Sari la conținut

Tur European In 11 Zile


Postări Recomandate

Haideti sa stabilim traseul pana la Kaprun si locurile in care vom innopta.

Am vazut propunerea lui Adi si mi se pare ok. Dar asta presupune sa plecam dimineata din Viena si trebuie sa ne hotaram daca tragem intr-o singura zi sa facem traseul pana acolo sau mai dormim inca o noapte pe drum.

Cred ca va trebui sa rezervam cazarea pentru noaptea (sau noptile) de pe traseu, sansa sa gasim cazare in acelasi loc pentru 10 persoane este destul de mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din punctul meu de vedere putem merge si dintr-o bucata, insa sant dintre voi care datorita locatiei aveti cateva sute de kilometrii in plus de facut, inca si in tara, asa incat s-a propus sa se doarma in zona Wiena, pentru ca apoi zona Alpina sa se faca in ritm mai lejer pentru a se vedea ceva. Tot pentru cei care vin din zona de sud s-a propus ca intalnirea sa fie undeva pe Granita, Baia Mare sau zona Oradea ca voi sa puteti veni inainte cu o zi aici, sa inoptati si sa nu fiti obositi pentru etapa de Viena. Ar trebui sa va hotarati in primul rand cei care veniti mai de departe. Din punctul meu de vedere se poate merge din o bucata lejer pana in Viena. Astept propunerile voastre!

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

datorita timpului scurt de care dispun io merg buc wienna intr-o zi.. l-am mai facut so np....doar sa nu ploua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

datorita timpului scurt de care dispun io merg buc wienna intr-o zi.. l-am mai facut so np....doar sa nu ploua

 

 

"ieu" vreu o "bucata" la budapesta

 

si una la kaprun hi hi hi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere putem merge si dintr-o bucata, insa sant dintre voi care datorita locatiei aveti cateva sute de kilometrii in plus de facut, inca si in tara, asa incat s-a propus sa se doarma in zona Wiena, pentru ca apoi zona Alpina sa se faca in ritm mai lejer pentru a se vedea ceva. Tot pentru cei care vin din zona de sud s-a propus ca intalnirea sa fie undeva pe Granita, Baia Mare sau zona Oradea ca voi sa puteti veni inainte cu o zi aici, sa inoptati si sa nu fiti obositi pentru etapa de Viena. Ar trebui sa va hotarati in primul rand cei care veniti mai de departe. Din punctul meu de vedere se poate merge din o bucata lejer pana in Viena. Astept propunerile voastre!

:rusinica:

[/quote

 

salutare dormiti la intrarea in austria la unguri 15 euro patu conditi ok as fii venit cu drag cu voi poate data vitoare Pompi drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu si cu @stilgar o sa mergem direct la wiena, dintr-o bucata ... asa ca miercuri seara o sa ne vedem acolo. :rolleyes:

o sa mergem pe Valea Oltului, Arad, ca sa fim mai rapizi :kiss:

daca are cineva propuneri pt cazare... sa le prezinte :rusinica:

din nefericire, tudor a trecut pe lista celor care nu vin :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu si cu @stilgar o sa mergem direct la wiena, dintr-o bucata ... asa ca miercuri seara o sa ne vedem acolo. :rolleyes:

o sa mergem pe Valea Oltului, Arad, ca sa fim mai rapizi :kiss:

daca are cineva propuneri pt cazare... sa le prezinte :rusinica:

din nefericire, tudor a trecut pe lista celor care nu vin :blbl:

 

Si eu tot pe varianta Valea Oltului, Arad o sa merg. In cazul asta ne-am putea intalni la Valcea si de acolo am merge impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot pe varianta Valea Oltului, Arad o sa merg. In cazul asta ne-am putea intalni la Valcea si de acolo am merge impreuna.

 

 

 

 

salutare oameni buni cred ca va -nsotesc voi merge tot dintro bucata daca merg joi la ora 3-30 parasesc bucurestiul drumul cel mai greu e pina la seghed va salut Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

mai aveti putine zile ramase pina la plecare..

o sa va simtiti bine,sunteti toti de calitate,gasca super..

regretele sunt cu atat mai mari pentru mine..

luigi vicol

ps..adi,cum te mai simti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.... binisor, port o proteza la mana sa-mi tina palma in pozitie nemiscata. Sper ca in 2 saptamani sa fiu recuperat suficient cat sa pot merge iar pe motor, iar pana la plecare sa fiu recuperat complet. Deocamdata imi rod unghiile de ciuda si stau acasa langa motor... :rusinica: Da .... asta e. Vorbeste cu Pompiliu pentru biletul tau, e interesat. Sa auzim de bine si recuperare grabnica si tie!

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Tocmai m-am intors dintr-o tura de cateva zile in Bavaria... superba zona! Acum abia astept sa vina 22 mai :rusinica:

 

Asa cum am mai vb cu Adi si Alex (allec), eu propun sa facem in asa fel incat miercuri seara sa ne putem intalni si cunoaste toti la o bere, in Viena. Apoi, joi la 8:00 sa ne adunam intr-un loc si sa plecam spre Kaprun. Pana acolo sunt 380km dar noi o sa-l lungim cu max 40-50km ca sa savuram Alpii... Cu opriri etc apoximez cca 6ore.

 

Pana la Viena faceti cum credeti voi, normal, dar va spun totusi ca eu am facut ultima data drumul cu masina pe 26decembrie cand era gol, nu stateau cu radarele, asfalt uscat, masina puternica, opriri scurte, chef de condus/alergat si tot mi-a luat cca 13 ore (Ploiesti-BV-SB-AR-Viena). Eu nu as alege varianta sa-l fac dintr-o bucata; este obositor si mai ales riscant!

 

Legat de partea de dupa Kaprun... eu am propus sa stam minim 3 nopti in zona pasurilor, adica cel devreme miercuri sa plecam din zona inapoi in directia Viena/Romania. Este mare pacat odata ajunsi acolo (dupa cca 1500km pt multi dintre voi) si daca tot s-a facut o gasca, sa nu profitam cat mai mult.

Legat de traseu, cum am mai spus, eu merg pe mana lui Adi sa faca o propunere si eventual la Kaprun il finalizam.

Legat de innoptat, nu cred ca putem sti exacat unde si cand vom ajunge asa ca propun sa fim spontani. M-as mira sa fim chiar 10 in final... ar fi insa frumos! Oricum, vom fi exact dupa weekend cu sarbatoare (joi 22mai e liber in D, A, probabil si I, CH) asa ca vom fi dupa ce ar trebui sa se goleasca pensiunile.

 

Va doresc sa nu mai aveti parte de evenimente nedorite si daca va mai pot ajuta cu ceva informatii, astept sa vb pe mail, messenger, telefon sau ce vreti voi...

 

Vlad :rolleyes:

 

(tel: +43 664 632 4475 / e-mail: vlad.marica@omv.com / mess: khkvlad)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

spuneti-mi si mie daca rezervarile pt Kaprun le-ati facut direct pe site-ul oficial al evenimentului sau altcumva

tks

si care e scorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am patzit-o si eu, pe 30 aprilie, dar lejer. Nu am patzit nimik.

Faza e ca din pacate nu stiu sigur daca o sa mai pot sa merg. Am ceva probleme de rezolvat acasa. Daca reusesc sa le rezolv pana atunci, merg, daca nu... Alpii nu se muta de acolo. Eu sper sa rezolv pana atunci si sa pot sa merg. Mai vorbim pana atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am patzit-o si eu, pe 30 aprilie, dar lejer. Nu am patzit nimik.

Faza e ca din pacate nu stiu sigur daca o sa mai pot sa merg. Am ceva probleme de rezolvat acasa. Daca reusesc sa le rezolv pana atunci, merg, daca nu... Alpii nu se muta de acolo. Eu sper sa rezolv pana atunci si sa pot sa merg. Mai vorbim pana atunci.

 

 

imi pare rau ca nu mai vii. :banana:

 

se pare ca "au fost 10" va fi o zicala buna de aplicat si la noi ;)

@calin, nici o problema, te luam si pe tine din drum, de la valcea de undeva :kali:

pt cazare in viena, daca stie cineva vreo locatie, rezonabila la pret, sa dea de veste, sa avem timp sa rezervam camere.

ar mai fi o varianta sa dormim la Paprika, fiind doar la 60 km de viena, si dimineata la 8 sa ne grupam undeva la o cafea, langa viena, pe drumul de kaprun.

daca mai sunt si alte propuneri, haideti cu ele, sa avem timp sa le dezbatem.

abia astept sa ma intalnesc cu Alpii, sa-mi tocesc gumele prin pasurile lor :rolleyes: .

pt intoarcere, miercuri e ok si pentru mine... inseamna ca abia vineri mai ajung la munca.

Editat de allec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra mea este la garaj.Am o scurgere de ulei la cardan si se pare ca va dura reparatia (nu prea e loc). Omul a zis ca o gata pana pe 20 mai. Asa ca nici eu nu am motor pana plec spre Kaprun. Am sa plec de pe 21 seara si am sa stau pe undeva pe langa Koln (ori poate mai departe, cine stie). De acolo am sa plec dimineata spre Kaprun unde sper sa fiu pana in pranz. Poate ma lipesc de cineva dupa Munchen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Tocmai m-am intors dintr-o tura de cateva zile in Bavaria... superba zona! Acum abia astept sa vina 22 mai :rolleyes:

 

Asa cum am mai vb cu Adi si Alex (allec), eu propun sa facem in asa fel incat miercuri seara sa ne putem intalni si cunoaste toti la o bere, in Viena. Apoi, joi la 8:00 sa ne adunam intr-un loc si sa plecam spre Kaprun. Pana acolo sunt 380km dar noi o sa-l lungim cu max 40-50km ca sa savuram Alpii... Cu opriri etc apoximez cca 6ore.

 

Pana la Viena faceti cum credeti voi, normal, dar va spun totusi ca eu am facut ultima data drumul cu masina pe 26decembrie cand era gol, nu stateau cu radarele, asfalt uscat, masina puternica, opriri scurte, chef de condus/alergat si tot mi-a luat cca 13 ore (Ploiesti-BV-SB-AR-Viena). Eu nu as alege varianta sa-l fac dintr-o bucata; este obositor si mai ales riscant!

 

Legat de partea de dupa Kaprun... eu am propus sa stam minim 3 nopti in zona pasurilor, adica cel devreme miercuri sa plecam din zona inapoi in directia Viena/Romania. Este mare pacat odata ajunsi acolo (dupa cca 1500km pt multi dintre voi) si daca tot s-a facut o gasca, sa nu profitam cat mai mult.

Legat de traseu, cum am mai spus, eu merg pe mana lui Adi sa faca o propunere si eventual la Kaprun il finalizam.

Legat de innoptat, nu cred ca putem sti exacat unde si cand vom ajunge asa ca propun sa fim spontani. M-as mira sa fim chiar 10 in final... ar fi insa frumos! Oricum, vom fi exact dupa weekend cu sarbatoare (joi 22mai e liber in D, A, probabil si I, CH) asa ca vom fi dupa ce ar trebui sa se goleasca pensiunile.

 

Va doresc sa nu mai aveti parte de evenimente nedorite si daca va mai pot ajuta cu ceva informatii, astept sa vb pe mail, messenger, telefon sau ce vreti voi...

 

Vlad :banana:

 

(tel: +43 664 632 4475 / e-mail: vlad.marica@omv.com / mess: khkvlad)

 

 

E ok. Se pare ca fiecare va merge pana la Viena pe variante diferite. Eu am sa vin dintr-o bucata pana in Viena in asa fel incat sa fiu miercuri seara, sa putem sta la o bere. Rugamintea mea este daca poti si cunosti in zona o cazare rezonabila ca pret, pentru miercuri noaptea. Ti-as ramane recunoscator pentru ajutor. Mai vorbim si pe mess. Astept sa ne intalnim si sa tragem o tura faina!

:kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok. Se pare ca fiecare va merge pana la Viena pe variante diferite. Eu am sa vin dintr-o bucata pana in Viena in asa fel incat sa fiu miercuri seara, sa putem sta la o bere. Rugamintea mea este daca poti si cunosti in zona o cazare rezonabila ca pret, pentru miercuri noaptea. Ti-as ramane recunoscator pentru ajutor. Mai vorbim si pe mess. Astept sa ne intalnim si sa tragem o tura faina!

:rolleyes:

 

Din pacate nu stiu ceva anume mai ales ca nu stiu ce vrea exact fiecare, cat este dispus sa plateasca etc.

Am cautat insa pe Google "hostel wien" si am vazut ca deja pe prima pagina sunt multe hostel-uri, cam toate au si pagina in limba engleza, cu preturi undeva intre 17-25euro/pers, chiar si cu un mic dejun inclus si in functie de cate paturi in camera. Exemplu: www.hostel.at

 

Eu cand merg oriunde, caut www.booking.com si exista optiunea "cheepest room". Am gasit aici de exemplu hotel Hadrigan de 3* la pret mai mult decat rezonabil: camera 1/2/3/4 pers la 39/69/79/99 euro +5euro/pers mic dejun, destul de bun ca si locatie.

Pe booking.com se rezerva foarte usor cu cardul. In majoritatea cazurilor, cu cardul doar se garanteaza rezervarea iar plata se face la hotel.

 

Avand in vedere ca Viena este oras turistic si faptul ca pe 22 e sarbatoare, cautati sa rezervati cat mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu stiu ceva anume mai ales ca nu stiu ce vrea exact fiecare, cat este dispus sa plateasca etc.

Am cautat insa pe Google "hostel wien" si am vazut ca deja pe prima pagina sunt multe hostel-uri, cam toate au si pagina in limba engleza, cu preturi undeva intre 17-25euro/pers, chiar si cu un mic dejun inclus si in functie de cate paturi in camera. Exemplu: www.hostel.at

 

Eu cand merg oriunde, caut www.booking.com si exista optiunea "cheepest room". Am gasit aici de exemplu hotel Hadrigan de 3* la pret mai mult decat rezonabil: camera 1/2/3/4 pers la 39/69/79/99 euro +5euro/pers mic dejun, destul de bun ca si locatie.

Pe booking.com se rezerva foarte usor cu cardul. In majoritatea cazurilor, cu cardul doar se garanteaza rezervarea iar plata se face la hotel.

 

Avand in vedere ca Viena este oras turistic si faptul ca pe 22 e sarbatoare, cautati sa rezervati cat mai repede.

 

Ok , am sa ma uit. Multumesc. Tinem legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa uit: la Kaprun este o piscina destul de mare, atat interior cat si exterior, cu apa calda. In perioada revelionului am facut baie afara, erau -8grade afara, ningea, brazi plini de zapada in jur... superb!

Asadar, nu uitati slipul!!!

http://www.optimum.at/english/index.htm

 

Atentie si la echipamentul moto: azi dimineata am vazut live de pe Grossglockner... inca este zapada in zona!

 

Vlad :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos :kali: .... ar merge o baie afara in aer liber, urmata de o sauna si un masaj :rolleyes:

 

da ... acolo in pozele de la piscina nu am vazut nici o sirena, astia nu au asa ceva? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@calin, nici o problema, te luam si pe tine din drum, de la valcea de undeva :banana:

pt cazare in viena, daca stie cineva vreo locatie, rezonabila la pret, sa dea de veste, sa avem timp sa rezervam camere.

ar mai fi o varianta sa dormim la Paprika, fiind doar la 60 km de viena, si dimineata la 8 sa ne grupam undeva la o cafea, langa viena, pe drumul de kaprun.

daca mai sunt si alte propuneri, haideti cu ele, sa avem timp sa le dezbatem.

abia astept sa ma intalnesc cu Alpii, sa-mi tocesc gumele prin pasurile lor :rolleyes: .

pt intoarcere, miercuri e ok si pentru mine... inseamna ca abia vineri mai ajung la munca.

 

Suna bine si varianta Paprika, la granita Ungariei cu Austria. Haideti sa ne hotaram unde dormim miercuri seara si sa facem o rezervare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dear BMW Motorbike friends!

 

soon the first BMW Mountain Days will start and here are some last information for you:

 

the documents for the VIP Package like hotel voucher, tags for the motor bikes, vouchers for the test and information about the event you will get on Thursday 22.5.2008 from 8.00 am at the check in tent on the beginning of Kaprun at the BMW shop. The check in desk is open until 6pm.

 

BMW Autohaus Kaufmann

Landesstr. 543

5710 Kaprun

 

Further information about the program you will find on the BMW Mountain Days homepage. If you have any further question do not hesitate to contact me.

 

Looking forward to see you in Kaprun!

 

Elisabeth & your BMW Mountain Days team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta am primit si eu astazi. Singura mea grija acum este ca mobra mea sa fie reparata pana pe 21 seara (cand o voi lua la trap).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta inseamna ca daca nu ajungem joi pana la ora 6 seara ramanem pe afara pana a doua zi??

cam naspa

tre sa plec devreme din wiena ca sa mergem lejer pana acolo..altfel nu osa fie plimbare ci deplasare rapida....

sa speram caa nu va ploua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...