Sari la conținut

Întreţinerea bateriei pe perioada de iarnă


UncleFester
 Share

Postări Recomandate

Cum păstraţi bateria încărcată pe perioada iernii ? Unii zic că trebuie pusă periodic la încărcat, alţii că trebuie conectată permanent la un charger care să-i dea un curent foarte mic (de "menţinere").

 

După tot felul de discuţii pe tema asta, n-a ieşit nimic concret. Cu charger de maşină nu merge, se reglează singur şi bagă prea mult curent decât trebuie (instrucţiunile bateriei spun maxim 1.4 amperi curent de încărcare - regula generală este un curent de 10% din capacitatea bateriei exprimată în amperi-oră, iar chargerul de maşină bagă de la început 2.5 amperi).

 

Prin magazine nu am găsit nici un utilaj pentru motociclete, ca atare am început să construiesc ceea ce am găsit aici:

 

http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/lader.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să înţeleg că toată lumea îşi cumpără baterii noi primăvara ?  :banana:

 

Am găsit exact ce trebuie: http://batterytender.com/ , problema e cum obţinem aşa ceva în .ro ?

am eu chargere profesionale care fac si moto si auto (se selecteaza) daca cu asta nu incarci o baterie (chiar goala goala) la care alte aparate nu incarca atunci poti sigur sa o arunci....

face si treaba de intretinere il pui toamna si el incarca descarca si tine bateria in forma

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la un incarcator de accu de masina, inseriati o rezistenta de 10ohmi\16w si ati rezolvat problema............adica de la un curent de 4-5A obtineti un curent de incarcare de aproximativ 1A :cheers: ..........e mai simplu :banana:

 

ps oricare ar fi bateria(de motocicleta, de masina, de telefon) trebuie pastrata incarcata la maxim, ....... oricand nu este folosita mult timp, la fel)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intretinerea bateriei pe timp de iarna: se verifica nivelul electrolitului in baterie,se curata bornele si se ung cu vaselina, se mentine la o temp constanta(cea de camera) si periodic (o data pe saptamana) se pune la incarcat la o sursa de curent de 10 ori mai mica decat puterea bateriei (EX daca bateria are 10A se pune la o sursa de 1A), timp de 1-3 ore....se poate folosi si un alimentator normal di comert cu tensiune reglabila numai ca sa se puna bine + si -

P.S. a nu se goli bateria de acid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calculati si voi o rezistenta de sarcina si ai curentul care va trebuie. E prea simplu.

 

Formula => R = U/I. I = curentul dorit, U = tensiunea de incarcare (14.3 ... 14.6)

 

Neaparat sa fie rezistenta de wattaj (de aia cu ceramica multa ca sa disipe caldura).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O precizare privind bateriile MF (maintenance free, sigilate) - multi avem asa ceva: ele nu se incarca NICIODATA la curent constant, ci la tensiune constanta (16-17 volti). Asta in cazul in care tensiunea la borne scade sub 12,8 volti (altfel e incarcata). Oricum nu se poate verifica electrolitul.

Pe timpul incarcarii se pune un ampermetru in serie si se monitorizeaza curentul de incarcare (sa fie cel specificat pe baterie).

Am fost si eu surprins de datele astea, asa ca le citez din manualul de service Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, deci toată treaba asta cu U=RI este foarte frumoasă în teorie, practica ne omoară :banana:

 

Am găsit rezistenţe ceramice de 9W, am legat 2 în serie, dar cred că asta e puterea la 220 V... urmare: curentul băgat de redresor era pe la 0,05 amperi.

 

După care m-am dus la benzinărie şi mi-am luat becuri de 5W şi 21W, la 12 V.

 

Cu 2 becuri de 5 W în serie, aveam curent de între 0,08-0,1 amperi. Cu un bec de 5 W, băga 0,15 amperi. Soluţia a fost becul de 21W, cu care acum bagă 0,6 amperi şi tensiunea la borne creşte-creşte :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu incarcatorul inteligent e buna. El trebuie sa respecte o curba a curentului de incarcare.

 

Daca in schimb "inteligent" = sa ii bage curent pe gat cu forta (choke :cheers: ) .. distrugi bateria in cateva incarcari dintr'astea

 

Ca sa aflii il desfaci. Daca are numai condensatori si tranzistori .. nu stiu ce sa zic .. nu as avea incredere. Daca are microprocesor (pentru a urmari acea curba f(x) ) ... merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI acuma intrebarea intrebarilor.

Daca o incarci,unde e mai bine sa o tii,in casa la caldura sau afara pe motor in frig?

Eu cred ca e mai bine afara,pt ca temperatura ridicata e ca un catalizator pt. reactiile chimice.In plus de asta,daca bateria e incarcata si densitatea electrolitului e cit trebuie(1.28,parca),electrolitul nu ingheatza decit la temperaturi foarte scazute,de SIberia(-40),deci nu e pericol.

Voi ce credeti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu incarcatorul inteligent e buna. El trebuie sa respecte o curba a curentului de incarcare.

 

Daca in schimb "inteligent" = sa ii bage curent pe gat cu forta (choke  :friends: ) .. distrugi bateria in cateva incarcari dintr'astea

 

Ca sa aflii il desfaci. Daca are numai condensatori si tranzistori .. nu stiu ce sa zic .. nu as avea incredere. Daca are microprocesor (pentru a urmari acea curba f(x) ) ... merita

Este un incarcator profesionist care incarca si baterii cu 0% curent in ele.

Bateria ''moarta'' fiind nu primeste curent de la un incarcator conventional.

Costa 87 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o incarci,unde e mai bine sa o tii,in casa la caldura sau afara pe motor in frig?

 

Prin tutorialele de "winterizare" scrie s-o iei în casă pe perioada iernii. Din ce-am citit eu pe diverse alte siteuri, nu scrie nimic de temperaturi joase, dar scrie să n-o expui la temperaturi foarte înalte (de exemplu să n-o laşi în bătaia soarelui).

 

Teoretic, ai avea dreptate, dar de exemplu iarna în frig bateria la mobil ţine mai puţin decât la temperaturi normale.

 

 

@andreigin: mulţumesc pentru info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un incarcator profesionist care incarca si baterii cu 0% curent in ele.

Bateria ''moarta'' fiind nu primeste curent de la un incarcator conventional.

Costa 87 euro.

Le stiu .. am vazut si eu. Sunt dementiale. Sunt unele super tari care fac automat reformatare: descarcare ... incarcare cu (,) curent variabil (descrescator). Adica dupa ce se incarca .. poti sa o tii la incarcat continuu pentru ca acest charger e SAFE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci asta e oferta:

 

 

Three Step Fully Automatic (IUoUp)

 

Electronic switch-mode

battery charger for all 12 V lead-acid batteries, 1.2-120 Ah.

 

 

 

Technical specifications

 

 

FEATURES

⢠Three Step Fully Automatic (IUoUp).

⢠Charges lead-acid batteries (Wet, MF, GEL and AGM) from small 1.2 Ah to big 120 Ah.

⢠Maintenance pulse charging.

⢠Increased battery life and performance.

⢠Charges even drained batteries.

⢠Pulse recover of lightly sulphated batteries.

⢠A unique charging selection for low current mode, power mode and winter/AGM batteries mode.

⢠Low ripple voltage (<50mV).

⢠High efficiency: 85%

⢠Delivered with two interchangeable connection sets, one with clamps, and one with eyelet terminals.

⢠Compact design with mounting brackets.

⢠2 year warranty against manufacturing defects.

 

SAFETY FEATURES

⢠Safe to use with sensitive electronics.

⢠Sparkfree.

⢠Short circuit and reverse polarity protected.

⢠Double isolated.

⢠Water resistant, outdoor use.

⢠Progressive temperature protection.

⢠Tested by SEMKO AB, in conformity with the following standards:

EN 60335-29, EN 55014-1, EN 55014-2, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 60555-2.

 

 

 

CHARGE CHARACTERISTIC

MULTI XS 3600 Battery Charger has a three step fully automatic charge profile, IUoUp:

 

1. Bulk Charge. Charging where 80% of the energy is returned. The charger delivers an almost constant current until the battery voltage reaches maximum level.

2. Absorption Charge. During absorption charging the voltage is held constant at the set voltage. In this period the current decreases as the battery approaches full charge.

3. Maintenance Pulse Charge. Maintenance phase, where the charger delivers a pulse if the battery voltage drops. The State of Charge is between 95% and 100%. This is the most careful maintenance mode for a battery that is connected for a long period of time (months).

 

 

 

Using the MULTI XS 3600 will enhance battery life and ensure a high degree of operational safety.

 

BATTERY TYPES AND PROGRAMMING

The MULTI XS 3600 can be set very easily to charge Wet, MF, GEL and AGM lead-acid battery types. With MULTI XS 3600 you can charge batteries from small 1.2 Ah to big 120 Ah.

 

TEMPERATURE PROTECTION

To protect the charger from overheating, the MULTI XS 3600 is equipped with a power delimiter. At raised ambient temperatures output power is reduced. The power will also be reduced if the charger should be accidentally covered. In this way the charger is protected from damage. The charger continues to operate but at a lower power output. When the ambient temperature drops the power will automatically rise again.

 

TECHNICAL SPECIFICATIONS

MODEL MULTI XS 3600 - 12 V

INPUT VOLTAGE AC

220-240 VAC, 50-60 Hz

CURRENT

0.6 A rms

EFFICIENCY

85%

BACK CURRENT DRAIN*

1.3 mA

CHARGING VOLTAGE

14.4V/0.8A, 14.4V/3.6A, 14.7V/3.6A

RIPPLE**

Max 50mV rms, 0.13 A.

 

CHARGING CURRENT

3.6 A max

AMBIENT

TEMPERATURE

-20 °C to +50 °C. Automatic reduction of power at increased ambient temperature.

CHARGER

TYPE

Three step fully automatic IUoUp, with pulse maintenance mode.

BATTERY

TYPES

12 V lead-acid batteries.

(Wet, MF, VRLA, AGM and GEL)

BATTERY CAPACITY

1.2-120 Ah

DIMENSIONS (L x W x H)

165 x 61 x 38 mm

INSULATION IP 65, (splash and dust proof).

WEIGHT

0.5 kg

*) Back Current Drain is what is draining the battery if the charger is connected without the power cord connected. CTEK Multi XS 3600 extremely low Back Current Drain is equal to 1 Ah/month. A normal figure for other chargers is 1 Ah/day, which could ruin your battery.

 

**) Quality of the current and voltage is very important. A linear charger produces a current with a high ripple. High current ripple heats up the battery and makes the positive electrode to age prematurely. High voltage ripple could harm other equipment, which is connected to the battery. CTEK Multi XS 3600 produces a high quality current with very low ripple. There is no need to disconnect the battery from the vehicle.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal recomand oricui are nevie de un incarcator bun sa-si cumpere un Battery Doc, acesta fiind atat incarcator cat si tender (adica il poti lasa in priza toata iarna ca el incarca si apoi mentine bateria). Eu am unul si sunt foarte multumit de el. Pentru cine are card, se poate cumpara online aici, in pretul afisat fiind inclus si un verificator de baterie gratis (o alta chestie buna - e mic si se poate monta pe motocicleta; conectat la baterie iti poate spune oricand nivelul de incarcare al acesteia). Pe mine m-a costat 58$ cu tot cu taxele postale, un pret, zic eu, foarte bun pentru ce stie sa faca.

Editat de someone_else
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

cand pun bateria la incarcare, trebuie sa-i scot capacelele pe unde se pune apa distilata? stiu ca se emana hidrogen cand se incarca. e oare posibil sa se faca presiune acolo? bateria mea sta de vreo cateva ore bune la incarcat pe un smart charger cu capacelele inca montate in gauri. e oare vreun pericol sa incerc sa le scot acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...