Sari la conținut

Bmw Sau M72


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Asta e al meu (unul dintre cele doua). 2 au spus ca e BMW (in principal ma intereseza motorul, cutia e de m72), unu ca e M, unu nu stie si unu e in dilema(ala fiind eu).

Ia uitati-va la motor si spuneti-mi si mie ce e (rezervroul e de BMW, roti de BMW, furca de nipru) si cadrul sudat-fuşerit.

 

Aaa, Valicaddy s-a pronuntat, asa ca-l rog sa nu se mai pronunte aici, sa nu influnteze.

post-263-1195313963_thumb.jpg

post-263-1195314034_thumb.jpg

post-263-1195314089_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sovietski Soyuz.

Din poza vad ca a fost taiata ranforsarea cadrului sa semene cu BMW R71. Adica pe montantul vertical al amortizorului drept se vede o bucata din ranforsare. Rotile astea au fost pe M72 cativa ani, si continua pe Chang Jiang.

Aripa spate este de Ural >M63. Rezervorul o fi el de BMW sau de M71 dar el s-a gasit pe destule versiuni de BMW, nu doar cele 3500 de BMW R71. Saua de cauciuc chiar daca e veche de 60 de ani rezista (dovada sunt seile rusesti care sunt de cele mai multe ori alea cu care au iesit din fabrica). Nu scrie pe sea Pagusa. Motorul daca e BMW trebuie totusi sa aiba o emblema, generatorul trebuie sa aiba pe el scris Bosch sau ce o fi. Sa zicem ca capacul fata si generatorul au fost schimbate. Ramane de vazut daca "BMW"ul asta are ambreiaj monodisc, sau nu.

Oricum este o varianta veche de M72.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nee, cadrul a fost taiat din cauza unui accident, ca e sudat si la jug.

 

--- Mesaj completat în 17 Nov 2007 18:44 -------------
Oricum, maine incerc sa desfac motorul, sa lamurim misterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiulasele sunt de BMW, cine stie, poate e vreo treaba.

Oricum daca e R71 sau M72 tot aia, ca tot piese chinezesti bagi in ambele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chinezii pot sa faca lucruri foarte bune si f proaste. Jin Lun-urile de 250cmc si alte "choppere" identice dar cu alt nume apoi scuterele lor care se vand sub marca JLin Bucurestiul in numar mare, nu ca sunt bune, sunt foarte bune si ieftine. ATV-ul cu motor de CJ 750 racit cu apa se pare ca este fiabil.

Motoarele de pe Chang Jiang M1 750 nu doar arata bine, chiar cred ca sunt bune. In primul rand au o incarcare si o aprindere mai buna si mai bine asezata. Apoi sunt pe 12V, demaror, carburatoarele se pare ca sunt bune. Imi pare rau ca nu se gasesc la vanzare aici.

 

 

<small>--- Mesaj completat în 18 Nov 2007 17:03 -------------</small><br/>Problema este ca CJ-urile se fac in multe ateliere si fabrici. Alea bune se fac la fabricile de avioane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm. chiuloasele de bmw de 600cc nu merg pe cilindrii de M, m-as mira ca cilindrii sa mearga pe blocul de M, (pot verifica) si uite asa, impreuna cu dinamul BOSCH, incepem sa compunem un posibil motor de BMW...

 

pana si materialul din care e facut blocul e altul decat cel de la cutie.

 

(rezervroul e de BMW
autentic!! cat costa?? :cheers: banu' jos, ochii la usa. nu de alta dar e mai frumos pt un solo decat cel de M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sovietski Soyuz.

Din poza vad ca a fost taiata ranforsarea cadrului sa semene cu BMW R71. Adica pe montantul vertical al amortizorului drept se vede o bucata din ranforsare. Rotile astea au fost pe M72 cativa ani, si continua pe Chang Jiang.

Aripa spate este de Ural >M63. Rezervorul o fi el de BMW sau de M71 dar el s-a gasit pe destule versiuni de BMW, nu doar cele 3500 de BMW R71. Saua de cauciuc chiar daca e veche de 60 de ani rezista (dovada sunt seile rusesti care sunt de cele mai multe ori alea cu care au iesit din fabrica). Nu scrie pe sea Pagusa. Motorul daca e BMW trebuie totusi sa aiba o emblema, generatorul trebuie sa aiba pe el scris Bosch sau ce o fi. Sa zicem ca capacul fata si generatorul au fost schimbate. Ramane de vazut daca "BMW"ul asta are ambreiaj monodisc, sau nu.

Oricum este o varianta veche de M72.

 

Ramforsarea nu a fost taiata, special am pipait acolo. Se pare ca motocicleta a avut un accident serios ( de asta a disparut si ramforsarea-bara e care se prindea si motorul), de aici a aparut si sudura la jug si pe amortizorul dreapta. Pe stanga nu e incarcarea cu sudura--pana mea oricum nu conteaza, din orice cadru de M faci usor un cadru de BMW(cel putin pt un ochi neavizat). Butucii sunt de BMW, am la celalat M butuci drepti si-s mai mari in diametru.

Pe mine ma interesa motorul si credeam ca se poate vizualiza, da pana nu-l dau jos si sa-l desafc nu stiu sigur.

 

In alta ordine de idei, am 2 rezervoare de Zundapp (1 cu masca si buÂşon :cheers: ).

 

 

hm. chiuloasele de bmw de 600cc nu merg pe cilindrii de M, m-as mira ca cilindrii sa mearga pe blocul de M, (pot verifica) si uite asa, impreuna cu dinamul BOSCH, incepem sa compunem un posibil motor de BMW...

 

pana si materialul din care e facut blocul e altul decat cel de la cutie.

 

autentic!! cat costa?? :lol: banu' jos, ochii la usa. nu de alta dar e mai frumos pt un solo decat cel de M.

 

Rezervorul nu-l vand, in cel mai rau caz in pun pe celalalt M si cer si eu ca gemenii 2500 de euRo pe "BMW".

 

Hmm, doua fapte diverse..eu cautam furca cu prindere jos si M-ul negru are prinderea jos---da daca esti bou, nu vezi.

In alta ordine de idei, Vali, roata de la atas este de Zundapp Saharian--sau Rossie, cum vrei sa-i spui. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

chiulasele nu sunt de m. cel putin eu unul nu am vazut asa chiulase pe m.

 

 

totusi este greu sa imi inchipui motivele pentru care unii oameni pot lasa motoarele in halul asta. indiferent ca sunt m sau bmw. motorul meu arata oribil ca nu il ingrijesc in timpul anului dar totusi iarna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

pana si materialul din care e facut blocul e altul decat cel de la cutie.

 

 

 

da, se vede un material mai bine lucrat, mai bine slefuit decat cel de pe cutie...

 

ps : nu sunt eu un cunoscator al acestor modele dar asta chiar se vede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge kktu de YM, vreau sa-ti zic ca am vb cu omu si a zis ca sa-i dai furca de Nipru si 2 meleoane si iti da aia. Nu fii gabor, pastreaza macar motorul, ca cu un singur disc si la cum e lucrat inchipuie-ti ca o merge bine la solo. Daca si cutia ar avea rapoartele de BMW...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge kktu de YM, vreau sa-ti zic ca am vb cu omu si a zis ca sa-i dai furca de Nipru si 2 meleoane si iti da aia. Nu fii gabor, pastreaza macar motorul, ca cu un singur disc si la cum e lucrat inchipuie-ti ca o merge bine la solo. Daca si cutia ar avea rapoartele de BMW...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pastreaza si rezervorul

 

<small>--- Mesaj completat în 21 Nov 2007 19:21 -------------</small><br/>Vali apuca-te de pe acum, si construieste-ti o piramida sa ai unde sa te ingropi cu toate fiarele.

Ce ma ai ramas fara replica. Vezi ca vrea Charlie cilindru, cauta-te de unu ca iti aduc banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal lupule....daca te apuci de el,te ajut eu cu ce piese ai nevoie de m72 [de la mama lor.....tinute la vaselina......ca am destule] fara comision....e pacat sa nu iasa la asfalt.... fiara.

inca oleaca si il termin si pe al meu

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mihai, am intrebat, omul a vazut pozele, daca il mai ai ne auzim mai tarziu la telefon.

 

Vali, lasa-l pe om, am gasit sa-l schimb pe alte piese care imi trebuie la Zundapp, asa ca îi declin oferta omului.

Prefer sa il vad cat mai repede pe strazi decat sa mai stea in vreun beci pana se aduna si alte piese.

 

Din partea mea, puteti sa inchideți topicul asta, BMW-ul nu mai este in garajul meu (decat până vine omul să Âşi-l ia).

Alekule, sa nu injuri... :) de sambata oricum ne apucăm de M, pana atunci o sa duc jentile si spitele la decapat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...