Sari la conținut

NAFTALINA


Postări Recomandate

Intr-un episod MythBusters incercau sa distruga un motor V8 american dindu-i sa "bea" tot felul de chestii (zahar, clor de rufe, monede si multe altele). Una din probe a fost naftalina in benzina. Concluzia : motorul mergea chiar mai bine.

Partea a doua: am gasit pe un forum italian solutia pentru curatarea carburatorului si a rezervorului : citeva pastile de naftalina in benzina. Cica se curata perfect si motorul merge foarte bine. Nu era o gluma !

A incercat cineva asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu. Dar poate incerci tu si ne comunici rezultatele! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi-mi si mie linkul catre forumul italian, ca pe mine unu ma gadila rau de tot sa bag niste naftalina in oltcit. Se apropie de varsta retragerii :cheers: si e numa bun de experimente.

 

 

Later edit :

 

 

Last day of school was the best... We managed to cause an engine meltdown on the school's van by puttin naftaline balls into the gas tank....

 

Deci air-cooled nu prea se califica la proba asta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa-l reintineresti pe Oltcit.

Forumul este cel de la www.xt600.it, doar ca nu mai stiu exact ce post era.

Si sa stii ca eu vorbeam serios...daca nu vedeam episodul cu mythbusters poate rideam si eu, dar asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

Intr-un episod MythBusters incercau sa distruga un motor V8 american dindu-i sa "bea" tot felul de chestii (zahar, clor de rufe, monede si multe altele). Una din probe a fost naftalina in benzina. Concluzia : motorul mergea chiar mai bine.

Partea a doua: am gasit pe un forum italian solutia pentru curatarea carburatorului si a rezervorului : citeva pastile de naftalina in benzina. Cica se curata perfect si motorul merge foarte bine. Nu era o gluma !

A incercat cineva asa ceva ?

va sfatuiesc eu sa nu bagati ca eu am incercat si am bagat cam multa si mia prajit supapele.....asa ca nu va stricati motoarele :bigstar: :P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...