Sari la conținut

Despre Placutze De Frana!


emylyo
 Share

Postări Recomandate

din experienta proprie as evita brembo, in special cele rosii sinterizate stradale , mananca discurile la greu, super agresive.

mult mai bune braking cm55, sbs sinter, carbone loraine sbk5

 

 

evita placutele cu inalt continut de carbon (racing), lucreaza doar la temperaturi mari, pe strada sunt ineficiente, iar pe ploaie nu ai absolut frane.

braking cm55 - la 60-70€ setul

sbs -idem

lucas srq - idem

braking cm66 -superbe- 110 -120 setul, placute top street-and racing

 

braking si sbs nu le prea aduce nimeni in tara.

de brembo se plang toti de afara care inteleg ceva despre frane.

eu insumi am montat brembo rosii, franeaza, dar f_u_t discurile la greu, atat cele braking cat si cele stock

 

de nissin am auzit lucruri bune, dar nu le'am probat pana acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

braking si sbs nu le prea aduce nimeni in tara.

 

Salut Mac,

 

Motoboom srl Bucuresti este de cateva luni importator pentru Braking. Pe stoc sunt majoritatea codurilor de placute, de la SM1 la CM55 sau CM66...

Preturile sunt cele de pe site-ul BRAKING, la curs BNR (aproximativ, fluctueaza prea puternic acum).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Breaking daca nu ma insel aduc cei de la MyMoto mai nou.Am placutzele originale pe moto si nu stiu ce sunt inca ,dar etrierii sunt TOKIKO.Nissinul se pare ca recomanda toata lumea si chiar un amic din Italia mi-a spus ca el stie ca toata lumea acolo just Nissin pun la moto.Dar despre Lucas ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mac,

 

Motoboom srl Bucuresti este de cateva luni importator pentru Braking. Pe stoc sunt majoritatea codurilor de placute, de la SM1 la CM55 sau CM66...

Preturile sunt cele de pe site-ul BRAKING, la curs BNR (aproximativ, fluctueaza prea puternic acum).

 

asta este un lucru foarte imbucurator

despre cm55 pot vorbi numai de bine, desi in aplicatiile extreme (pista), dupa mult stress incep sa cedeze

aici intra in joc cm66 :)

 

ptr preturi cat de cat ok priviti www.carpimoto.it considerand ca am sursa care imi vinde discurile la mult sub pretul carpimoto, idem ptr placute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N'am reusit niciodata sa aflu ce marca sunt placutele cu care vin motoarele din fabrica dar, cel putin in cazul celor catorva YAMAHA pe care le'am avut pana acum, mi s'au parut cele mai bune.

 

Personal am testat niste GoldFren standard... n'am pomenit mizerii mai mari!!!

 

Mi'au cazut pe mana accidental si niste "Hein Gericke" KEVLAR MIX. Nici astea nu mi'au placut, franarea nu e usor de dozat, probabil ca sunt tip "racing" si au nevoie sa se incalzeasca...

 

Acum am FERODO - mi se pare un bun compromis pret/calitate - pe strada, insa in conditii de drum de munte si mers relativ extrem... eu unul n'am observat vre'o diferenta majora fata de cele originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Ferodo- cele mai de cacao placute de pe planeta , haleste discu de parca ar fi placutele facute din fier mort , le-am montat pe un transalp nu am nici 1000 km cu ele si deja se cunoaste un sant de vreo 2,5 degete , v-a trebui sa le schimb urgent ca sa nu stric si mai tare discu . Nu recomand la nimeni pocnitorile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ferodo- cele mai de cacao placute de pe planeta , haleste discu de parca ar fi placutele facute din fier mort , le-am montat pe un transalp nu am nici 1000 km cu ele si deja se cunoaste un sant de vreo 2,5 degete , v-a trebui sa le schimb urgent ca sa nu stric si mai tare discu . Nu recomand la nimeni pocnitorile astea.

 

 

placutele haleste discul? foarte tare frate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca placutele Ferodo sa nu "haleste" tare discurile pt ca tocmai mi-am luat un set de fatza (sinterizate) pe care inca nu le am montat. Discurile mele oricum nu mai sunt atat de superbe asa ca... :cheers:

 

Mai confirma careva foamea excesiva de otel a placutelor Ferodo? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr mine cele mai bune in absolut raman placutele DID ZCOO, si printre cele mai scumpe in absolut. le'am probat duminica ..asa frana inca nu am avut cu nici una din cele de mai jos

urmate de braking CM66 (mai mult pista), la fel foarte scumpe si astea.

sbs dual carbon (pista)

brembo RC

brembo SA superbe ca franare dar agresive cu discurile, echivalente cu superbele CM55 Braking care sunt mai blande cu discurile.

 

eu pe franare recuperez mult de obicei deci ma infig bine in ele :crack:

 

un top realizat in italia pe diverse forumuri frecventate de cateva sute de mii de utilizatori:

 

1. DID ZCOO, cam toti suntem de aceeasi parere the best EVER in pista, durata superioara celorlalte, bune si pe strada dar dureza prea putin ptr o utilizare stradala unde vrei sa faci cateva mii de km cu ele

2. SBS Dual Carbon si Sinter

3. Braking CM55 si CM66

4. Performance Friction 95

5. Carbone Lorraine

6. Brembo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr mine cele mai bune in absolut raman placutele DID ZCOO, si printre cele mai scumpe in absolut. le'am probat duminica ..asa frana inca nu am avut cu nici una din cele de mai jos

urmate de braking CM66 (mai mult pista), la fel foarte scumpe si astea.

sbs dual carbon (pista)

brembo RC

brembo SA superbe ca franare dar agresive cu discurile, echivalente cu superbele CM55 Braking care sunt mai blande cu discurile.

 

eu pe franare recuperez mult de obicei deci ma infig bine in ele :crack:

 

un top realizat in italia pe diverse forumuri frecventate de cateva sute de mii de utilizatori:

 

1. DID ZCOO, cam toti suntem de aceeasi parere the best EVER in pista, durata superioara celorlalte, bune si pe strada dar dureza prea putin ptr o utilizare stradala unde vrei sa faci cateva mii de km cu ele

2. SBS Dual Carbon si Sinter

3. Braking CM55 si CM66

4. Performance Friction 95

5. Carbone Lorraine

6. Brembo

 

Interesante informatiile oferite insa intrebarea initiala a topicului era despre placutele de frana de strada, disponibile in RO! Ai astfel de experiente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat placutele pana la urma cu unele Brembo si sunt multumit de ele.Aveam pe spate la etrieri TOHICO placute Tohico SI PE FATA FERRODO PLATINIUM care se pare ca erau noi,dar nu isi faceau treaba cum trebuie si mai si trageau de discuri.Culmea este ca acelasi sistem de franare la un zx9r din 1999 are un randament mult mai bun.Nu m-am uitat daca este aceiasi pompa.Ma gandesc serios la o pompa radiala si discuri wave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A incercat cineva EBC?...

 

De ce, vrei sa ne aduci din State? Glumesc, sint bune si EBC dar nu au nici o legatura cu Nissin sau Brembo. Pe mine o pereche de Nissin m-au tinut 13K Km,nici o urma nu au lasat pe discuri. Acum am tot Nissin. De fap i-mi fac putina publicitate si va anunt ca aduc placutze Nissin la pretul promotzional de 110$ setul complet pt 2 discuri. In State costa doar 35$ setul de 2 placute,deci nu-i scump deloc. De ce sa platim aceeasi bani pe Ferodo,Goldfren,etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am probat cam toate placutele de mai sus

braking si brembo au costuri micute in comparatie cu nissin ..in jur de 70€ ptr fata (in total ptr ambele discuri)

la 110 deja cumpar ceva mult superior..dar cu alta destinatie

ferodo ...nu exista ..hai sa fim seriosi acum, altfel clientii mei nu s'ar plange de cat sunt de proaste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, vorba lu Baselu, iarna nu-i ca vara. Ferodo sunt 140 ronica 2 perechi care nu seamana nicicum cu 250+ ron.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta sumele sunt diverse

dar as alege alte domenii daca ar trebui sa economisesc ..cu sig nu la frane sau cauciucuri :crack:

sunt doar pdv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...