Sari la conținut

Rebucsare Cilindru


mafte
 Share

Postări Recomandate

Am o husqvarna sm125 s cu camsa un pic zgariata si ma gandeam sa il rebucsez. Intrebarea mea este urmatoarea : se poate rebucsa cu fonta , tinand cont ca , camasa originala este din nikasil ? ce avantaje sau dezavantaje am ? ( din cate am inteles pistoanele cu un singur segment ca si al meu , care lucreaza la turatii mari nu sunt recomandate pe un cilindru de fonta ..este asa sau nu ? ) .Ajutati-ma !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

se duce mult mai repede cilindrul, se duce si pistonul, se duce si segmentul. NU face romanisme, un cilindru nou nu e la fel de scump ca si cand ai rebucsa motorul de 6-7 ori pe an, crede-ma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o husqvarna sm125 s cu camsa un pic zgariata si ma gandeam sa il rebucsez. Intrebarea mea este urmatoarea : se poate rebucsa cu fonta , tinand cont ca , camasa originala este din nikasil ? ce avantaje sau dezavantaje am ? ( din cate am inteles pistoanele cu un singur segment ca si al meu , care lucreaza la turatii mari nu sunt recomandate pe un cilindru de fonta ..este asa sau nu ? ) .Ajutati-ma !

Am o oferta de la o firma care reface stratul de nicasil pe cilindrii;am vazut lucrari efectuate la motoare de masini,calitate super,dar,cum nu m-am lovit pana acum de asemenea cereri,nu stiu la cat ajung costurile si nici cat dureaza.Daca te intereseaza,pot sa intreb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Nicasil insemna cilindru de aluminiu, care se va dilata mai mult decat camasa de fonta.

 

 

nikasil inseamna o acoperire care merge pe orice cilindru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Nicasil insemna cilindru de aluminiu, care se va dilata mai mult decat camasa de fonta.

 

 

De obicei se face in fabrica acoperirea cu nicasil. Dupa modelul motocicletei din primul post, ma gandeam la un cilindru de aluminiu.

 

 

in primul quote ai spus ca nikasil inseamna cilindru de aluminiu. eu am spus ca nu neaparat. despre modelul incauza nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o husqvarna sm125 s cu camsa un pic zgariata si ma gandeam sa il rebucsez. Intrebarea mea este urmatoarea : se poate rebucsa cu fonta , tinand cont ca , camasa originala este din nikasil ? ce avantaje sau dezavantaje am ? ( din cate am inteles pistoanele cu un singur segment ca si al meu , care lucreaza la turatii mari nu sunt recomandate pe un cilindru de fonta ..este asa sau nu ? ) .Ajutati-ma !

Daca este efectuata bine operatia de rebucsare si fonta este ok te tine destul de mult si est mult mai ieftin .Plus ai avantajul ca la reparatiile ulterioare poti f usor sa honuiest pe cota urmatoare .Am facut astfel de lucrari la motociclete de cross si functioneaza foarte bine. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este efectuata bine operatia de rebucsare si fonta este ok te tine destul de mult si est mult mai ieftin .Plus ai avantajul ca la reparatiile ulterioare poti f usor sa honuiest pe cota urmatoare .Am facut astfel de lucrari la motociclete de cross si functioneaza foarte bine. :)

 

 

Nu mai obtii aceleasi performante;e vorba de coeficientul de dilatare,timpul de racire,forta de frecare dintre piston si cilindru[alti segmenti pentru fonta-mai lati]...,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai obtii aceleasi performante;e vorba de coeficientul de dilatare,timpul de racire,forta de frecare dintre piston si cilindru[alti segmenti pentru fonta-mai lati]...,etc.

La cil nik normal ca sunt alte jocuri decat la cil fonta -cand ai bucsat cil de fonta il honuiesti la un joc care este standardizat ptr alezajul respectiv si tipul de racire al motorului respecti (acest caz -apa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , sunt interesat de oferte de rebucsare sau honuire pentru nikasil sau pentru rebucsare fonta . Astept oferte , de asemeni am alta intrebare ...ce stiti despre honuirea a 6 sutimi din nikasil , e ok nu e ok ? face cineva ? astept raspuns !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , sunt interesat de oferte de rebucsare sau honuire pentru nikasil sau pentru rebucsare fonta . Astept oferte , de asemeni am alta intrebare ...ce stiti despre honuirea a 6 sutimi din nikasil , e ok nu e ok ? face cineva ? astept raspuns !

e mult. nicasilul asta e un tratament de suprafata, nu are prea mult in profunzime. in plus nu vei avea piston pentru noua cota

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm am inteles ca stratul de nikasil are 3 mm si maximul de alezat este de 4 sutimi . Mi-am cumparat deja piston de la wiseco . Cand l-am cumparat era detaliat ca si standard bore , iar pe cutie scrie 54 mm . Din cate am inteles std bore ar fi trebuit sa fie 53.94 , clearance la huvarna sms125 este 6 sutimi . ( iar cilindrul sa aiba de fapt 54 ) cum este de fapt ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nikasilul e un strat superficial aplicat prin electroliza. In mod normal daca cilindrul are suprafata Nikasil afectata (se vede pe alocuri aluminiul sau e zgariata) ai 2 variante standard:

1 inlocuiesti cilindrul (si pistonul uzat evident)

2 Refacerea stratului Nikasil (asta implica trimiterea cilindrului in Germania iar pretul e pe la 2-3 sute euroi La Rimotu pot readuce orice cilindru tip nikasil la cotele standard ,problema e ca lucreaza pe baza de programare avand multe comenzi )

Si ar mai fi varianta neortodoxa ar fi bucsarea cilindrului cu camasa fonta

Daca pistonul e 53,94 cu toleranta 6 sutimi cilindrul ar trebui sa fie 54

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam mult , am gasit la bucuresti mai ieftin . mc oricum pt oferta

 

Nu stiu daca e mult sau putin,dar vorbim de firma serioasa,cu factura si garantie pe lucrare;ma indoiesc ca vei gasi in Romania o firma care sa lucreze la aceeasi calitate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok am inteles . daca o sa am banii astia o sa apelez la tine

 

--- Mesaj completat în 02 Dec 2007 19:28 -------------
stiti pe cineva in bucuresti care sa imi poata fac honing 0.01 mm pe cilindru?

 

--- Mesaj completat în 02 Dec 2007 20:33 -------------
nimeni ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...