca eu merg zilnic cate 65 Km cu motorul de cand miroase a caldura si pana cand da bruma si de asta ma uit la consum. si mai ales merg si frumos cu motorul in sensul ca nu ma arunc la viteze peste 100 decat daca depasesc o "fumigena" inaintea mea. asa am avut grija si de ETZ-ul pe care vreau sa il dau acum. multumesc de sfaturi! cred ca ramane virago de 250 din '95, '97 sau abia dupa asta altceva.

 

daca este ceva la care ar terbui sa ma uit cand il iau, va rog dat un sfat. va urez o iarna scurta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ramane virago de 250 deocamdata. asa ca daca stiti pe cineva care cauta un ETZ 250 bun....dati de stire, va rog. vreau virago !!!!!

Editat de Kenno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Mno...acum vad ca aici se vorbeste numai de virago de 250/535.Acum ca tot suntem in subiect Virago am si eu cateva intrebari,

Sunt proaspatul fericit detinator a unei Yamaha xv 400 virago, si sunt curios: exceptand capacitatea cilindrica, difera prea mult de virago'ul de 535? Consumul ma intereseaza in principiu, apoi daca se potrivesc piesele etc.As vrea unele modificari, dar asta in timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La consum,sunt cam la fel...D.p.d.v al aspectului,as alege Rebelul.Mai ales daca-i vorba de customizat ulterior...Daca vorbim de avantaje "tehnice",eu ,de exemplu,vreau sa-mi iau si-un EL 250.Racire cu lichid (singurul cruiser de 250),jenti turnate,tubeless,turometru (la unele variante),ceva mai multi calutzi... 17cp -Rebelul,27 sau chiar 34 cp,EL-ul.Cu un EL,cu 27 cp,cu pasagera,am mers cu 120/h. Si era o mobra din '89 ! :cheers: Unu' cu 34 cp,merge si cu 150/h...Nici nu-ti trebuie mai mult...Ia-n socoteala,si aspectul "piese de schimb"...Cred ca cele mai multe,sunt Viroagele de 250,urmate de EL si la urma,de Rebel...Deci,si piese,le gasesti mai usor,in aceeasi ordine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
,27 sau chiar 34 cp,EL-ul.Cu un EL,cu 27 cp,cu pasagera,am mers cu 120/h. Si era o mobra din '89 ! :ok: Unu' cu 34 cp,merge si cu 150/h.

 

Salutare,

 

In primul rind mersi de informatii, tie si lui Moldovanu'. Sint cele mai clare informatii de pe acest topic.

Ma bate si pe mine gindul sa-mi iau ceva de 250cc. Si tot am stat si m-am gindit...viroaga sau el-ul Si cred ca ma opresc la un EL. Am o mica nelamurire la El-uri. Cum ziceai si tu mai sus sint de 27cp sau de 34cp... Care si cum? Este in functie de anul fabricatiei? adica dupa un anumit an au trecut pe 34cp? M-ar interesa unul de 34cp, asta nu pentru motivul ca asi fi vitezoman, dar am de gind sa fac o plimbare pina in nordul Tailandei ( momentan fiind in Malaiezia) si un pic de viteza/power in plus ar fi mai bine decit binevenit mai ales ca in Tailanda ( drumul pe care vreau eu sa-l fac) am de trecut niste munti. Pina acum am calarit un Kawasaki LTD 454, dar pe aici nu am foarte mare alegere. Batalia este intre kawasaki si yamaha.

 

Poate ca intrebarea pare prosteasca dar sint cam a-technic.

 

Mersi anticipat.

God bless everyone

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator SEKTU

Stau si ma gindesc , pt. cine se mai fabrica motoarele de 250 cc ? Nu ma refer la enduro , restul. Oricum nu am ciopar , asa ca mai multe nu zic. Cine are ochi ,sa auda , cine are urechi , sa vada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...